b_Newsالان وقت بله‌برون و عشق‌بازی با کی‌روش است!

امیر عابدینی: عابدزاده مهمانی بدهد تا دایی و کریمی آشتی کنند

b_News نوراللهی و عالیشاه مگر به تیم حریف راه داده‌اند که می‌گویند خائن هستند! / چطور طارمی به استقلال چیپ زد خوشحال شدیم، نباید او را تحقیر کرد
تاریخ: 1396/01/26
زمان: 11: 53
نوع: خبر
یکی از کسانی که بعد از هفته سوم فصل شانزدهم قاطعانه از قهرمانی پرسپولیس صحبت کرد امیر عابدینی بود.

احد علوی / پرسپولیس در صورت شکست ماشین‌سازی در تبریز جشن قهرمانی برپا می‌کند. شاگردان برانکو دیگر نگران بالا بردن جام نیستند. حالا آنهایی که از برانکو و تفکراتش در طول فصل حمایت کردند می‌توانند سرشان را بالا بگیرند و بابت این حمایت خوشحال باشند.
یکی از کسانی که بعد از هفته سوم فصل شانزدهم قاطعانه از قهرمانی پرسپولیس صحبت کرد امیر عابدینی بود. او اعتراف می‌کند که حالا با تمام انتقاداتی که از طاهری داشته باید به سرپرست پرسپولیس دست مریزاد گفت. امیر عابدینی در گفت‌وگو با «گل» درباره چیپ طارمی و اختلاف کریمی و دایی صحبت کرد و همچنین درباره کی‌روش این جمله را گفت: «دعواهای‌مان را با کی‌روش کرده‌ایم الان وقت بله‌برون و عشق‌بازی با اوست!»

برانکو گفته پرسپولیس تاریخ‌ساز شد. این جمله را چطور تحلیل می‌کنید؟
شما چه فکر می‌کنید؟! به نظر من هم برانکو درست گفته است و حق دارد از شادی این قهرمانی لذت ببرد. سه بازی مانده به آخر فصل قهرمان شده‌اند. البته اگر بازی امروز مقابل ماشین‌سازی را ببرند. بیشترین برد را داشته‌اند و فاصله‌شان با تیم دوم 10 امتیاز است. جدا از این ویژگی‌ها پرسپولیس با بازیکنان محدودی به قهرمانی رسید و عملا یک تیم ایرانی را روانه میدان می‌کرد. استفاده از 14 بازیکن در کنار تغییرات و فرصت‌سازی که برای بازیکنان برانکو به وجود آورد باعث می‌شود که بگوید پرسپولیس تاریخ‌ساز شده است و حق هم دارد. باید به برانکو این حق را بدهیم که خوشحال باشد و در جشن با هواداران شریک شود. این‌ها جزو حقوق معنوی سرمربی پرسپولیس است.


اتفاقا خیلی‌ها معتقدند برانکو برای حفظ کلاس کاری‌اش نباید آخر بازی در تشویق ایسلندی هواداران شرکت کند.
اصلا این‌طور نیست. تعامل با هوادار و ارتباط معنوی با سکوها جزو حقوق اصلی برانکوست. همه ارکان باشگاه باید مقابل هوادار تعظیم کنند. این بازی‌های چشم‌نواز و موفقیت‌ها و بردهایی که برانکو با پرسپولیس آورده برای چه کسی است؟ برای هوادار است. چرا نباید خوشحالی کنند و در تشویق ایسلندی هواداران شرکت نکنند؟


الان امیر عابدینی یکی از خوشحال‌ترین پرسپولیسی‌هاست چرا که از ابتدای فصل مدعی بود پرسپولیس قهرمان می‌شود و بابت این ادعا انگ‌های زیادی را هم چسباندند. از قهرمانی پرسپولیس چه حسی دارید ؟
همان‌طور که گفتید واقعیت مطلب این است که من زمانی خوشحال شدم که تیم بسته شد و بازی‌ها را خوب شروع کردند و خوب هم تمام می‌کنند. من آن زمان لذتم را بردم و زمانی که قطر را در خانه شکست دادیم، یا اینکه استقلال در نیم‌فصل دوم اوج گرفت لذت بردم. حتی وقتی تراکتور تنه‌به‌تنه پرسپولیس تا اینجای فصل بالا آمد فوتبال برایم دلچسب شد. درست است همه نمی‌توانند قهرمان شوند اما چهار تیم بالای جدول را موفق می‌دانم. برخی تیم‌ها هم مطرح شدند مثل پیکان.


