b_Newsبگويم چه آفتي به جان پرسپوليس افتاد، آتش به پا مي‌شود

عابديني: مي‌گويم رأيم روحاني است چون 60 درصد موفق بود

تاریخ: 1396/02/13
زمان: 12: 53
نوع: خبر
اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم با چالش همراه بود.


احد علوی / اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم با چالش همراه بود. صحبت‌های قالیباف که همراه با توهین به روحانی و جهانگیری بود بازتاب‌های زیادی در جامعه داشت. فوتبالدوستان با دیدن این مناظره به یاد مناظره‌های برنامه 90 افتادند.
امیر عابدینی که سابقه مدیریتی او در حوزه‌های سیاسی و ورزشی بوده است شاید یکی از کسانی باشد که بتواند درباره اولین مناظره انتخاباتی و شباهت آن با برنامه 90 صحبت کند.
عابدینی در گفت‌وگو با «گل» جدا از مسایل سیاسی درباره اعتصاب بازیکنان پرسپولیس هم صحبت کرد.

نظر شما درباره اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری چیست؟
باریکلا سیاسی هم که شده‌ای!


از این جهت این سوال را مطرح کردم چون خیلی‌ها با دیدن این مناظره به یاد مناظره‌های برنامه 90 افتاده‌اند.
به نظر من اولین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری یک کم بدتر از مناظره‌های برنامه 90 بود. متاسفانه دوستان ما فراموش کرده‌اند که همه ما در یک کشتی هستیم، یک نفر کشتی را هدایت می‌کرد و یک نفر بادبان کشتی را حفاظت. این که بگوییم تو در مشکلات سهم داری و من ندارم اشتباه است. همه آنها که حالا کاندیدای ریاست جمهوری شده‌اند در مدیریت نظام نقش داشته‌اند یا دارند. اگر مسیر در بخش اقتصاد، اجتماع، فرهنگ، سیاست و دیگر حوزه‌ها درست بود دیگر چنین معضلاتی در مملکت‌مان وجود نداشت. همه ما در به وجود آمدن مشکلات اقتصادی بدهکار مردم هستیم. در چنین مناظراتی این مردم هستند که ضرر می‌کنند. با این ادبیات فقط مردم را نسبت به مسوولان بی‌اعتماد می‌کنیم.


مردم با دیدن این مناظره چنین حسی واقعا دارند؟
واقعا چه کسی از این آقایان جرات دارد که کارنامه من نمره‌اش بیست است. همه مسوولان مدیون مردم هستند. مردم ما شامل خانواده شهید، جانباز و اصیل هستند. مردم ما از سه بخش بالایی، میانی یا پایینی تشکیل می‌شوند. متاسفانه آنچه که در این مناظره من دیدم این است که خود مسوولان نظام بیشتر از خارجی‌ها و معاندین علیه هم حرف می‌زنند. آن آقایی که فکر می‌کند با پرخاشگری و توهین موفق‌تر است اشتباه می‌کند. مگر ایشان خودش نمره‌اش بیست است؟ خودش سالم است؟ که این‌طور حرف می‌زند. به جای تخریب شخصیت یکدیگر بهتر است برنامه و کارنامه یکدیگر را به چالش بکشند. جز روحانی هیچ‌کدام از دیگر کاندیداها در کارنامه‌شان رییس‌جمهوری ندارند. پس چطور این‌گونه مطمئن از اجرای برنامه‌های‌شان صحبت می‌کنند؟!


شما با دیدن این مناظره یاد برنامه 90 نیفتادید؟
همان‌طور که گفتم رفتار یک نفر باعث شد تا این مناظره از 90 هم بدتر باشد. ما در بین کاندیداها آقای میرسلیم را هم داریم. آدمی که قبل از انقلاب در صف اول مبارزان بود و بعد از انقلاب هم در سطوح بالا مسوولیت داشت. ولی شما دیدید به کسی تهمت بزند یا کسی را زیر سوال ببرد. او هم نام نخست‌وزیر و رییس جمهور سابق را برد، اما توهین هم نکرد. چون خودش بود. یک روز رییس‌جمهور سابق همه را از دم تیغ گذراند و پرستیژ رییس‌جمهوری را رعایت نکرد ولی رهبر انقلاب بعدا گفتند آقایان پرستیژ و حیثیت رییس‌جمهور را حفظ کنید. حالا می‌خواهم بپرسم شمایی که مدعی ذوب در ولایت هستید آیا به فرمایش رهبری گوش کرده‌اید؟


پس بنابراین باید به ورزشی‌ها و کسانی که در 90 تندترین حرف‌ها را علیه هم می‌زدند، خرده نگرفت. وقتی مسوولان نظام برای کسب قدرت این‌گونه علیه هم فرافکنی می‌کنند.
مناظرات تند و تیز در فوتبال ما خیلی بوده است. یک روز من با خادم، یک روز فتح‌ا...زاده با مایلی‌کهن و یک روز دیگر دایی با کاشانی ولی آنها در سطح اجتماعی مناظره کردند. اینجا قرار است یک نفر رییس‌جمهور شود. دوستان آنقدر نباید تخریب کنند که پرستیژ رییس جمهور بعدی در سطح بین‌الملل از بین برود. من تعجب می‌کنم از این ماجرای 96 درصدی و 4 درصدی. اصلا معلوم نیست این آقا 4 درصد را از کجا آورده؟ به نظر من سوال مردم از ایشان این است که شما خودت رییس پلیس، رییس ستاد مبارزه با قاچاق و ارز و کالا بودید و هم 12 سال شهردار. چرا در طول این مدت با این 4 درصد برخورد نکردید. آیا خودت جزء این 4 درصد نیستی؟ آیا می‌توانی بگویی چند تا از مسوولان جزء این 4 درصد هستند. به جای اینکه شخصیت رقیب‌ات را تخریب کنی، بهتر نیست برنامه‌ات را بگویی؟ باید دوستان درباره برنامه و کارنامه دیگر کاندیداها صحبت کنند.


