b_Newsما بارها در آسیا قهرمان شده ایم و نباید در باد این قهرمانی بخوابیم

علی اشکانی: دیگر به چند اسم خاص دیگر یا یک نفر متکی نیستیم!

تاریخ: 1396/02/25
زمان: 14: 26
نوع: گفتگو
اشکانی هم معتقد است که شاگردانش نباید در باد این قهرمانی بخوابند و از حالا باید تمرکز خود را روی موفقیت در المپیک 2020 توکیو و مسابقات جهانی بگذارند.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان روز گذشته راهی باکو شد تا در مسابقات بازی های همبستگی کشورهای اسلامی که به میزبانی آذربایجان در حال برگزاری است شرکت کند که این تیم با تعدادی از فرنگی کاران دیگر، هفته گذشته در مسابقات قهرمانی آسیا که در هند برگزار شد به مقام قهرمانی دست یافت. قهرمانی که تعدادی از کارشناسان کشتی فرنگی، آن را یک اتفاق عادی می دانند و معتقدند کار شاقی انجام نشده است! این موضوع باعث شد تا به سراغ علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی برویم و با او که در سالن انتظار فرودگاه و پای پرواز بود، گفت و گویی داشته باشیم اما جالب این جا بود که خود اشکانی هم معتقد است که شاگردانش نباید در باد این قهرمانی بخوابند و از حالا باید تمرکز خود را روی موفقیت در المپیک 2020 توکیو و مسابقات جهانی بگذارند.

 

سرتان حسابی شلوغ است. این طور نیست؟
بله یک مقدار ترافیک کاری پیدا کرده ایم و همزمانی مسابقات قهرمانی آسیا و بازی های کشورهای اسلامی باعث شده تا بچه ها مقداری تحت فشار قرار بگیرند که این موضوع هم خوب است به دلیل این که می توانیم بیشتر آنها را محک بزنیم و هم مقداری سخت است به دلیل این که ملی پوشان خسته می شوند. با این حال، این شرایطی است که باید آن را سپری کنیم.

 

مسابقات قهرمانی آسیا که با قهرمانی تیم ملی همراه بود. شرایط این مسابقات چطور بود؟
ما در روز اول با این که سه طلا گرفته بودیم اما تیم سوم جدول بودیم و قزاقستان و کره جنوبی پا به پای ما می آمدندولی همدلی کشتی گیران ما در ادامه و طلایی که حسین نوری در 85 کیلوگرم به دست آورد، توانست ما را جلو بیاندازد و از طرف دیگر رقبا هم عقب بیفتند و قهرمانی ما مسجل شد. البته ما خیلی بهتر از این هم می توانستیم عمل کنیم. علی ارسلان و سامان عبدولی کشتی گیرانی بودند که می توانستند به مدال طلا برسند اما در نهایت برنز گرفتند. طلای افشین بیابانگرد هم در فینال قطعی بود اما در کشتی او سلیقه ای رفتار کردند و او نقره گرفت. در کل ملی پوشان عملکرد خوبی داشتند و من از تلاش بچه ها راضی هستم و آن ها مردانه جنگیدند.

 

در 130 کیلوگرم هم که بهنام مهدی زاده طلا گرفت.
بله. البته مهدی زاده سال قبل هم طلا گرفته بود اما اتفاقی که در این دوره افتاد این بود که کشتی گیر قزاقستانی که رقیب بهنام بود این بود که او معتقد بود که در جام جهانی و در مسابقات او ناداوری شده است و خط و نشان می کشید و برای همین کری هایی بین این دو ورزشکار به وجود آمده بود اما بهنام رشادت کرد و جنگید تا به مدال طلا برسد.

 

پس در کل از شرایط تیم ملی راضی هستید؟
من از بچه هایی که در مسابقات قهرمانی آسیا بودند بسیار راضی بودم اما کار ما در بازی های کشورهای اسلامی سخت تر است. چون رقابت ها به صورت متمرکز است و رقبای سرسختی از کشورهای آذربایجان و ترکیه در این مسابقات حضور دارند. با این حال، ما استارت کار را بعد از المپیک 2016 ریو زده ایم و همین طور در حال پیش روی هستیم تا تیمی آماده و موفق را بسازیم.

 

امیدوار هستید که در بازی های کشورهای اسلامی هم به قهرمانی برسیم؟
ما تمام تلاش مان را می کنیم که به این هدف برسیم اما در راه آماده سازی تیم ملی شکست هست، ناداوری هست و همه این اتفاق های پیش بینی نشده هم ممکن است که به وجود بیاید.

 

نکته ای که درباره قهرمانی تیم ملی در آسیا وجود دارد، این است که گفته می شود که تیم ملی بارها قهرمان این رقابت ها شده و کار خاصی انجام نداده است و باید خود را برای المپیک آماده کند. شما هم با این موضوع موافقید؟
بله. ما بارها در آسیا قهرمان شده ایم. حتی قهرمان جهان هم شده ایم اما این قهرمانی اخیر تیم ملی در شرایطی به دست آمده که هم قوانین تغییر کرده و هم نفرات جدیدی به عضویت تیم ملی درآمده اند که تقریبا کشتی های قابل قبولی را هم گرفتند. با این حال، ما نباید در باد این قهرمانی بخوابیم. چرا که کار ما تازه شروع شده است و باید برای رسیدن به موفقیت های بعدی تلاش کنیم.

 

از زمان حضور شما، چه نفرات جدیدی به عضویت تیم ملی درآمده اند؟
علی ارسلان، بهنام پشتام، حسین نوری، سيد مصطفي صالحي زاده و چند نفر دیگر کشتی گیرانی هستند که اولین بار بود که برای تیم ملی کشتی می گرفتند.

 

اما با رسول جزینی مربی سابق تیم ملی که صحبت می کردیم، مدعی بود که تمام کشتی گیران حال حاضر تیم ملی در زمان محمد بنا هم بوده اند. شما این موضوع را قبول دارید؟
بله این کشتی گیران در اردوهای نوجوانان و جوانان بوده اند و گاهی در اردوهای تیم  ملی بزرگسالان هم بوده اند اما رتبه بندی آن ها مشخص نبوده است و در مسابقات رسمی برای تیم ملی به میدان نرفته بودند. اما این بچه ها در این مدت نشان داده اند که کشتی گیران با استعداد و فاخری هستند که با صبر و حوصله بیشتر می توانند به موفقیت برسند و ما دیگر به چند اسم خاص دیگر یا یک نفر متکی نیستیم!

 

از این موضوعات که بگذریم، باید به درگذشت ناصر گیوه چی کشتی گیر پیشکسوت تیم ملی و نایب قهرمان المپیک 1956 هلسینکی هم اشاره کنیم.
بله ما هم خبر درگذشت آقای گیوه چی را شنیدیم که این موضوع بسیار همه ما را متاثر کرد و ان شاء ا... که روحشان شاد باشد.