b_Newsگفت‌وگوی اختصاصی «گل» با وزیر ورزش

سلطانی‌فر: هیات مدیره سرخابی‌ها شخم نمی‌خورد

b_News روحانی در مورد ورزشکاران، تیم‌ها و رقابت‌ها به شدت حساس و پیگیر است
تاریخ: 1396/02/25
زمان: 12: 49
نوع: خبر
نفر اول ورزش کشور در تلاش است تا در محیطی آرام و به دور از حاشیه‌های معمول در ورزش کشور آن را اداره و مدیریت کند.

رضا خدادادی- سردبیر/ نفر اول ورزش کشور در تلاش است تا در محیطی آرام و به دور از حاشیه‌های معمول در ورزش کشور آن را اداره و مدیریت کند. دکتر سلطانی‌فر در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه «گل» از دستاوردهای دولت دکتر روحانی در عرصه ورزش دفاع کرد و از حال خوب ورزش ایران گفت، حالی که امید دارد با انجام برنامه‌هایش همچنان خوب بماند.

 

در مورد دستاوردهای برجام حرف‌وحدیث زیاد است؛ برجام چقدر توانسته در حوزه ورزش به توسعه و پیشرفت و رفع بن‌بست‌ها كمك كند؟
سوال خوبي پرسيديد. واقعيت اين است كه برخلاف آنچه كه افراد فكر مي‌كنند که برجام فقط در حوزه اقتصاد كشور تاثيرات چشمگيري گذاشته و خواهد داشت، ما اتفاقا شاهد اتفاقات خوبي در عرصه ورزش ناشي از اجراي برجام بوديم. اول اينكه رويكرد جامعه بين‌المللي ورزش به تعامل و همكاري با ما خيلي شفاف و روشن شده و گسترش پيدا كرده است. روساي فدراسيون‌ها مي‌گويند در تعاملات مختلف بين‌المللي اينكه ما مسابقه‌اي را ميزباني كنيم يا كرسي‌اي را بتوانيم در بخشي از فدراسيون‌هاي جهاني و آسيايي بگيريم شرايطش در حال فراهم شدن است. همين الان كه من با شما صحبت مي‌كنم سه، چهار تا از روساي فدراسيون‌هاي ما در تلاش‌اند تا بتوانند در فدراسيون‌هاي جهاني كرسي بگيرند از جمله فدراسيون وزنه‌برداري كه در تلاش است براي دبيركلي. ما بسيج كرديم و حتي از وزارت خارجه خواستيم كه سفراي ما در برخي از كشورهايي كه تاثيرگذار هستند، كمك كنند. ما از برجام به اين طرف 66 ميزباني مسابقات در رويدادهاي خارجي داشتيم كه اين اتفاق بزرگي است و همچنين در جلسات حرفه‌اي و كاري‌اي كه با فدراسيون‌ها گذاشتيم مي‌بينيم كه خيلي از اين كشورها آمادگي دارند كه دوره‌هاي مختلف مربيگري، داوري، دوره‌هاي آموزشي و... را در ايران برگزار كنند كه در حقيقت ايران بشود خواب برخي از كشورهاي منطقه و در موارد آموزشي و مواردي كه لازم است از تجربيات ديگران استفاده كنيم، اين كار را انجام دهيم. ضمن اينكه ما فكر مي‌كنيم اين تعاملات باعث مي‌شود كه در برخي از رشته‌ها مثل فوتبال، تيم‌هاي بزرگ دنيا گرايش داشته باشند با ايران بازي كنند يا در زمينه ترانسفر بازيكنان بتوانيم برگرديم به دوره طلايي جام جهاني 98 به بعد كه در آن برهه ما بيش از 10 تا لژيونر داشتيم مثل علي دايي، كريم باقري، خداداد عزيزي، پاشازاده، مهرداد ميناوند، فرهاد مجيدي كه وضعيت خوبي بود و فكر مي‌كنم ما در آينده نتايج و دستاوردهاي اجراي برجام را در عرصه ورزش بيشتر ببينيم. مثلا فكر مي‌كنم ما بتوانيم در برخي از ورزش‌هاي پايه و پرمدال كه در جهت افتخارآفريني اين رشته‌هاي ورزشي مشكل داريم، رو به جلو گام برداریم. به طور مثال در رشته‌هاي دووميداني، ژيمناستيك و شنا كه سه ورزش پايه است، تا الان در كل المپيك فقط يك مدال نقره احسان حدادي را در سال 2012 داشتيم. در رشته‌هاي پرمدال ديگر مثل تيراندازي، قايقراني و... بايد كار ويژه‌اي را انجام دهيم. بايد واقعيت را قبول كنيم كه سطح ورزش‌هاي پايه ما خيلي عقب‌تر از بقيه كشورهاي دنياست و تا ما در اين رشته‌ها رشد نكنيم، خيلي جدي نمي‌توانيم در ساير رشته‌ها كار كنيم.

