b_Newsاین بار مدال داشتن برای شورایی شدن جواب نداد

ورزشکاران پایین سکوی شهر !

تاریخ: 1396/02/31
زمان: 11: 10
نوع: گزارش
ورزشی ها این بار در شورای شهر تهران نه محکمی از مردم شنیدند.

هدیه خطیبی

جاده رفت و آمد ورزشکاران و سیاست همواره دو طرفه بوده است.موضوعی که بیشتر اوقات مورد انتقاد طرفین هم قرار گرفته اما هیچ کدام از حوزه یکدیگر دل نکند.مدیران سیاسی قید مدیریت های ورزشی را نزدند و ورزشی ها بی خیال شورای شهر و مجلس نشدند.

نمونه های فراوانی از این رفت و آمدها وجود دارد.بودند بسیاری از مدیران سیاسی که پای شان به فوتبال و ریاست فدراسیون های دیگر بی ربط باز شد و ورزشکاران و مدیران ورزشی که هوای سیاست آنها را بر داشت.تصمیمی که در بیشتر اوقات نتیجه خوبی در پی نداشت.

اما در اینجا به شکست بزرگ ورزشی ها در انتخابات اخیر شورای شهر تهران می پردازیم و حضور ورزشی ها در چند دوره شورای شهر بررسی می شود.

 

استارت 15 سال پیش با خادم

حدود 15 سال است که از دومین دوره شورای شهر تهران پای ورزشکاران به این نهاد باز شده است. زمانی که رسول خادم سردمدار شد.

در دوره اول بین سال های 77 تا 81 شورای شهر، ورزشکاری به خود ندید.اما در دوره دوم (1381 تا 1385)، دوره سوم (1385 تا 1392) و در دوره چهارم (1392 تا 1396) تعداد ورزشکاران بازنشسته رفته رفته بیشتر شد.این در حالی است که این تعداد که در آخرین دوره 6 تن بود به یک باره در دوره پنجم به صفر رسید! پشت این قضیه قطعا پیام مردم پایتخت نهفته است که هر کس به تخصص و کار خودش بپردازد!

همان طور که گفتیم در دوره دوم شورای شهر تهران در سال های 81 تا 85 رسول خادم با 92 هزار و 606 رای برگزیده شد.در کنار او محمود خسروی وفا، حبیب کاشانی و امیر واعظ آشتیانی که با ورزش ارتباط پیدا می کردند، در این دوره حضور داشتند.

 

ساعی و دبیر هم وارد شدند

در دوره سوم (85 تا 92) فضای بیشتری در اختیار ورزشکاران قرار گرفت.علاوه بر رسول خادم با 427 هزار و 97 رای، هادی ساعی با 384 هزار و 385 رای و علیرضا دبیر با 306 هزار  و 809 رای هم پا به شورای شهر گذاشتند.در کنار آنها حبیب کاشانی هم 197 هزار و 284 رای آورد و محمود خسروی وفا لب مرز با 173 هزار و 321 رای عضو علی البدل شد.

 

دایره ورزشی ها 6 نفره شد

در دوره چهارم بیشترین حضور ورزشی ها را در شورای شهر تهران در سال های 92 تا 96 شاهد بودیم.جایی که بعد از دو دوره خبری از رسول خادم نبود اما علیرضا دبیر با 467 هزار و 700 رای در صدر ورزشی ها ایستاد و پس از مهدی چمران بیشترین رای را کسب کرد. حسین رضازاده هم با اصلیت اردبیلی 270 هزار و 390 رای از شهر تهران گرفت و نفر چهارم لیست شد.

پس از حبیب کاشانی با 266 هزار و 553 رای، هادی ساعی نیز با 260 هزار و 457 رای در رده ششم بیشترین آرای مردم قرار گرفت.در ادامه احمد دنیامالی با 157 هزار و 277 رای سیزدهم و عباس جدیدی با 117 هزار و 503 رای بیست و نهم شدند.

اما نکته جالب این است که مسعود سلطانی فر وزیر کنونی ورزش با 114 هزار و 118 رای عضو علی البدل این دوره بود.

 

فقط یک عضو علی البدل!

رسیدیم به پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران که همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

با رای آوردن تمامی اعضای لیست امید در فهرست 21 نفر اول شورای شهر تهران که یک رکورد محسوب می شد، جایی برای ورزشی ها نبود اما در رده های بعدی که متعلق به اعضای علی البدل است، در شمارش اولیه آرا علیرضا دبیر با 336 هزار و 218 رای و حبیب کاشانی با 305 هزار و 716 رای قرار گرفتند.

بنابراین هادی ساعی (قهرمان سابق تکواندو)، حسین رضازاده (قهرمان سابق وزنه برداری)، عباس جدیدی (قهرمان سابق کشتی آزاد)، احمد دنیامالی (رییس سابق قایقرانی)، علیرضا فغانی (داور فوتبال)، محسن مهر علیزاده (رییس سابق تربیت بدنی و رییس فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه)، علیرضا دهقان (گوینده سابق ورزشی) و حمید سجادی (معاون سابق وزیر ورزش) نتوانستند از مردم تهران رای بگیرند و ناکام ماندند.

ساعی در این بین با 331 هزار و 113 نفر چهل و نهم پنجاه نفر نخست بود و سایر چهره های ورزشی حتی در بین پنجاه نفر اول هم نبودند.

