b_Newsبرجام به سود ما بود چون ترامپ ديوانه شد!

خداداد: من به روحاني راي دادم، پدرم به رئيسي / ديپلماسي دولت روحاني بي‌نظير بود

b_News پدرم مي‌گويد احمدي‌نژاد بهترين است چون يارانه مي‌دهد! / 45 هزار تومان يارانه دادند، پول آب و برق پنج برابر شد
تاریخ: 1396/02/31
زمان: 15: 20
نوع: خبر
جزو معدود چهره‌هاي محبوب كشور ماست كه خيلي اهل مصاحبه نيست و البته اگر هم مصاحبه كند، چنان با صراحت و جسورانه صحبت مي‌كند كه شهر را به هم مي‌ريزد.

سيداحسان هاشمي / خداداد عزيزي جزو معدود چهره‌هاي محبوب كشور ماست كه خيلي اهل مصاحبه نيست و البته اگر هم مصاحبه كند، چنان با صراحت و جسورانه صحبت مي‌كند كه شهر را به هم مي‌ريزد. اسطوره فوتبال كشورمان پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري در گفت‌وگوي اختصاصي با روزنامه گل صحبت‌هاي جالبي كرد كه شما را به خواندن آن دعوت مي‌كنم.


چه خبر؟ براي انتخابات رياست جمهوري به چه كسي راي داديد؟
چه كار داريد من به كي راي دادم؟! چه فرقي براي شما مي‌كند؟! (خنده)


در مورد آقاي روحاني و انتخاب ايشان به عنوان رييس جمهور چه نظري داريد؟
من فكر مي‌كنم همه مردم ايران آمدند و با استقبال آنها اين اتفاق بزرگ افتاد. من صحبت‌هاي رهبري را هم گوش مي‌كردم و به نظر من صحبت‌هاي ايشان كاملا منطقي بود. ايشان مي‌گفتند كه برنده واقعي مردم هستند. خدا را شكر كه حدود چهل و يكي، دو ميليون نفر در انتخابات شركت كردند و راي دادند.


اين آمار كار دولت را سخت‌تر مي‌كند و قطعا مردم از دولت انتظارهاي زيادي دارند.
در اين مدت كانديداها مدام صحبت كردند و از برنامه‌هاي‌شان گفتند. همه ‌شان مي‌دانستند كه مملكت از فقر و بيكاري رنج مي‌برد. به همين دليل روي همين چيزها مانور مي‌كردند. اميدوارم كه همه‌شان در هر جايي كه هستند، به اين قضيه رسيدگي كنند تا به اميد خدا فقر و بيكاري در مملكت ما كمرنگ‌تر شود.


عملكرد آقاي روحاني را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟
اعتقاد دارم كه آقاي روحاني و كابينه‌اش در طول مدتي كه روي كار بودند، ايرادها و خوبي‌هايي داشتند. بعضي كارها را به درستي انجام دادند و بعضي كارها را هم نكردند حتما مشكلات و مسايلي سر راه‌شان بودند. من فكر مي‌كنم حتي اگر از خود آقاي روحاني هم بپرسيد قبول كند كه در بعضي جاها مشكلاتي داشته اما با تمام اين حرف‌ها به اعتقاد من محسنات و خوبي‌هاي آقاي روحاني خيلي بيشتر بوده كه همين باعث شده تا امروز مردم به اين شكل از آقاي روحاني حمايت كنند.


