b_Newsحل مشکل دایی و کریمی نیاز به دوربین و عکس ندارد و باید در خفا حل شود

میناوند: یک نفر چطور این‌قدر بی‌شرف است که به مرحوم نوروزی توهین می‌کند؟!

b_News پنالتی زدن طارمی بی‌احترامی به برانکو نبود/ سیدجلال و سروش نیستند و خیلی نگران بازی با الهلال هستم
تاریخ: 1396/01/28
زمان: 09: 31
نوع: خبر
پیشکسوت تیم پرسپولیس معتقد است مشکل علی دایی و علی کریمی آنچنان هم که همگان فکر می‌کنند عمیق و ریشه‌ای نیست.

مهدی نوری/ مهرداد میناوند پیشکسوت تیم پرسپولیس معتقد است مشکل علی دایی و علی کریمی آنچنان هم که همگان فکر می‌کنند عمیق و ریشه‌ای نیست. برای همین مشکل نیاز به مهمانی، دوربین و خبرنگار هم نیست بلکه این قضیه باید خیلی بی‌سروصدا و در یک محفل خصوصی حل شود. او اعتقاد راسخ دارد که دایی و کریمی قلبا یکدیگر را دوست دارند و حالا که پرسپولیس قهرمان شده بهتر است دعوای بین آنها هم ادامه پیدا نکند تا کام هواداران تلخ نشود.

 

پرسپولیس قهرمان شد، در مورد این اتفاق صحبت می‌کنید؟
من بارها با خود شما مصاحبه کرده‌ام و در آرشیو روزنامه خود شما هم موجود است که گفتم پرسپولیس با این سبک و شیوه بازی چهار، پنج هفته قبل از اتمام لیگ قهرمان می‌شود. پرسپولیس باید زودتر از این قهرمان می‌شد، اگر داربی را می‌بردیم یا به صنعت نفت آبادان نمی‌باختیم، دو هفته زودتر قهرمان شده بودیم. این بچه‌ها، گروه فنی، مدیریت و هواداران تاریخ‌ساز شدند. پیشکسوتان هم بودند که یکسری مخالف و عده‌ای هم موافق بودند اما همه زحمت کشیدند. من برای مردم خیلی خوشحالم. هرچند که درگذشت عارف لرستانی عزیز به من شوک داده بود و یکسری صحنه‌ها هم از سیل آذربایجان دیدم که خیلی بد بود و واقعا خیلی اذیت شدم اما بازی پرسپولیس را دیدم و از خوشحالی مردم خوشحال شدم.

 

در مورد درگیری‌های روی سکوها و اتفاقاتی که در این بازی رخ داد، چه نظری دارید؟
مردم شریف آذربایجان برای من عزیز هستند و با آنها همدردی می‌کنم. اما یکسری هستند که من به آنها نخاله می‌گویم. آنها با همه چیز مشکل دارند. پارسال یکسری اتفاقات افتاد که قهرمان نشدیم و امسال شدیم. باید با این مسایل برخورد شود چون آنها به مرحوم هادی نوروزی فحاشی کردند و به خوردبین هم بی‌احترامی کردند. واقعا ذهنم درگیر است که یک آدم چطور این‌قدر باید بی‌شرف باشد که به کسی که فوت شده توهین کند. نمی‌توانم توهین به مرحوم هادی نوروزی را هضم کنم. به نظر من این‌ها آذربایجانی نیستند چون مردم آذربایجان را همگان به غیرت و تعصب می‌شناسند. اینکه به یک نفر که فوت شده و عزیز هم بوده توهین کنند یا به آدم عزیزی مثل خوردبین سنگ بزنند کار بسیار زشت و ناپسندی بود.

 

این اتفاقات شیرینی قهرمانی را کم نکرد؟
نه، شیرینی قهرمانی با هیچ‌کدام از این اتفاقات کم نمی‌شود. اما اتفاق سیل آذربایجان و درگذشت عارف لرستانی کام مرا تلخ کرد. اما از شیرینی بزرگ قهرمانی کم نمی‌کند. البته جشن اصلی ما مانده چون بالا بردن جام قشنگ‌ترین لحظه است و باید از آن لحظه لذت ببریم.