 

در آزادسازي منابع مالي چطور... آيا برجام تاثيرگذار بوده؟
بله، ما الان تقريبا همه منابع مالي‌مان در ارتباط با فدراسيون فوتبال كه بلوكه شده بود، آزاد شد و به ايران منتقل شده و در مراودات مالي هم محدوديت‌هايی مثل گذشته را نداريم. در حال حاضر بسياري از ارتباطات و تعاملات مالي‌مان را از طريق سيستم بانكي انجام مي‌‌دهيم و تقريبا براي پرداخت حق عضويت‌ها و دريافت‌ حق و حقوق‌ از فدراسيون جهاني بابت موفقيت‌هاي جهاني و بين‌المللي هيچ مشكلي نداريم.

 

با توجه به اينكه ما در آستانه انتخابات هستيم، تصوري وجود دارد كه آقاي روحاني علاقه‌مند به حوزه ورزش نيست يا حداقل ارتباطي با ورزش ندارد. كمي از فضاي دولت بگوييد. در واقع فضاي خيلي غيررسمي ماجرا. شخصيت آقاي روحاني را چطور مي‌بينيد؟ آيا علاقه‌مند به مسايل و موضوعات ورزش و به صورت خاص هستند؟
در مورد آقاي دكتر روحاني واقعا من اين را بگويم كه به‌شدت حساس و پيگير هستند. و سوال مي‌كنند. حدود هفت ماه قبل وقتي از من خواست كه به وزارتخانه بيايم ایشان روی دو نكته خيلي تاكيد می‌كردند؛ يكي اينكه ورزش را از دو جنبه همگاني و قهرماني انتظارم بيشتر از آن چيزي است كه قبلا تحقق پيدا كرده و در هر صورت خواسته‌‌شان اين بود كه ما شرايطي را به‌وجود بياوريم كه دو جنبه ورزش را تقويت كنيم و به سمت پيشرفت حركت كنيم و نكته دوم اينكه به مسايل مربوط به جوانان و حل مشكلات آنان تاكيد داشتند. همچنين در مناسبات مهم بين‌المللي هم ايشان خيلي پيگير هستند يا از من در مورد بعضي از مسابقات سوال مي‌كنند و نتيجه را مي‌پرسند.

 

