b_Newsفدراسیون حتی به تصمیم و حرف خودش هم احترام نمی گذارد/ برای رسیدن به حقم سراغ مراجع بالاتر می روم

محمد ارزنده: پارتی من خداست، اما اینها خدا را هم نمی شناسند

b_News شایان گفت از این به بعد من هم مثل آقایان در سازمان تیم های ملی می نشینم و موز می خورم!
تاریخ: 1396/02/06
زمان: 11: 30
نوع: گفتگو
تیم ملی دوومیدانی با 13 نماینده راهی بازی های کشورهای اسلامی می شود اما در این نفرات نامی از محمد ارزنده نماینده پرش طول ایران در المپیک ریو نیست.

نگار رشیدی

بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در حالی آغاز می شود که بیشتر تیم های شرکت کننده در آن ترکیب خود را اعلام کرده اند. دوومیدانی هم قرار است با 13 نماینده به باکو برود. در بین این 13 نفر اما نامی از محمد ارزنده نیست. نماینده پرش طول ایران در المپیک ریو که طبق تصمیم فدراسیون در مسابقات آغاز فصل شرکت کرد، از فدراسیون گله مند است.

او معتقد است فدراسیون حتی به تصمیم خودش هم احترام نگذاشته و با انتخابات سلیقه ای نمایندگان ایران را برای باکو انتخاب کردند. گفت و گوی رکورددار پرش طول ایران با «گل» را بخوانید.

 

ترکیب تیم اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی اعلام شده اما خبری از نام شما نیست؟

بله اسم من در تیم نیست.اگر واقعا فدراسیون نمی خواهد ما تمرین کنیم و ورزشکار باشیم کتبا بنویسند و اعلام کنند که ما را نمی خواهند. من فقط یک سوال دارم؛ در مصوبه سازمان تیم های ملی آمده که تیم بعد از حضور ورزشکاران در چهار،پنج مسابقه مشخص می شود. از طرفی کسانی که در مسابقات آغاز فصل شرکت نکردند، به این مسابقات اعزام نمی شوند. پس چطور این ترکیب اعلام شد؟ اگر قانون است، باید برای همه باشد. من به این تصمیم فدراسیون احترام گذاشتم و در آغاز فصل شرکت کردم اما انگار با این شرایط هرکس به فدراسیون بی احترامی کند کارش بهتر پیش می رود. خود آقایان فکر کنند ببینند داستان چیست. ملاک و معیار انتخاب چه بود؟ در رشته خودم اگر بخواهم حرف بزنم در دوره قبل مسابقات رکورد 68/7 متر سوم شده بعد در آغاز فصل 58/7 متر اول شده! اگر قانون وجود دارد، آن را برای همه اجرا کنند نه اینکه اگر از محمد ارزنده، محمد صمیمی و کاوه موسوی و ... خوش شان نمی آید خط شان بزنند. اگر با فرد مشکل دارند، بگویند.

 

شما در مسابقات آغاز فصل دوم شدید.

بله من سرماخوردگی شدیدی داشتم، تا جایی که شب قبل از مسابقه داشتم می مردم. اما با این وجود به مسابقه رفتم چون احتمال می دادم یک درصد اگر شرکت نکنم برایم مشکل ساز شود. پاهایم حتی توان نداشت روی تخته بایستم اما برای اینکه به تصمیم فدراسیون احترام بگذارم پریدم. این ما هستیم که همیشه احترام می گذاریم اما آخرش آدم بده می شویم.

 

 شما پیش از این هم گلایه های این چنینی داشتید.

بله هر بار که خواستیم احترام بگذاریم یک چیزی شد. برای بازی های آسیایی 2014 فدراسیون اعلام کرد باید 90/7 بپرید و من 89/7 پریده بودم. خواستم کاری که فدراسیون می خواهد را انجام دهم که پایم مصدوم شد و بازی ها اینطوری از دست رفت. این است که می گویم هر بار احترام می گذاریم برای مان بد می شود. اگر بد می گویم آقایان کارشناس بیایند جواب بدهند. وظیفه دوست هم با مصدومیت در آغاز فصل پرید فقط برای احترام. محمد ارزنده از شما احترام ندیده و نمی خواهد، حداقل به حرف خودتان احترام بگذارید. شما گفتید بعد از چهار،پنج مسابقه تیم بسته می شود حالا اینکه کمیته المپیک فشار می آورد را شما که مدیر هستید باید مدیریت کنید. این اولین اعزام نیست که بگوییم بی تجربه هستید.

