b_Newsدر سیاست دنبال جوانمردی و این چیزها نگردید!

علیرضا دبیر: عالم سیاست مثل فضای ورزش پاک نیست!

b_News مگر در شورای شهر معلم، پزشک و وکیل و خواننده نداریم؟
تاریخ: 1396/02/21
زمان: 22: 47
نوع: گفتگو
علیرضا دبیر علت اتفاق هایی که برای او افتاده است را بازی هایی می داند که در عالم سیاست رخ می دهد!

حامد جیرودی/ یکی از کسانی که صلاحیت او برای انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران احراز شده، علیرضا دبیر است. کشتی گیر سابق تیم ملی و قهرمان المپیک و جهان که پس از پایان دوره ورزش و کشتی، فعالیت های اجتماعی و شهری خود را آغاز کرد و از دوره سوم تاکنون عضو شورای شهر و رییس کمیسیون برنامه و بودجه بوده اما در این دوره اعلام شد که او به اتفاق تعدادی دیگر از چهره های ورزشی و سرشناس شورای شهر تایید صلاحیت نشده اند اما پس از مدتی اعلام شد دوباره صلاحیت او، حسین رضازاده، حبیب کاشانی و مرتضی طلایی احراز شده است. دبیر که به عنوان علمی استادیار و عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی نیز فعالیت می کند، در گفت و گوی خود با «گل» علت این اتفاق ها را بازی هایی می داند که در عالم سیاست رخ می دهد!

 

چرا در ابتدا تایید صلاحیت نشدید و بعد صلاحیت شما بعد از مدتی احراز شد؟
این که چرا در سری اول تایید صلاحیت نشدم داستانی طولانی دارد اما در کل در عالم سیاست از این دست بازی ها بسیار اتفاق می افتد و مثل فضای ورزش پاک نیست! در عالم سیاست دنبال جوانمردی و این چیزها نگردید و آن هایی که صلاحیت من را در ابتدای کار احراز نکردند باید پاسخ بدهند. ما برای تایید صلاحیت از چهار جا باید استعلام بگیریم. از وزارت اطلاعات، از ناجا، از ثبت احوال و از قوه قضاییه و بعد این استعلام ها می رسد به دست هیات اجرایی نظارت بر انتخابات. استعلام های من همه مثبت بوده است و هیچ مشکلی وجود نداشته اما حالا این که چرا در سری اول تایید صلاحیت نشدم، موضوعی است که باعث تعجب شده است!

 

وقتی که تایید صلاحیت نشدید، گفتید که شبهه ای که مدت هاست گریبانگیر شما شده، دردسر ساز شده است!
امیدوارم که علت اش آن بحث نبوده باشد!

 

به عنوان یک قهرمان المپیک، انتظار داشتید چنین اتفاقی برای شما بیفتد؟
من واقعا نمی دانم چرا بعضی از آقایان سیاسی سخت شان است که ورزشکاران در حوزه های دیگر هم فعالیت کنند. مگر در شورای شهر معلم ها حضور ندارند؟ مگر پزشکان و وکلا نیستند؟ مگر خواننده نداریم؟ پس چرا فقط حضور ورزشکاران برای شان سخت است؟!

 

اما از سال گذشته این بحث توسط برخی از افراد مطرح شد که چهره های ورزشی تخصص لازم را ندارند!
من خودم دکترای مدیریت منابع انسانی دارم و 10 سال است که در دانشگاه تدریس می کنم. در شورای شهر در کمیسیون برنامه و بودجه هستم که یکی از اصلی ترین کمیسیون هاست و رییس این کمیسیون هستم. آن وقت ما تخصص نداریم؟!

 

در حال حاضر شما، حسین رضازاده و هادی ساعی از بین ورزشکاران تایید شده اید. وضعیت عباس جدیدی به چه صورت است؟
من فکر می کنم که از خودشان سوال بپرسید بهتر است!

 

رسول جزینی مربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی هم برای شورای شهر اصفهان احراز صلاحیت نشده!
اگر اجازه بدهید در مورد افراد دیگر صحبت نکنم!

 

حالا که تایید صلاحیت شده اید، امیدوار هستید که برای دوره پنجم توسط مردم رای بیاورید؟
دموکراسی یعنی همین. یعنی این که حق انتخاب با مردم باشد. رای گیری می شود تا مشخص شود مردم ما را قبول دارند یا ندارند.

 

به عنوان یک چهره ورزشی چه کارهایی برای ورزش تهران کردید؟
روزی که ما به شورای شهر آمدیم، کل مجموعه های ورزشی تهران زیر 20 تا بود اما امروز 400 مجموعه ورزشی ساخته ایم. 800 زمین چمن مصنوعی ایجاد کردیم. تمام پارک های تهران مجهز به ست ورزشی برای استفاده عمومی شدند. برای آموزش ورزش 50 درصد تخفیف می دهیم که این قیمت های موجود در شهرداری، یک سوم قیمت هایی است که دولت گذاشته است. ضمن این که در سازمان ورزش شهرداری تهران سه هزار ورزشکار را مشغول به کار کردیم.

 

در حوزه شهری چه اقداماتی انجام دادید؟
در حوزه شهری و در بخش برنامه و بودجه که من حضور داشتم، بودجه مترو 600 میلیارد تومان بود که آن را به 2100 میلیارد تومان افزایش دادیم و بودجه بهره برداری از مترو را هم هزار میلیارد تومان کردیم. بودجه اتوبوسرانی به هزار میلیارد تومان رسید و بودجه آتش نشانی هم که 120 میلیارد تومان بود، به 750 میلیارد تومان افرایش دادیم.

 

گویا میان ورزشکاران هم محبوبیت دارید. چون تعدادی از فوتبالیست ها و چهره های دیگر مانند حمید سوریان هم  تایید صلاحیت شدن شما را به فال نیک گرفته بودند؟
ورزشکاران و دوستان به من لطف دارند. می دانید چرا؟ چون ما همه از یک خانواده هستیم و فوتبالیست و کشتی گیر و رشته دیگر ندارد. حتی شما هم که خبرنگار هستید، جزو خانواده ورزش به حساب می آیید و ما همه به هم وابسته هستیم.

 

انتخابات ریاست جمهوری را چطور می بینید؟
امیدوارم که همه مردم مشارکت داشته باشند و برای ساختن آینده کشور در انتخابات شرکت کنند.

 

خودتان به چه کسی رای می دهید؟
حالا تا ببینیم که چه می شود!

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.