b_Newsخیلی ها با دغل بازی می خواهند پیروزی های آذربایجان را کمرنگ کنند

مهماندوست: جام فجر ارزشی که من دنبالش هستم را به تیم ما نمی دهد

b_News نمی خواهم پشت تیم حرف و حدیث باشد
تاریخ: 1396/01/23
زمان: 09: 19
نوع: گفتگو
حدود یک ماه دیگر بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در باکو برگزار می شود. شهری که رضا مهماندوست و تیمش خود را برای کسب بهترین نتیجه در شهرشان آماده می کنند.

نگار رشیدی

حدود یک ماه دیگر بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در باکو برگزار می شود. شهری که رضا مهماندوست و تیمش خود را برای کسب بهترین نتیجه در شهرشان آماده می کنند. هرچند شاگردان مهماندوست حضور در تورنمنت های دیگر را هم در برنامه دارند.

مهماندوست در گفت و گو با «گل» از برنامه ها و دلیلش برای نیامندن به جام فجر صحبت کرد.

 

یک سال پرترافیک دیگر هم برای تکواندو از راه رسید.

بله، با وضعیتی که فدراسیون جهانی ایجاد کرده، معمولا تکواندو هر سال ترافیک مسابقه دارد. مخصوصا به خاطر کسب سهمیه، تمام قهرمان ها در بیشتر تورنمنت ها و گرندپری ها شرکت می کنند. امسال هم که بازی های همبستگی کشورهای اسلامی، قهرمانی جهان و چند ماه بعد هم المپیک دانشجویان جهان را داریم.

 

شما هم تعطیلات را با اردو پشت سر گذاشتید؟

بیشترین استراحتی که ما به بچه ها دادیم بعد از المپیک و 10 روزه بود. ما دایم در اردو هستیم و کار می کنیم. بالاخره از تیم های دیگر عقب تر هستیم و برای اینکه بتوانیم خودمان را مطرح کنیم باید بیشتر زحمت بکشیم و تلاش کنیم. الان تیم نونهالان، نوجوانان و بزرگسالان همه در اردوهای شبانه روزی حضور دارند. برای نوروز هم دو،سه روز تعطیل بودیم و تمرینات را از سر گرفتیم.

 

تا به اینجا شروع خوبی داشتید؟

می توان گفت سال 2017 را خوب شروع کردیم چون در مسابقات اوپن هلند با پنج مدال طلا، دو نقره و دو برنز قهرمان تیمی شدیم که بسیار نتیجه خوبی بود. چون این مسابقه یک قهرمانی کوچک جهان است. فدراسیون ایران هم می داند بازی های اوپن هلند یکی از سنگین ترین اوپن های دنیاست که از تمام دنیا و اروپا و حتی آسیا در آن شرکت می کنند.

 

الان برای چه رقابتی آماده می شوید؟

ما برای تورنمنت یونان که G2 است آماده می شویم. بعد از برگشت از یونان فرصت بسیار کم است. امیدوارم کسی آسیب نبیند و اتفاقات غیر مترقبه نیفتد و بتوانیم تیم را برای مسابقات همبستگی های کشورهای اسلامی آماده کنیم. تمام تلاش مان را به کار می گیریم تا بتوانیم نتیجه خوبی بگیریم. همانطور که می دانید در این مسابقات ایران شرکت می کند و کشورهای صاحبنامی مثل ترکیه هم هستند، تونس و اردن هم حضور دارند. به هر حال این ها جزو خوب های دنیا هستند که در همین المپیک ریو هم خیلی های شان مدال گرفتند و کار آسانی نداریم.

 

در تورنمنت یونان از شاگردان ایرانی تان استفاده می کنید؟

اگر اتفاق خاصی نیفتد، بله. یکی از نفرات میلاد است که خوب نتیجه می گیرد و باید حفظش کنم چون کشورهای اسلامی و قهرمانی جهان را داریم. دو نفر دیگر هم کج دار مریز رفتار می کنند، یک جا می برند و سه جا می بازند بنابراین باید بیشتر تمرکز و تمرین کنند. اسم ما هم بد در رفته و هرجا تیم قهرمان می شود، همه جا می نویسند مهماندوست با ایرانی ها آذربایجان را قهرمان کرد. البته این حرف و حدث ها برای من اهمیتی ندارد. این ها یک عده هستند که می خواهند پیروزی آذربایجان را کمرنگ کنند. در همین تورنمنت هلند سینا بهرامی پای مدال به آیخان تقی زاده از آذربایجان باخت که الان هم عضو تیم ملی شده. یا پیام قبادی پای مدال به اسپانیا باخت. میلاد بیگی هم استراحت داشت. ما بیشتر با بچه های آذربایجان نتیجه می گیریم. اما متاسفانه یکسری ها دغل بازی می کنند و می خواهند زحمت یک مربی و برد تیم را کمرنگ کنند و از این شگردها که هیچکس خوشش نمی آید استفاده می کنند. ما با تمام وجود تمرین می کنیم و کاری به این مسایل نداریم. اگر ببریم مزد زحمات مان را گرفتیم و اگر ببازیم هم حتما دیگران بهتر از ما بودند و برمی گردیم و بیشتر تلاش می کنیم.

