b_Newsقبر مهرداد سنگ ندارد!

مهرداد ميناوند: پياز داغ قهرماني را زياد كردند

b_News جاي بزرگاني مثل كريمي و بزيك در جشن قهرماني خالي بود / پدر هادي را بوسيدم و از او دلجويي كردم
تاریخ: 1396/02/03
زمان: 14: 29
نوع: گفتگو
مهرداد ميناوند همچنان جزو مهم‌ترين حاميان پرسپوليس است.

سيداحسان هاشمي / لژيونر سابق سرخ‌ها كه قهرماني تيمش را از همان ابتدا پيش‌بيني كرده بود اين روزها حتي تا قائمشهر مي‌رود تا بتواند در اولين مراسم سالگرد مهرداد اولادي شركت كند. در گفت‌وگو با بازيكنان سابق تيم‌ملي از او در مورد پرسپوليس، اتفاق‌هاي برنامه 90، جشن قهرماني و... پرسيديم.
موافقيد صحبت‌هاي‌مان را با قهرماني پرسپوليس شروع كنيم؟
قهرماني مبارك پرسپوليسي‌ها و اميدوارم كه اين روند ادامه داشته باشد. من صددرصد اعتقاد دارم كه نقش هواداران با اين قهرماني بسيار پررنگ بود و آنها توانستند با انرژي خوب‌شان تيم را به جلو هل بدهند.

البته در مورد قهرماني هم حواشي عجيب و غريبي به‌وجود آمد.
از بعد از بازي پديده تا به امروز خيلي‌ها خواستند تا با من در اين مورد صحبت كنند. اما تا به امروز سكوت كردم و ترجيح دادم كه در مورد بعضي چيزها حرفي نزنم. اين را براي اولين‌بار و آخرين بار مي‌گويم... بعضي‌ها قصد دارند تا براي پرسپوليس حاشيه درست كنند اگر هر اتفاقي براي پرسپوليس افتاده به خانواده خودمان ربط دارد و بهتر است كه دوست‌نماها براي پرسپوليس دلسوزي نكنند.
بعد از اتفاقي كه براي هادي افتاد همه اعضاي كادرفني، بازيكنان تيم، تماشاچي‌ها و پيشكسوت‌ها مصمم شدند تا پرسپوليس جام را بگيرد. شايد به همين دليل بود كه پرسپوليس در فصل گذشته از رده شانزدهم جدول به نايب‌قهرماني رسيد. همه پرسپوليسي‌ها به‌نحوي خودشان را موظف مي‌دانستند تا تيم‌شان را بالا بياورند و جام بگيرند. پايين آمدن هاني در مراسم قهرماني اتفاقي بود كه باعث شد تا بعضي‌ها حسابي از آن سوءاستفاده كنند. اگر از من مي‌پرسيد بهتر بود كه هاني هم همراه بچه‌ها باشد ولي حالا كه اين اتفاق نيفتاده و خانواده نوروزي هم بيانيه داده‌اند، بهتر است كه بعضي‌ها كاسه داغ‌تر از آش نشوند.

پس قبول داري كه جاي هاني در مراسم خالي بود؟
صددرصد... اين را بايد از آنهايي پرسيد كه برنامه‌ريزي‌هاي مربوط به مراسم را انجام داده بودند. شما شك نكنيد كه بازيكنان، مربيان و هواداران پرسپوليس دوست داشتند تا هاني در اين مراسم حضور داشته باشد. اگر چنين اتفاقي افتاده بهتر است كساني در موردش توضيح بدهند كه برنامه‌ريزي اين مراسم را كرده‌اند. اي‌كاش به‌جاي اينكه صد بار اسم اسپانسر در سن مربوط به مراسم حك شود، عكس و تصويري از هادي نوروزي روي ستون‌هاي سِن مي‌ديديم. به نظر من انجام دادن اين كارها خيلي سخت نبود و مي‌شد خيلي راحت ياد و خاطره هادي را هم در مراسم زنده كرد.