ولی پرسپولیس در آسیا با چیپی که طارمی زد، جشن قهرمانی در لیگ را برای هواداران تلخ کرد. به نظر شما باید طارمی را مقصر بدانیم یا اینکه حمایت کنیم؟
کار طارمی از نظر من بد نبود. نباید احساسی در این‌باره صحبت کنیم. همین طارمی مقابل استقلال چیپ زد و گل شد. اگر چیپ او مقابل الریان فی‌البداهه بود حق با منتقدان طارمی است اما بازیکنی که قبلا چیپ زده و گل شده مقصر نیست. همه ما باید در غم و شادی بازیکن شریک باشیم و نباید با کوچک‌ترین اتفاقی او را تحقیر کنیم. طارمی نام بزرگی پیدا کرده و تیم‌ملی از او با قاطعیت استفاده می‌کند. باید به طارمی افتخار کرد چرا که او در رقابت با مهاجمان داخلی و لژیونرها در تیم‌ملی قاطعانه بازی می‌کند. میزان دوندگی و فضاسازی او در بازی‌ها بی‌نظیر است. چرا بعضی دیگر که در مقابل الریان گل نزدند را مورد هجمه قرار نمی‌دهیم ولی به طارمی که می‌رسند همه او را تحقیر می‌کنند. در فوتبال دنیا بازیکنان نخبه‌ای که پنالتی‌شان را گل نکرده‌اند، کم نیستند. مارادونا و زیکو سرآمد چنین بازیکنانی هستند. آیا چشم‌ها بعد از گل نشدن پنالتی‌شان از مارادونا و زیکو افتاد؟


اما اگر چیپ طارمی گل می‌شد، الریان گل‌های بعدی را هم دریافت می‌کرد.
این نمی‌شود که در خانه‌مان بنشینیم و پای‌مان را روی پای دیگرمان بیندازیم و بگوییم منطق می‌گوید اگر این کار را می‌کرد فلان اتفاق می‌افتاد. اصلا در فوتبال تصمیم منطقی نداریم. طارمی می‌خواست با این کار الریان را از لحاظ روحی شکننده کند. نمی‌دانم چرا در مملکت ما بین صفر تا صد را مراعات نمی‌کنیم.


در جریان مصاحبه معاون طاهری قرار دارید؟ او گفته عالیشاه و نوراللهی به پرسپولیس خیانت کرده‌اند...
من درباره این آقا چیزی نمی‌توانم بگویم چون از او شناخت ندارم. ولی همین‌که با طاهری کار می‌کند و طاهری به او اعتماد کرده حتما دلیلی دارد. این آقا هم به نوبه خودش زحماتی برای باشگاه کشیده است ولی باشگاه پرسپولیس باشگاهی نیست که بدون سخنگو آرامش در آن پیگیری شود. درباره معاون طاهری حرفی ندارم اما خود طاهری به خوبی پرسپولیس را مدیریت کرد و با صبوری توانست ناباوری‌ها را به باورها تبدیل کند.  من یک روز منتقد طاهری بودم اما حالا می‌گویم آقای طاهری دست‌مریزاد.


ولی من درباره ترکاشوند از شما پرسیدم. به نظر شما کار او در این مقطع درست بود؟
نمی‌دانم این آقا چه جایگاهی در پرسپولیس دارد و چه شأنی برای او در پرسپولیس قائل شده‌اند اما هنوز دو استقلالی که ذات‌شان آبی است در هیات مدیره پرسپولیس هستند. ابتدا باید مفصل در باره آنها صحبت کرد تا بعد نوبت به این آقا برسد. آن دو بازیکن فقط برای سربازی رفته‌اند و از نظر من خائن نیستند ولی بی‌تدبیری کردند. خیانت معنا و مفهوم دارد. مگر عالیشاه و نوراللهی مقابل تیم حریف راه داده‌اند که به آنها می‌گوییم خائن. این دو بازیکن خودشان را سوزانده‌اند آن هم با بی‌تدبیری که انجام داده‌اند. خدا بگذرد از دلال‌هایی که در طول این دو سال پرسپولیس را اذیت کرده‌اند.


صحبت‌های ترکاشوند واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت و همه از او انتقاد کردند حتی دایی و کریمی. به نظر شما باید با ترکاشوند چه برخوردی شود؟
ما یک گل نیلوفر کاشته‌ایم و حالا که رشد کرده باید از دیدنش لذت ببریم. دلیلی ندارد به ریشه‌اش که کثیف است نگاه کنیم. حالا که پرسپولیس قهرمان شده باید تمام چالش‌هایش را در طول این فصل فراموش کنیم. مدیران باشگاه هم ایرادها را در اتاق دربسته تجزیه و تحلیل کنند.


