دایی، کریمی؛ شبیه مناظره‌های انتخاباتی!

تاریخ: 1396/01/26
زمان: 12: 37
نوع: خبر
رسول بهروش

جنگ بین علی کریمی و علی دایی، این بار به ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین بهانه ممکن استارت خورده است. دایی از مدیران پرسپولیس خواسته به جای «خائن» دانستن امید عالیشاه و احمد نوراللهی، در مورد جذب دو اوکراینی ناکارآمد توضیح بدهند، علی کریمی هم از آن طرف به دایی طعنه زده و ماجرای حضور ناموفق سپانوویچ در پرسپولیس تحت هدایت او را یادآوری کرده است. دو اسطوره باشگاه پرسپولیس به همین راحتی با هم اصطکاک پیدا می‌کنند تا لابد نشان بدهند وقوع آشتی بین آنها غیرممکن است و تا ابد دست دوستی به سمت هم دراز نخواهند کرد؛ اما واقعا آیا این همه دعوایی که آنها با هم کرده‌اند، سودی هم به حال پرسپولیس و فوتبال ایران داشته است؟
علی دایی به یک ضعف در پرسپولیس فعلی اشاره کرده و علی کریمی هم ضعفی مشابه در پرسپولیس او را یاد مردم انداخته است. شاید اگر دایی می‌خواست به این مناقشه ادامه بدهد، مجموعه درگیری‌های کریمی با مربیان و مدیران مختلف پرسپولیس را یادآوری می‌کرد و کریمی هم احتمالا در واکنش به او، جنگ شدید دایی با رویانیان و سپس قرارداد سه ساله او با سردار را یادش می‌آورد. . .! این حرف‌ها را هزار بار به بهانه‌های مختلف شنیده‌ایم و اول تا آخرش را حفظیم.
آنچه معمولا در جدل بین این دو اسطوره بزرگ پرسپولیس می‌گذرد، اتفاقی بسیار شبیه به مناظره‌های انتخاباتی در ایران است. به‌خصوص این روزها که به انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم، دوباره این فضا را خیلی خوب و واضح می‌بینیم. در ایران معمولا رسم بر این است که نامزدها یا هواداران‌شان به جای شرح برنامه‌های دقیق خودشان، به یک سری کمبود و اشکال در دوران مدیریت سایر نامزدها می‌پردازند و طرف مقابل هم عینا همین رفتار را تکرار می‌کند. این یکی از آمار دروغین آن یکی حرف می‌زند و آن یکی از وعده‌های برجا مانده این یکی سخن می‌گوید. آن طرف بحث حقوق‌های نجومی داغ است و این طرف هم قصه املاک نجومی را در بوق کرده‌اند. این قصه مرتب با آدم‌های مختلف تکرار می‌شود و تنها خروجی آن این است که می‌فهمیم کار در همه حوزه‌ها چقدر از آنچه فکر می‌کردیم خراب‌تر است!
از بد حادثه هیچکدام از کاندیداها و هواداران‌شان هم قانع نمی‌شوند که کار خود آنها هم بی‌عیب و نقص نیست. در این مدل تربیتی، هر کس سعی می‌کند تمام خوبی‌های دنیا را به خودش نسبت بدهد و تمام بدی‌ها و کم و کاستی‌های جهان را هم از ناحیه طرف مقابل قلمداد کند. چنین فضایی همیشه به وضوح در رابطه بین دایی و کریمی و طرفداران این دو نفر هم دیده شده. کاش اما بالاخره یک روز می‌فهمیدیم هم دایی و هم کریمی در زمان‌های مختلف بنا به مسوولیت‌هایی که داشته‌اند کارهای خوب و بد زیادی انجام داده‌اند. این موضوع در مورد مدیریت‌های گوناگون باشگاه پرسپولیس هم صادق است. اگر جاه‌طلبی‌های کور رویانیان در مواردی مثل انعقاد قرارداد با ژوزه و راه‌اندازی هواپیمایی و شبکه ماهواره‌ای پرسپولیس غیرقابل دفاع است، برخی اتفاقات رخ داده در دوران مدیریت فعلی مثل جذب اوکراینی‌ها و استخدام یک آقازاده در سامانه پیامکی (اگر درست باشد) هم موجه نیست. کاش به جای این همه یکسویه‌نگری در زمینه‌های گوناگون، نگاه متعادل‌تری داشته باشیم تا اتفاقات بهتری برای‌مان بیفتد. فراموش نکنیم توجیه نکبت با نکبت و اشتباه با اشتباه، هرگز هیچ کمکی به هیچ‌کس نکرده و نمی‌کند.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.