b_Newsورزشگاه اختصاصی دوومیدانی برق اضطراری ندارد !

لیگ طلایی که رو به تاریکی رفت

تاریخ: 1396/02/11
زمان: 23: 24
نوع: گزارش
مرحله اول لیگ طلایی دوومیدانی در حالی برگزار شد که قطع شدن برق میان مسابقه مشکلاتی را ایجاد کرد.

نگار رشیدی

مرحله اول لیگ طلایی دوومیدانی از صبح یکشنبه با حضور 130 ورزشکار برگزار شد. مسابقاتی که بیشتر دونده ها از آن استقبال کردند. اما تجربه نشان داده که مسابقات دوومیدانی داخل کشور مخصوصا آنها که میزبانی اش با آفتاب انقلاب است، بی اشکال برگزار نشده است.

 

ثبت رکورد دستی !!!

در این مسابقه هم قطع شدن برق مهم ترین اشکالی بود که به چشم آمد. لیگ طلایی که قرار بود پخش مستقیم هم داشته باشد، به خاطر قطع شدن برق در میانه مسابقات، با تاخیر مواجه شد. البته جدای از این، نبود برق باعث شد رکوردها به صورت دستی محاسبه شود که اعتراض برخی شرکت کننده ها و شبهاتی را هم به دنبال داشت.

قطع شدن برق اتفاقی نیست که تقصیری متوجه فدراسیون باشد، اما راه حل آن را باید از مسوولان خواست. وقتی مجید کیهانی بارها در پاسخ به این سوال که چرا اردوها در آفتاب انقلاب برگزار می شود، در حالی که از نظر امکانات شرایط استانداردی ندارد، از ورزشگاه اختصاصی اش حمایت می کند، باید پرسید چرا برای این مجموعه دستگاه برق اضطراری تعبیه نشده تا ملی پوشان حداقل با خیال آسوده و مطمئن خود را محک بزنند و رکوردهای شان را ثبت کنند؟

از طرفی تخته پرش طول هم به خاطر بارش باران باد کرده بود و شرایط خوبی نداشت. تا جایی که حتی یکی از شرکت کنندگان پایش سر خورد و تا مرز مصدومیت هم رفت. حالا بماند که مسوولان برای مسابقه احسان حدادی حاضر نشدند تا شانس مدال شان در بازی های کشورهای اسلامی و قهرمانی آسیا به تنهایی دیسکش را پرتاب کند.

برنامه های فدراسیون برای پیشرفت و توسعه دوومیدانی خوب است اما در اجرا ضعف هایی وجود دارد که انتظار می رود هرچه سریع تر برای تقویت شان اقدام شود. در کنار این ها میزان پاداش این مسابقات هم جای تامل دارد. برای بیشتر دوومیدانی کاران که اغلب از مشکلات مالی گلایه دارند، دریافت 5/1 سکه در صورتی که نفر اول شوند چندان ایجاد انگیزه نمی کند.

با این حال امید می رود از همین مسابقات کوچک گام ها محکم برداشته شود تا شاهد روزهای پرافتخاری برای ورزش مادر باشیم.

اما نکته مثبت این مسابقه این بود که تمام قهرمانان ایران به حضور در این رقابت پاسخ مثبت دادند تا حداقل لیگ طلایی از این بابت معنی دار باشد.

 

پیشتازی ستاره ها

در ماده 100 متر این مسابقات حسن تفتیان سریع ترین دونده ایران با ثبت رکورد 10:32 اول شد. همچنین در پرتاب دیسک احسان حدادی با رکورد 62 متر و 64 سانتی متر توانست روی سکوی نخست قرار بگیرد. هرچند او از خودش انتظار پرتاب 65 متری داشت اما پیش از این هادی سپهرزاد مربی اش گفته بود که حدادی نیاز به دو ماه تمرین دیگر دارد. با این حال با توجه به عمل جراحی و دوران نقاهت نایب قهرمان المپیک لندن، او رکورد قابل قبولی ثبت کرد.

در پرش طول اما محمد ارزنده که نسبت به اعزام نشدنش به بازی های کشورهای اسلامی انتقاد زیادی داشت، توانست عنوان نخست را از آن خود کند. در دوی 1500 متر نیز مسلم نیادوست و در دوی 110 متر با مانع هم میلاد سیاره قهرمان شدند.