b_Newsخروج اتحادیه جهانی کشتی از عدالت محوری

زورآزمایی کشتی ایران و روسیه دیپلماتیک شده

تاریخ: 1396/01/28
زمان: 08: 24
نوع: خبر
در تغییرات جدید قوانین فنی و داوری و همچنین طرح سیدبندی کشتی گیران برای حضور در رویدادهای مهم رنگ و بویی از آن سیاست‌های عدالت محور و هم اندیشی با بزرگان این رشته از جمله ایران وجود ندارد

اتحادیه جهانی کشتی همواره در تلاش بوده با تغییر قوانین و افزایش جذابیت این رشته، گام های موثری در ابقای کشتی در بازی های المپیک و جذب اسپانسر داشته باشد. در این راستا «نناد لالوویچ» به عنوان رییس این اتحادیه، همواره از یک سیاست میانه‌رو و عدالت محور استفاده کرده و بر آن بوده هر تصمیم بزرگ و مهمی را با هم اندیشی کشورهای صاحبنام جهان اتخاذ و اجرایی کند.

اما در تغییرات جدید قوانین فنی و داوری و همچنین طرح سیدبندی کشتی گیران برای حضور در رویدادهای مهم و سرنوشت ساز، رنگ و بویی از آن سیاست‌های عدالت محور و هم اندیشی با بزرگان این رشته از جمله ایران وجود ندارد. طرح سیدبندی اتحادیه جهانی کشتی خیلی بی سر و صدا و فوری از سوی اعضای هیات رییسه مطرح و تصویب شد؛ هیات رییسه ای که در راس آن «مامیاشویلی» رییس فدراسیون کشتی روسیه و یکی از چهره های بانفوذ در بدنه اجرایی اتحادیه جهانی ایفای نقش می کند و رقابتی دیرینه با متولیان کشتی ایران دارد.

مهر در این باره نوشت:«بدون اشاره به جزییات تغییر قوانین و مقررات کشتی باید به این نکته اشاره کرد که روس‌ها با توجه به نقش تاثیرگذارشان در بدنه اصلی اتحادیه جهانی در حال نفوذ و اعمال نظر در سیاست های کلان این رشته هستند. نفوذی که در نهایت دود آن به چشم کشتی ایران خواهد رفت و تلاش چندین ساله خادم برای تعامل و تحکیم روابط با اتحادیه جهانی را نقش بر آب می‌کند.

رقابت دیرینه کشتی ایران و روسیه، قدمتی طولانی دارد و این مصاف و زورآزمایی مدت هاست وارد عرصه دیپلماتیک هم شده است. رقابتی که حالا رسول خادم و مردانش را رودرروی «مامیاشویلی» و حامیان این بازیگردان پرنفوذ اتحادیه جهانی قرار داده و مسوولان ایرانی را با دغدغه تازه ای مواجه ساخته است.

فدراسیون کشتی ایران در نخستین واکنش به این اتفاقات، نامه اعتراض آمیزی به نناد لالوویچ نوشت که البته هنوز با واکنش خاصی از سوی رییس اتحادیه جهانی مواجه نشده است، اما آنچه مسلم است ادامه این روند که به نوعی زورآزمایی دیپلماتیک بین کشتی ایران و روسیه تبدیل شده، می تواند بر اقتدار همیشگی ایران در رقابت های جهانی و همینطور المپیک ۲۰۲۰ تاثیر خاص و حتی مخربی داشته باشد.»