يعني به‌نظرت همه‌چيز خوب بود؟
من نمي‌گويم همه‌چيز خوب بود... يك چيزهايي خيلي ناراحتم كرد... وقتي كه پرسپوليس تيم شانزدهم جدول بود و سه‌، چهار هزار نفر به استاديوم رفتند بعضي از پيشكسوت‌ها با دل و جان از تيم‌شان حمايت كردند. به‌خدا در مورد خودم صحبت نمي‌كنم... پيشكسوتان عزيز و با معرفتي مثل علي كريمي، ادموند بزيك و بقيه براي خيلي از بازي‌ها به استاديوم آمدند و حق‌اش بود كه مسوولان باشگاه و آنهايي كه مراسم را برگزار مي‌كردند، اين بزرگواران را هم به مراسم دعوت مي‌كردند. من نمي‌گويم جام بدهند به علي كريمي تا به بازيكنان بدهد اما حداقل‌اش اين است كه يكي مثل علي كريمي يا ادموند بزيك به اين مراسم دعوت شوند.

در مورد بازي با الهلال چه صحبتي داري؟
هميشه معتقد بودم كه پرسپوليس حتي قبل از پايان بازي‌هاي ليگ قهرمان مي‌شود و حالا خوشحالم كه پيش‌بيني‌ام درست از آب در‌آمد. من نسبت به بازي پرسپوليس با الهلال حساسيت خاصي دارم! چه زماني كه بازي مي‌كردم و چه حالا كه هوادار پرسپوليس هستم، بازي با تيم‌هاي عربستاني برايم حساس و مهم است. اميدوارم كه پرسپوليس در بازي با الهلال اين تيم را شكست دهد تا با خيال راحت راهي بازي بعد شويم. ما براي اين بازي سيدجلال و احتمالا انصاري را نداريم. اميدوارم كه بچه‌ها با قدرت در اين بازي حاضر شوند تا با دست پر به ايران برگردند.

در مورد ماجراي رامين رضاييان چه صحبتي داري؟ قبول داري كه جاي او در قهرماني پرسپوليس خالي بود؟
من خيلي چيزها را مي‌دانم ولي قصد صحبت كردن ندارم... كلا دليلي هم ندارد در مورد هر چيزي كه مي‌دانم صحبت كنم. اگر نظر مرا در مورد رامين مي‌خواهيد، او بايد به مراسم قهرماني پرسپوليس دعوت مي‌شد. رامين خيلي‌ وقت‌ها مرا خوشحال كرده، گل‌هاي مهمي زده، پنالتي زده و پاس گل داده. به جرات مي‌توانم بگويم كه پنالتي‌هاي او در يك مقطع باعث شد تا اعتماد به‌نفس تيم و هواداران بالا برود. من با برانكو موافقم و معتقدم كه تيم بايد نظم و انضباط داشته باشد اما اي‌كاش رامين را هم به مراسم دعوت مي‌كردند تا از زحمات او تقدير كرده باشند. به‌نظر من هركس حتي يك دقيقه براي پرسپوليس بازي كرده، عزيز و محترم است واي به حال رامين كه براي قهرماني پرسپوليس زحمات زيادي كشيد و جزو بازيكنان موثر پرسپوليس بود. اميدوارم كه رامين در تيم جديدش هم موفق و تاثيرگذار باشد.

خبر داري كه برانكو به انتقاد از آيتم برنامه 90 پرداخته و رفتار بازيكنانش را با «سيرك» مقايسه كرده.
من نه جاي برانكو هستم و نه جاي آن بازيكنان. پس بهتر است كه در اين مورد حرفي نزنم و اظهارنظر نكنم. البته به نظر من دوستان هم مي‌توانستند بعضي چيزها را نشان ندهند! فكر مي‌كنم كه اگر اين اتفاق مي‌افتاد، ماجرا تا اين حد بزرگ نمي‌شد. البته تيمي قهرمان مي‌شود، اينجور مسايل برايش پيش مي‌آيد... به نظر من اين پياز‌داغ قهرماني است كه بعضي‌ها زيادش مي‌كنند.