چه چيزي بيشتر نظر شما را جلب كرد؟
ماجراي برجام و حل مسايل هسته‌اي براي مردم ما به ويژه خودم قابل توجه بود. حتي اگر اين اتفاق‌ها در ضعيف‌ترين حالت رقم خورده باشد، همه‌چيز به نفع ما بوده. اگر عادلانه نگاه كنيم، برجام براي مملكت ما برد بود، دليلش هم اين بود كه اسراييل و آمريكا به‌شدت اعتراض كردند. ترامپ ديوانه به دنبال اين بود كه تمام ماجراي توافق و برجام را از بين ببرد! عصبانيت شديد اسراييل و آمريكا از توافق برجام نشان مي‌دهد كه اين قضيه به نفع ما بوده. همين جا قصد دارم تا بار ديگر از زحمات آقاي ظريف و هيات همراه ايشان تشكر كنم.
هر كشوري كه شرايط ما را داشته و درگير تحريم بوده يك روزي تركيده و به هر دليلي آن كشور را به باد داده‌اند اما ما امروز با آرامش زندگي مي‌كنيم و اين آرامش را مديون روحاني، ظريف و كابينه رييس جمهور هستيم. خودتان بهتر مي‌دانيد كه كشورهاي دور و بر ما به‌شدت درگير هستند. داعش حتي پايش به اروپا هم باز شده ولي در مملكت ما كوچك‌ترين اثري از آنها نيست و جرات نمي‌كنند كه پايشان را به ايران بگذارند.


اين اتفاق واقعا قابل تقدير و مهم است.
بله... اين قدرت نيروهاي مسلح، وزارت اطلاعات، نيروهاي امنيتي، رييس‌جمهور و كابينه‌اش و بالاخره فرمانده كل قوا را مي‌رساند و شك نكنيد كه ما اين امنيت و آرامش را مديون زحمتكشان واقعي ايران هستيم.
البته قبل از اينها هم كشور ما دچار چنين مسايلي نشده اما فرق دولت روحاني با دوستان ديگر در اين بود كه آنها ديپلماسي بسيار خوبي با ابرقدرت‌ها و حتي كشورها و قدرت‌هاي كوچك‌تر داشتند. ديپلماسي كشور ما در چهار سال گذشته بي‌نظير بوده و قطعا دولت آقاي روحاني در اين امر بسيار پرتلاش و موفق ظاهر شده.


خدا را شكر حالا دولت روحاني مي‌تواند با تجربه بهتري كارش را ادامه دهد.
همان‌طور كه گفتم دولت آقاي روحاني هم ضعف‌هايي داشته و من مطمئنم با توجه به درايت ايشان و تجربه‌اي كه حالا به دست آورده‌اند، مي‌توانند نقاط ضعف را بررسي و ريشه‌كن كنند. من معتقدم كه مردم ما لياقت اين را دارند تا آرامش بيشتري داشته باشند. حرف ديگرم اين است كه دوستان روز 29 ارديبهشت ماه را هيچ‌وقت فراموش نكنند.


در مورد تاريخ 29 ارديبهشت‌ من هم با شما موافقم چون همه مردم تلاش كردند تا خودشان را به صندوق‌هاي راي برسانند.
صحبت من هم همين است. آقاي روحاني، وزيران محترم و همه كساني كه در كابينه دولت هستيد... هيچ‌وقت 29 ارديبهشت ماه را يادتان نرود. يادتان نرود كه مردم چطور پاي صندوق‌هاي راي آمدند و نشان دادند كه تا چه حد به شما اعتماد و اعتقاد دارند.


جدا از بحث انتخاب آقاي روحاني حضور گسترده مردم در پاي صندوق‌هاي راي هم قابل توجه بود.
دقيقا... جدا از بحث انتخاب آقاي روحاني، بحث نظام هم است. شايد من به 60، 70 كشور دنيا سفر كرده‌ام و تجربيات زيادي دارم. من به شما قول مي‌دهم كه تا چهار هزار سال ديگر هم در كشورهاي عربي چنين اتفاقي نمي‌افتد. مطمئن باشيد كه حتي در اكثر كشورهاي آفريقايي هم شما چنين چيزي را نمي‌بينيد، حتي بعضي از كشورهاي اروپايي مثل آلمان كه ادعاي مدرنيته و فرهنگ مي‌كند، نمي‌تواند چنين ركوردي بزند. اين نشان مي‌دهد كه مردم ما به وقتش با هم متحد و همصدا هستند. به همين دليل از آقاي روحاني مي‌خواهم تا يادش نرود كه مردم براي او چه كار كردند. همه اين حرف‌ها را زدم كه بگويم هم آقاي روحاني و هم نظام مديون مردم هستند و با حضور مردم بود كه يك اتفاق آنچناني در ايران افتاد. اتفاقي كه خيلي از كشورهاي دنيا حالا در موردش صحبت مي‌كنند و به خاطر آن در حيرت‌اند.


