b_Newsاستقلال چگونه نقره‌داغ شد؟

فیفا راهم عاصی کردیم

تاریخ: 1395/11/05
زمان: 13: 50
نوع: خبر
شوك بزرگ به فوتبال ايران؛ استقلال از پنجره نقل‌وانتقالاتي زمستان محروم شد! اين خبري بود كه صبح سه‌شنبه مثل زلزله محافل رسانه‌اي را تكان داد.


شوك بزرگ به فوتبال ايران؛ استقلال از پنجره نقل‌وانتقالاتي زمستان محروم شد! اين خبري بود كه صبح سه‌شنبه مثل زلزله محافل رسانه‌اي را تكان داد. در شرايطي كه آبي‌ها بعد از تكاپوي فراوان به زحمت موفق شده بودند سرور جباروف و آندرانيك تيموريان را براي نيم‌فصل دوم به خدمت بگيرند و همزمان براي بازگرداندن سجاد شهباززاده هم تلاش مي‌كردند، ديروز خبر رسيد اين باشگاه در فصل زمستان اجازه جذب هيچ بازيكني را نخواهد داشت! دليل اين مساله، بدهي آبي‌ها به عادل شيحي، بازيكن فصل گذشته‌شان عنوان شده؛ بدهي قابل توجهي كه گفته مي‌شد پرداخت شده، اما حالا باشگاه استقلال را با چنين مشكل بزرگي مواجه كرده است. محروميت از نقل‌وانتقالات از آن دسته جرايم «شيك» فيفا بود كه قبلا در مورد باشگاه‌هاي اروپايي و حتي بارسا و رئال مادريد اعمال شده بود، اما در ايران براي اولين بار است كه چنين مساله‌اي مطرح مي‌شود.
داستان چه بود؟
باشگاه استقلال به دلیل دیرکرد در پرداخت بدهي بازیکنان خارجی خود از سوی فیفا با جریمه ممنوعیت از فعالیت در بازار زمستانی رو به رو شد؛ اين خبري بود كه سايت ورزش‌سه منتشر كرد و در تكميل آن نوشت: این تصمیم از سوی کمیته حل اختلاف فیفا به دلیل دیرکرد در پرداخت بدهی عادل شیحی، بازیکن آلمانی این تیم در فصل گذشته اتخاذ شد و مدیران استقلال زمانی که تصمیم داشتند کارت آی‌تی‌سی سرور جباروف را دریافت کنند، از این موضوع مطلع شدند که در این پنجره نقل‌وانتقالات اجازه اضافه کردن هیچ بازیکنی را به لیست خود ندارند. باشگاه استقلال به دلیل مشکلات مالی چند روز بعد از مهلت مقرر بدهی این بازیکن را پرداخت کرد که این تاخیر در پرداخت باعث شد تا آبی‌های تهرانی از سوی فیفا با این جریمه سنگین رو به رو شوند. حالا علیرضا منصوریان در آستانه بازی‌های حساس لیگ برتر و ليگ قهرمانان آسیا اجازه استفاده از خریدهای جدید خود را ندارد و این اتفاق و کم‌کاری مدیران استقلال بعد از قضیه لیست آسیایی این تیم یکی از بزرگترین رسوایی‌های مدیریتی این تیم به حساب می‌آید که در دوران مدیریت رضا افتخاری ثبت شده است. همچنین لازم به ذکر است این حکم از سوی کمیته حل اختلاف فیفا قطعی است و آبی‌های تهرانی نمی‌توانند از بازیکنان جدید خود مانند آندرانیک تیموریان، سرور جباروف و روزبه چشمی در لیگ برتر و آسیا استفاده کنند.
روزنه اميد هست؟
کارشناس حقوقی فوتبال کشورمان می‌گوید استقلال در صورتی که تا پایان مهلت نقل‌وانتقالات رضایت شاکیانش را جلب کند، می‌تواند قرارداد بازیکنان جدیدش را به ثبت برساند. هوشنگ نصیرزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره صدور حکم فیفا مبنی بر محرومیت باشگاه استقلال از حضور در نقل‌وانتقالات زمستانی به خاطر عدم پرداخت بدهی‌هایش، گفت: «یکی از تنبیهاتی که فیفا در آیین‌نامه انضباطی‌اش برای تیم‌ها در نظر گرفته، محرومیت از نقل‌وانتقالات است. فیفا تاکنون این محرومیت را برای برخی از بزرگترین تیم‌های جهان هم اعمال کرده است. عدم پرداخت بدهی چند بازیکن در شورای اتاق حل اختلاف فیفا بررسی می‌شود و پرونده آنان طبق روال به کمیته انضباطی می‌رود. تنبیه تیم‌ها بابت عدم پرداخت بدهی بازیکنانش به چند شکل انجام می‌شود که بدترین آنها کسر امتیاز و ملایم‌ترین آنها محرومیت از حضور در نقل‌وانتقالات است. کسر امتیاز بارها از سوی فیفا در فوتبال ایران اعمال شده اما محرومیت از حضور در نقل‌وانتقالات برای اولین بار است که برای یک تیم ایرانی صادر می‌شود.» نصيرزاده درباره احتمال