b_Newsپرسپولیس اقتدار میزبانی را معنی کرد

استقلال و تراکتور قهرمانی را به میزبانی باختند

تاریخ: 1396/02/19
زمان: 16: 39
نوع: خبر
یکی از مهم‌ترین دلایل قهرمانی پرسپولیس در لیگ شانزدهم را می‌توان اقتدار کم نظیر این تیم در بازی‌های خانگی دانست.


آرش رستم‌نمدی / یکی از مهم‌ترین دلایل قهرمانی پرسپولیس در لیگ شانزدهم را می‌توان اقتدار کم نظیر این تیم در بازی‌های خانگی دانست.
طبق قانون نانوشته اما معمولا کاربردی رقابت‌های دوره‌ای در اکثر کشورها و لیگ‌ها، شرط لازم برای قهرمانی یک تیم در این نوع تورنمنت‌ها، برد در بازی خانگی و نباختن در بازی‌های بیرون از خانه است. به عبارت بهتر می‌توان گفت تیمی که میانگین دو امتیاز از هر بازی را به دست آورد می‌تواند واجد شرایط بوده و بخت بالایی برای قهرمانی داشته باشد.
با نگاهی به جدول رده‌بندی پایانی رقابت‌های لیگ برتر مشخص می‌شود تنها تیمی که در این فصل میانگین دو امتیاز از هر بازی را رد کرده پرسپولیس است که با کسب 66 امتیاز از 30 بازی و ثبت میانگین 2/2 امتیاز از هر بازی، ضمن خلق رکوردی جدید در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر از بابت میانگین امتیازی، توانسته عنوان قهرمانی را با اقتدار به خود اختصاص دهد و در نقطه مقابل هیچ یک از رقبای اصلی‌اش در این مسیر یعنی استقلال و تراکتورسازی نتوانسته‌اند حتی به میانگین دو امتیاز از هر بازی دست یابند.
دلیل اصلی این موضوع را می‌توان در عملکرد این سه تیم در بازی‌های خانگی جست‌وجو کرد. پرسپولیس برای رسیدن به عنوان قهرمانی این دوره و پایان دادن به حسرت 9 ساله خود، استراتژی اقتدار در بازی‌های خانگی را برگزید و توانست در این راه فعل خواستن را به خوبی صرف کرده و تبدیل به توانستن بکند. شاگردان برانکو ایوانکوویچ در این مسیر ضمن بدون باخت ماندن 80 درصد بازی‌های خانگی خود، یعنی 12 بازی را با پیروزی پشت سر گذاشتند و تنها سه بار در خانه مساوی کردند. آنها تنها پنج گل در میزبانی‌های خود از حریفان دریافت کردند که سه تای آن هم متعلق به آخرین میزبانی و بازی با ذوب‌آهن بود که قرمزها با مسجل شدن زودهنگام قهرمانی خود، مشخصا از انگیزه تمام و کمال برخوردار نبودند و البته به خاطر مسایل داخلی مالی بدون حتی یک جلسه تمرین گام به این میدان گذاشته بودند. در واقع قرمزها از 45 امتیاز ممکن میزبانی‌های خود توانستند 39 امتیاز (حدود 87درصد) کسب کنند و از همین بابت فاصله زیادی با رقبای خود ایجاد کنند.
اما در نقطه مقابل نگاهی به جدول مستقل و البته مجازی بازی‌های خانگی به راحتی دلیل جا ماندن دو تیم استقلال و تراکتورسازی را از قهرمان این فصل نشان می‌دهد. آبی‌های پایتخت تنها هشت بازی (کمتر از 54درصد) خانگی را با برد پشت سر گذاشتند تنها توانستند 28 امتیاز از 45 امتیاز ممکن یعنی حدود 62 درصد امتیازات را کسب کنند و از این بابت مساوی با ذوب آهن و سپاهان که چهارم و پنجم جدول کلی شدند، در مکان چهارم جدول بازی‌های خانگی بایستند چون تفاضل گل‌شان در میزبانی‌ها از دو نماینده نصف جهان کمتر بود.
تراکتورسازان هم گویا میزبانی و مهمانی را با یکدیگر اشتباه گرفته بودند چون با کسب تنها شش برد در تبریز نتوانستند به برد در نیمی از بازی‌های خود، دست پیدا کنند و در نقطه مقابل با تحمل هشت تساوی در خانه، بیشترین تعداد مساوی در بازی‌های خانگی در این دوره را به نام خود ثبت کردند. به طور مشخص تیمی که تنها حدود 58درصد از امتیازات ممکن در جریان میزبانی‌های خود را به دست می‌آورد، نباید هم در کورس قهرمانی توان رقابت را داشته باشد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.