b_Newsآن‌قدر بزرگ نیستم که برای آشتی دادن دایی و کریمی پادرمیانی کنم

مايلي‌كهن: مسلمان مگر چه کم دارد که می‌خواهد با این مدل موها مطرح شود

b_News فرق کی‌روش و برانکو از نظر شخصیتی و فنی زمین تا آسمان است
تاریخ: 1396/01/30
زمان: 12: 37
نوع: خبر
فروردین 96 برای پرسپولیسی‌ها و فوتبال ایران به‌خصوص مربیانش خوش‌یمن بوده است.

احد علوی / فروردین 96 برای پرسپولیسی‌ها و فوتبال ایران به‌خصوص مربیانش خوش‌یمن بوده است. در لیگ برتر برانکو با پرسپولیس به قهرمانی رسید و در لیگ یک مهدی تارتار به همراه پارس جنوبی و مایلی‌کهن با ملوان از شانس‌های مسلم صعود به لیگ برتر هستند.
اگر این دو پرسپولیسی‌ هم فصل آینده روی نیمکت تیم‌های‌شان در لیگ برتر بنشینند تعداد پرسپولیسی‌های لیگ هفدهم رکورد خواهد زد.
محمد مایلی‌کهن که این روزها مصاحبه نمی‌کند و تصمیم گرفته بود تا پایان فصل لیگ یک سکوت کند، در فرودگاه عسلویه با خبرنگار «گل» به طور اختصاصی صحبت کرد.
مایلی‌کهن در این گفت‌وگو درباره ملوان، پرسپولیس، موهای مسلمان و اختلاف اخیر دایی و کریمی نیز حرف‌های جدیدی زد و البته او از کنار کی‌روش هم به راحتی نگذشت.


ملوان برخلاف تصورها اکنون از مدعیان صعود به لیگ برتر است.
به هر حال در مقطعی که من به ملوان آمدم زمانی بود که چهار روز به شروع مسابقات باقی مانده بود ولی با این حال در همان زمان ما شروع کردیم به تست گرفتن و در حال حاضر هم اکثر بچه‌های ما از همان بازیکنان تستی هستند. نمی‌خواهم بگویم همه تیم را بازیکنان تستی تشکیل داده‌اند ولی خیلی از بازیکنانی که الان برای ملوان بازی می‌کنند را پیش از فصل آزمایش کردیم و سپس انتخاب شدند.


با آمدن شما به ملوان هزینه‌های تیم هم پایین آمد.
هزینه‌ها که بله؛ نمی‌دانم سال پیش باشگاه ملوان چقدر هزینه کرده اما ما سعی کردیم خیلی هزینه‌ها را پایین ببریم. قراردادهای امسال با سال قبل قابل مقایسه نیست.


قولی هم برای صعود به لیگ برتر داده بودید؟
نه، روزی که رفتیم پیش هیات مدیره همان‌جا صراحتا گفتم که نه تنها قول قهرمانی نمی‌دهم بلکه امکان دارد به لیگ دو هم سقوط کنیم. البته فراموش نکنید که من اینجا به دنیا آمده‌ام و همه اقوام من گیلانی هستند.


پس اگر به لیگ برتر صعود کنید، شما را باید به عنوان مربی بومی حساب کنند.

این حرف‌ها دیگر معنی ندارد. بومی و غیربومی در فوتبال خیلی مهم نیست. ملاک و معیار نتیجه است. ما در ابتدای فصل یکسری مشکلات هم داشتیم. در واقع یکسری‌ از هواداران علاقه به تعدادی افراد داشتند که البته زحمت هم کشیده بودند. برای همین در ابتدای کار چنین مشکلاتی وجود داشت. دوستانی که قبلا در ملوان بودند یادشان رفته که با سن و سال نمی‌توان مقابله کرد. بالاخره یک روز باید کفش‌ها را آویخت.


