b_Newsمنصوريان با اين هيات‌مديره هنر كرد، نايب‌قهرمان شد

فتح‌ا...زاده: چند بار نايب‌قهرمان شده‌ام مثل بعضي‌ها نيستم با دومي فكر كنم قهرمان شده‌ام

b_News احتياجي به جلسه گذاشتن با كسي ندارم، افتخاري 40 سال در استقلال بماند و كار كند
تاریخ: 1396/02/17
زمان: 16: 10
نوع: گفتگو
منصوريان و شاگردانش چنان از نايب‌قهرماني خوشحال و هيجان‌زده بودند كه دور افتخار و شادي‌هاي‌شان بيشتر از قهرماني بود.

احد علوي / منصوريان و شاگردانش چنان از نايب‌قهرماني خوشحال و هيجان‌زده بودند كه دور افتخار و شادي‌هاي‌شان بيشتر از قهرماني بود. استقلال در حالي به اين عنوان رسيد كه در نيم‌فصل شايعه بركناري منصوريان بيش از هر زمان ديگري قوت گرفت اما در نهايت فصل براي آبي‌پوشان با نايب‌قهرماني به پايان رسيد و شايد مشكلاتي كه تيم منصوريان داشت باعث خوشحالي بيش از حد آنها از نايب‌قهرماني بود. علي فتح‌ا...زاده كه در مقطعي از فصل با منصوريان درگيري لفظي در رسانه‌ها پيدا كرد، حالا معتقد است منصوريان يك‌تنه اين تيم را نايب‌قهرمان كرده. فتح‌ا...زاده در گفت‌وگو با «گل» درباره نايب‌قهرماني استقلال و افتخاري با كنايه صحبت كرد كه البته كنايه‌هاي او با توجه به جام‌هايي كه وي براي آبي‌پوشان آورده، پُر بيراه نيست. همچنین فتح‌ا...زاده درباره مناظره‌هاي انتخاباتي هم صحبت كرد که در ادامه می‌خوانید.

كمتر كسي فكر مي‌كرد استقلال در پايان فصل نايب‌ قهرمان شود؛ شما فكر مي‌كرديد منصوريان بتواند استقلال بحران‌زده را نايب‌قهرمان كند؟
اگر به مصاحبه‌هاي ابتداي فصل من نگاهي بيندازيد، مي‌بينيد كه من در همان ابتداي فصل در چندين مصاحبه پيش‌بيني كرده بودم كه استقلال بين اول تا سوم جدول رده‌بندي قرار خواهد گرفت. اين حرف را الان نمي‌زنم بلكه همان شروع فصل گفتم.

يعني ابتداي فصل فكر مي‌كرديد استقلال شانس قهرماني دارد؟
يك جا هم نمي‌بينيد كه من گفته باشم استقلال قهرمان مي‌شود چون از همان ابتداي فصل مي‌دانستم كه پتانسيل استقلال و پرسپوليس قابل مقايسه نيست و پرسپوليس قهرمان مي‌شود. با اين حال از نظر من استقلال خوب ظاهر شد آن هم علي‌رغم نتايجي كه در نيم‌فصل اول به دست آورد و نتوانست خوب كار كند. اگر ملاك مسابقات نيم‌فصل دوم باشد، فكر مي‌كنم استقلال امتيازات زيادي كسب كرد و قهرمان نيم‌فصل دوم بود.

فراز و نشيب‌هاي استقلال در اين فصل را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟
مشكلات زياد بود و اختلاف در هيات‌مديره باعث فشار روي كادرفني شده. به نظر من، منصوريان يك‌تنه تيم را نايب‌قهرمان كرد. او شبانه‌روز براي موفقيت خودش و استقلال وقت گذاشت. به نظر من منصوريان سهم بالايي نسبت به همه اركان باشگاه در اين موفقيت داشت.

