b_Newsسهم ایران در اقتصاد جهانی ورزش به چه میزان است؟

واعظ آشتیانی: کاندیداها نشان دادند که ورزش و اقتصاد ورزش اهمیتی برای آقایان ندارد

b_News ورزش کشور توسط افراد ناکارآمد و آماتور اداره می‌شود/ مسوولان سیاسی کشور اعتقادی به بحث اقتصاد در ورزش ندارند
تاریخ: 1396/02/24
زمان: 13: 49
نوع: خبر
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال معتقد است در مناظره‌های انتخاباتی که از تلویزیون پخش شد کاندیداهای ریاست‌جمهوری به بحث ورزش و اقتصاد ورزش ورود نکردند.

مهدی نوری/ امیررضا واعظ آشتیانی مدیرعامل سابق باشگاه استقلال معتقد است در مناظره‌های انتخاباتی که از تلویزیون پخش شد کاندیداهای ریاست‌جمهوری به بحث ورزش و اقتصاد ورزش ورود نکردند در حالی‌که اقتصاد ورزش اهمیت و ارزش خاصی در اقتصاد کلان کشورها دارد و حتی هاشمی‌طبا که خودش را چهره‌ای ورزشی می‌داند هم از این فرصت طلایی که به دست آورده بود به خوبی استفاده نکرد تا آن‌چنان که باید به ورزش و اقتصاد ورزشی بپردازد.

 

در مناظره‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری حق ورزش را ادا کردند و آن‌چنان که باید به بحث ورزش پرداختند؟
من هیچ‌کدام از کاندیداها را ندیدم که به بحث ورزش و به‌خصوص اقتصاد ورزش بپردازد. همه کاندیداها بحث اقتصاد و تحول اقتصادی و معضلات و مشکلات اقتصاد کشور را مطرح کردند اما نشان دادند که ورزش و اقتصاد ورزش اهمیتی برای آقایان ندارد.

 

هاشمی‌طبا چرا به این بحث نپرداخت؟
بحث همین است که حتی هاشمی‌طبا که ادعای ورزشی بودن دارد از وقت طلایی که در اختیارش قرار گرفته بود به خوبی استفاده نکرد که بگوید ما که دغدغه اشتغال داریم از کنار ورزش چه سودی نصیب کشور می‌شود و فارق از بحث سلامتی، نشاط، شور و شعف و همبستگی ملی بحث اقتصاد ورزشی هم هست.

 

اقتصاد ورزش در کشورهای پیشرفته چه جایگاهی دارد؟
امروز کشورهایی که به ورزش و اقتصاد ورزش توجه دارند و ساختار اقتصادی در ورزش را برقرار کرده‌اند، توانسته‌اند در تولید ناخالص داخلی کشورشان ایفای نقش کنند و براساس آمارهای موجود بین چهار تا پنج درصد از تولید ناخالص داخلی این کشورها را اقتصاد ورزش‌شان به خودش اختصاص می‌دهد و در عین حال به میزان قابل‌توجهی اشتغال پایدار در مجموعه ورزش در این کشورها ایجاد شده است. اقتصاد ورزش امروز در دنیا ثابت کرده که با هیچ تلاطم اقتصادی پایه‌های آن لرزان نمی‌شود.

 

در این رابطه نمونه‌ای هم سراغ دارید؟
در این بحث می‌توانیم به بحران اقتصادی از سال 2010 تا 2014 در اروپا و آمریکا اشاره کرد که باتوجه به بحران اقتصادی که در این کشورها بود اما اقتصاد ورزش بدون هیچ‌گونه خلل و نگرانی به راه خودش ادامه داد و حتی شاهد رویدادهای بزرگی همچون المپیک، جام‌جهانی فوتبال و لیگ اروپا در رشته‌های مختلف بودیم که در این کشورها شاهد برگزاری آن بودیم پس نتیجه می‌گیریم که اقتصاد ورزش محوری‌ترین و موثرترین مجموعه اقتصادی در بین اقتصاد کلان کشورهاست و حتی در اقتصاد دنیا ایفای نقش می‌کند.

 

گردش مالی که در ورزش دنیا وجود دارد چقدر است؟
امروزه در اقتصاد ورزش دنیا بالغ بر 600 میلیارد یورو گردش پولی وجود دارد و به‌عنوان نمونه در فوتبال به تنهایی بالغ بر 33 تا 35 میلیارد یورو گردش پولی انجام می‌شود. باید بپرسید سهم ایران در اقتصاد جهانی ورزش به چه میزان است؟! قطعا ما سهمی نخواهیم داشت چراکه ورزش ما به سمت اقتصادی شدن، اشتغال و... پیش نرفته چراکه مسوولان سیاسی کشور و مجریان کشور اعتقادی به این بخش از اقتصاد (ورزش) ندارند و خود و جامعه بزرگ ایران را از چنین منابع درآمدی و منابع ایجاد شغل محروم کرده‌اند و نکته دیگر برای محقق کردن این مهم در کشور به سمت تربیت مدیرانی متخصص، کارآمد و بانگاهی حرفه‌ای نرفته‌اند و کاری انجام نگرفته است و همچنان کل ورزش کشور در اختیار افرادی قرار گرفته است که به‌طور هیاتی، ناکارآمد و آماتوری حرکت می‌کنند. من اعتقاد دارم اگر یکی از کاندیداها به موضوع ورزش و اهمیت آن از جهت اقتصادی در این مناظره‌ها می‌پرداخت قشر قابل‌توجهی از رای‌دهندگان از جامعه ورزش را به خود اختصاص می‌داد اما تدبیری از این بابت نبود و در عین حال مشاورانی آگاه در این ارتباط در کنار کاندیداها وجود نداشت و فقط به مسایل سیاسی و معضلات اقتصادی اشاره گردید و ای‌کاش به احترام جوانان کشور به موضوع ورزش به‌طور جدی توجه می‌کردند و در بین سوالاتی که صداوسیما تدوین کرده بود موضوع اقتصاد ورزش درج می‌گردید.