b_Newsآنقدر خوشحالم و آرامش دارم که انگار کوه بزرگی از روی دوش من برداشته شده!

هادی ساعی : ورزشکاران شده اند مرغ عروسی و عزا!

b_News رای آوردن کامل لیست امید اتفاق خوبی برای تهران نبود
تاریخ: 1396/03/02
زمان: 10: 28
نوع: گفتگو
ساعی معتقد است که ورزشکاران تبدیل به مرغ عروسی و عزا شده اند و نه آن ها را در ورزش راه می دهند و نه اجازه فعالیت های دیگر را به آن ها می دهند!

حامد جیرودی/ شورای شهر تهران این بار به ورزشکاران روی خوش نشان نداد و هیچ کدام از ستاره های سابق المپیک و حتی مدیرانی مانند حبیب کاشانی و احمد دنیا مالی هم نامشان با ورزش گره خورده است هم نتوانستند در بین منتخبان مردم در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران قرار بگیرند. هادی ساعی که در دوره سوم و دوره چهارم (دوره کنونی) عضو شورای شهر تهران بوده و در دوره چهارم توانست به عضویت هیئت رئیسه شورا در آید، یکی از ورزشکارانی است که در این دوره رای نیاورد و با 66446 رای در رده پنجاهم قرار گرفت. او که پرافتخارترین ورزشکار ایران در تاریخ المپیک به شمار می رود، رای آوردن لیست امید به صورت کامل را به نفع شهر تهران نمی داند. او در گفت و گوی اختصاصی اش با روزنامه «گل» به این موضوع اشاره کرد که ورزشکاران تبدیل به مرغ عروسی و عزا شده اند و نه آن ها را در ورزش راه می دهند و نه اجازه فعالیت های دیگر را به آن ها می دهند!

 

در این دوره از انتخابات شورای شهر تهران رای نیاوردید!
خب من به صورت مستقل شرکت کرده بودم اما انتخابات این دوره با دوره های قبل متفاوت بود و تمام کسانی که رای آوردند از اعضای لیست امید بودند. به نظر من اتفاق خوبی رخ نداده است، چرا که این یک دست بودن باعث می شود که خاصیت شورایی بودن از بین برود!

 

چرا خاصیت شورایی بودن از بین می رود؟!
به دلیل این که در دوره های قبل، تعدادی از اعضا اصلاح طلب بودند و تعدادی هم اصول گرا و برای همین تعادل حفظ می شد و همه کارهایی که انجام می شد به صورت مشورتی انجام می شد و همه افراد با دیدگاه های مختلف می توانستند نظرات خود را بدهند و کار کارشناسی انجام شود.

 

یعنی فکر می کنید حالا نظر همه اعضا یکی شود و نمایندگان جدید روی موضوعات مختلف اجماع داشته باشند؟
وقتی که همه اعضای شورای شهر از دوستان اصلاح طلب باشد، طبیعتا شهردار هم اصلاح طلب خواهد بود و نظرات همه شبیه به هم است و ممکن است که نظارت دقیقی از سوی افراد هم حزب صورت نگیرد. امیدوارم که شورای جدید در کار خود موفق باشند اما به نظر نمی رسد که تجربه خوبی باشد!

پشیمان نیستید که در لیستی قرار نگرفتید؟
نه اصلا. من برای استقلال خودم ارزش زیادی قائل هستم و فکر می کنم این مستقل بودن، خیلی بهتر از این بود که در لیست خاصی قرار بگیرم.

 

به غیر از شما، بقیه ورزشی های شورای شهر هم رای نیاوردند. وجود لیست امید را چقدر در اتفاق تاثیرگذار می دانید؟
خب شما ببینید، تمام لیست امید از شماره یک تا بیست و یک رای آورده است. مطمئنا این موضوع در رای نیاوردن بقیه افراد تاثیرگذار بوده است. شما به غیر از این دوره، هیچ وقت شاهد نبودید که افراد میلیونی رای بیاورند اما شاید خیلی ها که لیست امید را به صورت کامل نوشته اند، خیلی از افراد این لیست را نمی شناسند. این خیلی بد است که برای همه مردم فکر کنیم و بعد یک لیست بدهیم، بگوییم بروید این ها را بنویسید. متاسفانه در انتخابات مجلس هم همین اتفاق افتاد!

 

در صحبتی که قبلا با شما داشتیم، به این موضوع اشاره کردید که شورای شهر نباید سیاسی باشد. حالا شرایط را چطور ارزیابی می کنید؟
بله الان هم همین نظر را دارم اما حالا یار و یارکشی شده است و به نوعی به تخصص ها و توانایی های افراد بی توجهی شده است. قبلا زوم همه روی ورزشکاران بود و می گفتند این ها آدم هایی هستند که تخصص ندارند اما حالا احتمالا از این به بعد هیچ خانمی سر زا نمی میرد چرا یک متخصص مامایی به شورای شهر راه پیدا کرده است! به نظر من، این شرایط باعث می شود تا شهر وضعیتی بدتر از این پیدا کند.