 

طبق قرار قبلی هانی نوروزی پسر مرحوم هادی نوروزی می‌خواهد جام را بالای سر ببرد. در مورد این اتفاق چه نظری دارید؟
اتفاق خیلی خوبی است. باید سال قبل این صحنه‌ها را می‌دیدیم که متاسفانه با تفاضل گل قهرمان نشدیم. حتما یک خیری در آن بوده اما امسال این اتفاق می‌افتد.

 

پرسپولیس در بازی مقابل ماشین‌سازی صاحب یک ضربه پنالتی شد و با اینکه برانکو گفته بود طارمی دیگر پنالتی نزند، اما باز هم شاهد بودیم که طارمی پنالتی را زد و گل شد. این اتفاقات را چطور تحلیل می‌کنید؟
به هر حال آدم یک جاهایی یک حرف‌هایی می‌زند. به نظر من که برانکو چنین حرفی نزده یا منظورش این نبوده. اما مهدی طارمی در کورس آقای گلی هست و همه بچه‌ها هم می‌خواستند او را در موقعیت گل قرار بدهند و این اتفاق هم افتاد و طارمی پنالتی را گل کرد.

 

این کار طارمی بی‌احترامی به برانکو نبود؟
نه، نه، نه... من اصلا این حرف را قبول ندارم. به هر حال قضیه استاد و شاگردی است و این چیزها طبیعی است. شاید برای کسی که از بیرون می‌بیند اتفاق خاصی باشد اما برای ما که در فوتبال هستیم این چیزها طبیعی است. شک ندارم که این کار بی‌احترامی نیست. بین شاگرد و استاد این اتفاقات می‌افتد اما خوشحالم که مهدی گل زد و در کورس آقای گلی جلو می‌رود. الان سه تا بازی دیگر در لیگ مانده و باید به جوان‌ترها میدان برسد تا هم کسب تجربه کنند و هم برای آینده پرسپولیس مفید باشند. ضمن اینکه پرسپولیس در این سه بازی نباید ببازد. ما قهرمان شده‌ایم اما جوان‌هایی داریم که انگیزه بالایی دارند و جلوی هر تیمی می‌توانند بایستند.

 

قرار است قرارداد برانکو برای پنج سال آینده تمدید شود. با این کار موافق هستید؟
بهترین کار همین است. پیشنهاد خود من بود که با بچه‌هایی که قرارداد دارند سه ساله تمدید کنند. کجا بهتر از پرسپولیس. امسال یکسری اتفاقات افتاد و ما قهرمان شدیم اما اگر در آسیا می‌خواهیم موفق باشیم باید نیمکت خیلی قوی داشته باشیم. بودن و تمدید قرارداد برانکو هم اتفاق خوبی است. به هر حال همه مربیان اشتباه می‌کنند و برانکو هم اشتباه داشته اما کاملا موافقم که قرارداد او برای پنج سال آینده تمدید شود. این قضیه فعلا در حد حرف است اما اگر آقای طاهری این کار را کرد و قرارداد برانکو را امضا کرد یک توان و قدرت خاصی به مربی می‌دهد که بتواند به خوبی کار کند.

 

پرسپولیس مقابل الهلال در لیگ قهرمانان آسیا سیدجلال حسینی و سروش رفیعی را در اختیار ندارد. نگران این بازی نیستید؟
چرا، خیلی نگرانم. سیدجلال در تیم یک بزرگ‌تر است. در همین بازی با ماشین‌سازی در دقیقه 91 دیدیم که سیدجلال نفوذ کرد و در گوشه زمین حریف اورلب کرد که ماشاءا... دارد. سیدجلال یک بازیکن بزرگ است و سروش هم روزبه‌روز بهتر می‌شود و نبودن آنها به تیم لطمه می‌زند. اما امیدوارم بچه‌های دیگر تیم جور آنها را بکشند چون الهلال تیم ضعیفی نیست و گروه پرسپولیس هم خیلی گروه سختی است. به همین دلیل بچه‌های دیگر تیم که بازی می‌کنند باید جای آنها را پر کنند.

 

پرسپولیس با تمام این مشکلات می‌تواند الهلال را ببرد؟
خیلی سخت است. آدم باید انصاف داشته باشد. ما در بازی رفت هم می‌توانستیم الهلال را ببریم چون سوار بازی بودیم و روی غفلت گل خوردیم. الهلال برای لحظه لحظه بازی برنامه دارد و بردن آنها واقعا سخت است. امیدوارم با یک تمرین و ریکاوری خوب بچه‌ها آماده بازی با الهلال شوند. به نظر من کار نشد ندارد و ما ایرانی‌ها همیشه کارهای بزرگ انجام داده‌ایم.

