b_Newsكار برخي كانديداها فقط ايراد گرفتن از روحاني بود

عابديني: موضع علي دايي در انتخابات هوشمندانه بود

تاریخ: 1396/02/27
زمان: 18: 49
نوع: گفتگو
با توجه به اينكه 24 ساعت ديگر انتخابات رياست جمهوري برگزار خواهد شد و مشاركت حداكثري مردم مي‌تواند يك رويداد تاريخي ديگر را رقم بزند.


احد علوي / با توجه به اينكه 24 ساعت ديگر انتخابات رياست جمهوري برگزار خواهد شد و مشاركت حداكثري مردم مي‌تواند يك رويداد تاريخي ديگر را رقم بزند، خيلي‌ها طي سال‌هاي گذشته بر اين باور بودند كه ورزشي‌ها نبايد وارد سياست شوند. اما مناظره‌هاي انتخاباتي و گره خوردن سرنوشت همه مردم با سياست‌هاي رييس دولت دوازدهم باعث شده تا مديران و ورزشكاران حوزه فوتبال برخلاف گذشته حضور پررنگي در انتخاب رييس جمهور آينده داشته باشند. شباهت مناظره‌هاي اين دوره از انتخابات با مناظره‌هاي برنامه 90، سوژه رسانه‌‌ها شد. امير عابديني در گفت‌وگوي اختصاصي با سايت و روزنامه «گل» درباره حمايت دايي از روحاني و شباهت مناظره‌ها با برنامه 90 صحبت كرد. او همچنين درباره پرسپوليس و پرسه دلالان اطراف برانكو به اظهارنظر پرداخت. از آنجايي كه مهلت تبليغات انتخاباتي از 8 صبح امروز ممنوع است، به احترام قانون انتخابات مصاحبه با امير عابديني در بخش سياسي انتخاباتي‌اش در سايت روزنامه «گل» منتشر شد. آن بخش از صحبت‌هاي عابديني درباره پرسپوليس را در روزنامه گل مي‌توانيد مشاهده كنيد.


 مناظره‌هاي كانديداهاي رياست‌جمهوري در اين دوره شبيه به برنامه 90 بود، به نظر شما اگر حرف‌هاي برخي از اين كانديداها را فوتبالي‌ها مي‌زدند، چه اتفاقي مي‌افتاد؟
اعتقاد دارم اگر حرف‌هاي ساختارشكنانه برخي از كانديداها را فوتبالي‌ها مي‌زدند، آنها را اول از همه به كميته اخلاق مي‌بردم و دو، سه حكم سنگين عليه‌شان صادر مي‌كردم كه چرا در چارچوبي كه ما مي‌گوييم، حرف نمي‌زنيد. مگر همين چند وقت پيش يكي از اين فوتباليست‌ها بنده خدا با بي‌بي‌سي مصاحبه نكرده بود. اتفاقا در آن مصاحبه حرف بدي هم نزد. درست است او حرف خودش را نزده بود، مشكلات جامعه را عنوان كرده بود اما به خاطر همان حرف‌ها كميته اخلاق او را خواست و تذكر شديد داد. يادم است همان زمان اعلام كردند حرف‌هاي اين فوتباليست باعث بهره‌برداري سياسي معاندان نظام شده است.