شما جدا از مسایل فنی در این فصل وقت زیادی را هم برای تغییر فرهنگ هواداران ملوان صرف کردید.
در حال حاضر تماشاگران ما بهتر شده‌اند. واقعیت این است که وقتی به شهرهای مختلف می‌رویم می‌بینیم که هواداران ملوان نسبت به خیلی از جاهای دیگر بهتر هستند. البته ما برای بهتر شدن فرهنگ هواداران‌مان هزینه‌اش را پرداخت کردیم و در آینده هم پرداخت می‌کنیم. شما خودتان در همین لیگ یک بارها دیده‌اید که مربی روی تماشاگر یا داور فشار می‌آورد تا بتواند با این کار نتیجه بگیرد و تاثیر بگذارد، ولی من دنبال این مسایل نیستم. تماشاگران ما هم در واقع این کار ما را پذیرفته‌اند. این موضوع را می‌توانید در بازی‌هایی که در انزلی برگزار می‌کنیم مشاهده کنید.


برای مهار برخی هواداران انزلی‌چی چه کار کرده‌اید تا آرام شده‌اند؟
همین دو هفته پیش یک گروه از جوانان پرشور و پرحرارت طرفدار ملوان که تحصیلکرده هم هستند، پیش ما آمدند و مورد تقدیر قرار گرفتند. آنها پیش از این تحت‌تاثیر فضا و جو کارهایی می‌کردند اما من بابت رفتارهای چند وقت اخیرشان از آنها تشکر کردم و به آنها هدیه دادم. البته هدیه ما هم آن‌چنانی نبود که فکر می‌کنید. از جیب خودم چند دست کاپشن و شلوار خریدم و به آنها هدیه دادم.


فروردین 96 برای پرسپولیسی‌ها خوب بوده، برانکو در لیگ برتر با پرسپولیس قهرمان شد، شما و مهدی تارتار هم به عنوان دو پرسپولیسی در یک قدمی صعود به لیگ برتر هستید.
هیچ سالی بد نیست. این خود ما هستیم که سال‌ها را رقم می‌زنیم. به هر حال هر روز، هر ماه و هر سالی که می‌گذرد برای یکسری‌ها بدی‌هایی دارد و برای برخی خوبی. من هم آرزو می‌کنم هر ایرانی هر کجا که هست خوشحال باشد. خوشحالی حق همه مردم روی زمین است. من هم به نوبه خود از این قضیه که پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شد خوشحال هستم. خیل عظیمی از مردم به این تیم علاقه‌مند هستند و با زدن یک گل و کسب سه امتیاز خوشحال می‌شوند. طبقه وسیعی از مردم از قهرمانی پرسپولیس خوشحال هستند و طبیعتا من هم از موفقیت پرسپولیس خوشحال می‌شوم.


یک مساله‌ای که درباره قهرمانی پرسپولیس با برانکو وجود دارد، بحث خدماتی که او باید به فوتبال ایران بدهد و هزینه‌ای که ما برای او می‌کنیم. فکر می‌کنید مدیران پرسپولیس بتوانند بابت هزینه‌ای که می‌کنند، خدماتی هم از او بگیرند؟
اعتقاد من هم همین مساله‌ای است که شما عنوان کردید. به قول قدیمی‌ها طوری رفتار نکنیم که از آن طرف بام بیفتیم. حرف من همیشه این بوده و خواهد بود که نباید اسیر فضاسازی‌ها بشویم. شما خودتان در رسانه هستید و می‌دانید که رسانه ما هم مثل صنوف دیگر هم آدم خوب دارد و هم آدم بد. یکسری‌ها در رسانه قلم‌شان را با هیچ چیز عوض نمی‌کنند ولی هستند کسانی هم که به‌خاطر موضع و منافع‌شان با جوسازی رقم برخی از مربیان را بالا می‌برند.


