b_Newsبررسی قهرمانی نفت تهران در جام حذفی

دایی به پروین و صالح‌نیا رسید

تاریخ: 1396/02/23
زمان: 12: 03
نوع: خبر
علی دایی حالا در جمع پرافتخارترین مربیان تاریخ جام حذفی ایران قرار دارد.

حامد جیرودی / علی دایی حالا در جمع پرافتخارترین مربیان تاریخ جام حذفی ایران قرار دارد. با پیروزی یک بر صفر نفت تهران مقابل تراکتورسازی در فینال جام حذفی فصل 96-95 و قهرمانی این تیم، سرمربی نفتی‌ها که گویا برای فصل آینده با باشگاه سایپا به توافق رسیده است، در جمع مربیانی قرار گرفت که بیشترین جام را در تاریخ جام حذفی ایران به دست آورده‌اند.


رکورد 15 ساله صالح‌نیا
این عنوان تا سال‌ها در اختیار بهمن صالح نيا سرمربي سابق ملوان بود که سه قهرمانی با قوهای سپید انزلی به دست آورد. اولین قهرمانی  صالح‌نيا به سال 55- 54 و اولین دوره برگزاری جام حذفی برمی گردد که ملوان موفق شد در فینال با نتیجه چهار بر یک تراکتورسازی را شکست دهد و اولین جام حذفی را بالای سر ببرد. ملوان 11 سال بعد و در سومین دوره جام حذفی موفق شد خیبر خرم آباد را در فینال، دو بر صفر شکست دهد و دومین قهرمانی خود را جشن بگیرد. سومین قهرمانی ملوان با صالح‌نیا هم در فصل 70-69 رخ داد که دیدار ملوان و استقلال در 120 دقیقه، یک - یک مساوی شد اما در ضربات پنالتی این ملوان بود که با نتیجه شش بر پنج به پیروزی رسید و جام را بالای سر برد.


پروین پرافتخارترين سرمربي پس از انقلاب
بعد از قهرمانی‌هاي صالح‌نيا با ملوان، این علي پروين بود که توانست با سه قهرماني با پرسپولیس، با او مساوی کرده و همچنین پرافتخارترين سرمربي تاريخ جام حذفي پس از انقلاب را به دست آورد.  اولین قهرمانی پروین در فصل 67- ۶۶ به دست آمد که پرسپولیس و ملوان در دو بازی رفت و برگشت به مصاف هم رفتند که بازی رفت بدون گل مساوی شد اما در بازی برگشت پرسپولیس یک بر صفر به پیروزی رسید و قهرمان شد. پرسپولیس در سال ۷۱ – 70 هم در فینال جام حذفی حریف ملوان شد که در آن سال‌ها یک پای فینال جام حذفی بود. در آن بازی هم سرخپوشان با نتیجه دو بر یک به برتری رسیدند تا قهرمان جام حذفی شوند. در فصل 78-77 هم پرسپولیس با شکست استقلال در فینال توانست سومین بار قهرمان جام حذفی ایران شود.


دایی در کنار پروین و صالح‌نیا
اما علی دایی هم تاکنون سه بار توانسته به عنوان سرمربی به قهرمانی جام حذفی برسد. او در فصل 89-88 با پرسپولیس به فینال این رقابت‌ها رسید و در مقابل گسترش فولاد که در آن موقع در دسته اول حضور داشت، قرار گرفت که پرسپولیس در بازی رفت با نتیجه سه بر یک و در بازی برگشت یک بر صفر به پیروزی رسید تا در مجموع با حساب چهار بر یک به برتری برسد و قهرمان شود. پرسپولیس با دایی در فصل 90- 89 هم به فینال رسید و برابر ملوان قرار گرفت که پرسپولیس در بازی رفت چهار بر دو به پیروزی رسید و در بازی برگشت یک بر صفر باخت اما در مجموع چهار بر سه برنده شد و دومین جام پیاپی را به دست آورد. دایی حالا شش سال بعد و با مربیگری نفت تهران به فینال رسید و تراکتورسازی را یک بر صفر شکست داد تا نامش در کنار پروین و  صالح‌نيا قرار بگیرد.