علی سلطانی فر فرزند وزیر ورزش هم پیش از شروع انتخابات با وجود اینکه با بهداد سلیمی عکس تبلیغاتی انداخته بود، کناره گیری کرد.

 

رکورددار حضور در شورای شهر

اما در بین ورزشکاران علیرضا دبیر با حضور در دوره های سوم و چهارم و عضویت علی البدل در دوره پنجم بیشترین تعداد حضور در شورای شهر تهران را دارد.رسول خادم و هادی ساعی هر کدام دو دوره حضور در شورای شهر را تجربه کردند.

نکته جالب این است که هر کدام از ورزشکاران وقتی از رشته خود کاملا دور شدند یا با ریاست وقت فدراسیون مشکل پیدا کردند، هوای دیگری به سرشان زد.رسول خادم البته با ریاست فدراسیون کشتی قید شورای شهر را زد اما علیرضا دبیر این روزها کنار گود نشسته کشتی است و حتی تمایلی برای ابراز نظرهای کارشناسی هم ندارد.اوضاع هادی ساعی کمی متفاوت است.او بی تعارف انتقادهای تندش از فدراسیون پولادگر را بیان می کند و در قطع رابطه کامل با فدراسیون به سر می برد.زاویه حسین رضازاده و علی مرادی رییس کنونی فدراسیون وزنه برداری هم بر کسی پوشیده نیست بنابراین هر زمان تعدادی از ورزشکاران به نام در رشته های خودشان فرصت و فضای کار نمی بینند، گرایش های دیگر و بعضا سیاسی پیدا می کنند.در این مقوله گرایش های سیاسی چندان برای ورزشی ها خوش یمن نبوده است.

 

چرا ورزشی ها رای نیاوردند؟

همان طور که لیست امید در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی رای آورد، در شورای شهر تهران هم این لیست جایی برای خودنمایی رقیبان باقی نگذاشت.

اما موضوع دیگری که در رای مردم به ورزشی ها تاثیرگذار بود اتفاقات و حواشی اخیر در شهر بزرگ تهران بود.مهم ترین اتفاق هم حادثه پلاسکو بود.زمانی که مدیریت شهری تهران زیر سوال رفت و نگاه ها به سمت شورای شهر چرخید.هرچند که از خواننده تا خیلی های دیگر در شورای شهر حضور داشتند اما انگشت اتهام درست یا غلط اول سمت ورزشی ها چرخید.مردم به تخصص کافی نداشتن اعضای ورزشی شورای شهر تهران ایراد گرفتند.البته همین مردم با خاطره افتخارآفرینی این قهرمانان باعث اقبال عمومی آنان در دوره چهارم شورای شهر تهران شدند اما گویا از اعتمادشان پاسخ نگرفتند.

 

درگیری نخستین بازتاب رای نیاوردن!

اما روز گذشته زمانی که شمارش نهایی آرای شورای شهر تهران در حال انجام بود، جلسه غیر علنی شورای شهر پایتخت با درگیری دو چهره ورزشی همراه بود.ماجرا به کل کل عباس جدیدی و علیرضا دبیر که از هفته پیش آغاز شده بود، ربط داشت.

هفته پیش عباس جدیدی، علیرضا دبیر را در حضور جمع، با این جمله که «با تیر می‌زنمت» تهدید می‌کند! این خبر درز نکرد تا کسی متهم به تاثیر در رای های جدیدی نشود اما بازتاب این موضوع درگیری لفظی دیروز در صحن شورا بود.

گویا دبیر خطاب به جدیدی می گوید:«مگه نگفتی می‌کشمت. چی شد؟ هنوز که زنده‌ام.»

جدیدی هم ضمن فحاشی به سمت دبیر حمله ور می شود و هر دو مشت هایی را حواله یکدیگر می کنند! وقتی با وساطت سایرین قهرمانان سابق کشتی از هم جدا می شوند جدیدی تهدید به شکایت از دبیر می کند.قطعا ماجرا بین این دو همین جا تمام نخواهد شد.

 

مجلس هم به ورزشی ها نه گفت

شاید جالب باشد بدانید که مهم ترین چهره های ورزشی مجلس شورای اسلامی هم مهدی هاشمی رییس سابق فدراسیون تیراندازی، محمدرضا تابش رییس سابق فدراسیون سوارکاری، امیررضا خادم قهرمان سابق کشتی و علیرضا دهقان گوینده سابق ورزشی بودند.

برای آخرین دوره مجلس هم محمد عباسی وزیر سابق ورزش، حمید سجادی معاون سابق وزارت ورزش، بهنام محمودی قهرمان سابق والیبال، غلامرضا جعفری رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی، آرش میراسماعیلی قهرمان سابق جودو، حمید سیفی قهرمان ووشو، افشین داوری رییس سابق دوومیدانی، عزیز محمدی رییس سابق لیگ فوتبال و حسن کامرانی فر رییس دپارتمان داوری فوتبال، محمد رویانیان مدیرعامل اسبق پرسپولیس، مقداد نجف نژاد (مدیر عامل سابق استقلال) به همراه جواد خیابانی گزارشگر فوتبال ثبت نام کرده بودند اما هیچ یک توفیقی در راهیابی به خانه ملت پیدا نکردند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.