یک جورایی این مناظره شبیه به مناظره انتخابات ریاست جمهوری در ‌آمریکا شده بود.
بی‌انصافی است بخواهیم این مناظره را با مناظره کلینتون و ترامپ مقایسه کنیم. آنها یکدیگر را به لجن کشیدند چون دعوای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بود. در آمریکا ظرف یک سال این دو حزب برنامه‌های اقتصادی، سیاسی و ... یکدیگر را به چالش می‌کشند و در دست آخر به تخریب شخصیت می‌پردازند ولی ما در این مناظره از روز اول دنبال نقد شخصیت بودیم. همان‌طور که گفتم بهتر است کارنامه و برنامه یکدیگر را به نقد بکشیم. من اگر در این باره صحبت می‌کنم چون به عنوان یک ایرانی حق دارم نظر بدهم و در سمت‌های سیاسی هم پست داشته‌ام.


رای شما به طور علنی اعلام شد، دلیلی برای این کار داشتید؟
چرا من می‌گویم رای من روحانی است؟ چون او برای ریاست‌جمهوری کارنامه دارد. معلوم نیست دیگر کاندیداها چند درصد در اجرای برنامه‌شان موفق شوند اما روحانی بالای 60 درصد موفق بوده. هیچ کاندیدایی و هیچ رییس جمهوری نمی‌تواند بگوید برنامه‌ام صددرصد اجرا شده یا اجرا می‌شود چون همواره عناصر بازدارنده و تخریب‌کننده وجود دارد. الان روحانی تجربه کسب کرده و می‌داند چه برنامه‌ای برای آینده دارد. او حالا بعد از گذشت چهار سال می‌داند چطور مدیریت کند. یکی از آیتم‌های موفقیت در مدیریت پایدار بودن آن است.


کمی از فضای سیاسی خارج شویم، نظر شما درباره اعتصاب بازیکنان پرسپولیس چیست؟
واقعا قهرمانی شیرین است اما حفاظت از آن وظیفه همه است. انگار یک عده دوست ندارند کام مردم شیرین باشد. می‌گویند بازیکنان پرسپولیس غیرت ندارند ولی من می‌گویم تیمی که قهرمان شد، کاملا یک تیم غیرتی است. هارمونی و شکل بازی آنها و تلاش‌شان برای کسب این عنوان نشان‌دهنده این موضوع است. مدیریت پرسپولیس صبور و باتدبیر بود. مربی تیم شناخته شده و موفق در ایجاد این هارمونی و فوتبال زیبا. تیم هم که تاکتیکی و دونده. به نظر من این ماجرای اعتصاب و بی‌غیرت عنوان شدن بازیکنان پرسپولیس درون‌زا نبود بلکه یک آفت بیرون‌زا عامل اصلی است.


منظورتان از آفت بیرون‌زا مبهم است. واضح‌تر توضیح می‌دهید؟
مدیریت باشگاه مسایل چند وقت اخیر را رصد کند تا آفت بیرون‌زا را بشناسد. اگر من بگویم که این آفت بیرون‌زا ماجرایش چیست، آتش به پا می‌شود. تیم پرسپولیس از درون ضربه نخورده بلکه از بیرون می‌خواهند آن را به هم بریزند. فکر می‌کنم بازیکنان پرسپولیس هم باید بهتر مسایل را تجزیه و تحلیل کنند.


اما بازیکنان به خاطر مشکلات مالی اعتصاب کردند و بعید به نظر می‌رسد کسی از بیرون به آنها خط داده باشد.
من بی‌دلیل بحثی را مطرح نمی‌کنم و نمی‌خواهم بیشتر در این باره صحبت کنم. مگر اتفاقی افتاده بود که ناگهان اعتصاب کردند؟ بازیکنان 60، 70 درصد قراردادشان را گرفته‌اند و باشگاه‌ هم به‌زودی جشن قهرمانی می‌گیرد و پاداش قهرمانی را می‌دهد.


اما بیرانوند به سیم آخر زد و گفت از پرسپولیس می‌رود.
در قرارداد بیرانوند آمده که اگر گلی بخورد جریمه می‌شود. من بیرانوند را دوست دارم اما توقعی که از او داشتم را جواب نگرفتم. آنها هویت پرسپولیس را پیدا کردند و باید بدانند این هویت قدمت طولانی دارد. متاسفانه بعضی‌ها تجربه بازی در باشگاه‌های بزرگ را ندارند. زمان من هم خیلی از بازیکنان آمدند و رفتند چون نتوانستند هویت پرسپولیس را درک کنند. وقتی بازیکن در یک تیم بزرگ مطرح نمی‌شود، نمی‌تواند در درون خود ظرفیت‌سازی کند و یک جایی کم می‌آورد. البته فراموش نکنیم وظیفه هواداران مدیریت، حفاظت و حمایت از بازیکنان است.


به نظر شما آفت بیرون‌زا به هدفش رسید؟
نه به هدفش نرسید چون پرسپولیس بزرگ‌تر از این حرف‌هاست. پرسپولیس شکننده نیست و البته شما هم اصرار نکنید درباره این آفت بیشتر از این صحبت کنم (خنده)... خداحافظ.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.