در مورد كانديداهاي ديگر چه نظري داريد؟
روز جمعه من به سختي راي دادم! آنقدر شلوغ بود كه نمي‌شد به‌راحتي راي داد و به خاطر اين موضوع به‌شدت خوشحال شدم. به نظر من آقاي روحاني،‌ هاشمي‌طبا، ميرسليم و رئيسي همه تلاش خودشان را كردند. من هم در اين مورد تحقيقات زيادي انجام دادم و بالاخره به اين نتيجه رسيدم تا به كسي راي بدهم كه بتواند بيشترين كمك را به مردم و كشورم بكند. همين كه مردم از حضور در انتخابات راضي بودند و حتي ايستادن در صف‌هاي طولاني برايشان لذت‌بخش بود يك دنيا ارزش دارد و خدا را شكر در پايان كسي رييس‌جمهور شد كه اكثريت آرا به نفع او بود.


اگر بخواهيد يك پيام به آقاي روحاني بدهيد، آن پيام چيست؟
قطعا آقاي روحاني به اين افتخار مي‌كند كه 57 درصد مردم كه حدود 41 ميليون نفر مي‌شوند، در انتخابات شركت كردند. كسب بيش از 23 ميليون آرا قطعا كار روحاني را سخت‌تر مي‌كند اما مطمئنم كه آقاي روحاني با توجه به تجربه چهارساله‌شان، مي‌توانند موفق‌تر از دور اول رياست‌جمهوري‌شان به مردم خدمت كنند. من فكر مي‌كنم كه اگر آقاي روحاني به مناطق محروم بيشتر رسيدگي كنند، محبوبيت ايشان چند برابر مي‌شود. پدر من هنوز در يكي از مناطق جنوبي شهر مشهد زندگي مي‌كند و به همين دليل من به خوبي مي‌دانم كه مردم در مناطق محروم با مشقت و سختي‌ زندگي مي‌كنند.


چرا پدر شما در جنوب شهر زندگي مي‌كند؟
پدر من يك روستايي بودند و همه ما به اين موضوع افتخار مي‌كنيم. او وقتي به شهر آمده در همان منطقه‌ جنوبي ساكن شده و هنوز هم در همان محله زندگي مي‌كند. به هر حال هر كسي براي خودش يك ديدگاه و تفكري دارد و من به سليقه او احترام مي‌گذارم.


پدرتان به چه كسي راي داد؟
(خنده) حاجي به رئيسي راي داد!


و قطعا شما به روحاني راي داديد.
(خنده) بله... من به روحاني‌ راي دادم و پدرم به رئيسي.


سعي نكرديد كه نظر ايشان را عوض كنيد؟
خيلي سعي كردم تا نظر پدرم را عوض كنم اما او كار خودش را كرد و به آقاي رئيسي راي داد. به نظر من تعريف جامعه آزاد همين است. اينكه من به كانديداي مورد نظرم راي بدهم و پدرم به كسي كه دوستش دارد. ما آزادانه با هم بحث كرديم و بالاخره به اين نتيجه رسيديم كه هر كدام كار خودمان را انجام دهيم. نمونه بزرگ‌تر اين دموكراسي در جامعه ما هم اتفاق افتاد. آنجايي كه مردم كلي با همديگر بحث كردند، با اتحاد پاي صندوق‌هاي راي رفتند و با به‌وجود آوردن يك اتفاق بزرگ، رييس‌جمهورشان را انتخاب كردند.


