b_Newsهاشمي‌طبا فيرپلي را رعايت كرد

سعيد فائقي: كار ظريف در برجام مانند مدال‌آوري در المپيك بود

b_News ورزش در دولت روحاني هويت بين‌المللي پيدا كرد
تاریخ: 1396/02/27
زمان: 18: 32
نوع: خبر
معاون پيشين سازمان تربيت بدني در دوره رياست سيدمصطفي هاشمي‌طبا يكي از مديران ورزشي است كه هميشه صحبت‌هاي جالبي را درباره اتفاقات پيرامون ورزش مطرح مي‌كند.


حامد جيرودي / سعيد فائقي معاون پيشين سازمان تربيت بدني در دوره رياست سيدمصطفي هاشمي‌طبا يكي از مديران ورزشي است كه هميشه صحبت‌هاي جالبي را درباره اتفاقات پيرامون ورزش مطرح مي‌كند. حالا و در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري به سراغ فائقي رفتيم تا نظرات وي را جويا شويم.


در آستانه انتخابات شور و شوق زيادي در بين مردم به‌وجود آمده.
بله. ما خوشبختانه مردم باشعور و دانايي داريم كه خردمندانه تصميم مي‌گيرند. يكي از كارهايي هم كه باعث ايجاد نشاط و شادي در جامعه مي‌شود، ورزش است. ما در اين انتخابات دو كانديداي ورزشي داريم. يكي آقاي ميرسليم كه رييس فدراسيون بوده و آقاي هاشمي‌طبا كه رييس سازمان تربيت‌بدني بوده است. در بين اين عزيزان آقاي هاشمي‌طبا فيرپلي‌ را رعايت كرد و در صحبت‌هاي خود با كمال خضوع و خشوع و بدون غرور نظراتش را ارايه داد.


چقدر شانس براي هاشمي‌طبا قائل هستيد؟
همانطور كه ايشان خودشان هم گفته‌اند، به دنبال يك رقابت منصفانه هستم و طبق نظر خودشان به آقاي روحاني راي خواهم داد.


كانديداي مورد علاقه خودتان چه كسي است؟
من هم خودم به آقاي روحاني راي مي‌دهم. ورزش مقوله‌اي است كه يك طرف آن مسايل بين‌المللي است و ارتباطاتي كه با كشورهاي مختلف وجود دارد. ما تعليق فدراسيون فوتبال را يادمان نرفته. تعليق فدراسيون‌هاي ديگر مانند قايقراني، تيراندازي، تير و كمان و كميته المپيك هم همين‌طور. در دولت‌هاي قبل مسايلي به‌وجود آمد كه اثراتش هنوز مشهود است. در دوران اصلاحات ژئوهاولانژ رييس سابق فيفا به تهران آمد. در همين دوره اخير سپ‌پلاتر رييس ديگر فيفا هم به تهران آمد و با آقاي روحاني ديدار كرد. ما در ورزش يك هويت بين‌المللي پيدا كرديم. كاري كه آقاي ظريف و همكاران‌شان در برجام انجام دادند، مانند گرفتن يك مدال در المپيك بود. ظريف مانند يك كشتي‌گير فني 1+5 را روي پل برد. پس مي‌بينيم كه ورزش و رفتار فيرپلي چقدر مي‌تواند در اصلاح جامعه تاثير داشته باشد.


مرحوم آ‌يت‌ا... هاشمي رفسنجاني هم نظرشان ادامه دولت روحاني بود؟
مطمئنا. آخرين بار كه خدمت ايشان رسيده بودم براي تبريك راي آوردن‌شان در مجلس خبرگان بود كه همان موقع آقاي هاشمي اعلام كردند آقاي روحاني در دور بعد هم راي خواهند آورد و برنامه‌هاي خوب ايشان براي كشور ادامه پيدا خواهد كرد.


عملكرد ورزش را در دولت روحاني چطور ديديد؟
ما در هر صورت با ايده‌آل‌ها فاصله داريم. بعد از المپيك آقاي روحاني نياز به تغييرات در ورزش را حس كرد و تغييرات داد. مانند آموزش و پرورش و ارشاد كه در آن تغييرات ايجاد شد و آقاي روحاني بعد از المپيك ناراضايتي مردم را ديد و حس كرد كه بايد مديريت تازه‌اي در بخش ورزش صورت بگيرد.


