تيم ملي هم بايد «لخت» بازي كند؟

تاریخ: 1396/03/06
زمان: 13: 27
نوع: خبر
رسول بهروش

پرسپوليسي‌ها براي ليگ هفدهم با گادوين منشا به توافق رسيده‌اند، اما هنوز معلوم نيست كه بتوانند اين بازيكن را در اختيار داشته باشند، چرا كه بر اساس يكي از تازه‌ترين قوانين «من درآوردي» فدراسيون فوتبال ايران، باشگاه‌هايي كه در فيفا پرونده دارند قادر به جذب بازيكن و مربي خارجي جديد نيستند. از اين جهت و با توجه به اينكه پرسپوليس ركورددار پرونده‌هاي انضباطي در فيفا محسوب مي‌شود، فعلا مسوولان فدراسيون فوتبال جلوي اين باشگاه را گرفته‌اند و اجازه نمي‌دهند آنها منشا را به صورت قطعي از آن خودشان بدانند.
اين مقررات جديد در حالي از سوي فدراسيون فوتبال ايران تصويب شده كه از نظر فيفا چنين محدوديت‌هايي موضوعيت ندارد. فيفا كه مرجع اصلي تصميم‌گيري در مورد فوتبال جهان است، حتي اگر باشگاهي صد پرونده انضباطي هم داشته باشد چنين ممنوعيتي را در موردش اعمال نمي‌كند. در فدراسيون جهاني تنها عدم پرداخت بدهي در زمان مقرر است كه مي‌تواند منجر به كسر امتياز و يا منع جذب بازيكن جديد شود. ما اما در فوتبال‌مان هزار تا از اين قانون‌هاي عجيب و خلق‌الساعه داشتيم و داريم. روزگاري بدون هيچ دليل خاصي گفتند باشگاه‌هاي ليگ برتري حق جذب گلر خارجي ندارند كه بعدها اين قانون لغو شد. حالا هم بحث منع باشگاه‌هاي بدهكار از جذب بازيكن خارجي به تصويب رسيده و دور نيست زماني كه اين قانون هم ملغي شود! نيازي به گفتن نيست كه خيلي از باشگاه‌هاي ايراني به‌خصوص پرسپوليس و استقلال در زمينه جذب بازيكن خارجي اصلا عاقلانه عمل نكردند و در اين سال‌ها با ميدان دادن به دلال‌هاي سودجو و منفعت‌طلب، چوب حراج به بيت‌المال زدند. با اين وجود راه جلوگيري از اين رويه اعمال محدوديت‌هاي عجيب و غريب نيست، بلكه بايد با شفاف‌سازي و خصوصي كردن باشگاه‌ها كار را از ريشه اصلاح كرد.
جالب‌ترين بخش قضيه اما اينجاست كه خود فدراسيون فوتبال هم همين حالا با چند پرونده مفتوح در فيفا دست به گريبان است. به عنوان مثال بعد از لغو يكطرفه قرارداد «جيووا» اين برند پوشاك از دست فدراسيون به مجامع بين‌المللي شكايت كرده و خواهان دريافت غرامت چند ميليون دلاري شده است. هنوز تكليف اين پرونده روشن نيست، اما ظاهرا شكايت جيووايي‌ها آنقدر ترسناك بوده كه طرف ايراني را وادار به عقب‌نشيني كند. مثلا اخيرا شنيده شد ممكن است تيم بزرگسالان ما با لباس آديداس در ميدان حاضر شود، اما تيم‌هاي پايه جيووا بپوشند! حالا كاري به جزييات اين پرونده نداريم، اما اگر قرار باشد طبق قانون جديد خود فدراسيون جلو برويم، پس تيم ملي هم تا روشن شدن پرونده شكايت جيووا حق انعقاد قرارداد با برند جديد را ندارند و بايد «لخت» به ميدان برود!