اهل كُري هستند؟
(خنده) وارد اين عرصه نمي‌شوند، چون شخصيت و جايگاه‌شان ايجاب نمي‌كند. اما دقيقا مي‌دانم كه ايشان فوتبال و مسابقات ورزش بين‌المللي را دنبال مي‌كنند و همچنين جوياي نتايج المپيك بودند با وجود اينكه در آن زمان من وزير ورزش نبودم ولي نتيجه‌ را از دوستان پيگيري مي‌كردند به طوري كه ورزشكاراني كه دچار ناداوري شده‌ بودند مثل سليمي يا مجتبي عابديني كه در آن برهه مي‌توانست مدال بگيرد و حتي به فينال راه پيدا كند، گزارش‌هايي كه داده شد ايشان كاملا در جريان مسايل بودند. شايد آقاي روحاني به استاديوم ورزشي براي مسابقات فوتبال نیاید اما به صورت ريز دنبال مي‌كنند. در دولت هم فضاي خوبي در خصوص ورزش است. با قاطعیت مي‌توانم بگويم كه نيمي از اعضاي دولت خيلي ورزشي هستند و نتايج ورزش را پيگيري مي‌كنند و حساس هستند. خوشبختانه با تلاشي كه همه دارند نتايج خوبي در حال ثبت است و به قول معروف حال ورزش كشور خوب است. چون در رده‌هاي مختلف تا حالا سابقه نداشته كه در همه رده‌هاي سني چه در فوتبال و چه در واليبال به مسابقات جهاني راه پيدا كنيم يا تيم‌ملي‌مان بتواند نتايج خوبي بگيرد يا باشگاه‌ها از چهارتا، سه تاي آنها به مرحله حذفي ليگ قهرماني آسيا صعود پيدا كنند. يا فوتبال ساحلي‌ سوم دنيا شود، سالني سوم دنيا شود، واليبال هم به همين شكل. ما اخیرا تيم واليبال‌‌مان، تيم ملي عربستان را سه بر يك شكست داده و سه روز قبلش در اردبيل اميدهاي‌مان قهرمان آسيا شدند. ما توانستيم برگزاركننده مسابقات قهرماني شطرنج بانوان جهان باشيم. همچنين برگزاركننده جام‌جهاني كشتي بوديم كه مسابقات مهيجي بود و قهرمان شديم. جام جهاني كشتي فرنگي را برگزار كرديم كه اگرچه سوم شديم و من در آن مسابقات حضور داشتم و معتقدم كه ما حتما روسيه را مي‌برديم چون دو تا كشتي ما واقعا ناداوري شد. در رشته‌هاي ديگر هم همين‌طور. نگاه كنيد كشتي ما در آسيا تيم جواني را روانه مي‌كند و خيلي راحت قهرمان مي‌شود. بازي‌هاي كشورهاي اسلامي آوردگاهي است كه از جهات مختلف براي ما خيلي مهم است ولي ما در بسياري از رشته‌ها تيم جوان‌مان را بعد از المپيك فرستاديم. در تكواندو همزمان دو تيم داريم؛ يك تيم در باكو داريم و يك تيم جداي از آن براي فرانسه آماده مي‌كنيم. در جودو هم همين‌طور و رشته‌هاي ديگر... در مجموع حال ورزش كشور خوب است و ان‌شاءا... در دولت آينده هم با همين حمايت‌ها و پشتيباني‌ها، ‌تامين نيازها بهتر خواهد شد. ضمن اينكه ما امسال منابع جديد خوبي داريم به نام 27صدم درصد از ماليات بر ارزش افزوده كه رقم بيش از هزار ميليارد تومان است كه وارد ورزش كشور مي‌كند. ما فرصت داريم پروژه‌هاي نيمه‌كاره‌مان را تمام كنيم و همچنين اين استاديوم‌هاي خوبي كه در اين مدت يكي پس از ديگري ساخته شده مي‌تواند زيرساخت‌هاي خوبي باشد تا بتوانيم مسابقات بين‌المللي را ميزباني كنيم. همچنين ما مي‌توانيم هيات‌هاي ورزشي استان‌ها را تقويت كنيم و به آن بيشتر رسيدگي كنيم. همان‌طور كه مي‌دانيد ما بيش از 14 هزار هيات ورزشي در كشور داريم كه اينها محلي برای استعدادها و در حقيقت خلاقيت‌هاي مناطق روستايي است كه بتوانيم اين استعدادها را شناسايي و استفاده كنيم كه در هيات‌هاي ورزشي بايد اين كار انجام شود. در مجموع من فكر مي‌كنم كه ان‌شاءا... سال 96 و پنج ساله برنامه ششم سال‌هاي خوبي است كه ورزش كشور يك خيز و در حقيقت جهش خاصي را خواهد برداشت.

