b_Newsبا گرجستان به توافق رسیدم اما آنها پول دستیارانم نداشتند و نرفتم

جمشید خیرآبادی: این شکست برای صباح شریعتی لازم بود!

b_News اشکانی حق داشت ناراحت باشد/ تیم ملی کشتی فرنگی مایه اش را دارد
تاریخ: 1396/02/30
زمان: 22: 27
نوع: گفتگو
جمشید خیرآبادی به این موضوع اشاره کرد که سطح مسابقات کشورهای اسلامی پایین بوده اما با این حال می توان به آینده تیم ملی کشتی فرنگی امیدوار بود.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی پس از این که در آسیا به مقام قهرمانی رسید، بلافاصله با نفرات دیگری راهی بازی های همبستگی کشورهای اسلامی شد که شاگردان علی اشکانی در این رقابت ها موفق به کسب دو مدال طلا و سه برنز شدند.

 در این مسابقات و در 59 کیلوگرم محمد نوربخش در دور اول شکست خورد و از گردونه رقابت ها کنار رفت اما در 66 کیلوگرم مهدی زیدوند با برتری یک به صفر مقابل میرزابک رحمت‌اُف از ازبکستان صاحب مدال برنز شد.

 در 71 کیلوگرم نیز محمدعلی گرایی در دیدار پایانی به مصاف روسلان تساریف، قهرمان آسیا از قرقیزستان رفت و با پیروزی چهار بر سه به مدال طلا رسید.  

در 75 کیلوگرم اما رسول گرمسیری در دیدار رده‌بندی به مصاف کایراتبک توگولبایف از قرقیزستان رفت و با شکست سه بر صفر از کسب مدال برنز بازماند.

 در ادامه و در 80 کیلوگرم، یوسف قادریان در فینال به مصاف رفیق حسین‌اُف، دارنده مدال نقره بازی‌های اروپایی از آذربایجان رفت که با نتیجه یک بر یک به پیروزی دست یافت و قهرمان شد.

در 85 کیلوگرم، مهدی فلاح در دیدار رده‌بندی آزات بیشبکوف از قرقیزستان را دو بر صفر برد و برنز گرفت.
 در 98 کیلوگرم نیز مهدی علیاری با شکست در همان دور اول از گردونه مسابقات کنار رفت اما در در 130 کیلوگرم، شهاب قوره جیلی در رده بندی با امتیاز عالی حمزه یوسف اودتالا از اردن را شکست داد و برنز گرفت.

این نتایج باعث شد تا به سراغ جمشید خیرآبادی مربی سابق تیم ملی و سرمربی پیشین تیم ملی آذربایجان برویم. او که خود از نزدیک و در سالن المپیک باکو، شاهد مسابقات کشتی فرنگی بود، در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که سطح مسابقات پایین بوده اما با این حال می توان به آینده تیم ملی امیدوار بود.

 

در مورد مسابقات کشتی فرنگی بازی های کشورهای اسلامی صحبت می کنید؟
من خودم آنجا بودم و از نزدیک مسابقات را دیدم و آنالیز کردم.

 

چه جالب! پس خیلی بهتر می توانید در این باره نظر بدهید.
به نظر من مسابقات در سطح پایینی بود. به غیر از تیم های ایران، ترکیه و آذربایجان، بقیه تیم ها خوب نبودند و مسابقات سطح کمی و کیفی پایینی داشت. البته بچه های ما بد کشتی نگرفتند. محمد علی گرایی که خیلی خوب کشتی گرفت و به مدال طلا رسید و یوسف قادریان هم جدا از فینال که حرف و حدیث داشت و طلا گرفت، بد نبود. بقیه هم بد نبودند. شاید نتیجه دلخواه به دست نیامد اما گرفتن مدال طلا در المپیک کشورهای اسلامی هم جایگاه خودش را دارد.

 

خبر رسید که علی اشکانی سرمربی تیم ملی از نتایج کشتی گیران در روز دوم خیلی ناراحت بود.
صد در صد همین طور بود. من از دور هم که نگاه می کردم نارحت به نظر می رسید و عصبی شده بود. حق هم داشت که ناراحت باشد.