به غير از رياست جمهوري انتخابات شوراها هم برگزار مي‌شود، درباره حضور ورزشكاران در شوراي شهر حرف‌هاي ضد و نقيض زيادي مطرح مي‌شود، درباره آنها چه نظري داريد؟
ما متاسفانه ورزشي‌ها را در ورزش به كار نمي‌گيريم و آنها مجبور مي‌شوند در جاهاي ديگر خود را در معرض انتخاب مردم قرار بدهند. اتفاقي كه افتاد اين بود كه سال گذشته ساختمان پلاسكو ريزش كرد و مردم فهميدند كه مديران اجرايي شهر تهران ضعيف هستند و اين ضعف باعث شد تا شوراي شهر هم زير سوال برود. در اين شرايط بحث‌هاي تخصصي مطرح شد و اولين كساني كه زير سوال رفتند بچه‌هاي ورزشي بودند. اما مساله اين است كه اين المپين‌هاي ما ذخاير مملكت هستند و ما بايد آنها را حفظ كنيم و در معرض انتخاب‌هايي قرار ندهيم كه باعث نارضايتي مردم شود. آنها را بايد در فدراسيون‌ها و در ورزش به كار ببريم و مي‌دانم كه آقاي روحاني اين برنامه را در دستور كار دارد.


ليگ برتر فوتبال هم با قهرماني پرسپوليس و نايب‌قهرماني استقلال به پايان رسيد.
ما به غير از اين موضوع چند مساله داشتيم كه به خاطر انتخابات به محاق رفت. سومي فوتبال ساحلي در جهان و موفقيت تيم فوتبال دستي از موفقيت‌هايي بود كه زياد به چشم نيامد. ما در حال حاضر صعود تيم‌ملي به جام جهاني را در پيش داريم كه من مي‌دانم چقدر كار سختي است. واقعا ما در استراليا چقدر زجر كشيديم كه به جام‌جهاني صعود كرديم اما الان مشكل خاصي نداريم و تيم‌ملي راحت بازي‌هايش را مي‌برد.


آن موقع اين شايعه خنده‌دار مطرح شده بود كه علي‌اكبر استاداسدي فاميل شماست!
(مي‌خندد) بله. چون استاد اسدي طبع شوخي داشت و من را دايي صدا مي‌كرد. او مي‌گفت همه پول بادآورده نصيب‌شان مي‌شود و من هم دايي بادآورده نصيبم شده.


پس به نظر مي‌رسد از عملكرد كارلوس‌ كي‌روش راضي هستي؟
بله آقاي كي‌روش خيلي خوب كار كرده و واقعا جزو مربياني است كه با علم روز دنيا آشناست و مربيان داخلي ما هم مي‌توانند از ايشان الگو بگيرند.
از بين اين مربيان داخلي علي دايي هم با وجود مشكلات فراوان باشگاه نفت تهران تيمش را قهرمان جام حذفي كرد.
درست است. آقاي دايي جزو ذخاير ماست. ولي قبول داشته باشيد كه نحوه مربيگري در فوتبال عوض شده. يادم است سال‌هاي پيش ميانگين پاس دادن بازيكنان فوتبال ما خيلي پايين بود. دويدن‌هاي آنها نيز همين‌طور. اما الان همه‌چيز بهتر شده و اين حاصل كارهاي كي‌روش است.


فكر مي‌كنيد پرسپوليس و استقلال با برانكو و منصوريان بتوانند به موفقيت ادامه دهند؟
آقاي برانكو در گذشته هم در فوتبال ايران كار كرده و براي همين در پرسپوليس موفق بود. ضمن اينكه بايد به مديريت خوب آقاي طاهري هم اشاره كرد كه با كمترين دغدغه مالي توانست پرسپوليس را مديريت كند اما براي فصل بعد فكر مي‌كنم چالش‌هاي بيشتري داشته باشند.


البته خبر رسيده طاهري در پست خود باقي مي‌ماند.
اميدوارم كه تغييرات نداشته باشيم. طاهري از مديران ايران‌خودرو بوده كه كارش را بلد است. اميدارم برجام اثرش را در ورزش هم بگذارد و ما مديراني جهان‌تراز داشته باشيم كه خطر محروميت‌ها و كسر امتيازها از بين برود.


استقلال چطور؟
استقلال هم با مديريت آقاي افتخاري خوب بوده است. ايشان دبير همان فدراسيوني بود كه زمان ما به جام‌جهاني 98 صعود كرد و از مديران زحمتكش ورزش ايران است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.