بخشش و برداشته شدن این محرومیت هم توضيح مي‌دهد: «در صورتی که باشگاه استقلال بتواند رضایت شاکیانش را جلب کند و به صورت کتبی به فیفا اعلام کنند که شکایتی از این تیم ندارند، این محرومیت می‌تواند به‌طور خودکار برداشته می‌شود. در رای صادر شده از سوی فیفا، فاصله زمانی شرط است. اگر اعلام رضایت شاکیان پس از پایان زمان نقل‌وانتقالات نیم‌فصل ایران باشد، هیچ فایده‌ای ندارد، چون زمان نقل‌وانتقالات تمامی کشورها پیش از اعلام رسمی، به اطلاع فیفا رسانده می‌شود. فیفا از زمان نقل‌وانتقالات ما خبر دارد و استقلال باید تلاش کند که پیش از پایان زمان نقل‌وانتقالات نیم‌فصل، رضایت شاکیانش را جلب کند.» در عين حال «ايسنا» هم از تلاش اين باشگاه براي حل مشكل خبر داده است. اين خبرگزاري مي‌نويسد: «بنا به گفته اطرافیان باشگاه استقلال آنها امیدوار هستند تا بتوانند از فیفا در مورد اين محکومیت تخفیف بگیرند و در نهایت بتوانند از تیموریان و جباروف در تیم‌شان استفاده کنند. باشگاه استقلال با کمک وکیل ایتالیایی به دنبال حل محرومیتش از پنجره نقل و انتقالاتی است. این باشگاه با وجود اینکه الشباب، رئال مادرید و بارسلونا پیش‌تر از سوی فیفا در پنجره نقل‌وانتقالاتی محروم شده‌اند، امیدوار است تا بتواند رای آنها را برگرداند. استقلالی‌ها طی نامه‌ای که به فیفا ارسال خواهند کرد از استدلال تحریم‌ها علیه ایران استفاده می‌کنند و امیدوار هستند تا با تمسک به این استدلال با نگاه اغماضی فیفا روبه‌رو شوند. به این معنا که فیفا اجازه بازی کردن تیموریان، جباروف و چشمی را بدهد ولی استقلالی‌ها حق جذب بازیکن دیگری را نداشته باشند. در این میان استقلالی‌ها از اسدی دبیرکل فدراسیون هم خواسته‌اند تا در این زمینه همکاری کند و طی نامه‌ای به کمیته حل اختلاف فیفا موجبات حل مساله را فراهم کنند. آبی‌ها امیدوارند این مساله را حل کنند هرچند که اطرفیان این باشگاه هم شانس نهایتا 10درصدی برای حل مشكل را برای این باشگاه قائل هستند.»
عدم پاسخگويي مديران باشگاه
پس از رسانه‌ای شدن حکم محرومیت استقلال، مسوولین باشگاه کمتر حاضر به پاسخگویی درباره این موضوع شده‌اند. در این میان اما محسن بزرگی معاون حقوقی باشگاه استقلال واکنشی عجیب نسبت به این موضوع داشته است. بزرگی گفته: «در خصوص محرومیت استقلال از نقل‌وانتقالات بین‌المللی چیزی به این باشگاه اعلام نشده است.» ادعایی که به نظر می‌رسد با توجه به صحبتهای مانوسی‌فر، مشاور بین‌الملل باشگاه فرار از پاسخگویی به افکار عمومی و هواداران این باشگاه است. مانوسی‌فر این موضوع را تایید کرده و می‌گوید این اتفاق به دلیل پرداخت نشدن به موقع مطالبات شیحی رخ داده است. در حکم کمیته حل اختلاف فیفا که تاریخ صدور آن به حدود 45 روز پیش باز می گردد، جریمه عدم پرداخت معوقات شیحی که محرومیت از فعالیت در بازار نقل‌وانتقالات است ذکر شده اما مدیران استقلال که با تاخیر در پرداخت معوقات مسبب این اتفاق بودند فعلا ترجیح دادند تا سیاست فرار از مسوولیت را انتخاب کنند.
واکنش باشگاه
باشگاه استقلال با صدور اطلاعیه‌ای روی خروجی سایت خود پیرامون اتفاقات مربوط به محرومیت این باشگاه از فصل نقل و انتقالات توضیحاتی را ارائه کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
باشگاه استقلال به واسطه شکایات بازیکنان قبلی خود در سالیان گذشته همواره با نامه های تهدید آمیز فیفا مبنی بر کسر امتیاز یا منع جذب بازیکنان داخلی و خارجی مواجه بوده است. در مورد موضوع فعلی هم باشگاه استقلال طلب 47 هزار دلاری عادل شیحی را پرداخت کرده اما به واسطه مشکلات انتقال پول از تهران به آلمان از طریق سیستم مالی و بانکی عادی، این باشگاه پیشنهاد داد این پول تسلیم سفارت آلمان در تهران شود که وکیل آلمانی شیحی با این مساله مخالفت کرد.

