b_Newsمسوولان وزارت و کمیته المپیک در فرودگاه نبودند /به محض رسیدن به ساری رای دادم

محمدرضا براری: می خواهم در کسب مدال طلا هت تریک کنم

b_News وادا سرزده برای گرفتن تست دوپینگ به تهران آمده بود
تاریخ: 1396/02/29
زمان: 12: 10
نوع: گفتگو
محمدرضا براری وزنه بردار ایران که در مسابقات کشورهای اسلامی دومین مدال طلای خود در سال جدید را کسب کرد، به فکر هت تریک در طلایی شدن است.

نگار رشیدی

تیم ملی وزنه برداری بعد از قهرمانی آسیا، از مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی هم با عنوان قهرمانی برگشت. شاگردان سجاد انوشیروانی با کسب دو مدال طلا توسط سیدایوب موسوی و محمدرضا براری، دو نقره مجید عسگری و همایون تیموری و برنز رامین ربیعی سکوی اول مسابقات را به زیر پا آوردند. در این میان تنها دست رضا زارعی، محمد زارعی و رضا آقازاده از  مدال خالی ماند.

حالا اما براری به فکر هت تریک در طلایی شدن است. او بعد از طلای قهرمانی آسیا و کشورهای اسلامی می خواهد روی سکوی نخست مسابقات جهانی که حدود هفت ماه دیگر برگزار می شود، بایستد. البته او گوشه چشمی هم به بازی های آسیایی دارد. گفت و گوی او با «گل» را بخوانید.

 

دومین طلای سال 96 را هم کسب کردید. مسابقات چطور بود؟

رقیبانم که هر دو المپیکی بودند. همانطور که قبلا گفتم رقیب عراقی ام پرچمدار کاروان کشورش بود و وقتی پرچمدار باشی همه از تو انتظار مدال طلا دارند. از طرفی او چند ماهی هم در باکو اردو داشت تا برای این مسابقات آماده شود. من هم با وجود خستگی ام بعد از قهرمانی آسیا نمی خواستم این میدان را از دست بدهم و با اینکه فقط 80 درصد آمادگی داشتم پا به مسابقه گذاشتم. در حرکت یک ضرب وزنه 181 کیلوگرمی را 10 ثانیه نگه داشتم اما نمی توانستم بلند شوم تا داورها حرکتم را قبول کنند. در حرکت دوم دوضرب هم که وزنه 217 کیلویی افتاد. انوشیروانی به من گفت اگر طلا را می خواهی باید وزنه 220 کیلویی را بزنی. من هم با تمام وجودم وزنه را بلند کردم. واقعا مسابقات سختی بود و رکوردهایی ثیت می شد که در مسابقات جهانی زده می شود.

 

پس باید از الان طلای جهانی را برای تان کنار بگذاریم؟

من همه تلاشم را می کنم. من و ایوب موسوی در این مسابقه رکوردشکنی داشتیم. ایوب 11 کیلو و من 19 کیلو رکوردها را ارتقا دادیم. تا جهانی هم زمان زیادی باقی مانده و مطمئنا در این شش، هفت ماه به شرایطی که می خواهیم، می رسیم. من باید مجموع 425 کیلو را ثبت کنم تا بتوانم به این مسابقه بروم.

 

فکر می کنید برای مسابقات جهانی اوضاع مالی فدراسیون تکانی بخورد؟

ما در این مدت صحبت هایی با مسوولان کمیته المپیک داشتیم و خواستیم که هوای وزنه برداری را بیشتر داشته باشند. به هر حال وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید کمک کنند. از طرف دیگر خود فدراسیون هم دارد اسپانسر می آورد و اقداماتی می کند. فکر می کنم در آینده خبرهای خوبی از اوضاع مالی بشنویم.

 

پاداش پای سکوی تان را گرفتید؟

بله من پاداش 600 دلاری ام را گرفتم. آنجا با آقای هاشمی و مسوولان دیگر صحبت کردم و گفتم این پاداش کم است اما گفتند این پاداشی است که مصوب شده. ما مسابقات جهانی را در پیش داریم. نمی توان گفت با این مبلغ کم بی انگیزه می شویم اما باید بیشتر هوای ما را داشته باشند.

 

در ترکیب تیم تعدادی از وزنه برداران، کم تجربه بودند. فکر می کنید وزنه برداری در بحث پشتوانه سازی موفق بوده؟

بله ما تعدادی کم تجربه در تیم داشتیم. آقازاده و زارعی اولین حضورشان را در مسابقه بین المللی پشت سر گذاشتند. ان شاءا... برای سال های آینده هم بتوانیم به خوبی از آنها استفاده کنیم. اما این را بگویم هرکسی که به تیم ملی راه پیدا می کند یعنی از بهترین های ایران است. به عنوان مثال ما بهتر از آقازاده در ایران نداشتیم، اگر داشتیم او هم در تیم ملی بود. ما باید از سرمایه های مان استفاده کنیم تا در آینده به موفقیت های بیشتر برسیم.

 

راستی، این بار بی سر و صدا به ساری رفتید!
بله به خاطر انتخابات هم مردم سرشان شلوغ بود و هم خودم نمی خواستم که زحمت بدهم و وقت مردم را بگیرم. اما خیلی ها تماس گرفتند و تبریک گفتند و برایم بنر زدند. خودم که برای رای دادن رفته بودم دیدم مردم استقبال خوبی کرده اند. به جز ریاست جمهوری انتخابات شورای شهر هم بود و از آنجایی که انتخابات در سرنوشت مردم تاثیرگذار است، مشارکت خوبی داشتند.

 

استقبال در فرودگاه چطور بود؟

در فرودگاه که پیشکسوتان فدراسیون به استقبال مان آمدند. اگر کسی هم از وزارت یا کمیته المپیک آمده بود، احتمالا چشم من آنها را ندیده. اما وقتی از باکو می آمدیم کیومرث هاشمی برای بدرقه مان آمد.

 

البته گویا مسوولان وادا هم سرزده به استقبال تان آمده بودند؟

بله وقتی به فرودگاه رسیدیم، گفتند وادا سر زده آمده و می خواهد تست دوپینگ بگیرد. آنها در استادیوم آزادی منتظرمان بودند و ما هم رفتیم و آزمایش دادیم. البته از همه تست نگرفتند، چهار، پنج نفرمان آزمایش دادیم. جوابش هم فکر می کنم تا یکی،دو هفته دیگر برسد.

 

تا برگزاری اردوی تیم ملی برنامه تان چیست؟

فکر می کنم حدود یک ماه دیگر اردو داشته باشیم. تا آن زمان هم ساری هستم و تمریناتم را خودم دنبال می کنم.

 

وقتی مدال می گیرید چه کسی اول از همه به شما تبریک می گوید؟

همسرم همیشه اولین کسی است که تماس می گیرد و تبریک می گوید.