b_Newsبه جا مانده از رد صلاحیت ستاره‌های ورزشی

ممنون از شهر خوبی که ساختید!

تاریخ: 1396/02/03
زمان: 12: 35
نوع: یادداشت
بردیا احمدی

به تدریج نتایج بررسی صلاحیت نامزدهای ثبت نام کننده در انتخابات شورای شهر تهران اعلام می‎شود. در این میان خبر جالب برای ورزشی‌ها می‌تواند مربوط به رد صلاحیت گروهی از سرشناس‌ترین اهالی این حوزه باشد. به این ترتیب چنان که تا به حال مسجل شده، حداقل صلاحیت چهره‌های مشهوری مثل حسین رضازاده، عباس جدیدی، علیرضا دبیر و حبیب کاشانی تایید نشده است. تمامی این دوستان در سال‌های گذشته در شورای شهر تهران حضور داشتند و فعالیت‌شان در این عرصه کم‌وبیش حاشیه‌هایی را هم به دنبال داشته است. حالا اما در شورای جدید شهر، خبری از این دوستان نخواهد بود و به طور کلی بعید هم به نظر می‌رسد دل کسی برای آنها تنگ شود.
شاید لازم باشد در این لحظه تاریخی به همه این رفقا خسته نباشید بگوییم و تشکر کنیم بابت شهر خوبی که ساختند! به راستی تحول عظیمی که امروز در نحوه اداره شهر تهران ایجاد شده، از رهگذر حضور همین ورزشکاران گرامی بوده؛ دوستانی که بعضا آن عکس دهشتناک را در کنار پیکر نیمه‌جان منصور پورحیدری ثبت کردند و بعضا با حرکات و اظهارنظرهای عجیب و غریب‌شان در صحن شورا خبرساز شدند. البته بی‌انصافی است اگر همه برکات شورای اخیر را ناشی از هنرنمایی ورزشکاران تنومند بدانیم؛ چه اینکه هنرمندی مثل استاد مختاباد هم در این عرصه کم ندرخشید؛ هم او که عقیده داشت راه برون‌رفت تهران از ترافیک و آلودگی هوا آشنا کردن مردم با فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است، اما لابد جنابش هرگز در عمر مبارک متروی در آستانه انفجار تهران را به چشم ندیده تا بداند کار مردم از آشنایی با حمل و نقل عمومی گذشته و به مرحله «ازدواج» رسیده است!
اگرچه مطمئن نیستیم صندلی خالی ورزشی‌ها در شورا لزوما توسط افراد شایسته‌تر پر شود، اما دست‌کم می‌توانیم امیدوار باشیم بعد از این، «تخصص» جای پهنای شانه را در مرکز تصمیم‌سازی شهرهای ایران بگیرد و کار اندکی جدی‌تر دنبال شود. سخن پایانی اینکه کاش همانطور که ورزشی‌ها بی‌رحمانه از چرخه قدرت مدیریتی حذف شدند، بسیاری از چهره‌های سیاسی ناکام هم از پهنه ورزش غربال شوند. البته که منظورمان به همه افراد غیرورزشی نیست. ایمان داریم که مهارت مدیریتی لزوما ربطی به پیشینه ورزشی ندارد و خیلی از آنها که راه و چاه را بلد بودند توانستند بدون شورت ورزشی(!) خدمات شایسته‌ای به فوتبال و سایر رشته‌ها داشته باشند. با این حال خیلی‌های دیگر هم که تعدادشان بسیار بیشتر است، فقط از قدرت و نفوذشان استفاده کردند، پست‌های ورزشی گرفتند و در نهایت بدون کمترین بازده و بعضا با کلی تبعات ناگوار از این عرصه کنار رفتند. کاش روزی شاهد غربال شدن این گروه هم باشیم.