 

آقاي دكتر به نقطه خوبي از ساخت و سازها رسيديم. در دوره‌هاي قبل به خاطر علاقه وزارت ورزش در موضوع ساخت و ساز، احداث خيلي از اين دست استاديوم‌ها شروع شد ولي آن چيزي كه مسلم بود اين بود كه خيلي از اينها از نظر نرم‌افزاري دچار يكسري اشكالات مهم شدند مثلا يك ورزشگاه در يك منطقه جغرافيايي در نظر گرفته شده كه اصلا مناسب آن منطقه نيست. در واقع فقط بهانه است كه در آمار ساخت‌وساز ورزش باشد. با اين توضيحات آيا اين ساخت و سازها هدفمند و بازبيني دوباره شده است؟ و چقدر بودجه و زمان مي‌برد كه اين ورزشگاه‌ها به صورت مكان‌هاي قابل استفاده به نسبت ظرفيت‌هاي ورزشي آن منطقه شود؟
حرف درستي زديد. بله ما قبول داريم كه شايد تعدادي از اين استاديوم‌هايي كه ساخته شده در مراكز استان‌ها با توجه به اينكه آن استان‌ها الان تيمي در ليگ برتر يا ليگ يك ندارند، شايد مثلا ماهي يك بار هم در آن بازي انجام نمي‌شود در حالي كه يك استاديوم 15 هزار نفري ساخته شده و با قيمت‌هاي امروزي چيزي حدود 60، 70 ميليارد تومان خرج آن شده و الان ماهانه چيزي حدود 30، 40 ميليون تومان هزينه نگهداري آن است ولي چون در آن بازي انجام نمي‌شود، به هر حال توجيه ندارد. من الان اين اشكال را مي‌پذيرم ولي كمي بايد نگاه‌مان را طولاني‌تر و عميق‌تر كنيم. درست است كه الان 20 تا استاديوم 15 هزار نفري ساختيم و پنج استادیوم ديگر هم دوباره مي‌سازيم و با دو استادیومی كه هفته آ‌ينده در بوشهر و بجنورد افتتاح می‌کنیم، 20 استادیوم آماده شده است و برخي از اين 20 تا در شهرها و مراكز استان‌هايي است كه يك يا دو تا بازي هم در آن انجام نمي‌شود، اما اين هيچ اشكالي ندارد. يعني به نظر من بايد نگاه‌مان، يك نگاه دورتر باشد و فكر كنيم بالاخره روزي ما از جهت مسابقات مختلف، ليگ‌هاي‌مان توسعه پيدا كند. امروز در آلمان ليگ دسته شش و ليگ دسته هفت وجود دارد. بوندس‌ليگا دارند، اورليگا دارند كه لیگ دو است و همين‌طور سه، چهار...  من شنيدم كه وحيد هاشميان مربي ليگ دسته شش است. ما حالا دسته يك و دو داريم و منطقه‌اي نداريم كه دسته سه بازي كند و استاني بازي مي‌كند. ما اگر بخواهيم واقعا پشتوانه‌سازي كنيم بايد ليگ دسته سه، چهارمان راه بيفتد. همه استان‌ها تيم داشته باشند. اين شادي و شور و شعفي كه استان‌ها مي‌روند و مي‌آيند و ميزباني مي‌كنند، يا در ليگ‌هاي حذفي اين فرصت وجود دارد كه ليگ‌ دسته دويي بيايد با ليگ برتر مسابقه دهد يا قشقايي شيراز مي‌آيد تيم پرسپوليس را مي‌برد در حالي كه اولين باري كه اين اتفاق افتاد مربوط به 30،‌ 40 سال پيش بود كه تيم تاج مسجد سليمان، پرسپوليس را برد. يا تيم استقلال در مسابقات حذفي از تيم‌هاي دسته دو مي‌باخت... ما شايد الان بگوييم اين ضعفي است كه خوب مكان‌يابي نشده است ولي از كجا مي‌دانيد كه شهرهايي مثل ياسوج، شهرکرد يا بجنورد كه الان تيم ليگ يك و دو ندارند، دو يا چهار سال ديگر هم تيم نخواهند داشت.

