b_Newsخداحافظی از فوتبال در حد مرگ بوده و این‌قدر سخت است

رجب‌زاده: رضا جان فوتبال را چلانده و تا ته‌ ته‌اش بازی کرده، اما از رفتنش ناراحتیم

b_News العین را می‌بریم و از گروه‌مان صعود می‌کنیم/ برای کسب سهمیه باید از پیکان 3 امتیاز را بگیریم
تاریخ: 1396/01/26
زمان: 08: 24
نوع: خبر
کاپیتان تیم ذوب‌آهن چند سال است که به خداحافظی از فوتبال فکر می‌کند اما گرفتن چنین تصمیمی برای او مثل تمام قهرمانان ورزشی سخت است.

مهدی نوری/ مهدی رجب‌زاده کاپیتان تیم ذوب‌آهن چند سال است که به خداحافظی از فوتبال فکر می‌کند اما گرفتن چنین تصمیمی برای او مثل تمام قهرمانان ورزشی بسیار سخت و عذاب‌آور است چراکه او عاشق فوتبال است و نمی‌تواند به راحتی از چیزی که سال‌ها عاشقانه در کنارش بوده، دل بکند و از آن جدا شود. اما واقعیت را می‌داند و روزی این اتفاق برای او هم خواهد افتاد.

بنیادکار ازبکستان را در لیگ قهرمانان آسیا شکست دادید، بازی چطور بود؟
برد این بازی برای ما خیلی مهم بود چون با این پیروزی ما هفت امتیازی می‌شدیم و دیدار العین مقابل الاهلی هم می‌توانست به ما کمک کند که این اتفاق هم افتاد. ما هفته بعد با العین بازی داریم و آنها را ببریم صعود می‌کنیم. همان اتفاقی که قبل از بازی با بنیادکار گفته بودم افتاد و این سه امتیاز اهمیت زیادی برای ما داشت. الان هم باید العین را ببریم و صعود کنیم تا بازی آخر برای ما تشریفاتی شود. در مقابل بنیادکار بازی را خوب شروع کردیم و همان اوایل بازی هم به گل رسیدیم چون بچه‌ها خیلی خوب روی حریف فشار آوردند. بعد از گل هم بازی در اختیار ما بود و حفظ توپ کردیم. در مجموع در این بازی تیم ما خوب کار کرد و سه امتیاز را گرفتیم. تماشاچیان هم آمدند و تیم را تشویق و حمایت کردند. علاوه بر هواداران خودمان تعدادی از طرفداران سپاهان هم آمده بودند که از آنها ممنون هستم و خسته نباشید می‌گویم.

امروز باید با پیکان بازی کنید، چه تصوری از این بازی دارید؟
پیکان هم الان برای کسب سهمیه بازی می‌کند، مثل ما. به همین دلیل بازی‌های رودررو در چنین شرایطی خیلی مهم است. الان هفت، هشت تا تیم هستند که امیدوارند در جدول چهارم بشوند و سهمیه آسیا را بگیرند. پیکان تیم خوبی است. به خصوص در خط حمله که دو تا بازیکن خیلی خوب سرعتی دارد. ما هم با یک آنالیز و شناخت خوب به مصاف پیکان می‌رویم تا با تدبیر مناسب در این بازی نتیجه بگیریم. بازی‌های لیگ خیلی سخت شده است. خود ما الان چند هفته است که نتیجه نمی‌گیریم اما هنوز چهارم جدول هستیم. یعنی اینکه تیم‌ها به سختی امتیاز می‌دهند. پیکان هم تیم خوبی است و فکر می‌کنم بازی زیبایی شود و هر تیمی که برنده این بازی شود، می‌تواند شرایط بهتری در جدول داشته باشد. امیدوارم نتیجه به نفع ما رقم بخورد و جایگاه خوبی در جدول به دست بیاوریم.

اشاره کردی به اینکه تیم‌تان چند هفته است نتیجه نمی‌گیرد، چرا این اتفاق افتاده است؟
یکی از ایرادهای ما این است که در زدن ضربات آخر دقت نداریم. از نظر فوتبالی ما خیلی خوب بازی می‌کنیم اما در زدن ضربات آخر کم دقتی کردیم و موقعیت‌سوزی کردیم. اگر در آن بازی‌ها دقت کافی داشتیم الان جایگاه ما در جدول بالاتر بود. مثل بازی جلوی صنعت نفت که هفت، هشت تا موقعیت داشتیم و نزدیم.

از روند تیم‌تان در این فصل راضی هستید؟ یا می‌توانستید جایگاه بالاتری در جدول داشته باشید؟
جایگاهی که الان داریم بد نیست اما توانایی و فرصت این را داشتیم که جایگاه بهتری داشته باشیم. من اول فصل در مطبوعات نگفتم اما به بچه‌های خودمان می‌گفتم که تیم ما امسال می‌تواند در کورس قهرمانی باشد و جزو تیم‌های اول یا دوم جدول باشیم و یک مدتی هم این فاصله را نزدیک کردیم اما در ضربات آخر دقت نکردیم و نتایج خوبی نگرفتیم و از صدر جدول فاصله گرفتیم. بیشترین عاملی که باعث شد عقب بیفتیم این بود که در زدن ضربات آخر دقت نکردیم و از فرصت‌ها استفاده نکردیم.