شما فقط با پدرتان بحث كرديد؟
نه! با چند نفر ديگر هم بحث كردم. هرچند كه توانستم آنها را متقاعد كنم تا به روحاني راي بدهند اما زورم به حاجي نرسيد. (خنده) در صحبت‌هايي كه با دوستانم داشتم، كلي در مورد ماجراي برجام با آنها بحث كردم و بالاخره توانستم كاري كنم كه آنها از يكسري مسايل آگاه شوند. شايد خيلي‌ها در طول اين مدت در مورد برجام صحبت كردند اما شما شك نكنيد كه در ماجراي برجام ما برنده بوديم. اسراييل و انگليس دشمن ما هستند و وقتي آنها تا اين حد مخالف قول و قرارهاي برجام هستند، يعني اينكه خيلي چيزها به نفع ما بوده. انگليس و فرانسه وقتي با شما دشمن مي‌شوند كه منافع‌شان به خطر بيفتد اما داستان اسراييل و آمريكا كاملا فرق مي‌كند.


پدرتان به‌خاطر تعصبات خاص خودش و اينكه رئيسي مشهدي است، به ايشان راي داد؟
هر كسي ديد و تفكر خاص خودش را دارد. اگر از پدر من هم بپرسيد مي‌گويد كه احمدي‌نژاد بهترين گزينه است! مي‌گويد كه او يارانه داده و كلي به فكر ما بوده! ولي نظر شخصي من فرق مي‌كند. نظر من همان نظر آقاي طالقاني است. مي‌گويند كسي كه توانايي اداره مردم را ندارد، بحث پول را وسط مي‌كشد و اينطوري آنها را اداره مي‌كند.
كجاي دنيا به مردم يارانه مي‌دهند و اين داستان‌ها را راه مي‌اندازند. به نظر من بهتر است كه آقايان دل‌شان به حال مردم بسوزد و به جاي دادن يارانه، به آنها ماهيگيري ياد بدهند. اينكه طرف توي خانه بنشيند و 45 هزار تومان يارانه به حسابش برود، كار درستي نيست. مملكت اين همه بيكار و فقير دارد. اگر دولت دلش براي اين افراد مي‌سوزد و مي‌خواهد كار درستي انجام دهد، به جاي ماهي‌خوري به آنها ماهيگيري ياد بدهد. اگر دولت براي اين افراد شغل درست كند قطعا آنها صاحب كار مي‌شوند و دنبال هزار داستان ديگر نمي‌روند. حقوق‌شان هم قطعا خيلي بيشتر از آن 45 هزار تومان مي‌شود. به نظر من حتي مي‌شود با حذف كردن يارانه‌ها و راه‌اندازي كارخانه‌هاي مختلف در سراسر كشور، اين همه آدم فقير و بيكار را صاحب شغل و درآمد كرد. آن وقت هم وضع مملكت بهتر مي‌شود و هم دولت از دادن يارانه‌هاي 45هزار توماني كه هيچ كجاي زندگي مردم را نمي‌گيرد راحت مي‌شود.


خيلي‌ها تصور مي‌كنند دولتي كه يارانه مي‌دهد، حتما گزينه بهتري است.
(خنده) بله... خيلي‌ها اينجوري فكر مي‌كنند اما به اين نگاه نمي‌كنند در ازاي پرداخت يارانه 45هزار توماني چه چيزهاي ديگري گران شد. اگر نگاهي به رشد قيمت برق و گاز بيندازيد، متوجه مي‌شويد كه چه اتفاقي افتاده. 45 هزار تومان يارانه دادند ولي پول برق و گاز را پنج‌برابر كردند.