 

پس الان شما خودتان را مكلف كرديد به اينكه پروژه‌ها را به سرانجام برسانيد؟
آنهايي كه نيمه‌كاره است موظف هستيم كه تمام كنيم. آنهايي كه شروع نكرديم را حتما زمين و رختكن‌اش را مي‌سازيم و جايگاه تماشاچي را متناسب با نيازي كه آن شهرستان دارد، مي‌سازيم چون جايگاه تماشاچي به نسبت سازه‌ای که دارد در كل پروژه چيزي حدود 70 درصد هزينه است. يعني در پروژه استاديوم پنج هزار نفره، حدود 30، 35 درصد زمين و رختكن‌هاي آن است، حدود 60 تا 65 درصد جايگاه تماشاچي آن است. خب ما زمين و رختكن آن را مي‌سازيم اما به جاي جايگاه تماشاچي كه 70 درصد است، 20درصد هزينه مي‌كنيم. يعني در برآوردهاي الان‌مان مي‌خواهيم يك استاديوم پنج هزار نفره بسازيم بين 20 تا 25 ميليارد هزينه دارد، وقتي اين جايگاه تماشاچي را كم كنيم، حدود 10 ميليارد هزينه مي‌كنيم. اين هم جواب مي‌دهد.

 

مجموع برآورد هزينه و زمان كه در گزارش‌ها به دست‌ شما رسيده است در پروژه‌هاي سراسر كشور چقدر است؟
ما الان چيزي در حدود چهار هزار پروژه نيمه‌كاره داريم كه برخی از آنها مساله تملك دارند يعني بايد تملك كنيم. حدود سه هزار و خرده‌اي پروژه‌ها نيمه‌كاره است و 500، 600 تا كار تملك. مجموعا چيزي حدود چهار هزار پروژه نيمه كاره داريم. با قيمت‌هاي سال 96 چيزي حدود 10 هزار ميليارد تومان پول مي‌خواهيم.

 

از نظر زماني چطور؟
اگر پول را ظرف سه سال به ما بدهند، سه ساله تمام مي‌كنيم. فكر مي‌كنم ما اين چهار هزار تا پروژه با توجه به بودجه‌اي كه به آن تخصيص داده مي‌شود بايد تا پايان پنج‌ساله ششم جمع شود.
آقاي دكتر روحاني در مناظره‌هاي اخير اشاره‌اي به بحث گردشگري داشتند كه خيلي مي‌تواند در اشتغالزايي كمك كند و آن هم در بازه زماني كوتاه‌مدت. گفتند در واقع فضايي كه بعد از برجام هم اتفاق افتاده، خيلي به حضور گردشگران در ايران كمك كرده. با توجه به اينكه شما سابقه حضور در اين حوزه را داريد، موضوعي كه در همه‌ جاي دنيا مطرح است، گردشگري ورزشي است.

 

