b_News دغدغه های هندبال ایران اینجا پیش پا افتاده است

پویا نوروزی نژاد: مشکلات لیگ ایران تا آلمان هم گریبانم را گرفته ! /اگر مصدوم شوم تا آخر عمر بیمه دارم

b_News برای اینکه کارم را از بوندسلیگا شروع کنم، خیلی صبر کردم
تاریخ: 1396/03/05
زمان: 00: 00
نوع: گفتگو
پویا نوروزی نژاد نامی است که این روزها در بالاترین سطح لیگ هندبال دنیا می درخشد. او در گفت و گو با «گل» از شرایط بوندسلیگا و امتیازاتش گفت.

نگار رشیدی

پویا نوروزی نژاد نامی است که این روزها در بالاترین سطح لیگ هندبال دنیا می درخشد. هندبالیست جوانی که استارت کارش را در بوندسلیگا زد و در فاصله کوتاهی که به عضویت تیم برگیشر درآمد نه تنها بازی های زیادی به او رسید، بلکه بیشتر در نقش نجاتبخش تیمش ظاهر شد.

نوروزی نژاد در حالی که آخرین مسابقات بوندسلیگا را در پیش دارد، برای حضور در دومین مرحله اردوی تیم ملی اعلام آمادگی کرد. اردویی که بعد از یک سال تشکیل شد.

 

شما مدت زیادی نیست که به بوندسلیگا رفتید اما در همین مدت به فرشته نجات تیم تان تبدیل شدید.

خدا را شکر من خیلی زود توانستم با تیم هماهنگ شوم. البته نه به طور کامل اما توانستم به موقع با یکسری از سیستم ها و تاکتیک های تیم خوب هماهنگ شوم و آنها را یاد بگیرم. واقعا از این که در این مدت کم توانستم به تیمم کمک کنم خوشحالم. تلاشم هم این است که با تیم بتوانیم نتایج بهتری بگیریم.

 

کمی از شرایط مسابقه در بوندسلیگا بگویید.

شرایط مسابقه در بوندسلیگا واقعا سنگین است. همه هندبال را می شناسند و جو سالن طوری است که اگر اشتباه کوچکی هم داشته باشی همه متوجه می شوند. جو مسابقات واقعا سنگین و حرفه ای است و سطح رقابت هم همیشه بالاست. اینجا مسابقات سیستم خاصی دارد و کسی نمی تواند اشتباه کند و این خوب نیست که اشتباه کنی و همه متوجه شوند.

 

وضعیت تیم تان چطور است؟

بوندسلیگا 18 تیم دارد و ما در حال حاضر در رده پانزدهم هستیم. با تیم اشتوتگارت هم امتیاز هستیم و اگر بازی بعدی مان را ببریم شاید دو،سه پله هم صعود کنیم.

 

بوندسلیگا چه چیزهای جالبی برای شما دارد؟

به هر حال آلمان بهترین لیگ جهان را در هندبال دارد و نه تنها با ایران، بلکه با تمام لیگ های دنیا متفاوت است. جدا از کارهای حرفه ای که اینجا انجام می شود، نظم و ترتیب این لیگ را خیلی دوست دارم. همه چیز خیلی درست و در جای خودش برنامه ریزی شده است. به خاطر همین نظم، درصد اشتباه شان خیلی کم است.

 

شما در اوج جوانی به بالاترین سطح لیگ هندبال رسیدید. با این شرایط هدف بعدی تان چیست؟

من برای استارت کارم صبر کردم تا بتوانم کارم را از بوندسلیگا شروع کنم. اگر می خواستم زودتر لژیونر شوم، در دو،سه سال گذشته از لیگ های دیگر پیشنهاد داشتم اما به خاطر هدفم صبر کردم. آمدن به این لیگ هم خیلی کار سختی بود و از نظر ویزا، اقامت و رفت و آمد خیلی اذیت شدم و اینطور نبود که سوار هواپیما شوم و به آلمان بیایم. حالا اما با توجه به شرایط سنی ام این لژیونری ابتدای راهم است و می خواهم به بالاترین سطح در بوندسلیگا برسم. یعنی دوست دارم نقطه ای که الان هستم، پایان کارم نباشد و شاید بیشتر از این هم بتوانم در این لیگ پیشرفت کنم اما این کار نیاز به زمان دارد تا در کنار تلاش من به ثمر برسد. شاید هم این زمان خیلی طولانی باشد اما باید برایش تلاش کرد.

 

لژیونرهای قرار است از مرحله دوم اردوی تیم ملی به تیم ملحق شوند. شما هم در اردو حاضر می شوید؟

ما چهار بازی دیگر در لیگ داریم که حدود 20 روز درگیر هستیم. بعد از آن وقتی به ایران بیایم حتما به اردو خواهم رفت و هر طور بتوانم به تیم ملی کمک می کنم.