در چند سال اخير هيات‌مديره باشگاه پرسپوليس و استقلال همواره در رسانه‌ها بودند، اتفاقي كه در هيچ كجاي دنيا شاهد آن نيستيم.
من اعتقاد دارم اگر هيات‌مديره پشت منصوريان بود و از او حمايت كامل مي‌كرد، استقلال قهرمان مي‌شد. در قديم هم شاهد نبوديم كه هيات‌مديره اين دو باشگاه اينقدر رسانه‌اي باشند و مشكلات را به مطبوعات بكشاند. در دنيا هم اينگونه نيست. چون هيات‌مديره در رأس باشگاه قرار دارد و بايد در مسايل كلان اظهارنظر كند. آن هم نه در رسانه‌ها بلكه در جلسات هيات‌مديره باید خواسته‌هاي‌شان را از مديرعامل بخواهند. متاسفانه هيات‌مديره استقلال در كوچك‌ترين مسايل دخالت كردند و همين باعث به وجود آمدن حاشيه شد. كار كردن در اين دو تيم سخت است و بايد هيات‌مديره و مديرعامل حاشيه‌ها را جمع كنند.

به نظر شما مديريت در اين موفقيت نقش نداشت؟
واقعيت اين است كه شرايط فوتبال الان با گذشته فرق كرده حتي نسبت به دو فصل پيش. با توجه به پيشرفت تكنولوژي، اين دو باشگاه درآمد خوبي از 3090 دارند. بنابراين وضع مالي باشگاه‌‌هاي پرسپوليس و استقلال بد نيست. موضوع اين است كه بايد اين دو تيم را كلان ببينيم. هر دوي آنها يك بنگاه اقتصادي و هلدينگ موفق مي‌توانند باشند چون پتانسيل آن را دارند. مشكلات مالي بايد برطرف شود و درآمدزايي اين دو باشگاه پايدار بماند. هر دوي آنها شخصيت‌ آقايي در آسيا را دارند اما متاسفانه در كشور ما ورزش و فوتبال جزو اولويت‌هاي رده‌چندمي است در حالي كه در كشورهاي اروپايي ورزش اولويت دوم و سوم آن‌هاست. به تركيه و آذربايجان نگاه كنيد چگونه در ورزش پيشرفت كردند.

افتخاري گفته آقايان بي‌خودي جلسه نگذارند، من حالاحالا هستم.
من احتياجي به جلسه ندارم و ان‌شاءا... افتخاري تا 40 سال ديگر در استقلال بماند چون براي من مهم نيست.

فكر مي‌كنيد منصوريان با استقلال همين روند را ادامه دهد؟
اگر منصوريان در استقلال بماند كه به نظر من هم بايد اين اتفاق رخ دهد، ولي هيات‌مديره حمايت و همكاري نكند، منصوريان هم ديگر نمي‌تواند مثل فصل قبل اين‌گونه از خود مايه بگذارد. اگر هيات‌مديره استقلال ضعيف ظاهر شود، منصوريان هم كاري نمي‌تواند بكند.

شما قصد بازگشت به فوتبال و استقلال را نداريد؟
اينكه بخواهم براي برگشت به فوتبال با كسي لابي كنم را دوست ندارم. گودرزي وزير ورزش بود و من جز يك بار، ديگر به ملاقاتش نرفتم. قطعا كارنامه‌ها مشخص است و بايد براساس كارنامه افراد را بسنجيم. اينكه يك سال بياييم و بعد برويم، فايده‌اي ندارد. اينگونه فقط استقلال ضرر مي‌كند.

شايد همين اتفاقاتي كه گفتيد باعث شد تا استقلالي‌ها اينگونه از نايب‌قهرماني خود خوشحال شوند و دور افتخار بزنند.
من چندين‌بار با استقلال نايب‌قهرمان شدم اما مهم نبود چون در كارنامه كاري‌ام به حساب نمي‌آيد. مهم قهرماني در ليگ و موفقيت در آسياست. البته عده‌اي هم با سومي و دومي فكر مي‌كنند قهرمان شدند و بابت آن خوشحال هستند. البته اين را هم بگويم كه اين نايب‌قهرماني از نظر من به‌خاطر تلاش‌هاي منصوريان قابل احترام است. او با اين هيات‌مديره هنر كرد كه نايب قهرمان شد. استقلالي‌ها زماني بايد خوشحال باشند كه نايب‌قهرمان آسيا شوند نه نايب‌قهرمان ليگ.