فكر مي‌كنم كه جدا از بحث يارانه، مردم مشهد نسبت به آقاي رئيسي تعصب بيشتري داشتند.
به نظر من همه جاي ايران همين جوري بود. يك عده طرفدار آقاي رئيسي بودند، گروهي طرفدار آقاي روحاني و بعضي‌ها هم طرفدار ديگر كانديداها. اين طور نيست كه بگوييد مشهدي‌ها همه‌شان با رئيسي بودند. گزينه‌هاي رياست جمهوري در سراسر ايران طرفداران خاص خودشان را داشتند و من اميدوارم كه لطف روحاني و كابينه‌اش شامل تمام كشور شود.
يك موضوع ديگر هم مي‌خواستم بگويم... بعضي از چهره‌هاي معروف آمدند و گفتند كه به فلان گزينه راي مي‌دهند! به نظر من اين درست نيست. شايد از ديد خداداد عزيزي با توجه به خواسته‌هايي كه دارد فلان گزينه، گزينه مناسبي باشد اما اگر از يك آدم ديگر بپرسيد او با توجه به نيازهايش احتياج دارد تا گزينه ديگري رييس‌جمهور شود. اين درست نيست كه من با توجه به مشكلات و مسايل خودم به مردم بگويم كه به چه كسي راي بدهند.


اگر شما رييس‌جمهور مي‌شديد، چه كار مي‌كرديد؟
(خنده) يعني چي؟!


يعني اينكه امروز (شنبه 30 ارديبهشت) چه كار مي‌كرديد؟
(خنده) شعار مي‌دادم... خيلي زود در مورد فقر و بيكاري صحبت مي‌كردم و دل اكثر مردم را به دست مي‌آوردم!


واقعا همين كار را مي‌كرديد؟
اگر نگاهي به مناظره‌ها بيندازيد، ريشه‌كن كردن فقر و بيكاري در برنامه همه نامزدها بود.


آيا مي‌شود فقر و بيكاري را ريشه‌كن كرد؟
به نظر من نمي‌شود به طور صددرصد فقر و بيكاري را ريشه‌كن كرد... حداقل به اين زودي‌ها نمي‌شود اين كار را انجام داد اما مطمئنا به راحتي مي‌شود كه مشكل فقر و بيكاري را حل كرد. اختلاف طبقاتي در مملكت ما خيلي زياد است و من اميدوارم كه مسوولان كمك كنند تا اختلاف طبقاتي در ايران كمتر شود.


چرا فكر مي‌كنيد كه فقر، بيكاري، اختلاف طبقاتي و خيلي چيزهاي ديگر هيچ‌وقت ريشه‌كن نمي‌شود؟
به دليل اينكه نمي‌شود اين كار را انجام داد! اينها هيچ‌وقت از بين نمي‌روند و فقط مي‌توان آنها را كم‌رنگ كرد. با هيچ يارانه، وعده و خيالبافي نمي‌توان مشكلات را  حل كرد. متاسفانه آقازاده‌ها چنان براي خودشان جولان مي‌دهند كه هيچ دولتي نمي‌تواند كاري از پيش ببرد. من به دولت آقاي روحاني اميدوارم و فكر مي‌كنم ايشان همه تلاش‌شان را بكنند تا اين چيزها به حداقل برسد. حسابش را بكنيد كه اگر دولت هزارتا كارخانه هم بزند، فردايش فلان آقازاده همان جنس‌ها را از كشورهاي ديگر مثل چين وارد مي‌كند و تمام آن شغل‌ها و كارخانه‌ها از بين مي‌رود. حسابش را بكنيد كه چطور مي‌گويند فلان آقازاده به راحتي فلان جنس را وارد مي‌كند... بي‌خيال... بهتر است كه من صحبت نكنم.


نگفتيد كه اگر رييس‌جمهور بوديد چه كار مي‌كرديد؟
بهتر است كه من هيچ‌وقت رييس جمهور نشوم.


چرا؟
چون اگر من رييس‌جمهور مي‌شدم، هر روز دعوا مي‌شد.


