b_Newsبه شرط رعایت ادب و نزاکت، هر کسی می‌تواند انتقاد کند

علیفر: جواب مشتری ثابت کمیته اخلاق را نمی‌دهم

b_News در پایان فصل برای مربیگری در لیگ اعلام آمادگی می‌کنم
تاریخ: 1395/11/06
زمان: 07: 56
نوع: گفتگو
سرهنگ علیفر بار دیگر به سوژه رسانه‌های ورزشی تبدیل شد.

سیداحسان هاشمی / گزارشگر باتجربه صدا و سیما که در جریان بازی پرسپولیس – گسترش در مورد بعضی از مسایل اظهارنظر کرد، پس از پایان بازی مورد حمله و انتقاد فراز کمالوند قرار گرفت. از آنجایی که سرهنگ علیفر این روزها به‌شدت محبوب شده، خیلی‌ها به حمایت از او پرداختند و از گزارشگر پرماجرای صداوسیما حمایت کردند.
سرهنگ که بیست و پنج سال مرد قانون بوده، با بیست و دوسال سابقه گزارشگری و مدرک A مربیگری، حتی سابقه روزنامه‌نگاری هم دارد: «آدم رسوای جامعه فوتبال که مشتری ثابت کمیته انضباطی است، نمی‌تواند در مورد من اظهارنظر کند.»

بعد از بازی پرسپولیس- گسترش هزار تا تلفن داشتید؟!
باور کنید بالای دویست تماس تلفنی داشتم. هرچند که احترام زیادی برای خبرنگاران و اصحاب رسانه قائل هستم، اما با توجه به وضعیتی که وجود داشت، ترجیح دادم تا در مورد بعضی از مسایل صحبت نکنم.

فکر می‌کنید چرا این همه تماس تلفنی داشتید؟
تا جایی که خودم ماجرا را ارزیابی می‌کنم هیچ مساله و مشکل خاصی وجود نداشت. بازی پرسپولیس – گسترش را مثل همه بازی‌های دیگر گزارش کردم. بیست و دو سال است که بازی‌های فوتبال همین‌طوری گزارش می‌کنم. اما فکر می‌کنم دلیل این اتفاق‌ها اظهارنظر مربی تیم گسترش بود.

پس با توجه به این موضوع حتما می‌دانید که چرا با شما صحبت می‌کنیم... دوست داشتیم نظرتان را در مورد صحبت‌های فراز کمالوند بپرسیم.
ایشان آدم رسوایی در جامعه فوتبال است. متاسفانه بارها محروم شده و جزو مشتریان دایم و ثابت کمیته اخلاق و کمیته انضباطی است. از اینکه آدم‌های عادل و کارشناس از من راضی هستند و تعریف می‌کنند، خوشحالم و همین برای من کافی است. تصویر به شما دروغ نمی‌گوید من هر آنچه را که در جریان بازی دیدم گزارش کردم و فقط واقعیت را گفتم.

فکر می‌کنید این درست است که مربیان در پایان هر بازی به‌راحتی از گزارشگران انتقاد کنند؟
چه ایشان و چه بقیه مربیان آزادند تا در مورد اتفاق‌های بازی و حتی گزارشگر صحبت کنند. اما صحبت من این است که این اتفاق و این اظهارنظر همراه با ادب و نزاکت باشد. وقتی کسی بی‌ادبی می‌کند، قطعا خودش را محکوم می‌کند. من کار خودم را انجام داده‌ام و آنهایی که فکر می‌کنند در این مورد مشکلی وجود داشته، می‌توانند فیلم بازی را بازبینی کند. بیست و دوسال است من همین روش را دارم و به همین نحو بازی‌های فوتبال را گزارش می‌کنم.

اما همانطور که خودتان گفتید، این روزها به‌شدت مورد توجه قرار گرفته‌اید.
احساس می‌کنم در طول دو سال گذشته مردم به من محبت و لطف بیشتری دارند که جا دارد از طریق شما از همه این عزیزان تشکر و قدردانی کنم. اگر از من می‌پرسید می‌گویم همه همکاران و گزارشگران سازمان صداوسیما از من بهترند و کارشان را به‌خوبی انجام می‌دهند اما فکر می‌کنم که من نسبت به بقیه متفاوت‌تر هستم. من با کسی رو در بایستی ندارم. به هر ترتیبی که باشد حرفم را می‌زنم. اگر لازم باشد به طنز موضوعی را مطرح می‌کنم و در مورد خیلی چیزها مثل اشتباهات داوری و ظاهر بازیکنان و مسایل دیگر اظهارنظر می‌کنم. احساس می‌کنم که همین متفاوت بودن من باعث می‌شود تا مردم تا این حد به من لطف داشته باشند.

خودتان این تفاوت را در چه می‌بینید؟
وقتی به مدت 90 دقیقه یک بازی فوتبال را برای مردم گزارش می‌کنم یک مجموعه و پکیج را تحویل آنها می‌دهم. آنها هم فوتبال تماشا می‌کنند و هم از مسایل دیگر بازی لذت می‌برند. این منحصر به فرد بودن باعث می‌شود تا بیننده لذت ببرد و شک نکنید مردم از صداقت و صراحت لهجه خوشش‌شان می‌آید. این را هم از قول من بنویسید که علیفر همیشه سالم و درست کار کرده و همیشه مسایل اخلاقی و انضباطی را رعایت کرده. من هرگز به کسی ناسزا نگفتم و بی‌ادبی نکردم.