وقتی علی دایی از ترکاشوند بابت حرف‌هایش در خصوص عالیشاه و نوراللهی انتقاد کرد و گفت بهتر است ترکاشوند به ماجرای اوکراینی‌ها پاسخ دهد، علی کریمی کامنتی گذاشت و به دایی کنایه زد که در دوران او هم خارجی‌های بی‌کیفیت وجود داشتند. این رفتارهای کریمی را چطور می‌بینید؟
بی‌تعارف بگویم شناخت من از دایی این‌گونه است که در برخوردهایش سالم و دوست‌داشتنی است. علی دایی ما را به فوتبال دنیا شناسانده و در این زمینه نفر اول است. علی کریمی هم هارمونی فوتبال ایرانی را زیبا کرد. بهتر است گاهی آن‌ها در برابر اذهان عمومی حتی اگر با هم اختلاف هم دارند از یکدیگر حفاظت کنند. در چنین مواقعی باید گذشت کرد.


علی دایی در برابر کریمی تقریبا همیشه سکوت می‌کند اما این جادوگر است که دست از کنایه زدن برنمی‌دارد.
چه بگویم؛ دلم می‌خواهد هر دو خوشنام بمانند. واقعا از ته دل می‌گویم نباید به حیثیت آنها خدشه‌ای وارد شود. این بزرگ‌ترین غصه من برای فوتبال ایران است. بهتر است عابدزاده مهمانی بدهد و آنها را بهم نزدیک‌تر کند. خود من هم حتما با کریمی صحبت می‌کنم. چرا که معتقدم کریمی و دایی هر دو برای ایران تاریخ ساخته‌اند.


به نظر شما انتخابات روی پرسپولیس، استقلال و تیم ملی تاثیر می‌گذارد؟
این انتخابات رنگ و بوی دیگری دارد. از آن انتخاباتی نیست که بگویند 40درصد فلانی، 60درصد بهمانی. از دو جناح کاندیداهای مطرحی آمده‌اند و البته از یک جناح خاموش.
البته یک جناح هم کسانی هستند که برای تفریح به وزارت کشور رفته‌اند.
(خنده)... 90درصد این افراد خط می‌خورند. در مرحله اول ثبت‌نام کسی جلوی آدم را نمی‌گیرد ولی در عجبم از این اعتماد به نفسی که بعضی‌ها در سطح لالیگا دارند. واقعا نمی‌دانم خدا چه‌جوری چنین اعتماد به نفسی به آنها داده است. اعتقاد دارم رقابت‌های انتخاباتی سنگین و سخت است و برای موفقیت در این انتخابات نیاز به هوشمندی بالایی است.


و تاثیرش روی فوتبال را نگفتید؟
فوتبال هم بخشی از جامعه است. به نظر من مردم کار سختی پیش‌رو دارند. درباره فوتبال باید بگویم آیتم‌های موفقیت دولت به خوبی به مردم گفته نشده یا بهتر بگویم در دست مردم نیست. اما آیتم‌هایی که مردم مثل سبد کالا، گرانی و اشتغال حس می‌کنند، دولت در آنها موفق نبوده است. در ورزش هم اگر عملکرد دولت موفقیت‌آمیز بود وزیر عوض نمی‌کردند.


به نظر شما سلطانی‌فر همین چند ماه مهمان ورزش است؟
سلطانی‌فر به دنبال مدیریت ریشه‌ای و کلان است. او در خیلی از امور احاطه دارد و دوست دارم در دولت بعدی هم وزیر ورزش بماند. ولی به‌طور کلی در دولت روحانی در حوزه ورزش چیزی به دست نیامد که ما ببینیم.


کی‌روش با توجه به تغییر احتمالی دولت یا حفظ دولت، چه سرنوشتی خواهد داشت؟
کی‌روش را هیچ‌کس عوض نمی‌کند.


شاید به‌خاطر ادبیاتش او را عوض کنند.
این‌طور نیست. تیم‌ملی هم زیبا بازی می‌کند و هم نتیجه‌گراست. او انضباط تیمی و شخصیت و شأن بالایی برای تیم‌ملی به وجود آورده است. در ضمن آن‌قدر هم گران نیست که بخواهیم او را کنار بگذاریم. درباره رفتارش هم باید بگویم که هم ما و هم او با هم کنار آمده‌ایم. الان دیگر زمان بله‌برون و عشق‌بازی با کی‌روش است نه زمان دعوا. چون دعواهای‌مان را قبلا کرده‌ایم.