يعني نسبت به رفتار بعضي از بازيكنان انتقادي نداري؟
همه ما انسان هستيم و ممكن است كه گاهي اوقات اشتباه كنيم. اين دليل نمي‌شود كه همه‌چيز زير سوال برود. به هر حال آنها هم جوان هستند و ممكن است يك‌ جايي جواني كنند و چنين اتفاق‌هايي بيفتد. در مورد جمله‌اي كه برانكو گفته، من بدبين نيستم. حتما يادتان هست كه برانكو قبل از اين هم گفته بود كه ديگر به طارمي پنالتي نمي‌دهد اما چند روز بعد طارمي پنالتي پرسپوليس را زد.

به عنوان كسي كه تجربه حضور در برنامه 90 و خندوانه را دارد، در مورد آيتم برنامه 90 چه نظري داري؟ خيلي‌ها معتقدند كه عادل از روي دست رامبد كپي كرده است.
اعتقاد من اين است كه يك برنامه تخصصي به كار خودش بپردازد. البته با اين موافقم كه برنامه عادي و كليشه‌اي نشود، اما اينكه از مسير اصلي‌اش خارج شود، خوب نيست. من برنامه 90 را دوست دارم هرچند كه بعضي‌ وقت‌ها با بعضي از تفكرات عادل موافق نيستم ولي در كل فردوسي‌پور و برنامه‌اش را دوست دارم.

با چه چيزهايي موافق نيستي؟
مثلا با سوال مسابقه پيامكي هفته آخرشان. ابن جزو معدود دفعاتي بود كه در مسابقه پيامكي عادل شركت نكردم. اي‌كاش در گزينه‌هاي سوالش، گزينه‌اي براي بازيكنان داشت و مي‌گفت كه همه بازيكنان براي قهرماني پرسپوليس زحمت كشيدند آن وقت مي‌ديديد كه مردم چطور اين گزينه را انتخاب مي‌كنند. جدا از اين من هميشه احترام خاصي براي هنرمندان و هنرپيشه‌ها قائل هستم و همه آنها را دوست دارم اما بعضي وقت‌ها آنقدر در برنامه 90 هنرپيشه مي‌بينيم كه يادمان مي‌رود اين برنامه به صورت تخصصي به فوتبال مي‌پردازد.

از حضورت در مراسم مهرداد اولادي بگو.
به‌عنوان يك پرسپوليسي در اولين سالگرد مهرداد اولادي شركت كردم. دوست دارم تا در مورد مهرداد و اتفاق‌هايي كه براي او افتاد چند كلامي صحبت كنم. تو را خدا با هر اعتقاد و مذهبي كه هستيد، نگذاريد آبروي يك مومن ريخته شود. بعد از فوت مهرداد اتفاق‌هايي افتاد كه هنوز خانواده او را اذيت مي‌كند. حرف و حديث‌هايي درست شد كه تن آدم را مي‌لرزاند. مي‌گويند قبر مهرداد سنگ ندارد! اين موضوع و بي‌توجهي به مهرداد و خانواده‌اش در طول اين مدت خيلي مرا اذيت كرد. اميدوارم كه مسوولان و همشهري‌هاي مهرداد به اين موضوع بيشتر رسيدگي كنند و بتوانند داغي از روي دل خانواده اولادي بردارند.
اتفاقا در مراسم اولادي توانستم چند كلامي با پدر هادي نوروزي هم صحبت كنم. در حالي كه بعضي‌ها حرف‌هاي عجيب و غريبي مي‌زدند پدر هادي هيچ صحبت خاصي نداشت و موفقيت پرسپوليس از هر چيزي برايش مهم‌تر بود. من هم به نمايندگي از پرسپوليسي‌ها صورت او را بوسيدم و به‌خاطر اتفاق‌هايي كه افتاده بوده از او دلجويي كردم.

ماجراي سفرت به «لار» چيست؟
قرار است كه همراه با ادموند بزيك، اميد روانخواه، گلاره عباسي، لاله اسكندري، علي اوجي و چند دوست ديگر به يكي از شهرهاي نزديك شيراز برويم. هرچند كه اين شهر كوچك و دور افتاده است، اما ما براي افتتاح يك مجتمع ورزشي و انجام كارهاي خيرخواهانه به آنجا مي‌رويم و اميدوارم كه بتوانيم كاري انجام دهيم.