قلعه‌نویی هت‌تریک نکرد
رقیب دایی یعنی امیر قلعه‌نويي هم مي‌توانست به جمع اين مربیان بپیوندد اما این اتفاق نیفتاد. ژنرال برای اولین‌بار در فصل 81- 80 با استقلال به فینال جام حذفی رسید و مقابل فجر سپاسی قرار گرفت که در بازی رفت استقلال دو بر یک به پیروزی رسید و بازی برگشت دو - دو مساوی شد تا استقلال در مجموع چهار بر سه برنده شود و به قهرمانی برسد. استقلال با قلعه‌نويي در فصل 87- 86 هم به فینال رسید و برابر پگاه گیلان قرار گرفت که پگاه در بازی رفت یک بر صفر برنده شد اما در بازی برگشت استقلال سه بر صفر به پیروزی دست یافت تا هم قلعه‌نويي دومین قهرمانی خود در جام حذفی را به دست آورد و هم علیرضا منصوریان سرمربی فعلی استقلال که در آن موقع کاپیتان آبی پوشان بود، بازی خداحافظی خود از فوتبال را با قهرمانی جشن بگیرد. قلعه‌نويي این بار هم امیدوار بود در این بازی هم مانند بازی رفت و برگشت لیگ نفت تهران را شکست دهد و قهرمان جام حذفی شود اما نشد!


دایی و کاری که منصوریان نتوانست
در مورد قهرمانی نفت تهران با دایی در جام حذفی، ذکر این نکته لازم است که این تیم پیش از این یک بار در فصل 94-93 هم به فینال جام حذفی رسیده بود و مقابل ذوب‌آهن قرار گرفت اما این تیم با سرمربیگری منصوریان بازی را به ذوب‌آهن با مربیگری یحیی گل محمدی سه بر یک واگذار کرد اما حالا دایی کاری که منصوریان با نفت نتوانسته بود انجام دهد را به سرانجام رساند.


سومین شکست تراکتورسازی در فینال
اما تراکتورسازی به غیر از اولین دوره جام حذفی که به فینال جام حذفی رسید و به ملوان باخت، در فصل 74- 73 دومین فینال خود را برابر بهمن برگزار کرد که بهمن کرج با نتیجه یک بر صفر در بازی رفت شکست خورد اما در بازی برگشت با نتیجه دو بر صفر برنده شد و به قهرمانی رسید. تراکتورسازی در فصل 93-92 برای بار سوم به فینال جام حذفی رسید و یک بر صفر مس کرمان را شکست داد تا اولین و تنهاترین قهرمانی خود در فوتبال ایران را جشن بگیرد. این تیم در این فصل برای چهارمین بار به فینال حذفی رسید که ناموفق بود و یک بر صفر به نفت تهران باخت.


مسیر دایی برای قهرمانی
پرسپولیس با علی دایی در فصل 89-88 ، ایرانجوان بوشهر، آلومینیوم هرمزگان، پتروشیمی تبریز، صبا و گسترش فولاد را شكست داد و به قهرمانی رسید. در فصل 90- 89 هم پرسپولیس، نفت محمود آباد، داماش گیلان، سپاهان، فولاد و ملوان را از پیش رو برداشت و به قهرمانی دست یافت. در این فصل هم نفت تهران با علی دایی مقابل نساجی مازندران، شهرداری فومن، استقلال، سپاهان و تراکتورسازی به پیروزی رسید تا قهرمان شود.


قهرمانی بعد از 5 سال و 11 ماه
پرسپولیس اگرچه در فصل 90- 89 و در بازی برگشت مقابل ملوان شکست خورد اما در مجموع چهار بر سه به پیروزی رسید تا در تاریخ 20 خرداد سال 90 قهرمان شود. از آن بازی، پنج سال و 11 ماه و یک روز گذشت تا دایی در تاریخ 21 اردیبهشت 96 بتواند سومین قهرمانی خود به عنوان مربی را در جام حذفی جشن بگیرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.