بر اساس اعلام فیفا، روز 13 دسامبر هم به عنوان آخرین فرصت برای پرداخت این پول اعلام شد. باشگاه استقلال نیز به دلیل مشکل نقل و انتقالات پول از طریق صرافی مجاز اقدام به انتقال پول کرد، البته به دلیل تعطیلات سال جدید میلادی، این مبلغ با تاخیر به مقصد رسید که تاییدیه دریافت آن هم توسط وکیل عادل شیحی به فیفا رسیده است.

یکی از مواردی که در این حکم فیفا اثر زیادی داشته، تعدد بازیکنان خارجی بوده که طی سالهای اخیر از استقلال به فیفا شکایت کرده اند. به ویژه که 3 پرونده لیام ردی، ساموئل و هلمکه که به محکومیت استقلال منجر شده همچنان در کمیته انضباطی فیفا مفتوح است و فیفا با توجه به این شکایات قبلی، باشگاه استقلال را از جذب بازیکن در پنجره نقل و انتقالات زمستانی منع کرد. باشگاه استقلال نیز از طریق وکیل ایتالیایی خود به فیفا اعلام نموده به همان دلیلی که شما نمی توانید مطالبات ایران را به خاطر تحریم های بین المللی بانکی پرداخت نمایید و طلب 380 هزار دلاری باشگاه استقلال بابت حضور 6 بازیکن در جام جهانی از سوی فیفا پرداخت نشده، باشگاه استقلال نیز قادر به حواله پول خود به طلبکاران نمی باشد. باشگاه استقلال با همکاری با روابط بین الملل فدراسیون فوتبال همه تلاش خود را به کار گرفته که هر چه سریعتر این مشکل حل و فصل گردد.
 بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.