 

در مورد دعواهای اخیر علی دایی و علی کریمی چه نظری دارید؟
من از روز اول دعوا را می‌دانم. واقعا اختلاف این‌قدر نبوده اما یکسری آدم‌ها با طرفداری از این یا آن به این اختلافات دامن زده‌اند. هر کسی نظرش را می‌دهد اما شرایط در حال بهتر شدن است. همین‌که علی کریمی پست‌های خودش را پاک کرده و دایی هم آن بیانیه را داده یعنی قدم‌های بزرگ برداشته‌اند. یکسری آدم در این مدت آمدند و شو اجرا کردند تا آنها را آشتی بدهند اما آن آشتی‌ها واقعی نبود. هر دو نفر عزیزان من هستند و دوست ندارم این اختلاف ادامه داشته باشد. دوست دارم روزی را ببینم که این اختلافات نباشد چون این مسایل دودستگی می‌آورد. علی دایی الان مربی تیم دیگری است و علی کریمی هم هرچند در پرسپولیس نیست اما همیشه از تیم حمایت کرده است و این اتفاقات امروز که پرسپولیس قهرمان شده کام همه را تلخ می‌کند. دوست داریم بزرگان پرسپولیس کنار هم باشند اما اگر هم کنار یکدیگر نیستند حداقل کاری هم با هم نداشته باشند.

 

به نظر تو این اختلافات بالاخره یک روزی حل می‌شود؟
این‌ها ته ‌دل‌شان با هم مشکلی ندارند و هر دو نفر انسان‌های خوبی هستند. من و علی کریمی یک سال در تیم خونه‌به‌خونه شب و روز با هم بودیم و واقعا اختلاف‌ها این‌قدر که فکر می‌کنید نیست. طرفداران هم در فضای مجازی این‌قدر راجع به این مسایل بحث نکنند و طرفداری نکنند. این‌هایی که در فضای مجازی چنین بحث‌هایی را می‌کنند پرسپولیسی نیستند و دو بهم‌زن هستند. وقتی یکی از آنها پست می‌گذارد و عده‌ای کامنت می‌گذارند ناخودآگاه آدم عکس‌العمل نشان می‌دهد پس نباید به این مسایل این‌قدر بپردازند.

 

امیر عابدینی مدیرعامل سابق پرسپولیس پیشنهاد داده که عابدزاده پیش قدم شود و یک مهمانی بدهد و دایی و کریمی را با یکدیگر آشتی بدهد. به نظر شما این راه مناسبی برای آشتی این دو نفر است؟
با تمام احترامی که برای عابدینی قائل هستم اما نیاز به مهمانی و این‌جور کارها نیست. این اتفاق یک‌ جایی بی‌سروصدا باید بیفتد و حل شود. نه اینکه دوربین و خبرنگار و عکاس باشد چون با این شرایط وضعیت بدتر هم می‌شود. سال 2002 که ما در تیم ملی بودیم و می‌گفتند که این دو نفر با هم اختلاف دارند اما شاهد بودیم که به هم پاس می‌دادند و گل هم می‌زدند. اما عده‌ای می‌گفتند آنها با هم مشکل دارند و بیایید آنها را با هم آشتی بدهید. اما دایی و کریمی واقعا با هم قهر نبودند. الان هم هر اتفاقی می‌خواهد بیفتد باید در خفا باشد و نباید برنامه‌ریزی شود. بلکه باید یک جایی یک اتفاقی بیفتد و این‌ها کدورت‌ها را کنار بگذارند. عابدزاده را هر دو طرف دوستش دارند اما اجازه بدهیم این اتفاق در خفا بیفتد و اصلا به آن نپردازیم. چون هرچه بپردازیم کار بدتر می‌شود. دایی و کریمی دشمن هم نیستند و اگر خدای ناکرده زبانم لال یک اتفاق برای یکی از آنها بیفتد آن یکی با سر می‌رود. آنها دشمن هم نیستند و بگذاریم این مسایل در خفا حل شود و این‌قدر به آن نپردازیم.