b_Newsپرسپولیس رکورددار آقای گلی لیگ‌های ایرانی

امکان هت‌تریک طارمی، حسرت تاریخی پیوس

تاریخ: 1396/02/17
زمان: 15: 23
نوع: خبر
مهدی طارمی نهمین آقای گل پرسپولیسی ادوار مختلف لیگ در تاریخ فوتبال ایران شد.


آرش رستم نمدی / مهدی طارمی نهمین آقای گل پرسپولیسی ادوار مختلف لیگ در تاریخ فوتبال ایران شد. لیگ شانزدهم با تمام فراز و فرودهایش، زودتر از پایان فصل برای قرمزهای پایتخت به اتمام رسید و آنها موفق شدند سه هفته قبل از پایان رقابت‌ها عنوان قهرمانی خود را مسجل کنند. شاید جدا از بهبود آمار و حفظ رکوردها یا همان ترین‌هاي فصل، عمده انگیزه شاگردان برانکو در بازی‌هاي باقیمانده آقای گل کردن مهدی طارمی بود که آن هم قبل از هفته آخر با 18 گله شدن طارمی و محرومیت دو رقیب اصلی وی (ساسان انصاری و گادوین منشا) در بازی‌هاي هفته آخر مسجل شد.
مهاجم بوشهری پرسپولیس که قبل از لیگ چهاردهم کمتر کسی در فوتبال ایران با نام مهدی طارمی آشنا بود ولی در این دوره علی دایی او را از لیگ یک به پرسپولیس آورد و بعد از رفتن دایی هم او آنقدر در پرسپولیس خوب بود که عنوان پدیده فصل را به خود اختصاص داد. فصل بعد یعنی در لیگ پانزدهم گرچه به خاطر تفاضل گل عنوان قهرمانی را از دست داد ولی طارمی موفق شد عنوان آقای گلی را با 16 گل کسب کند. در لیگ شانزدهم نیز با وجود این که در ابتدای فصل رفت و برگشت او به ترکیه و حواشی ایجاد شده، چندهفته ای شماره 9 قرمزها را در سایه نگه داشت ولی او با قدرت بازگشت و با تمام فرصت سوزی ها توانست با دو گل زده بیشتر نسبت به فصل قبل عنوان آقای گلی را به خود اختصاص دهد.


دومین آقای گل سرخ تکراری
مهدی طارمی دومین پرسپولیسی تاریخ لیگ‌هاي ایران است که توانسته در آقای گلی دبل کند. اولین بار حسین کلانی در لیگ منطقه ای سال‌هاي 49 و 50 بود که توانست دو دوره پیاپی آقای گل شود و حالا مهدی طارمی توانست این سناریو را تکرار کند. البته در تاریخ لیگ برتر طارمی دومین مهاجمی است که توانسته در آقای گلی دبل کند. قبل از وی غلامرضا عنایتی در لیگ‌هاي چهارم و پنجم با پیراهن استقلال به ترتیب 20 و 21 گل زد تا اولین آقای گل تکراری لیگ برتر لقب بگیرد.


