b_Newsنسبت به فدراسیون چرخش نداشتم، 24 ساعته که نمی شود انتقاد کرد

یوسف کرمی: خبر احتمال مربیگری ام را از رسانه ها شنیدم

b_News رویارویی با مهماندوست حاشیه ندارد
تاریخ: 1395/11/06
زمان: 11: 02
نوع: گفتگو
یوسف کرمی قهرمان سابق تکواندو این روزها نامش برای مربیگری تیم ملی شنیده می شود. او در گفت و گو با «گل» عنوان کرد این خبر را از رسانه ها شنیده نه فدراسیون.

نگار رشیدی

تیم ملی تکواندو در حالی اوایل سال 96 باید در دو رویداد شرکت کند که هنوز تکلیف کادر فنی مشخص نیست. پس از استعفای بیژن مقانلو چند گزینه داخلی معرفی شدند اما هنوز نام سرمربی آینده رسما اعلام نشده است. حتی فشارهایی که در این راستا متوجه فدراسیون بوده هم تاثیری در روند این پروسه نداشته است.

در میان گزینه ها اما نام فریبرز عسکری از همه به سرمربیگری نزدیک تر است. حتی شنیده می شود یوسف کرمی هم قرار است در کنار او باشد تا هوگوپوشان را برای بازگشت به روزهای خوب شان آماده کنند. هرچند کرمی در گفت و گویی که با «گل» داشت عنوان کرد هیچ صحبتی از طرف فدراسیون با او درخصوص مربیگری نشده است.

خبرهای خوبی به گوش می رسد. قرار است مربی تیم ملی شوید؟

وا... ما از زبان رسانه ها شنیدیم. هیچ صحبتی با فدراسیون در این خصوص نداشتیم.

یعنی در حد مشورت هم صحبتی نشده؟

من قبلا در صحبتی که داشتم این را مطرح کرده بودم که اگر گفتم کمک کنیم منظورم این نبود که دنبال مربیگری هستم. من ترجیح می دهم بیرون باشم و به شکل دیگری به تکواندو کمک کنم. نمی خواهم با حضورم در کادر فنی مردم فکرهای بد کنند.

منظورتان همان صحبت هاست که شما نسبت به پولادگر چرخش داشتید؟

من هیچ چرخشی نداشتم. هرکس هر چیزی نداشته باشد وجدان که دارد. من قبلا انتقاد کردم الان هم انتقاداتی دارم اما من فقط نظرم را گفتم و بعد از نقد پیشنهاداتی را هم ارایه کردم اما وقتی نتیجه نمی دهد دلیل نمی شود که 24 ساعته انتقاد کنی. بعد از انتقاد باید کمک کنیم. من اگر انتقاد می کردم به شخص کاری نداشتم اما الان برخی ها که با شخص مشکل دارند در کنار انتقاد کردن، تکواندو را هم دارند نابود می کنند. الان چند هزار نفر فرزندان شان را با ذوق و شوق به تکواندو می فرستند اما این کارها باعث می شود از تکواندو زده شوند. من اگر حرفی هم زدم به خاطر منافع خودم نبود.

سرمربی آینده تکواندو کار بسیار سختی دارد. درست است؟

بله هر کسی که هدایت تیم را قبول کند کار خیلی سختی در پیش خواهد داشت. جمع کردن تیم زمان بر خواهد بود. ما دو مسابقه کشورهای اسلامی و قهرمانی جهان را در پیش داریم و این در حالی است که تیم ملی دو ماهی می شود که تمرین نداشته. امیدوارم هرچه زودتر تکلیف روشن شود.

خیلی ها هم نظر شما را دارند. حتی ملکی گفته باید جلوی وزارتخانه تجمع کنیم تا تکلیف روشن شود؟

این، چیزی است که واضح است. کشور و تیمی مثل تکواندو نباید کادر فنی اش بی سر و سامان باشد. باید هرچه زودتر تکلیف را روشن کنند.

یکی از حواشی که انتظار سرمربی جدید را می کشد، رویارویی با رضا مهماندوست است.

اصلا حاشیه نیست. هر کس کار خودش را می کند.

شما اگر به عنوان مربی کارتان را شروع کنید، با این موضوع چطور برخورد می کنید؟

اگر من مربی شوم در زمان خودش صحبت هایی خواهم کرد. آذربایجان فقط دو مهره دارد که یکی ایرانی است و دیگری روس. اما ما در ایران چندین و چند بازیکن داریم و دغدغه ای نداریم. از طرفی ما با یک نفر که مسابقه نمی دهیم.

شما با فریبرز عسگری همکاری داشتید. فکر می کنید در این برهه انتخاب خوبی برای تکواندو است؟

همانطور که گفتم هر کسی روی کار بیاید کار سختی خواهد داشت. اما عسگری تجربه المپیک دارد و افتخارات زیادی در رده های مختلف کسب کرده است. او تجربیات خوبی دارد و حضورش در المپیک به عنوان مربی فاکتوری است که هر مربی ندارد. فکر می کنم او گزینه خوبی است.

برخی ها معتقدند عسگری با شما در تیم ملی قدرتمند خواهد بود.

اگر چنین تصوری هست برای من جای خوشحالی دارد که بتوانم کمک کنم. قبول این کار ریسک بزرگی است که عشق و علاقه می خواهد.

دخترتان چطور است؟ هنوز با هم تمرین می کنید؟

خدا را شکر خوب است. او خیلی خوب تمرین می کند و بسیار مستعد است. اگر ترشی نخورد یک چیزی می شود (خنده).

این یعنی ایستادن روی سکوی المپیک؟

واقعا هیچ چیز دور از دسترس نیست. من همیشه می گویم به هر چیزی که می خواهی می توانی برسی. به دخترم هم همین را می گویم. همچنین اینکه نگاه نکن پدرت یوسف کرمی است خودت باید بخواهی و برای موفقیت تلاش کنی.

نظرتان درخصوص آتش سوزی ساختمان پلاسکو چیست؟ برخی از ورزشکاران به محل حادثه رفتند و همدردی کردند.

واقعا اتفاق تلخ و ناگواری بود. نزدیک عید برخی ها کسب و کارشان را از دست دادند و برخی هم با غیرت از جان شان گذشتند. فقط می توانم بگویم درود به شرف شان. در خصوص کسانی هم که به آنجا رفتند باید بگویم همه چیز به ظاهر نیست. من شخصا اگر می خواستم به محل حادثه بروم جز شلوغ کردن و ایجاد ترافیک کاری نمی کردم. ما باید فرهنگ سازی کنیم تا گره ای باز شود نه اینکه گره ای را کورتر کنیم. ما کشور متمدنی هستیم و باید فرهنگی بسازیم که وقتی حادثه ای رخ داد، شاهد گرفتن عکس و فیلم و سلفی نباشیم.

شما قصد ندارید شورای شهری شوید؟ هرچند مردم منتقد حضور ورزشکاران در شورای شهر هستند.

من در همین دوره آخر کاندیدا شده بودم اما بنا به دلایلی انصراف دادم. درست است، مردم انتقاد دارند اما اگر یوسف کرمی و آقای X و Y کار تخصصی شان که ورزش است را انجام دهند خواهید دید که چه اتفاقات خوبی می افتد. همه ما که نمی توانیم شهرسازی کنیم. ما جامعه جوانی داریم که نیاز به اوقات فراغت دارند. این هم فرموله نیست که با آن بتوانیم ساخت و ساز کنیم. شهر نیاز به اماکن ورزشی دارد و چه کسی بهتر از ورزشکاران می توانند به آن رسیدگی کنند.