فصل نقل و انتقالات كه مي‌رسد استقلالي‌ها ياد شما مي‌افتند، از صيد قزل‌آلا تا بمب تركاندن...
به هر حال مهم نيست كه شما يك سال باشيد يا چهار سال، مهم كار قوي است. پرسپوليس توانسته در پايان فصل دو بازيكن جذب كند. اين يعني دارند قوي كار مي‌كنند. استقلال هم اگر مي‌خواهد سري توي سرها در بياورد، بايد دست بجنباند. يك تيم دو بار قهرمان فصل مي‌شود، يك بار فصل نقل و انتقالات و يك بار هم در پايان فصل. استقلالي‌ها نبايد فرصت را از دست بدهند و سريعا بازيكنان مدنظر منصوريان را جذب كنند. همين الان هم دير شده است.

قصد كمك به استقلال در نقل و انتقالات را نداريد؟
من سمتي در باشگاه استقلال ندارم و فقط مي‌توانم دعا كنم.

مناظره‌هاي انتخاباتي را كه ديديم ياد دعواي شما با مايلي‌كهن در برنامه 90 افتاديم. اين مناظره‌ها را چطور ديديد؟
مناظره‌ها بد نبود. اين مناظره‌ها براي افكار عمومي و مردم خوب است كه ببينند چه كسي را بايد انتخاب كنند. من قطعا در انتخابات شركت مي‌كنم و از مردم و به خصوص استقلالي‌ها مي‌خواهم با شور و نشاط در اين انتخابات حاضر شوند. شخصا ظرف چند روز آينده درباره انتخابم به جمع‌بندي خواهم رسيد.

اين مناظره‌ها، فوتبالي‌ها را ياد برنامه 90 و مناظره‌هاي آن انداخت، فكر مي‌كنيد اگر عادل جاي حيدري بود، بهتر نمي‌شد؟
(خنده) من فكر مي‌كنم اگر عادل بود، نه مناظره دومي وجود داشت و نه عادل و نه بعضي از كانديداها!

حالا كه بحث ما به انتخابات رسيد، به نظر شما چرا ورزشي‌ها در شوراي شهر رد صلاحيت شدند؟
از نظر من وقتي يك نفر در شوراي شهر براي دومين بار هم راي مي‌آورد حتما مردم چيزي در آنها ديده‌اند كه راي مي‌دهند. اين رد صلاحيت‌ها، ظلم به ورزشي‌ها بود. ورزشي‌ها بد كار نكردند و اگر ماجراي املاك نجومي مطرح است، همه با هم در آن دخيل بودند. رسول خادم به عنوان مسوول بودجه شوراي شهر عملكرد خوبي داشت.

سلفي‌هاي عباس جديدي كار را براي ورزشي‌ها خراب كرد، قبول داريد؟
نبايد به خاطر يك اتفاق، تر و خشك را با هم بسوزانيم. اين كار منطقي نيست. به نظر من به ورزشي‌ها كم لطفي كردند. مگر در شوراي شهر دكتر، معلم يا خواننده نداريم. در فوتبال دكتر زادمهر را داريم كه دندانپزشك است پس چون فوتبالي نبوده نبايد براي درمان دندان‌مان پيش او برويم.

امير قلعه‌نويي بار ديگر با مديرعامل باشگاهش اختلاف پيدا كرده، درست مثل اختلافي كه با شما و افشارزاده داشت.
من چندين سال با امير كار كردم و او را مربي بزرگي مي‌دانم. امير بدشانس است، به جاهايي مي‌رود كه پول نيست. وقتي شاگردانش پول نمي‌گيرند او نمي‌تواند به آنها تندي كند و از آنها كار بخواهد. به‌هر حال يك باشگاه، يك مجموعه است و بايد همه با هم كمك كنند. زماني هم كه ما در استقلال بوديم و پول نداشتيم، ساعت‌ها وقت مي‌گذاشتيم و با بازيكنان صحبت مي‌كرديم. چون بازيكن احترام مي‌خواهد.

فينال جام حذفي را چطور مي‌بينيد؟
اين بازي ديدار دو مربي بزرگ با يكديگر است. بازي سخت و زيبايي خواهد بود كه نمي‌توان آن را پيش‌بيني كرد. اما با اجازه دايي، دوست دارم تراكتور قهرمان شود.