شاید به همان روحیه نظامی بودن شما برمی‌گردد.
بیست و پنج سال افسر پلیس و مرد قانون بودم. شاید هر عیب و ایرادی داشته باشم این را مطمئنم که همیشه سالم زندگی کرده‌ام و به همین دلیل مردم تا این حد مرا دوست دارند و نسبت به من محبت دارند.
 
مربی تیم گسترش در حالی از شما انتقاد کرد که به گفته خودتان شما مدرک مربیگری دارید و احتمالا بیشتر از خیلی‌ها مسایل روز فوتبال را دنبال می‌کنید؟
بیست و دوسال است که جدا از فوتبال داخلی مسایل روز فوتبال اروپا را دنبال می‌کنم. بیست و دوسال است که هر روز با فوتبال زندگی می‌کنم و بدون شک یک متخصص هستم. جدا از اینها من مدرک A فوتبال را دارم و فکر می‌کنم که در این زمینه آدم منحصر به فردی هستم. این‌هایی که می‌گویم تعریف از خود نیست. اینها را فقط می‌گویم تا بعضی‌ها حساب کار دست‌شان بیاید و با دقت بیشتری در مورد بعضی‌ چیزها صحبت کند.

(خنده) شما سابقه انضباطی و یا منشوری هم دارید؟
(خنده) از اول تا الان که خدمت شما هستم به اندازه سر سوزن در هیچ زمینه‌ای دچار تخلف نشده‌ام. سوابق من کاملا مشخص است و خودتان بهتر می‌دانید که من بیست و پنج سال مرد قانون بودم. در مورد این مسایل بهتر است که درخصوص بعضی از دوستان دیگر که هر روز پشت در اتاق کمیته انضباطی هستند، تحقیق کنید.

فکر نمی‌کنید که لازم باشد یک ارگان و یا فدراسیون فوتبال از حق و حقوق گزارشگرها حمایت کند؟
من نیازی به این چیزها ندارم. مردم بهتر از هر کسی همه‌چیز را می‌فهمند و می‌دانند. نظر مردم برای من از هر چیزی مهم‌تر است و می‌دانم که مردم نسبت به من لطف بسیار زیادی دارند.

پس خودتان هم متوجه محبوبیت شده‌اید؟
پیشنهاد می‌کنم تا در یک برنامه زنده یک همه‌پرسی ترتیب دهم. دوست دارم در آن همه‌پرسی از مردم بپرسند که محبوب‌ترین و بهترین گزارشگر کیست؟ شک نکنید که من جزو نفر اول و یا دوم این لیست هستم و تا این حد نسبت به لطف مردم به خودم مطمئن هستم.

فکر می‌کنید رقیب شما در این نظرسنجی چه کسی باشد؟
(خنده) یکی از دوستان خودم... بهتر است در این مورد حرف نزنیم.

شاید تنها دلیلی که باعث شد کمالوند به‌راحتی در مورد شما صحبت کند این باشد که او سرمربی یک تیم لیگ برتری است و شما تاکنون چنین سمتی را نداشته‌اید؟
من خیلی دوست دارم تا مربیگری کنم اما تا به حال این اتفاق برای من نیفتاده. من قبلا هم برای این کار اعلام آمادگی کرده‌ام و حالا هم قصد دارم تا بعد از پایان بازی‌های فصل بار دیگر برای سرمربیگری اعلام آمادگی کنم. برایم فرقی نمی‌کند که از کدام تیم پیشنهاد داشته باشم... چه لیگ برتری و چه لیگ یکی... اگر شرایط و امکانات آن تیم خوب باشد و به توافق برسیم، حتما این کار را می‌کنم تا بتوانم به عنوان سرمربی روی نیمکت بنشینم.
لطفا این مورد را از طرف من تاکید کنید که علیفر از انتقاد یا صحبت‌ها ناراحت نمی‌شود... تنها چیزی که برای من مهم است این است که با ادب و احترام این کار را انجام دهد. مطمئنا کسی که ادب و نزاکت ندارد، اول خودش را زیر سوال می‌برد و بعد هم مردم از او متنفر می‌شوند.

ما شنیده‌ایم که یکی، دو مربی لیگ‌برتری از شما مشاوره می‌گیرند.
بحث یکی، دو تا نیست... شاید تعدادشان بیشتر از انگشتان یک دست باشد. چند مربی لیگ‌برتری و لیگ یکی که از دوستان من هستند، از من مشاوره می‌گیرند و جدا از اینها چند داور هم هستند که بعد از پایان بازی‌ها نظر مرا در مورد کارشان می‌پرسند.

می‌توانید اسم این مربی‌ها را به ما بگویید؟
آنها دوستان من هستند... من محرم راز آنها هستم و به همین دلیل دوست ندارم در مورد این مسایل حرفی بزنم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.