 

پیش از این گفته بودید علاقه چندانی ندارید که باکو میزبان مسابقه باشد. اما بازی های کشورهای اسلامی به باکو رسید و یک بار دیگر شما میزبان هستید؟

دلیل من این است که هرچه فشار دولت، مطبوعات و جمعیت روی تیم نباشد، بازیکن راحت تر کار می کند. من سعی کردم این وضعیت را برای بچه ها عادی کنم و اجازه ندهم کسی به تیم استرس وارد کند. ولی خود به خود وقتی بازیکن مقابل فشار جمعیت و درخواست هایی که مردم دارند، قرار می گیرد، امکان دارد از تفکرات اصلی و تاکتیک هایی که به او گفته شده، یک مقدار خارج شود و این کار را سخت می کند. وقتی بیرون از باکو باشیم، می توانیم راحت تر فکر کنیم و تفکرات مان را تمیزتر پیاده کنیم و شاید نتیجه بهتری هم بگیریم. از طرفی دوست ندارم پشت سر تیم حرف باشد. وقتی هم جام جهانی در باکو برگزار شد، خیلی ها درباره قرعه حرف هایی زدند. در صورتی که قرعه کشی با کامپیوتر است و صد ناظر هم مثل گرگ آنجا هستند و این حرف از تیم ایران درآمد و مربی های تیم این حرف را زدند. هرچند ما همان تیم هایی که ایران به آنها باخته بود را با اختلاف 30 تا بردیم. به خاطر این صحبت هاست که دلم نمی خواهد مسابقه در باکو باشد. حالا هر اتفاقی می خواهد بیفتد چه ببریم و چه ببازیم.

 

با این حال تدارک خاصی برای این مسابقات دارید؟

خیر، تدارک خاصی ندیدیم. ما همیشه اهداف مان را می چینیم، تقویم های مسابقاتی مان را من تهیه می کنم، مسابقات برون مرزی را می چینم و طبق آن برنامه ریزی می کنیم. تقویم های ورزشی مان هم معمولا المپیک تا المپیک است. در دل این چهار سال دو قهرمانی جهان، جام جهانی، گرندپری و تورنمنت های تاپ دنیا را داریم. سعی می کنم در تورنمنت های تاپ تیم اصلی را بازی دهم و در بقیه تورنمنت ها که ساده تر هستند، نفرات دیگر را به زمین بفرستم. به این ترتیب هم آبدیده می شوند و هم قهرمان هایی که دارم در کوران مسابقات آسیب نمی بینند و دلزده نمی شوند. یک مربی باید بازیکنانش را بالانس نگه دارد و همه شرایط را نگه دارد که آسیب نبینند و از مسابقه زده نشوند و همیشه عطش برد را داشته باشند. تدارک خاص ما این است که سعی می کنیم روز به روز تمرکز بیشتری داشته باشیم. امیدوارم اتفاقات خوبی پیش روی ما باشد.

 

شما اعلام کردید که قرار نیست در جام فجر شرکت کنید. اگر تورنمنت یونان در تقویم تان نبود، احتمال داشت به جام فجر بیایید؟

همانطور که گفتم برنامه ها را از قبل می نویسم. من به تورنمنت های بزرگ تر نگاه می کنم و اصلا قرار نبود به ایران بیاییم که بخواهیم کنسلش کنیم یا نکنیم. یک تیم باشگاهی درجه دو،سه با هماهنگی فدراسیون و با خرج خودشان می خواهند به ایران بیایند. این ها تیم یک باشگاه هستند و فردا هر نتیجه ای گرفتند به نام ما نزنند. من سعی می کنم به تورنمنت هایی بروم که شرکت کننده زیادی دارد. در جام فجر نهایتا 8،9 کشور می آیند که معمولا درجه دو،سه هستند و خیلی های شان تیم های اصلی شان را نمی آورند (برای این دوره از مسابقات 18 کشور اعلام آمادگی کرده اند). از ایران هم دو، سه تیم باشگاهی شرکت می کنند و حتی تیم ملی هم شرکت نمی کند. بنابراین برای من آن ارزشی که بخواهم از دل مسابقه دربیاورم را ندارد. نه اینکه مسابقات بی ارزش باشد اما وقتی ما قرار است هزینه کنیم، باید ارزش این را داشته باشد که حتی اگر باختی با نفرات و کشورهای بیشتری دست و پنجه نرم کنی، مخصوصا جاهایی که تیم های ملی کشورها حضور دارند. به همین خاطر معمولا در برنامه های مان تورنمنت های بزرگ اروپایی را می چینیم.