اگر منظورتان مسعود شجاعي است كه حرف‌هاي او در برابر برخي صحبت‌هاي كانديداها خيلي هم در چارچوب نظام عنوان شده است...
اگر بخواهم بحث شخصي كنم از كانديداها گله‌مند هستم. آنها در دو بخش مقابل هم قرار گرفته بودند؛ كانديداهايي بدون برنامه و كار اجرايي كلان كه فقط كارشان بررسي عملكرد چهارساله دولت فعلي بود. اما گاهي مواقع براي زدن دولت كل انقلاب را زير سوال مي‌برند. واقعا برخي از اين دوستان بگويند كي هستند و كجا بودند؟ دو نفر از اين كانديداها كارنامه رياست جمهوري، معاون اولي و وزارت را دارند. واقعا بقيه چطور توانستند از ديكته نانوشته خودشان 20 بگيرند. معلوم است وقتي ديكته نوشته شود مي‌توان غلط هم گرفت و گفت شما 18 شدي. كار برخي از اين دوستان كانديدا فقط ايراد گرفتن از دولت روحاني بود. يعني واقعا هيچ كار مثبتي در اين دولت انجام نشده بود، همه‌اش ايراد بود؟! اما آقايان بدانند كه وجدان جامعه بيدار است و مردم ايران با هيچ‌كس عهد و اخوت نبسته‌اند. آنها عملكرد افراد را بررسي مي‌كنند و سپس راي مي‌دهند. مطمئن باشيد مردم در حوزه‌هاي فرهنگ، اجتماع، پزشكي ديده‌اند كه دولت روحاني رشد داشته و در حوزه اقتصاد هم توانسته تورم را كنترل كند.


بيشترين نقدها نسبت به دولت روحاني هم در حوزه اقتصاد بود.
همين كه دولت روحاني اقتصاد لجام‌گسيخته و به ارث رسيده از دولت قبل را توانست كنترل كند، دست‌مريزاد دارد. يادمان نرود كه ارز يك‌شبه سه‌ونيم برابر شد و سكه 10 برابر افزايش قيمت داشت. اما دولت اين مساله را كنترل كرد.


شما فكر مي‌كنيد دولت روحاني در صورت ادامه كار موفق باشد؟
مردم ما به‌خوبي مسايل را درك مي‌كنند و هشت سال دولت قبل را ديده‌اند. آنچه كه اتفاق افتاده اين است كه روحاني دولتي را تحويل گرفت كه رييس دولت‌اش مي‌گفت برادران قاچاقچي وضع را بهم ريختند. رييس دولت قبل در برابر نهادهايي كه مردم آن نهادها را دوست داشتند و به خاطر همين نهادها شهيد دادند، شديدترين انتقادات را صورت داد. او حتي از ارتش هم انتقاد كرد. كلا آدم عجيب و غريبي بود. در بخش اقتصادي تورم بالاي 36 درصد داشتيم و او اين مساله را انكار مي‌كرد. سازمان‌هاي اقتصادي بين‌المللي تورم ايران را اينگونه اعلام مي‌كردند سقوط شاخص بورس در آن دوران به كجا رسيد؟ حالا كه روحاني و گروهش جلوي سقوط بيشتر را گرفتند و با ديپلماسي خارجي مشكلات تحريم و جنگ در مناطق مرزي را كنترل كردند و حتي نگذاشتند جنگ وارد كشور بشود بلكه جنگ را به خارج از ايران منتقل كردند، به نظرم بايد چهار سال ديگر به آنها فرصت داد.


يك مساله‌اي كه در اين دوره رخ داد، حمايت ورزشكاران و افراد مطرح حوزه هنر از دولت روحاني بود؛ تحليل شما از اين واكنش علني سلبريتي‌هاي حوزه ورزش و هنر چيست؟
فكر مي‌كنم همه شاخص‌هاي مدنظر هنري‌ها و ورزشي‌ها را دولت روحاني سعي كرد انجام دهد. براي همين است كه حالا مي‌بينيم حال ورزش و هنر خوب است. اگر گودرزي وزير ورزش شد به خاطر آن بود كه سه كانديداي ديگر راي نياوردند تا گودرزي وزير شود.


خيلي‌ها مي‌گويند شماورزشي‌ها نبايد وارد سياست شويد و ورزشي‌ها هم علاقه‌اي به ورود به ورزش ندارند به‌خصوص فوتبالي‌ها.
همه ما شهروند اين مملكت هستيم و برابر سختي‌ها استخوان خرد كرده‌ايم. من هم كار اجرايي كرده‌ام و استاندار بودم، هم مديرعامل باشگاه و فدراسيون. آن زماني كه من استاندار بودم قاليباف شايد معاون لشكري بهترين پستش بوده باشد. پس من بايد درباره آينده كشورم صحبت كنم. حالا چه ورزشي باشم چه نه.