رضا عنایتی دوست قدیمی و صمیمی‌ات قرار است امروز مقابل استقلال برای همیشه از فوتبال خداحافظی کند. در این رابطه چه صحبتی دارید؟
این یک واقعیت است که در هر رشته‌‌ای یک روز می‌آیی و یک روز باید بروی. فکر می‌کنم فقط خبرنگاری است که تا صدسالگی هم می‌توان کار کرد و نوشت. در ورزش روز مرگ ورزشکار روزی است که می‌خواهد از صحنه کنار برود. همه قهرمانان روز خداحافظی‌شان اشک می‌ریزند. یعنی اینکه جدایی از آن رشته برای آنها خیلی سخت است چون سال‌ها عاشق آن کار بوده‌اند و زحمت کشیده‌اند. به همین دلیل کنار رفتن خیلی سخت و غیرقابل تحمل است. چون در این سال‌ها خاطرات زیادی در آن رشته رقم خورده است. رضا هم بازیکن بزرگی است و بیشترین تعداد گل زده را در لیگ دارد. با اینکه او چند سال از فوتبال ایران بیرون بوده اما بیشترین گل زده را دارد و افتخارات زیادی به دست آورده است. رضا در فوتبال خیلی زحمت کشیده و در هر تیمی بوده با جان و دل و تمام وجود و تعصب‌اش بازی کرده است. خود من هم همین‌طور هستم و هر جا باشم با تمام وجودم بازی می‌کنم. رضا عاشق فوتبال است و خداحافظی برایش خیلی سخت است. خودم با او خیلی رفیق هستم و وقتی گفت می‌خواهم خداحافظی کنم واقعا دلم گرفت. امیدوارم رضا در ادامه کار یعنی در مربیگری هم موفق باشد. به او به‌خاطر تلاشی که در تمام این سال‌ها داشته خسته نباشید می‌گویم. من با رضا خاطرات زیادی دارم و قلبا دوستش دارم. به همین دلیل به او می‌گویم دمت گرم، خیلی زحمت کشیدی و ان‌شاءا... همیشه موفق باشی.

برای عنایتی خیلی زود نبود که از فوتبال خداحافظی کند؟
(خنده طولانی) رضا تا ته خط فوتبال رفته است. رضا خودش را خوب حفظ کرد و بازی کردن تا 41 سالگی به زبان راحت است اما واقعا کار سختی است. معتقدم آدم هروقتی که می‌رود با شرایط خوب برود. یعنی اینکه سربار تیم نباشد. رضا امسال هر وقت که بازی کرد، برای تیمش تاثیرگذار بود و الان هم با عزت می‌رود و با شرایط خوب از فوتبال خداحافظی می‌کند. آدم خودش باید بفهمد که در چه مقطعی برود. چون بعد از آن حرف و حدیث زیاد می‌شود. رضا بهترین موقع است که می‌رود و جان فوتبال را چلانده و تا ته ته‌اش بازی کرده هرچند که همه ما از رفتن او ناراحتیم.

رضا که رفت، شما تصمیم ندارید خداحافظی کنید؟
من همین الان هم دو، سه سال از رضا عقب هستم. من خیلی زود در لیگ بازی کردم. نمی‌گویم حتما تا فلان موقع بازی می‌کنم اما تا زمانی‌که عزت داشته باشم و برای تیمم موثر و مفید باشم و بتوانم بازی کنم ادامه می‌دهم. یعنی تا روزی که در زمین بدوم نه اینکه کسی در زمین جور مرا بکشد و جای من بدود.

تا حالا به خداحافظی فکر کرده‌اید؟
مگر می‌شود فکر نکرد. الان شش، هفت سال است که دارم به خداحافظی فکر می‌کنم. نه اینکه بخواهم خداحافظی کنم اما در این سال‌ها به این موضوع فکر می‌کردم که یک روزی باید بروم. همیشه می‌گویم مگر می‌شود از فوتبال رفت. من 32 سالم بود که به این موضوع فکر می‌کردم و با خودم می‌گفتم چقدر زود گذشت و به این هم فکر می‌کردم که چطور باید از فوتبال بروم. اما همیشه با خودم می‌گفتم نمی‌روم و تا جایی که می‌توانم خودم را حفظ می‌کنم و به آن چیزی که عاشقش هستم می‌پردازم و کنار فوتبال می‌مانم. من عاشق فوتبال هستم و از فوتبال لذت می‌برم. برای درآمد فوتبال بازی نمی‌کنم بلکه چون عاشق فوتبال هستم مانده‌ام. فعلا کار می‌کنم تا ببینم در آینده چه پیش می‌آید.

خداحافظی از فوتبال قطعا یکی از سخت‌ترین تصمیمات زندگی‌ات خواهد بود، این‌طور نیست؟
خداحافظی مرگ اول ورزشکار است. یعنی چنین اتفاقی در حد مرگ است و این‌قدر سخت است. خیلی از ورزشکاران وقتی از دنیای حرفه‌ای کنار می‌روند معتاد می‌شوند یا دائم‌الخمر یا دچار مسایل حاشیه‌ای بدی می‌شوند چون هر روز مورد توجه بوده‌اند اما دو ماه که می‌گذرد می‌بینند که دیگر خبری نیست. به غیر از بعضی‌ها که اسطوره‌‌اند و همچنان مورد توجه قرار می‌گیرند، اما بقیه چنین شرایطی ندارند و دچار انزوا و افسردگی می‌شوند و همین مساله باعث اعتیاد یا مسایل دیگری می‌شود. خداحافظی تا این حد می‌تواند به یک ورزشکار ضربه بزند.