آيا وزارت ورزش با حضور شما به این بخش هم توجه خواهد داشت؟
گردشگري ورزشي يكي از مهم‌ترين رشته‌هاي گردشگري است كه كشورهاي مختلف در آن خيلي سرمايه‌گذاري مي‌كنند. باشگاه‌هاي مختلف هم از اين محل درآمد بسيار خوبي به دست مي‌آورند. من تراز مالي رئال مادريد را براي سال 2015 كه مي‌خواندم چيزي حدود 25 درصد از درآمد آن باشگاه از محل گردشگرهايي بود كه مي‌آمدند سانتياگو برنابئو را مي‌ديدند. سانتياگو برنابئو ورودي‌اش 19 يورو است و داخلش امكاناتي مثل موزه، استاديوم، يادمان‌هاي مختلف و... وجود دارد كه هركسي آنجا مي‌رود 100 تا 150 يورو خرج مي‌كند و بيرون مي‌آيد. كشورهايي كه برگزاركننده مسابقات المپيك يا جام جهاني هستند، قسمت اعظم انگيزه‌اي كه باعث مي‌شود ميزباني كنند، در كنار بهره‌برداري سياسي كه اسم‌‌شان مطرح شود، بهره‌برداري اقتصادي است. حالا اگر شما رويدادي مثل المپيك را دارید شايد صدها هزار نفر گردشگر از كشورهاي مختلف مي‌روند آنجا و پول خرج مي‌كنند و هتل مي‌گيرند و خريد مي‌كنند و از رستوران‌ها استفاده مي‌كنند و به استاديوم‌ها مي‌روند و خيلي از مواقع مي‌بينيد كشوري كه ميزبان است و مثلا المپيك برگزار مي‌شود چه قاره‌اي، چه مسابقات جهاني و... محاسبه دو دو تا چهار تا مي‌كنيم، مثلا 100 يا 200 ميليون دلار خرج مي‌كنیم، در عوض 300 ميليون دلار درآمد آن از محل ورود گردشگرهاي مختلف است. مثلا در اروپا هر سال يك شهر ميزبان فينال لیگ قهرمانان اروپا می‌شود كه امسال مثلا در كارديف است و كشورها و شهرهاي مختلف رقابت مي‌كنند براي اينكه ميزباني را بگيرند به خاطر همين درآمدها و موضوع گردشگرهاي ورزشي است. ما هم از اين جهت جاذبه‌هاي زيادي داريم. اولا در رشته‌هايي مثل كوهنوردي، اسكي، شنا و... گردشگرهاي تخصصي ويژه‌اي داريم كه به ایران مي‌آيند. با توجه به برطرف شدن محدوديت‌ها و اجرا شدن برجام، الان ما ويزاي فرودگاهي سه ماهه براي 190 كشور دنيا مي‌‌دهيم. يعني اتباع 190كشور دنيا بدون اينكه ويزا بگيرند مي‌آيند وارد فرودگاه ما مي‌شوند و ما هم ويزاي سه ماهه مي‌دهيم. كه عرب‌ها به خاطر زيارت اماكن متبركه خيلي از آن استفاده مي‌كنند ولي خيلي‌ها هم هستند براي استفاده از جاذبه‌هاي كويري و ورزش‌هاي كويري يا كوهنوردي و صعود به قلل مختلف كشورمان يا اسكي در فصولي كه به هر حال پيست‌هاي ما آمادگي دارد به کشورمان سفر می‌کنند و هر ساله شاهد حضور گردشگران خارجي بيشتري هستیم. اين رشته بسيار مهم است و با سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري يك كارگروه توسعه گردشگري ورزشي راه انداختيم. اين مجموعه‌اي از مديران ما با مديران آنهاست و اين انجمن فعال شده است براي اينكه ما بتوانيم بخش گردشگري ورزشي را توسعه دهيم.

 