از کلانی و مظلومی تا طارمی
در تاریخ فوتبال ایران و در ادوار و لیگ‌هاي مختلف کشوری هفت نفر توانسته‌اند بیش از یک بار عنوان آقای گلی را به خود اختصاص دهند که عبارتند از؛
1- حسین کلانی(2) در لیگ‌هاي منطقه ای 49(7گل) و 50 (11گل) که  البته در این دومی با هم تیمی خود مرحوم صفر ایرانپاک مشترکا آقای گل شدند.
2- مرحوم غلامحسین مظلومی(3) مهاجم بوشهری الاصل و فقید فوتبال ایران در لیگ‌هاي تخت جمشید 1351 با 15 گل و در دوره بعدی در سال 1352 به طور مشترک با عزیز اسپندار آقای گل شد که در هردو فصل در تاج سابق بازی مي‌کرد. مرحوم مظلومی سال 1355 و این بار با 19 گل در حالی آقای گل لیگ تخت جمشید شد که پیراهن تیم شهباز را برتن داشت.
3- عزیز اسپندار(2) مهاجم دهه 50 ملوان برای اولین بار در لیگ تخت جمشید سال 1353 با 10 گل زده به طور مشترک با مرحوم غلامحسین مظلومی آقای گل شد و این عنوان را در سال 1356 با 16 گل زده به تنهایی به خود اختصاص داد.
4- فرشاد پیوس(2) آقای گل سنتی قرمزها یک بار در لیگ آزادگان سال 1370 با 11 گل زده و یک بار دیگر در سال 1373 با 20 گل زده توانست عنوان آقای گلی ایران را به خود اختصاص دهد.
5- غلامرضا عنایتی(3) در اولین دوره لیگ برتر به عنوان مهاجم ابومسلم مشهد با 17 گل به عنوان آقای گلی دست یافت و بعد ها دو بار دیگر در دوره‌هاي چهارم با 20 گل و پنجم با 21 گل این عنوان را این بار با پیراهن استقلال به دست آورد.
6- کریم انصاری‌فر(2) مهاجم اردبیلی فعلی تیم المپیاکوي یونان یک بار در لیگ یازدهم به عنوان بازیکن سایپا با 21 گل زده آقای گل شد و دو سال بعد یعنی در لیگ سیزدهم به عنوان مهاجم تراکتورسازی این عنوان را با 14 گل برای دومین بار به خود اختصاص داد.
7- مهدی طارمی(2) مهاجم بوشهری پرسپولیس طی دو فصل اخیر یعنی لیگ‌هاي برتر پانزدهم و شانزدهم به ترتیب با 16 و 18 گل زده به عنوان آقای گل معرفی شده است.


پرسپولیس رکورددار آقای گلی
در ادوار مختلف لیگ‌هاي ایران پرسپولیس با 9 آقای گل رکورددار است. البته دو مهاجم قرمزها یعنی حسین کلانی و مرحوم صفر ایرانپاک در لیگ منطقه ای سال 50 با 11 گل زده به طور مشترک آقای گل شدند تا در توصیف جدیدتر پرسپولیس را با معرفی آقای گل لیگ برتر در هشت دوره به عنوان رکورددار بین باشگاه‌های ایرانی معرفی کنیم. حسین کلانی(2)، مرحوم صفر ایرانپاک، فرشاد پیوس(2)‌، علی دایی، محسن خلیلی و مهدی طارمی(2) 9 آقای گل پرسپولیس را شامل مي‌شوند.
استقلال با 6 آقای گلی توسط مرحوم غلامحسین مظلومی(2)، علی سامره، غلامرضا عنایتی(2) و آرش برهانی در رده دوم ایستاده و ملوان هم توانسته چهار بار آقای گل لیگ ایران را معرفی کند.


حسرت تاریخی پیوس
بی تردید فرشاد پیوس چارچوب شناس‌ترین مهاجم تارخ فوتبال پرسپولیس بوده که استمرار بسیاری در بازکردن دروازه حریفان با پیراهن شماره 17 پرسپولیس داشت. اوج بدشانسی پیوس در این است که در دوران اوج وی یعنی نیمه دوم دهه 60 در ایران مسابقات لیگ برگزار نمی شد و آقای گلی‌هاي وی در جام باشگاههای تهران در جدول مربوط به لیگ‌هاي کشوری نمی‌گنجند. اگر در آن دوران هم ليگ سراسری وجود داشت شاید حالا فرشاد پیوس رکورد افسانه ای از خود برجای گذاشته بود.


هدف جذاب طارمی
از بین آقای گل‌هاي ادوار مختلف لیگ برتر تاکنون هیچ کس نتوانسته طی سه فصل متوالی این عنوان را به خود اختصاص دهد و به غیر از مهدی طارمی هیچ یک از بازیکنان ایرانی و خارجی فعال هم چنین امکانی ندارند. خود طارمی هم آقای گلی لیگ هفدهم را بابت هت تریک در آقای گلی به عنوان یک هدف جذاب در فصل آینده معرفی کرده است. اگر او با پیشنهادات خارجی وسوسه نشود و در پرسپولیس ماندنی شود، تلاشش برای رسیدن به این هدف در فصل آینده مي‌تواند جذاب باشد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.