b_Newsاز نقره المپیک تا نقره کشورهای اسلامی

چه خبر آقای حدادی ؟!

تاریخ: 1396/02/26
زمان: 22: 26
نوع: گزارش
پنج سال بعد از آن مدال تاریخی، شرایط به گونه ای پیش رفته که حدادی را حالا باید نایب قهرمان بازی های کشورهای اسلامی صدا کرد !

حامد جیرودی/ نایب قهرمانی بازی های کشورهای اسلامی! این عنوانی است که برای یک ورزشکار جوان که تازه کار خود را آغاز کرده است، یک مقام خوب به حساب می آید اما برای احسان حدادی ستاره پرتاب دیسک ایران و آسیا نه! دوومیدانی کاری که با کسب مدال نقره المپیک 2012 لندن توانست نام خود را به عنوان نخستین مدال آور تاریخ دوومیدانی ایران در المپیک به ثبت برساند اما پنج سال بعد از آن مدال تاریخی، شرایط به گونه ای پیش رفته که حدادی را حالا باید نایب قهرمان بازی های کشورهای اسلامی صدا کرد !

دومی کشورهای اسلامی
رقابت‌های دوومیدانی چهارمین دوره بازی های کشورهای اسلامی از روز گذشته در ورزشگاه المپیک باکو آغاز شد و احسان حدادی اولین دوومیدانی ایران بود که رقابت خود برگزار کرد. در رقابت های پرتاب دیسک که با حضور هشت ورزشکار برگزار شد، هر یک از پرتابگران شش پرتاب انجام دادند تا بر اساس رکوردهای ثبت شده، رده بندی نهایی آنها مشخص شود.

در این مسابقات، حدادی که از سرمای هوای باکو هم ابراز نارضایتی کرده بود و با دیسک خودش در ساعت عجیب مسابقه که صبح برگزار شد، نتوانست پرتاب کند (!)، در پرتاب های اول و دوم خود به ترتیب ٥٩.٩٦ و ٥٩.٩٨ متر را ثبت کرد و سومین پرتاب خود را به میزان ٦٠.٣٧ متر انداخت.

او که همراه با هادی سپهرزاد، مربی ایرانی اش در بازی های کشورهای اسلامی شرکت کرده بود، بعد از ثبت رکورد ٦٠.٥٤ متر در پرتاب چهارم، پرتاب پنجمش را با خطا انجام داد و ششمین و آخرین پرتاب وی هم با ثبت رکورد ٥٨.٧٠ همراه شد تا با توجه به رکوردهای ثبت شده توسط دیگر شرکت کنندگان، حدادی با رکورد ثبت شده در پرتاب چهارمش، نایب قهرمانی این مسابقات شود و بیست و پنجمین مدال کاروان ایران در این دوره از بازی ها را به دست آورد.

 

نقره آقای رکورددار

حدادی در حالی پس از پرتابگر عراقی که با 60.89 مدال طلا را از آن خود کرد، به مقام دوم رسید که پیش از این به عنوان بهترین پرتاب گر و رکوردار پرتاب دیسک آسیا به شمار می آمد. کسی که نخستین بار در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۰۴ مدال طلا را به چنگ آورد و در سال ۲۰۰۵ با پرتابی به مسافت ۶۵٫۲۵ متر رکورد آسیا را شکست و مدال طلای قهرمانی آسیا را در اینچئون، به گردن آویخت. حدادی در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه با رکورد ۶۵٫۳۸ متر پس از ۳۲ سال ایران را صاحب مدال طلای بازی‌های آسیایی در رشتهٔ دو و میدانی ساخت.

 

فاصله 9 متری با بهترین رکوردش

بهترین رکورد حدادی پس از آن بارها در مسابقات داخلی و خارجی رکورد خود را بهبود بخشیده و در سوم ژوئن ۲۰۰۸ در مسابقات جایزه بزرگ تالین استونی رکورد ۶۹٫۳۲ متر را از خود به جا گذاشت. او که یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی در المپیک ۲۰۰۸ پکن بود، با پرتابی ۶۱٫۳۴ متر و با عنوان هفدهمی به کار خود پایان داد اما حالا احسان که در ادامه مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو،  مدال برنز مسابقات جهانی 2011 دوومیدانی، مدال نقره المپیک 2012 لندن و مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱4 اینچئون را به دست آورد، حالا با پرتابی به مسافت ٦٠.٥٤ متر در بازی های کشورهای اسلامی، حدود 9 متر با بهترین رکورد خودش که ۶۹٫۳۲ متر بوده است فاصله دارد.

 

ناکامی در ریو

این ورزشکار 34 ساله تهرانی که متولد 30 دی 1363 است، تا وقتی که با کیم بوخونسف مربی کهنه کار روسی تمرین می کرد، شرایط خوبی داشت اما کم کم در مسیر افت قرار گرفت و قبل از المپیک 2016 ریو گرفتار حاشیه هایی شد که ورزش حرفه ای او را تحت تاثیر قرار داد. او در المپیک ریو و در پرتاب سوم 15،60 سانتی متر پرتاب کند اما چون نتوانست به اندازه مورد نظر پرتاب کند، از صعود به فینال باز ماند و در جایگاه بیست و چهارم قرار گرفت. جالب این جا بود که خود او اعلام کرد که همه امکانات لازم برای او فراهم شده بود و هیچ بهانه ای برای این ناکامی ندارد.

 

جراحی بعد از المپیک

اما حدادی در شرایطی راهی بازی های کشورهای اسلامی شد که بعد از المپیک از ریو به آمریکا رفت و پس از آن هم به آلمان سفر کرد و در روز 14 شهریور ماه پای خود را در آلمان جراحی کرد اما از آذر ماه تمرینات خود را از سر گرفت و از ششم اسفند ماه هم اردویی 21 روزه را در دوحه برگزار کرده بود.
شاید بهتر بود حدادی مدت زمان استراحت بیشتری را برای خود در نظر می گرفت و تمرینات خود را به صورت مداوم ادامه می داد تا به جای آن که به آذربایجان برود و مدال نقره کشورهای اسلامی را بگیرد!
مثل کاری که بهداد سلیمی انجام داد و تیم ملی وزنه برداری را در مسابقات قهرمانی آسیا و کشورهای اسلامی همراهی نکرد تا خود را برای مسابقات جهانی آماده کند.

 

در بین 25 پرتابگر هم نیست!
حدادی در حال حاضر بین 25 پرتابگر دیسک برتر دنیا هم قرار ندارد. یورگن شولت پرتابگر اهل آلمان شرقی با رکورد ۷۴٫۰۸ متر در سال 1986 رکوردار دنیاست و پیوتر ماواخوفسکی لهستانی با 71،84 در سال 2013 نفر پنجم این لیست است. نفر بیست و پنجم این لیست هم یوهان گودینا آمریکایی است که در سال 1998 رکورد 91،69 را به دست آورد که حدادی هنوز به او هم نرسیده است.

 

بوی خداحافظی!
حالا این ستاره ورزش ایران با شرایطی دارد، به نظر می رسد که به روزهای پایانی فعالیت حرفه ای خود نزدیک شده است و باید حفظ جایگاه خود بهتر است که به خداحافظی فکر کند. مگر این که او این توانایی را در خود ببیند که می تواند دوباره اوج بگیرد و بدرخشد. او در بازی های آسیایی 35 ساله و برای المپیک 37 ساله خواهد شد!