فكر مي‌كرديد قاليباف كناره‌گيري كند؟
مطمئن باشيد قاليباف با تجزيه و تحليلي كه انجام داد، كنار كشيد. او با رفقا و مشاورانش مشورت كرده و آنها به او گفته‌اند كه اقبال عمومي نداري. قاليباف با حرف‌هايي كه زد با رفتار و كارهايش سوخت داد. واقعا يكي نيست از او بپرسد چرا پيش از اين‌ها پيش رئيسي نرفتي؟! تو كه مي‌خواستي كنار بكشي چرا گفتي تا آخرش هستم. خوشحالم كه مقام معظم رهبري و مراجع در كنار سياسيون توصيه‌ كرده‌اند كه مردم با همه مطالبي كه برخي كانديداها گفته‌اند تا ذهن آنها تخريب شود، بيايند و راي دهند. دنيا به دنبال طراحي چنين مسايلي است تا مملكت دو قطبي شود و اختلافات با بزرگنمايي باعث دلسرد شدن مردم گردد. اما مردم ما باهوش هستند و با اقبالي كه از روحاني به خرج دادند، اگر او راي بياورد حرف‌ها و سيستم مديريتي مملكت تثبيت مي‌شود.


حمايت علي دايي از روحاني تعجب‌آور و بي‌سابقه بود. چون او هرگز وارد سياست نشده بود.
به نظر من دايي هوشمندانه به انتخابات ورود كرد. اتفاقا با كريم باقري تماس گرفتم و او گفت من طرف روحاني هستم. اما حرف نزد. كريمي هم موضع‌اش را به‌خوبي اعلام كرد. به نظر من علي دايي كه يك اسطوره تحصيلكرده براي ورزش و فوتبال ما به حساب مي‌آيد، با تحليل چنين مصاحبه‌اي را با شما انجام داد. بايد از چنين آزادي‌اي كه در مملكت ما وجود دارد، دفاع كرد. وقتي علي دايي درباره عملكرد دولت روحاني آن هم در شرايطي كه خودش در اين دولت اذيت شده، دفاع مي‌كند، بايد از اين آزادي بيان حمايت و دفاع كرد. ورزشكاران و چهره‌هاي مطرحي چون دايي بحث سياسي ندارند بلكه بحث حيات و زندگي‌شان مطرح است. همه ما ورزشي‌ها در اين مملكت نفس مي‌كشيم پس بايد در تمام مسايل انتخابات دخيل باشيم. مگر ما ورزشي‌ها انديشه و عقل و خرد نداريم كه حرف نزنيم. كسي كه مهندس متالوژي است و تمام دنيا او را مي‌شناسند، وقتي درباره انتخابات صحبت مي‌كند، يعني مبنا اين است كه همه مردم در انتخابات شركت كنند. صحبت اسطوره‌اي مثل دايي در خارج از ايران هم بازتاب دارد. اگر دايي مي‌دانست كه راي‌اش مخدوش يا به حساب نمي‌آيد مطمئن باشيد حرف نمي‌زد. من به شخصه به دايي و همه بچه‌هايي كه وارد صحنه شدند، خدا قوت مي‌گويم. البته اين را هم بگويم اگر روحاني راي آورد، مخالفان او هم بايد زندگي كنند.


اگر عادل به سبك و سياق برنامه 90 مجري مناظره‌هاي رياست جمهوري بود، فكر مي‌كنيد چه فضايي به‌وجود مي‌آمد؟
عادل تخصص‌اش نمك پاشيدن روي زخم‌هاست. او اگر برخي كانديداها موردي را يادشان نمي‌آمد، يادآوري مي‌كرد. اعتقاد دارم بايد در ماه مناظره‌اي با اين سبك و سياق در حوزه سياست، اقتصاد و اجتماع داشته باشيم. مسوولان بيايند و كارشان مورد نقد و بررسي قرار گيرد. واقعا مملكت ما نياز به يك 90 سياسي دارد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.