 

اتفاق دیگری هم که افتاد درگیری فیزیکی عباس جدیدی و علیرضا دبیر در صحن شورای شهر بود که بازتاب زیادی بین مردم و رسانه ها داشت!
من نمی خواهم خیلی به این قضیه ورود کنم اما اتفاق خوبی رخ نداده است. متاسفانه دوستان ورزشی ما رای نیاوردند و اشتباهات یکی دو تا از اعضا هم در به وجود آمدن این شرایط تاثیر گذار بوده است!

 

شما در این دوره رای نیاوردید اما شما در گذشته فعالیت های زیادی مانند بازیگری، باشگاه اسب سواری، موتورسواری، تکواندو و ... داشتید.حالا هم به نظر می رسد که کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید. درست است؟
بله من کارهای نصفه و نیمه زیادی دارم که به دلیل فعالیت در شورای شهر نمی توانستم چندان به آن ها رسیدگی کنم اما حالا می توانم آن ها را انجام دهم. من آنقدر خوشحالم و آرامش دارم که انگار کوه بزرگی از روی دوش من برداشته شده است! من 11 سال در شورا فعالیت داشتم و کار کردم اما الان از این که انتخاب نشده ام اصلا ناراحت نیستم!

 

البته شاید خیلی از مردم این حرف های شما را باور نکنند!
بله باور نمی کنند! اما من واقعا آرامش دارم. نماینده مردم بودن اصلا مسئولیت کوچک و کمی نیست و بار سنگینی را به روی دوش هر نماینده ای می گذارد اما من تمام تلاش خودم را کردم که در این مدت به مردم خدمت کنم و خدمت هم کردم.

 

حالا که وقت تان آزادتر شده، در در دوره بعد انتخابات ریاست فدراسیون تکواندو ثبت نام می کنید؟
نمی دانم! هنوز به این موضوع چندان فکر نکرده ام اما چیزی که هست این است که متاسفانه ورزشی ها مرغ عروسی و عزا شده اند! نه در ورزش ما را راه می دهند و نه در سیاست! البته من هیچ وقت سیاسی نبوده ام و در شورای شهر هم کار سیاسی نکردم. نه با کسی زد و بندی داشتم و نه کار خاصی انجام دادم. من هادی ساعی هستم که تمام اعتبارم برای خودم است. من با خدا معامله کرده ام و همیشه از خودش خواسته ام که هر اتفاقی که به صلاحم است، اتفاق بیفتد.

 

حمیدرضا قلی پور دامادتان هم که برای شورای شهر کرج کاندیدا شده بود هم رای نیاورد!
بله. در کرج هم لیست امید مانند خیلی از شهرها رای کامل را به خود اختصاص داد. جالب این که برخی از افرادی که به لیست امید نزدیک هستند هم خودشان تاکید دارند که این کار تجربه خیلی بدی خواهد بود!

 

شما لیسانس شهرسازی تان را گرفته اید و رئیس کمیته بافت های فرسوده تهران بودید. حالا که در دوره جدید شورای شهر تهران نخواهید بود، باز هم از این تخصص تان استفاده خواهید کرد.
بله. البته من یک لیسانس تربیت بدنی هم دارم و الان مشغول به تحصیل در دوره فوق لیسانس شهرسازی هستم. حالا هم حتما از تخصص هایم استفاده خواهم کرد. 11 سال سابقه حضور در شورای شهر تجربه بسیار بزرگی است که به راحتی آن را به دست نیاورده ام و باز هم در ادامه آن را به کار می گیرم.

 

از بحث شورای شهر که خارج شویم، درباره انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری چه نظری دارید؟
من فکر می کنم که در کشور ما رئیس جمهور نمی تواند چهارساله باشد. چرا که ساختار کشورما به گونه ای است که اگر هر چهار سال یک بار بخواهد رئیس جمهور عوض شود، فرد جدید تا بخواهد بیاید و کابینه اش را بشناسد و آن ها برنامه هایشان را آغاز کنند، یک سال زمان می برد. حالا هم که خوشبختانه مردم خیلی خوب در انتخابات شرکت کردند و رای به ادامه کار آقای روحانی دادند و امیدوارم که دولت در ادامه کارش بتواند به موفقیت برسد و مردم در شرایط بهتری نسبت به گذشته قرار بگیرند.

 

به عنوان یک قهرمان المپیک و یک چهره ورزشی، فکر می کنید ورزش در دولت دوازدهم بتواند مسیر خوبی را طی کند؟
در حال حاضر، ورزش کشور ما که خیلی جنب و جوش خاصی ندارد. البته بازی های کشورهای اسلامی برگزار می شود اما رقابت های خاصی نیست. امیدوارم که در چهار سال آینده بتوانیم روند رو به رشدی را در ورزش داشته باشیم. البته فعلا جو انتخاباتی در کشور حاکم است اما به نظر من در ادامه دولت باید تغییر و تحولاتی را در ورزش به وجود آورد تا بتوانیم به آنچه که مورد نظر بسیاری از علاقه مندان به ورزش است، دست پیدا کنیم.