یعنی شما معتقدید که نباید قیمت برانکو مانند کی‌روش بالا برود؟ و نباید از او تنها نتیجه بخواهیم بلکه بسترسازی برای آینده‌ هم جزو خدماتش باشد؟
علی‌رغم اینکه همه می‌دانند محمد مایلی‌کهن هرجا که مشکلی ببیند انتقاد می‌کند، اما کمتر از برانکو انتقاد کرده‌ام. من روی حرفی که می‌زنم هستم. اگر بگویم کمتر از برانکو انتقاد کرده‌ام، راحت می‌توان با یک جست‌وجو در اینترنت ادعایم را زیرسوال برد یا تایید کرد. من از برانکو تعریف می‌کنم چون انسان قابل احترامی است. نوع عملکرد و برخوردش بیانگر احترامی است که من برای او قائل هستم. اما این دلیل نمی‌شود که فرد را از کشورم مهم‌تر بدانم. ما باید در قبال برانکو براساس چارچوب جلو برویم. خود ما هم خیلی جاها مقصر هستیم. با آدم‌های خوب طوری رفتار می‌کنیم که از مسیر اصلی منحرف می‌شوند. البته این وظیفه مدیران ماست که با درایت‌شان بهترین استفاده را از مربیانی چون برانکو ببرند.


محمد مایلی‌کهن به خاطر اصول اخلاقی که دارد همیشه ظاهر بازیکنان برایش مهم بوده، اما خیلی‌ها معتقدند در فوتبال دنیا دیگر نباید دنبال ظاهر باشیم چون یک مساله شخصی است. این را گفتم تا از شما درباره موهای محسن مسلمان بپرسم...
فقط این را عرض کنم در کشورهای پیشرفته مثل آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه... که نژادشان اصیل است و ریشه‌شان واقعا مال کشور خودشان است، می‌بینید که بازیکنان‌شان قیافه‌های جق‌وجق برای خودشان درست نمی‌کنند. خیلی از کشورهای اروپایی و آمریکایی مهاجرپذیر هستند، منظورم آنها نیستند که فقط اقامت یا تابعیت آن کشور را دارند، شما کافی است به تیم ملی آلمان یا انگلیس نگاه کنید، چند درصد از بازیکنان تیم ملی آلمان، انگلیس یا آمریکا قیافه‌های این شکلی دارند؟ البته در انگلیس دیوید بکام یک استثنا بود. اما در همین تیم ملی انگلستان مایکل اوون، آلن شیرر یا جرارد هم هستند، قیافه و ظاهرشان را نگاه کنید معلوم است که اصالت دارند. یا در تیم ملی آلمان توماس مولر یا حتی مسوت اوزیل.


اگر مسلمان شاگرد شما بود، با او برخورد می‌کردید؟
من هیچ موقع با بازیکنم برخورد نمی‌کنم بلکه با نوع رفتارم او را اصلاح می‌کنم. با رفتارم او را متوجه می‌کنم که خودش باشد. یکی مثل مسلمان الان واقعا باید شرایطش به این گونه باشد. از شما می‌پرسم مسلمان نیاز دارد دیده شود و توی چشم باشد؟ کسانی که این کارها و این قیافه‌ها را درست می‌کنند می‌خواهند تو چشم باشند. کسانی که به‌خاطر کمبود شخصیت دنبال این مسایل می‌روند. کسانی که می‌خواهند چهره شوند موهای‌شان را این‌شکلی می‌کنند. این را من نمی‌گویم در تمام دنیا این مساله وجود دارد. واقعا مسلمان نیاز به شناخته شدن دارد؟! البته تاکید می‌کنم که خیلی جاها باید با رفاقت و دوستی این مسایل را اصلاح کرد چون کسی مثل مسلمان با این شکل مو فقط به خودش لطمه می‌زند. در یک مقطع سرمربی سایپا بودم، مهدی امیرآبادی آن زمان به تیم ملی دعوت شده بود. او هم جوان بود و هم خوش‌تیپ. یک روز آمد سر تمرین، دیدم موهایش سیخ‌سیخ شده و شلوار جین تنگ با کتونی زرد پوشیده است. به مهدی گفتم با موتور آمدی؟ گفت نه چطور مگه؟ گفتم چون موهایت سیخ‌سیخ شده فکر کردم با موتور آمدی. بعد هم به او گفتم از این شلوارها مردانه‌اش هم هست؟ به کفش‌هایش هم که رسید گفتم برای واکسش احتمالا باید از زردچوبه استفاده کنی. بالاخره باید با بازیکنان جوان به شیوه خودشان صحبت کرد.


