b_Newsفوتبالی ها و والیبالی ها قادر به تحمل شرایط وزنه برداری نیستند

محمدرضا براری: مجبوریم وضعیت وزنه برداری را تحمل کنیم

b_News ندادن قول قهرمانی آسیا، عقبگرد نیست!
تاریخ: 1396/01/29
زمان: 22: 10
نوع: گفتگو
محمدرضا براری که از اولین اعتراض کنندگان به وضعیت نامناسب وزنه برداری بود، در آستانه اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا از حمایت نکردن مسوولان گلایه دارد.

نگار رشیدی

وزنه برداری انگار نمی خواهد یک روز خوش ببیند. اتفاقات ناگوار از قبل المپیک ریو گریبان این ورزش مدال آور را گرفته و هنوز آن را رها نکرده است. این قصه از تمرینات شخصی کیانوش رستمی از قبل المپیک آغاز شد که به بعد از قهرمانی اش در ریو هم کشیده شد. بعد از کیانوش نوبت سهراب مرادی رسید که از تیم ملی قهر کند و دست سجاد انوشیروانی را برای قهرمانی آسیا در پوست گردو بگذارد.

تکلیف بهداد سلیمی هم که به خاطر مصدومیت راهی عشق آباد نمی شود، روشن است. در این میان محمدرضا براری که از اولین اعتراض کنندگان به وضعیت نامناسب وزنه برداری بود، آمادگی کامل ندارد. او از مسوولان ورزش کشور گلایه دارد که چرا در آستانه مسابقه از آنها حمایت نمی کنند.

 

چند روز دیگر عازم قهرمانی آسیا هستید. تمرینات خوب پیش می رود؟

خدا را شکر تمرینات خوب است. اما متاسفانه به آن شرایطی که خودم می خواستم نرسیدم ولی نسبت به قبل بهتر شده ام.

 

چطور؟!

نمی دانم، شاید توقعم از خودم بالا رفته. ما بعد از المپیک مدتی استراحت کردیم و بعدش هم ریکاوری داشتیم. مدتی هم هست که تمرینات پرفشار و سنگین شده اما من به 90 درصد آمادگی رسیده ام. به هر حال اوضاع چندان خوب نیست و نبود مکمل و شرایط تغذیه مناسب در به آمادگی رسیدن تاثیر گذار است.

 

شما اولین کسی بودید که به اوضاع نامناسب اعتراض کردید اما گویا صبر و تحمل تان بیشتر از بقیه است.

ما مجبوریم با وضعیت کنار بیاییم. آینده و زندگی ما ورزش است و مجبوریم تحمل کنیم. حتی اگر نان خشک هم به ما بدهند حاضریم از جیب هزینه کنیم تا برویم و مدال بگیریم. هرچند بعد از مدال هم چیزی نصیب مان نمی شود. من 15،10 سال است که حرفه ای ورزش می کنم و کارم همین است.

 

شما تازه متاهل شدید. همسرتان به شما گلایه نمی کند؟

بالاخره اوضاع سختی است. بعد از المپیک انتظار داشتم مسوولان حمایت کنند ولی هیچ جا هیچ حمایتی نکردند. الان شرایطی پیش آمده که توقع ما کم شده. تا حدی که فوتبالی ها و والیبالی ها نمی توانند این وضعیت را تحمل کنند. متاسفانه شرایط خیلی سخت شده اما کمیته المپیک حمایت نمی کند. الان نزدیک مسابقه هستیم ولی حمایتی ندیدیم.

 

البته سهراب مرادی هم شرایط را تحمل نکرد و قهر کرد.

بله سهراب نتوانست تحمل کند. ما حقوق می خواهیم. وقتی در تیم ملی هستیم یعنی برای مملکت زحمت می کشیم. خودمان هم نمی توانیم به راحتی بی خیال شویم و برویم. چون ما خودمان را مسوول می دانیم. من و سهراب خانواده داریم و آنها هم انتظاراتی از ما دارند که بعد از چند ماه حضور در اردو چه چیزی عایدمان می شود. اگر بحث معنوی را کنار بگذاریم اوضاع طوری است که آدم از ورزش دلزده می شود. حداقل انتظار این است که از ورزش خرج زندگی تامین شود.

 

با این حال فکر می کنید ماحصل قهرمانی آسیا چه باشد؟

به نظر من، ما تیم خوبی داریم و بچه ها باانگیزه هستند. اما کارایی که می خواستیم را نتوانستیم به دست بیاوریم. دغدغه ما شرایط نامناسب مالی است و وقتی فکر من درگیر بدهی و پول است تمرکزم از ورزش دور می شود. وقتی هم تمرکز نداشته باشی از ورزش دور می شوی. وقتی شرایط را می بینند حداقل می توانستند یک جلسه بگذارند و به وزنه برداری کمک کنند.

 

البته کادر فنی هم اعلام کرده اند که قول قهرمانی در این مسابقات را نمی دهند. به نظر شما این یک عقبگرد نیست؟

نه اصلا. دلیل این حرف این است که در تیم جوانگرایی کرده اند. ما چند وزنه بردار داریم که تا به حال به مسابقه بین المللی نرفته اند. اگر تمام تیم باتجربه بود طبیعی بود که انتظار قهرمانی داشته باشیم اما جوان ها ممکن است به خاطر فشار و استرسی که دارند آن کارکردی که سرمربی می خواهد را نداشته باشند. ما الان تیم یکدستی داریم اما سهراب مرادی، کیانوش رستمی و بهداد سلیمی نیستند. من هم با مربیان موافقم که نباید قول قهرمانی داد.

 

با سهراب و کیانوش در تماس هستید؟

بله با آنها صحبت می کنم. سهراب که می گوید تا وقتی وضعیت خوب نباشد برنمی گردم. کیانوش هم همچنان تمرینات انفرادی اش را دنبال می کند. او برای جهانی خودش را آماده می کند و گه گاهی سری به ما می زند.

 

برخی منتقدان معتقدند در بحران مالی که وزنه برداری دارد چرا رییس فدراسیون راهی سفرهای خارجی شده. نظر شما در این خصوص چیست؟

انجام دادن بعضی از کارها مفید است. ما که نباید فقط در ایران کار کنیم. پس وجود روابط بین الملل ضروری است. از این زاویه نگاه کنید که گر ما در فدراسیون جهانی کرسی داشتیم یا کسی را داشتیم که در فدراسیون جهانی برش داشت، در المپیک ریو آن اتفاق برای بهداد رخ نمی داد یا می شد مدالش را پس گرفت. من با آقای مرادی موافقم چون باید خودمان را در دنیا نشان دهیم. حتی خیلی خوب می شود که بتوانیم پستی در فدراسیون جهانی داشته باشیم.  

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.