 

با کسی در این مورد صحبت نکردید؟

من با حسین شایان صحبت کردم. او گفت سر این موضوع خیلی بحث کرده و از نحوه تصمیم گیری ناراحت بود. او به من گفت دیگر در این سیستم نیستم و می روم. یا اینکه مثل آقایان در سازمان تیم های ملی می نشینم و موز می خورم. این ها که کار خودشان را می کنند. همه هم زنگ می زنند و از من شاکی هستند.

 

شما قبلا هم به انتخاب سلیقه ای معتقد و اعتراض کرده بودید.

بله، واقعا نمی خواهند محمد ارزنده را اعزام کنند. اگر یک مسابقه دیگر برگزار کنند تمام پیش بینی هایی که برای ترکیب کرده بودند خراب می شود. 20 روز دیگر مسابقه شروع می شود و اصل کار آنجاست. یکی از داخل فدراسیون به من گفت این ها به کسی که خوش شان می آید می گویند به انتخابی نیا، از تو هم خوش شان نمی آید.

 

با این حساب برای قهرمانی آسیا برنامه ریزی می کنید؟

نه من از کنار بازی های کشورهای اسلامی به راحتی رد نمی شوم. سراغ مراجع بالاتر می روم و تا جایی که جا داشته باشد پیگیری می کنم. من رکورد 16/8 پریدم و به المپیک رفتم. از بعد المپیک ریو در هیچ مسابقه ای شرکت نکردم. حسن تفتیان، احسان حدادی و رضا قاسمی هم مثل من بودند اما آنها اعزام می شوند. در بازی های آسیایی ساحلی که مدال گرفتن برایم کاری ندارد یک نفر دیگر را اعزام می کنند. ولی برای قهرمانی آسیا که کار سخت است سراغ من می آیند. بروند ببینند چه کسی به فینال قهرمانی آسیا رسیده و در آسیا مدال دارد. شناسنامه پرش طول ایران دست من است. آن زمان که من نوجوانان بودم، بزرگسالان 70/6 و 7 متر می پریدند. الان هم حق من و امثال من دارد ضایع می شود. ما در فدراسیون کسی را نداریم که از منافع مان دفاع کند. پارتی ما خداست و این ها خدا را هم نمی شناسند.

 

در مسابقات آغاز فصل رکوردها چندان تعریفی نبود.

هرچقدر پول بدهی همانقدر آش می خوری. این یک قانون است. فدراسیون هم یک قران دو زار می کند و نتیجه هدفمند کردن شان این شد. من کاری به این مسایل ندارم. تا جایی که بتوانم و از دستم بر بیاید پیگیری می کنم. فقط هم حرف نمی زنم و در عمل با نتیجه ای که در مسابقه کسب خواهم کرد، نشان می دهم.

 

تمرینات تان هنوز در بوشهر است؟

بله من به خاطر شرایط آب و هوایی بوشهر را انتخاب کردم. خیلی هم خوب تمرین کردم. من واقعا اینطوری نیستم که بگویم صددرصد باید اعزام شوم. اگر ببینم کسی از من بهتر است خودم می گویم و حق و انصاف را رعایت می کنم. ما مثل آنها نیستیم که حق را ناحق کنیم. واقعا نفر برتر را انتخاب کنند و اینجوری کسی را حذف نکنند. فضای رقابتی عادلانه برقرار کنند و در این فضا نفرات مشخص شوند.

 

در کنار این ها، اما خبر خوب برگزاری لیگ طلایی است.

بله واقعا لیگ طلایی خوب است. ان شاءا... به خوبی اجرا شود و پرداختن به آن هم درست باشد. اگر فقط با حرف کار را پیش نبرند اتفاق خوبی برای ورزشکاران است. حداقل امتیازش این است که می توانیم از این لیگ درآمد داشته باشیم. نه اینکه حمایت مالی خیلی خوبی باشد اما به عنوان مثال برای من که سال گذشته به عنوان ورزشکار المپیکی باشگاه نداشتم، اتفاق خوبی است.