بخشي كه در اين خصوص مطرح است، بحث جذب تيم‌هاي ورزشي است مثل كمپ‌هايي كه در تركيه است...
ما الان در حال شناسايي هستيم. مثلا هفته گذشته در اردبيل براي فينال مسابقات اميدهاي واليبال آسيا رفته بودیم. در آنجا با استانداري صحبت كرديم چون شش ماه در سال وضعيت‌آب و هوايي آنجا ايده‌آل است. مثلا در اردبيل و سرعين 200 تا هتل آپارتمان داريم. يا فرودگاه آنجا فعال است. با توجه به اين ظرفيت‌ها ما مثلا تيم‌هاي عربي را مي‌توانيم جذب كنيم همچنين از لحاظ سخت‌افزاري هم در حال حاضر دو، سه تا سالن خوب ورزشي، استاديوم فوتبال خوب دارند كه بايد در اين خصوص برنامه‌ريزي كنيم كه هم تيم‌هاي خودمان به خارج از ايران نروند و هم تیم‌های خارجی بیایند. يا مثلا در فصل پاييز و زمستان كيش را هم داريم كه من با منطقه آزاد چابهار و اروند هم صحبت كردم كه بتوانيم يك سخت‌افزارهايي ايجاد كنيم چون در آنجا هتل و امكانات ورزشي هم دارند. مثلا ما در زمستان مي‌توانيم ميزباني در استان‌هاي جنوبي را داشته باشيم. با يك حساب سرانگشتي ما مي‌توانيم با يك سوم تا يك چهارم هزینه برپایی تور در اروپا، اينجا در كمپ‌هاي خيلي خوب میزبان تیم‌ها باشیم.

 

بگذریم و کمی به فوتبال برسیم. در مورد پرسپوليس و استقلال با توجه به نتايجي كه به دست آوردند به ثباتي رسيدند اما صحبت‌هايي كه اخيرا شد مبني بر تغييراتي در هيات‌مديره اين دو تيم بود كه فضاي فوتبال را كمي ملتهب كرد و اين جو در فضاي انتخابات هم بي‌تاثير نخواهد بود.

ما توضیح دادیم که باید جانشینی برای یکی دو عضو هیات‌مدیره که رفتند بیاوریم و ترمیم کنیم. در استقلال مرحوم پورحیدری وآقای جهانیان نیاز به جایگزین دارند و در پرسپولیس هم یکی از اعضا استعفا کردند که البته آن را نپذیرفتم. یک نفر هم اعلام کرده قصد دارد به کار دیگری بپردازد بنابراین ما یکی دو تغییر اجبازی خواهیم داشت، اما درمورد آینده و اینکه مدل خصوصی شدن آنها چگونه باشد روی آن فکر می‌کنیم وعجله نخواهیم کرد. فعلا اما آنها در بازی‌های مهمی حضور دارند و باید باهمین آرامش کارکنند ماهم در آینده در فضایی آرام و بدون حاشیه این ترمیم‌ها را انجام خواهیم داد.

 

پس هیات مدیره دوباشگاه شخم نمی‌خورد؟
فعلا قصد شخم زدن آنها را نداریم. ظاهرا این دو تیم خوب نتیجه گرفته‌اند. یکی اول شده و دیگری دوم. هردوهم در آسیا صعود کردند. ازنظرمنابع مالی هم تقریبا مشکلی نداشته‌ایم واز طریق اسپانسرها نیازشان تامین شده. بنابراین مشکل خاصی نیست.

 

بنابراین در پس ذهن شما مساله خصوصی کردن آنها وجود دارد. خصوصا با اتفاقاتی که برای خریدارهای آنها افتاد و یکی الان زندان است و دیگری هم بدترین کارنامه را درنفت تهران داشته است به نظر می‌رسد اکراه دولت برای واگذاری آنها بی‌دلیل نبوده.
خیلی وضعیت آنها برای ما مهم است.

 

نگاهتان امنیتی که نیست.
نه، به هیچ عنوان. این دو تیم فوق‌العاده پرطرفدار هستند. چه درایران و چه درآسیا بنابراین باید حساسیت داشته باشیم . داربی ما جزو پربیننده‌ترین مسابقات فوتبال است. هرموقع هم حال این دوباشگاه خوب باشد حال فوتبال ملی ما خوب است. سعی کردیم جوری برنامه‌ریزی کنیم درمورد آنها که کمترین تنش و حاشیه را داشته باشند تا نظر هواداران تامین شود.

