b_Newsسال 2015 چشم‌اندازم را گفتم و لطمه‌اش را خوردم

مقانلو: هنوز در حال مذاکره با پیشنهادات خارجی ام هستم

b_News بی باک و بچه ها برای عید دیدنی به خانه ام آمدند
تاریخ: 1396/01/27
زمان: 23: 25
نوع: گفتگو
بیژن مقانلو سرمربی تیم ملی تکواندو در المپیک ریو که بعد از استعفایش شنیده شد عزم رفتن دارد، هنوز با تیم‌های خواهانش به توافق نرسیده است.

نگار رشیدی

بیژن مقانلو سرمربی تیم ملی تکواندو در المپیک ریو که بعد از استعفایش شنیده شد عزم رفتن دارد، هنوز با تیم‌های خواهانش به توافق نرسیده است. او در گفت‌وگو با «گل» همچنین از اهمیت جام فجر گفت و این‌که از غیبت اردو نشین ها در این رقابت تعجب کرده است.

 

تصمیمتان برای رفتن به سرانجام رسید؟

صحبت‌هایی شده بود اما برای این کار باید شرایط را در نظر گرفت. با سه،چهار کشور مذاکره کردم که برخلاف میلم اعلام شد. با یکی از کشورها هم سر مبلغ به توافق نرسیدیم. هرچند که مبلغ پیشنهادی‌شان رقم کمی نبود اما مطابق خواسته من هم نبود. از طرفی برای انتخاب باید خیلی چیزها را در نظر بگیری مثل امکانات و حدود اختیارات. چون کار اجرا با بحث تئوری فرق می‌کند. تیم احتیاج به همبستگی دارد و همان‌طور که دیدید در المپیک از نداشتن انسجام لطمه خوردیم. آن‌هم به خاطر این بود که منفعت شخصی برخی‌ها به خطر می‌افتاد.

 

بعد از رفتن شما خیلی‌ها از نبودتان ناراحت شدند. با بچه‌ها در ارتباط هستید؟

بله، عید همه ازجمله بی‌باک، عاشورزاده و حجی زواره به خانه ما آمدند. سجاد مردانی هم تلفنی از نیامدنش عذرخواهی کرد. ما باهم در تماسیم اما گاهی در خانواده سوءتفاهمانی پیش می‌آید و کسانی که خوش به حالشان می‌شود از آن حداکثر استفاده را می‌برند. امیدوارم تکواندو آگاه‌تر از گذشته و با چشم‌انداز ایده آلی گام بردارد چون تکواندو دیگر متفاوت شده و همه کشورها روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و ریزبین، همدل و منسجم شدند. انسجامی که به هر دلیلی از بین برود در عرض دو ماه به تیم ضربه می‌زند. اگر در المپیک کارنامه ما با موفقیت بسته می‌شد با نتایج دو سال قبلش تاریخ خوبی ثبت می‌شد. هرچند بماند برخی‌ها سعی داشتند آن دو سال را کمرنگ کنند و از جوانی بعضی از بچه‌ها استفاده کردند.

 

این روزها کشور درگیر بلایای طبیعی شده. اخبار را دنبال می‌کنید؟

بله واقعا این اتفاقات جای نگرانی دارد. به مردم کشورم تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند به خانواده‌های داغ‌دیده صبر بدهد. به‌هرحال شرایط ویژه‌ای است و امیدوارم چشم‌انداز بهتری برای رسیدگی به این موضوع وجود داشته باشد. هرچند من در سال 2015 چشم‌اندازم را برای 2020 اعلام کردم و برخی‌ها فکر کردند می‌خواهم تا آن زمان بمانم. به همین دلیل بهتر است آن را اعلامی نکنی و در دل خودت نگه‌داری. چون من گفتم و لطمه‌اش را خوردم. در سطح کلان هم همین است. باید آرام‌آرام و چراغ خاموش حرکت کنی.

 

تکواندو در ماه‌های پیش رو مسابقات مهمی دارد. به نظر شما تکرار موفقیت نزدیک است؟

تیمی که الان در اردو است تجربه خوبی دارد و میدان‌های زیادی دیده. اما صرف حضور در مسابقه برای موفقیت کافی نیست. آن تجربه و برداشتی که از مسابقه با خود می‌آوری مهم است. من همیشه گفتم آم در مملکتمان پتانسیل زیاد داریم اما نوع تدبیر استفاده از آن‌ها اهمیت دارد.

 

بی‌باک با شاگردانش برای درخشش در تورنمنت یونان اتمام‌حجت کرده.

ببینید، تا زمانی که بیژن مقانلو حضور داشت، پیرو اصل شایسته‌سالاری بود. آن زمان هرکسی می‌برد حتی اگر به ضرر تیم ملی بود، انتخابش می‌کردم. البته بعضی از دوستان چنین نظری ندارند اما من بستر را برای عرض‌اندام جوان‌ها مهیا کردم. البته ما دودسته بازیکن داریم. یک دسته که مجوز حضور در گرند پری‌ها را دارند و دسته دیگر که می‌خواهند خودشان را نشان دهند. اگر بازیکنی بود که توانست کسی که مجوز گرند پری دارد را با اختلاف ببرد، ازنظر من مربی باید ریسک را به جان بخرد و فرصت را به او بدهد. چون کار مربی این است که اعتبارش را خرج کند و مصلحت‌اندیشی همیشه و همه‌جا جواب نمی‌دهد.

 

امسال از جام فجر استقبال خوبی شکل گرفت اما رضا مهمان‌دوست تیمش را به ایران نمی آورد

یکی از بزرگ‌ترین معیارهای من این است که مربی تیزهوش از فرصت استفاده کند. جام فجر فرصت خوبی است تا حتی اردو نشین های ما از آن امتیاز بگیرند و تعجب کردم که چرا نمی آیند. آن‌ها مدتی است در میدان‌ها بین‌المللی حاضر نشدند و می‌توانستند 10 امتیاز از جام فجر بگیرند. به نظر من حتی می‌توانستند این مسابقات را اوپن اعلام کنند و به همه جوان‌ها شانس عرض‌اندام بدهند اما نمی‌دانم چرا این کار را نمی‌کنند. البته از آذربایجان هم یک تیم شرکت کرده بود و حتما تیم‌ها نباید ملی باشند. نظر هرکسی محترم است اما به نظر من جام فجر برای کسب امتیاز فرصت بسیار خوبی بود.