b_Newsحمایت دایی از شاگردان سابقش و انتقاد کریمی از علی دایی

پای عدد8 درمیان است؟

تاریخ: 1396/01/26
زمان: 13: 11
نوع: خبر
بارها ثابت شده که فوتبال ورزش «نتیجه» است؛ به طوری که اگر عدد نهایی ثبت شده روی اسکوربرد مطلوب باشد، همه ضعف‌ها نادیده گرفته می‌شود.

به گزارش سایت روزنامه گل، بارها ثابت شده که فوتبال ورزش «نتیجه» است؛ به طوری که اگر عدد نهایی ثبت شده روی اسکوربرد مطلوب باشد، همه ضعف‌ها نادیده گرفته می‌شود و اگر این عدد باب میل نباشد، انبوهی از مشاجرات حق و ناحق آغاز خواهد شد. این درست همان اتفاقی است که در پرسپولیس امسال رخ داده. تیمی که یک فصل رویایی را پشت سر گذاشته، حالا در آستانه حذف از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفته و همین مساله جنگ را بین سطوح مختلف باشگاه علنی کرده است. شاید اگر مهدی طارمی در آن لحظه تاریخی تصمیم نمی‌گرفت پنالتی‌اش را چیپ بزند، الان هیچکدام از این مسایل مطرح نبود، اما به هر حال پرسپولیس نتوانست الریان را ببرد و همین مساله به نقطه استارت یک جنگ بزرگ تبدیل شد. ماجرا این است که بعد از بازی با الریان، گروه زیادی از منتقدان به نیمکت خالی پرسپولیس اشاره کردند و اینکه نفرات اصلی سرخپوشان بعد از یک سال بازی فشرده واقعا خسته شده‌اند. در این میان مصاحبه‌ای از ترکاشوند یعنی معاون اقتصادی پرسپولیس منتشر شد که وی در آن به نوعی احمد نوراللهی و امید عالیشاه را به خیانت علیه تیم متهم کرد. جرم این دو بازیکن از نظر ترکاشوند این بوده که به دلیل نارضایتی از شرایط‌شان در باشگاه پرسپولیس، زودتر از موعد خودشان را سرباز کرده‎اند و به تراکتورسازی پیوسته‌اند. از این دیدگاه، اگر امید و احمد در پرسپولیس می‌ماندند این فرصت را داشتند تا در بزنگاه‌هایی مثل داربی و همین مسابقات آسیایی به تیم کمک کنند، اما رفتند و بعد هم به خاطر تخلف اداری تراکتورسازی آنجا خانه‌نشین شدند. مطابق انتظار ادبیات معاون باشگاه پرسپولیس انتقادات زیادی را به دنبال آورد و خیلی‌ها گفتند او حق ندارد اینقدر راحت به دو بازیکنی که سال‌ها برای تیم جنگیده‌اند توهین کند. غیرمنتظره‌ترین واکنش را اما علی دایی نشان داد. سرمربی نفت تهران از جایگاهش به عنوان پیشکسوت پرسپولیس استفاده کرد و در نشست خبری پیش از بازی با فولاد به حمایت از دو شاگرد سابقش پرداخت. او گفت نوراللهی و عالیشاه خیانت نکرده‌اند و گذر زمان خائنان به پرسپولیس را معرفی می‌کند. شهریار به همین مقدار هم بسنده نکرد و سراغ بازگشایی بحث‌برانگیزترین پرونده مالی و فنی این فصل پرسپولیس رفت. او با اشاره به دو بازیکن اوکراینی ناکارآمدی که با قیمت بالا به پرسپولیس پیوستند و سرانجام ناچار به ترک این تیم شدند، از مدیران باشگاه خواست در این مورد توضیح بدهند. حالا دیگر جنگ بالا گرفته است. در شرایطی که همه منتظر واکنش مدیران پرسپولیس به ماجرا بودند، این بار علی کریمی به عنوان بزرگترین حامی معنوی این فصل سرخ‌ها وارد گود شد و در پستی کوتاه در صفحه شخصی‌اش به دایی طعنه زد. جادوگر به شهریار یادآوری کرد که اگر مدیران فعلی نفراتی مثل یانسکی و پریموف را آورده‌اند، در زمان مربیگری او در پرسپولیس هم مهره مجهولی به نام سپانوویچ جذب شد که به هیچ کار نیامد!


سپانوویچ کیست؟
اين شايد يكي از عجيب‌ترين اتفاقات كل كارنامه مربيگري علي دايي باشد. او در ليگ سيزدهم يك هافبك مياني اهل مونته‌نگرو جذب كرد كه اسمش ماركو سپانوويچ بود. اين بازيكن در تمام طول فصل فقط در يك مسابقه برابر نفت تهران به ميدان رفت و از قضا در همان ديدار 90دقيقه كامل هم بازي كرد! پس از آن سپانوويچ كلا از برنامه‌هاي دايي حذف شد. باشگاه بين دو نيم‌فصل خواست با او تسويه‌حساب كند، اما پول نداشت. در نتيجه ماركو تمام نيم‌فصل دوم را دور زمين دويد! حالا پروسه جذب این بازیکن به اهرمی برای فشار روی علی دایی تبدیل شده و علی کریمی از او می‌پرسد چطور خودش چنین بازیکنی را در لیست قرار داده، اما امروز پرسپولیسی‌ها را بابت جذب دو اوکراینی ملامت می‌کند؟


جنگ بر سر یک شماره
سه ضلعی دایی، کریمی و سپانوویچ اما یک حلقه مفقوده بزرگ دارد که کمتر کسی آن را به یاد می‌آورد. شاید اگر سپانوویچ یکی از ده‌ها بازیکن خارجی بی‌کیفیتی بود که خیلی عادی به فوتبال ایران آمدند و رفتند، کریمی حتی اسم او را هم به یاد نمی‌آورد که امروز بخواهد علیه دایی مورد استفاده قرار بدهد. این بازیکن مونته‌نگرویی اما به هیچ‌وجه یک مورد معمولی برای کریمی نبود. در آغاز لیگ سیزدهم زمانی که علی دایی سرمربی پرسپولیس شد، علی کریمی هنوز بازیکن این تیم به شمار می‌آمد. دایی اما هیچ تمایلی برای ادامه همکاری با کریمی نداشت و نام او را از فهرست بازیکنان تیم خط زد. هر چقدر هواداران و رسانه‌ها فشار آوردند، آخرش دایی کوتاه نیامد و کریمی را حفظ نکرد. جادوگر تا لحظه آخر منتظر ماند. دایی تیمش را بست، اما مشکل اینجا بود که در آن فضای احساسی، هیچ بازیکنی حاضر نمی‌شد شماره هشت علی کریمی را به تن کند. در نهایت دایی لابد به خاطر اینکه تیر خلاص را به دشمن قدیمی‌اش بزند و از شر شماره هشت راحت شود، این پیراهن را به همین آقای سپانوویچ بخشید؛ کسی که ندیده و نشناخته بیگانه با فضای فوتبال ایران اینجا آمد و وقتی با تعارف یکی از محبوب‌ترین شماره‌های پیراهن در دنیای فوتبال مواجه شد، آن را رد نکرد. سپانوویچ هشت کریمی را پوشید تا جادوگر رسما پی ببرد جایی در پرسپولیس نخواهد داشت. او به ناچار راهی تراکتورسازی شد و در پایان فصل برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد. امروز اما چهار سال بعد از آن روزگار، کریمی فرصت خوبی برای انتقام‌گیری از دایی و بازیکن خارجی‌اش یافته است.