b_Newsاز عرش تا فرش با عبدا... ویسی

ظهور و سقوط یک قهرمان

تاریخ: 1396/02/11
زمان: 09: 26
نوع: خبر
نه ویسی بدون استقلال خوزستان و نه استقلال خوزستان بدون ویسی هیچکدام امسال نتوانستند کامیاب شوند

حمیدرضا درخشان / نه ویسی بدون استقلال خوزستان و نه استقلال خوزستان بدون ویسی هیچکدام امسال نتوانستند کامیاب شوند. هرچند سیروس پورموسوی تیم بدون حامی را با چنگ و دندان به آخر لیگ رساند و در آسیا هم شگفتی ساز شد اما سرمربی قهرمان لیگ پانزدهم که سودای روزهای بهتر را برای خودش در نصف جهان متصور بود به هدف نرسید و بعد از هفته بیست و چهارم جای خودش را به زلاتکو کرانچار داد. ویسی برنامه‌های زیادی برای موفقیت در سپاهان داشت و حتی در برهه‌ای عبدا... گواردیولا مدعی شده بود که سپاهانی خواهد ساخت که تا 10 سال دیگر به چیزی جز قهرمانی فکر نکند اما همه رشته‌های این مربی پنبه شد و طلایی‌های نصف جهان تاب برنامه‌های او را نداشته و نگذاشتند در تیم متحول شده سپاهان کارش را به اتمام برساند. فشارها آنقدر زیاد بود که ویسی کارش به بیمارستان کشیده شد و در نهایت هم بحث کنار گذاشته شدنش را با استعفای این مربی که قبل از آن هم در آستانه سال جدید خواهان جدایی بود معاوضه کردند. به همین بهانه مروری داریم بر عملکرد گواردیولای وطنی و چرایی اینکه چطور از عرش به فرش آمد.
 

دو نیم فصل متفاوت
برگ برنده عبدا. . . ویسی در لیگ پانزدهم و در مسیر قهرمانی استقلال خوزستان عملکرد خوب این تیم در نیم فصل نخست بود که 9 برد، پنج تساوی و 32 امتیاز به دست آورد و نوسان این تیم در نیمه دوم لیگ را حسابی پوشش داد. اتفاقی که برای ویسی در سپاهان نیفتاد و او در نیمه نخست لیگ تنها 22 امتیاز از شش برد، پنج باخت و چهار تساوی به دست آورد.
 

فرصتی که به عبدا... گواردیولا داده نشد
عبدا... ویسی در هر تیمی که هدایت آن را برعهده می‌گیرد یک برنامه چند ساله دارد و نمود این شیوه را در استقلال خوزستان به نمایش گذاشت. تیمی که در یکی، دو سال ابتدایی حتی در آستانه سقوط بود اما با به کارگیری از بازیکنان بی‌نام و نشان در لیگ پانزدهم استقلال خوزستان را قهرمان لیگ و آسیایی کرد. با همین شیوه و برنامه، ویسی پای به نصف جهان گذاشت و هدایت طلایی‌پوشان را برعهده گرفت. تیمی که از همان ابتدا هم می‌شد حدس زد شرایط متفاوتی با تیم‌های بی‌حاشیه همچون استقلال خوزستان دارد چون هواداران آنها به جای برنامه بلند مدت از همان ابتدا به دنبال نتیجه‌گیری هستند. ویسی از همان ابتدا در سپاهان درگیر بود و از همان ابتدا با سکوها دچار مشکل شد که در نهایت تمام حمایت‌ها از این مربی و برنامه‌هایش بی‌نتیجه بود و عذر او را خواستند. حالا ثمره کار در اختیار کرانچار قرار گرفته که طی پنج بازی توانسته با کسب 13 امتیاز حسابی برای مدیران و هواداران سپاهان دلچسب و دلنشین باشد.
 

ویسی نتوانست، کرانچار توانست
زلاتکو کرانچار از هفته بیست و پنجم هدایت تیم سپاهان را به دست آورد و با برد حساس مقابل تراکتورسازی توانست طی 5 هفته پایانی لیگ با کسب 13 امتیاز، شانس طلایی پوشان نصف جهان را برای کسب عنوان چهارمی و حضور در آسیا بیش از پیش پررنگ کند. ویسی در نیم فصل نخست و در مصاف با همین تیم‌هایی که کرانچار و شاگردانش توانستند مقابل آنها چهار برد و یک تساوی به دست آورند تنها 9 امتیاز به دست آورد و حاصل کار او طی هفته بیست و پنجم تا پایان بیست و نهم سه تساوی، دو برد و یک باخت بود. حالا اگر بازی آخر سپاهان مقابل استقلال هم با برد برای شاگردان کرانچار به اتمام برسد فاصله رکورد این مربی کروات با ویسی بیش از پیش خواهد شد.
 

امان از این 8-8-8
ویسی در استقلال خوزستان در لیگ پانزدهم تا پایان هفته بیست و چهارم 11 برد، 10 تساوی و سه باخت به دست آورد تا با عدد 43 در جدول در کورس قهرمانی با پرسپولیس کارش را ادامه دهد. در سپاهان اما شرایط طی این 24 هفته متفاوت بود. ویسی هرچند که با برد در داربی اصفهان مقابل ذوب آهن امیدهایش برای ادامه کار بیشتر بود اما در ادامه شرایط به نحوی پیش آمد که مجبور به جدایی شد. عبدا... تا پایان هفته بیست و چهارم اعداد نتیجه گیری‌اش در جدول در ستون باخت، مساوی و برد یکسان بود و همه عدد هشت را نشان می‌داد. عددی که اگر چند تا از آنها از ستون باخت به سمت ستون برد یا تساوی می‌رفت بدون شک شانس ویسی می‌توانست در این مقطع برای تداوم حضور روی نیمکت سپاهان بیش از پیش باشد.


عبدا... کنج‌ خانه
عبدا... سال پیش همین روزها در عرش بود. مربی تیم قهرمان سر دست بلند شد. اما همان سال قبل که با رویاهای بزرگ به سپاهان رفت همان سال قبل هم برای او نوشتیم که فضای سپاهان با تیم‌هایی مثل صبا و استقلال خوزستان متفاوت است و در اصفهان کسی بلندمدت به مربی زمان نمی‌دهد و کار با جوان‌ها و جنگیدن در میانه جدول معنی ندارد. او حالا کنج خانه است و شاید به اشتباه تاکتیکی‌اش فکر می‌کند.