پیش از قهرمانی پرسپولیس معاون باشگاه جدایی عالیشاه و نوراللهی در نیم‌فصل را خیانت برشمرد. علی دایی از آنها دفاع کرد اما علی کریمی به او تاخت. شما که خودتان در این زمینه ید طولایی دارید فکر می‌کنید اختلاف این دو حل شدنی است؟
هر دوی آنها عزیز هستند. طبیعی است که کریمی و دایی به اختلاف سلیقه بخورند. مملکت برای علی دایی و علی کریمی زحمت کشیده و هزینه داده است. آنها هم باعث شور و نشاط شده‌اند. به هر حال یکسری‌ها هم از اختلاف این دو استفاده کرده و آتش‌بیار معرکه شده‌اند. امیدوارم اختلاف‌سلیقه دایی و کریمی هم برطرف و مشکلات آنها حل شود.


شما برای حل این اختلاف پادرمیانی می‌کنید؟
نه، این کار را نمی‌کنم چون هر دوی آنها بزرگ هستند و من خودم را در حدواندازه آنها نمی‌بینم که بخواهم پادرمیانی کنم.


پرسپولیس با برانکو هم زیبا بازی کرد و هم قهرمان شد. کی‌روش با تیم‌ملی شاید زیبا بازی نکرده اما نتایج خوبی کسب کرده است. به نظر شما می‌توان برانکو و کی‌روش را مقایسه کرد؟
طرح این مساله اشتباه است. اصلا برانکو را با کی‌روش مقایسه نکنید. آنها از هر لحاظ به‌خصوص اخلاقی قابل قیاس نیستند. فرق کی‌روش با برانکو از نظر شخصیتی زمین تا آسمان است. بعد هم از شما یک سوال دارم مگر قبل از کی‌روش تیم‌ملی به جام جهانی نرفته است؟


چرا، اما او دو بار تیم‌ملی را پشت سر هم به جام‌جهانی برده است.
طوری درباره صعود به جام‌جهانی صحبت می‌کنند که انگار فقط ایشان تیم ملی را به جام جهانی برده است. نباید هدف‌مان فقط رسیدن به جام‌جهانی باشد. همه ما دوست داریم تیم ملی موفق شود و از این موفقیت خوشحال می‌شویم اما تنها صعود به جام‌جهانی کفایت نمی‌کند چون قبل از کی‌روش هم کسانی بوده‌اند که تیم ملی را به جام‌جهانی برده‌اند. اتفاقا قبلی‌ها با بازی زیبا تیم‌ملی را به جام‌جهانی برده‌اند. اگر آن توپی که در دوره قبل در تاشکند كه از خط دروازه ما گذشت داور می‌دید، یا اگر شجاعت رحمان احمدی نبود دوره قبل هم به جام جهانی نمی‌رفتیم. البته مقصر همه این مسایل کی‌روش نیست. مقصر آدم‌هایی هستند که خودشان را کوچک‌تر از کی‌روش می‌بینند. شما ببینید نفراتی که کنارش بودند کارشان به کجا رسید و بشمارید که چند نفر در طول این شش سال کنار او آمدند و رفتند. از کجا معلوم این تیم ملی را شش سال به مربی دیگری هم می‌دانند جزو 10 تیم برتر دنیا نمی‌شد. تا حالا به کدام مربی تیم‌ملی  ایران را شش سال داده‌اند و این‌همه از او حمایت کرده‌اند. باید فرصتی که به کی‌روش دادند به یک مربی دیگر هم بدهند آن وقت مقایسه کنند.

(اگر اجازه بدهید بروم چون از پرواز جا می‌مانم).
اتفاق جالبی که در فرودگاه خلیج‌فارس عسلویه رخ داد این بود که خیلی از استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها آمدند تا با محمد مایلی‌کهن عکس بگیرند. آن هم در شرایطی که چهره‌های مطرح دیگری هم به این فرودگاه آمده بودند اما درخواست مردم در هنگام بازی با پارس جنوبی برای عکس سلفی و همچنین وقتی که در فرودگاه عسلویه حضور پیدا کرد تعجب‌برانگیز بود و نشان داد محمد مایلی‌کهن هنوز هم حرف‌هایش برای مردم خریدار دارد.