 

چرا گفتید کشتی فینال یوسف قادریان حرف و حدیث داشت؟!
به خاطر این که کشتی یک بر یک بود و قادریان با پوئن اخطاری که به او داده شد، به مدال طلا رسید!

 

در کل چندم شدیم؟
اگر از نظر رنگ مدالی بخواهیم حساب کنیم، ما بعد از آذربایجان دوم شدیم. همانطور که گفتم این مسابقات به نوعی درجه دو یا درجه سه به شمار می رفت اما ان شاء ا... با تمرینات بیشتر و برنامه ای که مربیان دارند و زحماتی که می کشند، خودمان را برای مسابقات جهانی 2017 فرانسه آماده کنیم.

 

تیم ملی در آسیا قهرمان شد و در بازی های کشورهای اسلامی هم این نتایج را به دست آورد. امیدوار به موفقیت تیم ملی در مسابقات جهانی 2017 فرانسه هستید؟
انسان همیشه به امید زنده است. من هم در کل مثبت اندیش هستم و سعی می کنم که نیمه پر لیوان را ببینم و آرزو می کنم که در مسابقات جهانی به موفقیت برسیم اما واقعیت این است که کار سختی را در پیش داریم.

 

در آسیا بهنام مهدی زاده در 130 کیلوگرم طلا گرفت و در این مسابقات هم شهاب قوره جیلی به مدال برنز رسید. به نظر می رسد که در سنگین وزن شرایط خوبی داریم. این طور نیست؟
نه! هم آن مسابقات و هم این بازی ها درجه دو و سه بوده است و تورنمنت های معتبری مثل مسابقات جهانی نیست که 20 سنگین وزن خوب از کشورهایی مثل گرجستان، سوئد، ترکیه، بلاروس حاضر باشند و حتی قزاقستان هم کشتی گیر خود را که نفر سوم دنیاست نیاورده بود. بنابراین نمی توان ارزیابی درستی داشت.

 

در 59 کیلو هم سامان عبدولی در آسیا نقره گرفت و در این بازی ها، محمد نوربخش ناکام بود و به نظر می رسد جای حمید سوریان پر شدنی نیست!
ببینید واقعیت این است که ما در همه وزن ها کار داریم اما جای امیدواری وجود دارد چرا که مایه اش را داریم و می توانیم تیم خوبی را برای آینده جمع و جور کنیم که البته زمان بر است.

 

شکست صباح شریعتی هم مثل این که خیلی آذربایجانی ها را بهت زده کرد!
بله خود ما هم بهت زده شده بودیم و تعجب کردیم اما بعد از آنالیزی که داشتم و صحبت هایی که انجام دادم، قانع شدم. صباح در این چند وقت حریف تمرینی خوبی نداشته. آذربایجان همیشه در سبک وزن مدعی است اما در سنگین وزن کسی را ندارد و برای همین صباح را از ایران آورده. آن موقع که من بودم، همیشه چهار پنج کشتی گیر خوب دنیا را می آوردم که با صباح تمرین کنند اما متاسفانه بعد از رفتن من این اتفاق نیفتاده بود.

 

با خودش هم صحبت کردید؟
بله. خودش هم در شوک بود اما به نظر من بعد از مدال برنزی که در المپیک 2016 ریو گرفت، این شکست برای او لازم بود!

 

وضعیت تیم آذربایجان را چطور دیدید؟
من در این تیم، 50 ماه کار و تلاش کرده بودم و خود آذربایجانی ها که من را دیدند می گفتند چرا گذاشتی و رفتی! آذربایجان بدون اغراق تیم خوبی است اما باید بیشتر از این کار کنند.

 

گویا در این مدت از تیم های خارجی دیگری هم پیشنهاد داشتید؟
بله. من همین الان هم پیشنهاد دارم. با گرجستان هم به توافق رسیدم اما آنها پول پیش پرداخت و پولی که باید به دستیارانم پرداخت می کردند را نداشتند و برای همین نرفتم. در باکو هم یکی دو رئیس فدراسیون با من صحبت کردند که با آن ها کار کنم که حالا باید دید چه می شود.