واقعا؟
آقاي روحاني اصلاح‌طلب است و من آدمي هستم كه به راحتي حرف مي‌زنم، انتقاد مي‌كنم و كلا تندرو هستم. البته من كلا اينطوري نيستم و فقط وقتي مي‌بينم كه كسي خلاف مي‌كند اينطوري مي‌شوم. مثلا وقتي بحث رانت و رانتخواري مي‌شود، مشكل پيدا مي‌كنم و به هم مي‌ريزم... خدا را شكر كه نود درصد هم رانتخوار هستند.


با دولت روحاني در مورد مسايل ورزشي چه صحبتي داريد؟
رييس‌جمهور كه خيلي كاري به اين كارها ندارد. وقت‌اش را ندارد كه بخواهد همه مسايل ورزشي را رصد كند. قطعا اين را به وزرايش مي‌سپارد و در اختيار آنها قرار مي‌دهد. به نظر من مشكل بزرگ جامعه ما، ورزش نيست و ما مشكلات بسيار بزرگ‌تري داريم. شك نكنيد كه ماجراي فقر و بيكاري مردم از فوتبال و ورزش خيلي مهم‌تر است. باور كنيد كه ما اگر رييس‌جمهور هم نداشته باشيم، در بعضي از رشته‌ها مثل كشتي مي‌رويم و مقام مي‌آوريم. همين كه روحاني و كابينه‌اش به مسايل اقتصادي و مشكلات مردم برسند، از هر چيزي مهم‌تر است. به خدا بيكاري و فقر، مردم را دق مي‌دهد. هر روز با آدم‌هاي زيادي در كوچه و خيابان روبه‌رو مي‌شوم كه با من در مورد اين چيزها صحبت مي‌كنند. فكر مي‌كنيد منِ خداداد عزيزي مشكل چند نفر را مي‌توانم حل كنم؟ حرف چند نفر را مي‌توانم بشنوم؟ وقتي اين چيزها را مي‌بينم و مي‌شنوم، فقط حرص مي‌خورم و از خدا مي‌خواهم تا به داد آنها برسد.


موافقيد در مورد بازي‌هاي ليگ هم چند كلامي صحبت كنيد؟
نه! ديگر چه بگويم. ليگ تمام شد و حوصله صحبت كردن هم ندارم.


در مورد بازي پرسپوليس – لخويا چه صحبتي داريد؟
ان‌شاءا... كه ببرد!!!


بدون شك حضور خداداد عزيزي در بازي‌هاي ليگ باعث مي‌شود تا اين رقابت‌ها جذاب‌تر و ديدني‌تر شود. خيلي‌ها معتقدند كه شما فقط از روي تعصب به شهرتان به تيم سياه‌جامگان رفتيد؟
بله. خيلي‌ها در اين مورد صحبت مي‌كنند و مي‌گويند چرا به تيمي رفتي كه نه پول داشت و نه بازيكن. اما من عاشق مشهد و فوتبال هستم. همه مي‌دانند كه اين تيم روي زمين مانده بود و حتي تمريناتش تعطيل بود. خيلي‌ها در مشهد قدردان هستند و از من تشكر مي‌كنند، اما بعضي‌ها هم شعور و معرفت ندارند. انگار كه فوتبال در ذهن آنها جايش را با شعور و معرفت عوض كرده. بعضي‌ها دنبال بيزنس هستند و چيزهايي براي‌شان مهم است كه براي من مهم نيست. هرچند كه دلم از بعضي‌ها گرفته اما امروز نمي‌خواهم در موردشان حرفي بزنم. اگر مي‌گوييد كه من با قبول كردن سياه‌جامگان اشتباه كرده‌ام، حرف‌تان را مي‌پذيرم ولي تعصب و علاقه من به مشهد و فوتبال اجازه نمي‌داد كه آن كار را انجام ندهم.
ديگر خسته شده‌ام و حال و حوصله صحبت كردن ندارم! در طول اين مدت هم با كسي مصاحبه نكردم و خودتان هم اين موضوع را مي‌دانيد. من كلا اهل مصاحبه نيستم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.