b_Newsرسوایی دوچرخه سواری

وقتی مدیر مستعفی بالاخره زیر بار دوپینگ رفت!

b_News میزبانی: گفته بودم خودشان از وجود دوپینگ خبر دارند
تاریخ: 1396/02/09
زمان: 14: 24
نوع: گزارش
مصطفی چایچی مدیر سابق تیم های ملی دوچرخه سواری بعد از اینکه قید کار در فدراسیون را زد، لب به انتشار برخی ناگفته ها از جمله مرسوم بودن دوپینگ باز کرد.

نگار رشیدی

مصطفی چایچی مدیر سابق تیم های ملی دوچرخه سواری بعد از اینکه قید کار در فدراسیون را زد، لب به انتشار برخی ناگفته ها باز کرد. او که در زمان حضورش مورد انتقاد بسیاری از رکابزنان بود، بعد از رفتنش وجود دوپینگ، تبانی، زد و بند و استفاده از مواد نیروزا در دوچرخه سواری را تایید و نسبت به آینده این ورزش ابراز نگرانی کرد. موضوعی که «گل» حدود سه ماه پیش به آن پرداخت که البته دلخوری برخی از مسوولان فدراسیون را هم به دنبال داشت.

 

میزبانی: من از 10 سال پیش هشدار داده بودم

وقتی اسم دوپینگ می آید این قادر میزبانی است که مقابلش قد علم کرده و همیشه نگرانی اش از استفاده مواد نیروزا را اعلام کرده است. او درباره صحبت های چایچی به «گل» گفت:«من 10 سال پیش گفته بودم دوچرخه سواری دارد خراب می شود. مسوولان هم می دانند. هرکسی که این موضوع را نگوید کتمانش کرده و آنکه بیانش می کند هم شجاعتش را دارد. برخی ها هم به خاطر منفعت شان چیزی نمی گویند. به هر حال دوپینگ واقعیتی است که وجود دارد اما گاهی نتیجه تست کسانی که آشنای شان هستند و ارتباط دارند را پنهان می کنند. وجود این مسایل در ورزش کشور واقعا زشت است.»

میزبانی با این شرایط آینده خوشی را برای دوچرخه سواری متصور نیست:«اگر با این شیوه جلو برویم واقعا آینده سیاهی در انتظار دوچرخه سواری است. همین 10 روز پیش تست دوپینگ رکابزن 17 ساله ما در قهرمانی آسیا درآمد. برای مبارزه با دوپینگ فقط فدراسیون کافی نیست. باید وزارت هم دست به کار شود و افرادی روی کار بیایند که سابقه سالم و ورزش سالم داشته باشند نه قهرمانی. چون قهرمانی که آلوده به دوپینگ باشد ارزشی ندارد. افراد آلوده نباید اطراف ورزش باشند.»

 

ادعای حقی: چایچی خودش مسوول دوپینگ است

علیرضا حقی رکابزن سابق ایران کسی است که پیه دوپینگ به تنش خورده. او که پیش از این نقش فدراسیون را در دوپینگ پررنگ می دانست، هنوز روی حرفش هست و چایچی را مسوول می داند:«خود چایچی می گفت این کار را بکنید. می گفت هر کاری دوست دارید بکنید فقط مدال بگیرید. او صد بار به خود من این حرف را زد که تورها و رنکینگ آسیا مهم نیست، در قهرمانی آسیا باید اول شوید. چرا تا زمانی که در فدراسیون بود همه چیز گل و بلبل بود، الان بد شده؟ همه می دانند وقتی بحث فنی است، پای مدیر تیم های ملی به میان می آید. رزومه یکی از مربیانی که او گذاشته را ببییند که اصلا کجای دوچرخه سواری بودند. در این چهار سال هرکس مدال گرفته با دوپینگ بوده. وقتی در مسابقه آذربایجان که سی و دوم شدم پرسیدم چرا از من تست دوپینگ می گیرید گفتند از تهران زنگ زده اند تا این کار را انجام دهیم!»

او در ادامه گلایه اش از رییس فدراسیون را هم بیان کرد:«ناراحتی من فقط از این است که چرا خسرو قمری به خاطر یک نفر با خیلی ها مشکل پیدا کرده. ما هر مشکلی داشتیم به خاطر حمایت قمری از چایچی بود. وقتی خسرو قمری در پیست بود ما هیچ مشکلی نداشتیم اما وقتی نبود باید از تیم های خارجی آب برای خوردن می گرفتیم. من هیچ مشکلی با قمری ندارم. ما که مدال های مان را گرفتیم و حالا نوبت جوان هاست. امیدوارم وضعیت برای آنها درست شود.»

 

دانشور: با ابوحیدری فکرمان از دوپینگ پاک است

در دوچرخه سواری این ماده سرعت است که صدای دوپینگ در آن بلند نشده است. محمد دانشور هم دلیل این اتفاق را چنین تصریح کرد:«بین سرعتی ها سه،چهار سالی می شود که خبری از این حرف ها و اتفاقات نیست. من در استقامت و نیمه استقامت اطلاعات زیادی ندارم اما خدا را شکر در سرعت همه چیز خوب بوده. در این چند سال طرز فکر ابوحیدری باعث شده از فکرمان از دوپینگ پاک باشد. مربی در این مورد صددرصد نقش دارد و حرف مربی باید اجرا شود. چون ما ورزشکاران در ماده های مختلف همدیگر را نمی بینیم و شناخت زیادی نداریم و با مربی های مان طرف هستیم.»