b_Newsکلاه‌تان را بالاتر بگذارید

صداوسیما، مرکز فرماندهی تفرقه؟

تاریخ: 1396/02/06
زمان: 12: 00
نوع: خبر
رسول بهروش

اخیرا ویدیویی کوتاه بین هواداران فوتبال در فضای مجازی دست به دست می‌شود که برگرفته از یکی از برنامه‌های ورزشی شبکه استانی سهند است. در این برنامه که ظاهرا بعد از بازی پرسپولیس و ماشین‌سازی و مسجل شدن قهرمانی سرخپوشان تهرانی روی آنتن رفته، انبوهی از مطالب عجیب و غریب و باورنکردنی به زبان ترکی توسط مجری و کارشناس برنامه مطرح می‌شود. بخش ابتدایی سخنان آنها مربوط به این است که بازیکنان و هواداران پرسپولیس به احترام جانباختگان سیل آذربایجان و تماشاگران غمگین میزبان نباید پس از برد تیم‌شان شادی می‌کردند. این یک ادعای به شدت شرم‌آور است که به راحتی می‌تواند کسانی را که در ورزشگاه حضور نداشتند به اشتباه بیندازد. آقایان ظاهرا فراموش کرده‌اند که پرسپولیسی‌ها آن روز حتی دور افتخار هم نزدند و صرفا برای تشکر به سمت هواداران خودشان آمدند که این حرکت هم با مداخله نیروی انتظامی ناکام و ناتمام باقی ماند. از سوی دیگر اما اقلیت معلوم‌الحال ورزشگاه یادگار که از سوی مجری شبکه سهند «داغدار» معرفی می‌شوند، از چهار ساعت قبل از بازی یک نفس رکیک‌ترین ناسزاها را به سمت تیم مهمان و هوادارانش فریاد زدند و حتی تسلیت‌گویی پرسپولیسی‌ها بابت سیل آذربایجان را هم با سنگ‌پرانی و بی‌ادبی پاسخ دادند. آیا واقعا آن حجم غریب و تاریخی از فحاشی و هنجارشکنی از سر سوگواری برای قربانیان بی‌گناه سیل بود و تنها شادی پرسپولیسی‌ها از قهرمانی اشکال داشت؟ کاش می‌شد 70میلیون نفری با هم برویم و سرمان را به آن میز معروف عادل فردوسی‌پور بکوبیم!
اوج فاجعه اما در بخش دیگری از این برنامه رقم می‌خورد؛ جایی که جناب مجری- کارشناس صراحتا به نقش افرادی مثل محسن بنگر، شجاع خلیل‌زاده و نادر صفرزایی (گلر نفت تهران که برابر پرسپولیس اخراج شد و البته کارشناس آگاه برنامه حتی اسم او را هم نمی‌داند!) در قهرمانی سرخپوشان تهرانی اشاره می‌کند و احتمال می‌دهد آنها فصل آینده برای پرسپولیس بازی کنند! آیا می‌توان باور کرد چنین مطالبی در یک برنامه زنده تلویزیونی و تحت نظر صداوسیمای جمهوری اسلامی مطرح شده باشد؟ آیا واقعا چنین ادعاهایی بار حقوقی ندارد و هیچ‌کس در آن برنامه متوجه نیست که نمی‌شود هر حرف راه و بیراهی را بدون سند و مدرک به زبان آورد؟ آقایان کارشناس در شبکه سهند می‌توانند هزار بار فیلم بازی برگشت با پرسپولیس را مرور کنند و ببینند که محسن بنگر روی هیچکدام از گل‌های خورده مقصر نیست. با این حال صرفا چون او از پرسپولیس آمده، برای ذهن خلاق آنها قربانی خوبی به نظر می‌رسد و به راحتی حیثیتش را ذبح می‌کنند؛ درست مثل محمد نوری که هفته‌هاست در تبریز هو می‌شود، اما کسی یادش نمانده گل صعود تراکتور به فینال جام حذفی را همین بازیکن به زیبایی هر چه تمام‌تر به ثمر رساند. اواسط نیم‌فصل اول شجاع خلیل‌زاده روی یکی از گل‌های سپاهان به پرسپولیس مقصر بوده و حالا چنین بی‌محابا روی آنتن رسانه موسوم به ملی به تبانی متهم می‌‎شود؛ حال آنکه اواسط نیم‌فصل دوم و در موقعیتی به مراتب سرنوشت‌سازتر رضا شربتی دست به تیر ایستاد و ورود ضربه مهاجم تراکتور درون دروازه سیاه‌جامگان را تماشا کرد. آیا اگر امروز تیم تبریزی قهرمان می‌شد، پرسپولیسی‌ها باید روی آنتن شبکه تهران شربتی را شریک قهرمانی تراکتور و بازیکن فصل بعد آنها معرفی می‌کردند؟ آیا محمدرضا اخباری که در بازی رفت تراکتور و استقلال به کاوه رضایی پاس گل داد سال آینده جای مهدی رحمتی را می‌گیرد و رحمتی که در بازی برگشت این گل مضحک را از محمد ابراهیمی خورد، فصل بعد سر از تبریز در می‌آورد؟ اصلا لگدمال شدن حیثیت و اعتبار رسانه به خاطر این قبیل مهمل‌سرایی‌ها را کنار بگذارید؛ واقعا آدم‌ها با چنین قضاوت‌هایی می‌توانند پیش خودشان و وجدان‌شان روسفید باشند؟
در تبریز سربلند، اکثریت پاک‌سرشتی پای کار هستند که مثلا همین پنجشنبه گذشته همه سکوهای ورزشگاه را پر کردند، شیک و تمیز فوتبال‌شان را دیدند و به خانه رفتند. در مقابل این گروه کثیر اما اقلیتی ناچیز هم حضور دارند که زمین و زمان را برای رسیدن به اهداف کثیف‌شان به گند می‌کشند و خواسته و ناخواسته اسباب تفرقه اقوام مختلف ایرانی را فراهم می‌کنند. سخت باعث یأس، شرم و تاسف است که حالا می‌بینیم حداقل در پاره‌ای از اوقات، این احساسات غیراستاندارد و مخرب از مرکز صداوسیمای استان فرماندهی می‌شود. وقتی آقای مجری و کارشناس که مثلا باسواد هم هست اینقدر شیک و مسلط روی آنتن تیمی را که با 12امتیاز بیشتر قهرمان شده به تبانی و کثافت متهم می‌کند، از هوادار عامی هیجان‌زده چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟ که فحش ندهد؟ که سنگ نزند؟ که شعارهای سیاه و مسموم را طوطی‌وار تکرار نکند؟ کاش آقایان در صداوسیما به جای تلاش شبانه‌روزی برای نیل به اهداف سیاسی، کمی هم روی برنامه‌های تولیدی خانمان‌برانداز تمرکز می‌کردند. کاش می‌شد اندازه گرفت و دید انتشار گسترده همین ویدیوی یک دقیقه‌ای، چه تاثیر دهشتناک و تباه‌کننده‌ای روی روابط مردم ایران با هم می‌تواند داشته باشد. همگی کلاه‌تان را بالاتر بگذارید لطفا!