 

در روزهایی که هندبال ایران حال و روز خوشی نداشت، لژیونرهای خوی داریم. نظرتان درباره لژیونرهای کشورمان چیست؟

به نظر من با یک برنامه ریزی نه چندان بلندمدت می توانیم تیم ملی خیلی خوبی داشته باشیم. همانطور که گفتید بچه های لژیونر در لیگ اروپا خیلی خوب کار می کنند و همین باعث می شود همه هندبال ما را در جهان بشناسند و نکات مثبت زیادی دارد. همین که بچه ها در سطح اول توپ می زنند و همیشه آماده اند، تجربه شان را بالا می برد. خوشبختانه همه خوب کار می کنند و پرچمدار هستند. با برنامه ریزی خوب و میان مدت مطمئنم می توانیم نتایج خوبی بگیریم. جدا از لژیونرها ما در ایران هم بازیکنان خوب و باتجربه ای داریم که بنا به دلایلی نمی توانند از ایران خارج شوند و باید در کشور بازی کنند. آنها دست کمی از ما لژیونرها ندارند و شاید یکسری از آنها حتی از ما هم بهتر باشند. بنابراین با این شرایط داشتن یک تیم ملی قوی کار سختی نیست.

 

به نظر شما بزرگ ترین مشکل در راه این برنامه ریزی چیست؟

بزرگ ترین مشکل این است که در تیم ملی همیشه مقطعی کار کردیم. مثلا هفت،هشت ماه تمرین کردیم اما بعدش وقفه افتاده و اردوها تداوم نداشته. دوباره خواستیم از صفر شروع کنیم و باز هم بعد از چند ماه کار اردو تعطیل شده. این یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم.

 

راستی باشگاه مبلغ باقی مانده قراردادتان را پرداخت کرد؟

متاسفانه هنوز با من تسویه نکرده اند. شاید باورتان نشود اما همچنان مشکلاتی که از تیم باشگاهی ام در ایران وجود داشت، اذیتم می کند. باید فکرمان را بگذاریم، خودمان را درگیر کنیم، تماس بگیریم و ... کم کم دارند یک کارهایی انجام می دهند اما واقعا اذیت مان کردند. با بدقولی های زیاد مسوولان تیم  نمی دانم باید چه درباره شان بگویم. کاری هم نمی توانم انجام بدهم.

 

سطح قراردادها در آلمان چطور است؟

من که از قراردادم راضی هستم. همین که می دانی مبلغ قراردادت را به موقع می گیری و استرس نداری که در آینده چه پیش می آید یک امتیاز بزرگ است.

 

مدت قراردادتان چقدر است؟

من تا پایان فصل بعد با این تیم قرارداد دارم.

 

تیم برگیشر برای کدام شهر آلمان است؟

تیم ما برای دو شهر نزدیک به هم به نام زولینگن و ووپرتال است. تیم ما دو سالن دارد و بازی های خانگی مان در این دو شهر برگزار می شود. تمرینات مان هم بیشتر در زولینگن برگزار می شود اما گاهی هم در سالن ووپرتال تمرین می کنیم. فاصله دو شهر حدود 15 کیلومتر است و من در حال حاضر در شهر زولینگن هستم.

 

کمی هم از امکانات تیم تان بگویید. موضوعی که بسیاری از ورزشکاران ایران از کمبود آن گلایه دارند.

مسلما امکانات اینجا خیلی متفاوت است. اما یکسری چیزها اینجا گفتن ندارد و خیلی پیش پا افتاده است. به عنوان مثال اینجا بازیکن دغدغه لباس ندارد یا جایی که تمرین می کنی از لحاظ کیفتی طوری هست که به بازیکن آسیب نرسد. از لحاظ فیزیوتراپ، ماساژور، پزشک یا پشتوانه ای که بازیکن دارد مثال زدنی نیست. تفاوتش مثل ورزش آماتور و حرفه ای است. اینجا اگر این چیزها نباشد تعجب می کنند نه از داشتنش. حتی بیمه ای داریم که اگر ورزشکاری آسیب ببیند، علاوه بر پرداخت هزینه درمان، تا زمانی که نتواند ورزش کند حقوق هم می دهند حتی اگر تا پایان عمرش دیگر ورزش نکند. خیلی چیزهای دیگر اینجا هست و چون لیگ حرفه ای است طبیعی است اما متاسفانه لیگ ما خیلی چیزها را ندارد.

 

به نظر می رسد این امتیاز هیچ وقت در ورزش کشور ما به وجود نیاید.

واقعا همینطور است. چون این بیمه در اروپا هم رواج ندارد و خیلی از کشورها این امتیاز را ندارند.  این قانون مختص آلمان است و برای ورزشکارهای حرفه ای باید چنین بیمه ای باشد و خیلی جدی آن را پیگیری می کنند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.