 

سوال مهم درمورد درآمد ورزش حرفه‌ای کشورگرفتن حق پخش از تلویزیون است؛ مطالبه مهم ورزش که به نظرمی‌رسد دراین سال‌ها زور آن به تلویزیون نرسیده. آیا شما به طور جدی پیگیر موضوع هستید؟ خصوصا که تلویزیون هم ادعا می‌کند در پرداخت با منع قانونی مواجه است.
در برنامه پنج ساله ششم بندی وجود دارد که هم ما هم صداوسیما ملزم شده‌ایم این موضوع را حل کنیم. ما در همین مدت جلسات خوبی با آقای علی‌عسگری رییس سازمان داشته‌ایم. تیم معاونان ماهم با آنها جلساتی را جلو برده‌اند. الان از این بلاتکلیفی هر دو طرف ضرر می‌کنند. خوشبختانه این نکته‌ای است که آقای علی‌عسگری به آن رسیده و قبول دارد. از این ناهماهنگی هر دوی ما ضرر می‌کنیم. اگر هم‌افزایی داشته باشیم ظرفیت سود چند برابراست. آنها هم درگیر انتخابات هستند اما در آخرین جلسه‌ای که داشتیم قرار شد بلافاصله بعد از انتخابات برای انجام این تکلیف قانونی نشستها را ادامه دهیم. امیدوارم بتوانیم به یک جمع‌بندی خوب برسیم. ما دنبال فرمول برد بردهستیم.

 

یکی از مهم‌ترین موضوعات ورزش که با حل مساله حق پخش می‌تواند قابل تحقق باشد موضوع خصوصی‌سازی است. در این زمینه وزارت شما دستاورد جدی داشته است؟
اقتصاد ورزش که در دنیا اقتصاد بزرگی است متاسفانه در ایران بسیار کوچک است. ما بستر مناسب برای اینکه بنگاه‌های اقتصادی بیایند و در ورزش سرمایه‌گذاری کنند را فراهم نکردیم. البته چند بند در برنامه ششم قرار دادیم ازجمله اینکه وقتی بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌کند جزو تعهدات مالیاتی‌اش تلقی شود و این تصویب شد. تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی را دنبال می‌کنیم. مثل اتفاقی که در گردشگری رخ داد 800 میلیارد تومان در سه سال وام گرفتیم و درهتل‌سازی استفاده شد. در دنیا بخش خصوصی فقط برای بازگشت سرمایه و سود جلو می‌آید، مثل صنعت. ولی در ایران چون سودی در کار نیست رغبتی برای سرمایه‌گذاری در ورزش وجود ندارد. هر کس هم که می‌آید آنقدر برایش مشکل درست می‌شود که آخرش می‌گوید مهرم حلال و جانم آزاد و می‌رود. در انگلیس باشگاه اسم ورزشگاهش را می‌فروشد تا بتواند آن را بسازد یا نوسازی کند. به هر اسمی هم که دلش خواست. 400 میلیون دلارهزینه ساخت است که 200 میلیون دلار آن به ازای سالی 10 میلیون برای 20 سال اسم را می‌فروشد. هیچ منعی هم وچود ندارد. 200 میلیون دلار هم بیرون آن را فضای تجاری به وجود آورده. اینها روش‌هایی است که باید استفاده کنیم. من در ساختار فعلی وزارت ورزش بخشی را به اسم مرکز توسعه مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی کردم که مستقیم زیر نظر وزیر است و نه هیچ معاون دیگری. تصویب کردیم و از همین خردادماه هم این مرکز راه می‌افتد. فکر می‌کنم منابع زیادی داریم که باید از این منابع استفاده شود. ضمن اینکه مقام معظم رهبری هم امسال را سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال نام گذاشتند. ما باید از این ظرفیتها استفاده کنیم برای اینکه به توسعه ورزش کمک کنیم و از این طریق اشتغالزایی کنیم.

 

اکراه‌های امنیتی چطور؛ خصوصا درمورد باشگاهای پرطرفدار؟
ما هیچ ملاحظه امنیتی نداریم. من خودم مدیریت سیاسی داشتم و می‌دانم با وزارت اطلاعات هم مشکلی در این خصوص نخواهیم داشت.