b_Newsمن وقت نمی خواهم، بلکه این کشتی گیران هستند که وقت می خواهند

علی اشکانی: سیاست ها با نظر یک کشتی گیر جا به جا نمی شود!

b_News سعید عبدولی همیشه دعوت شده هست، او باید 4،3 مدال جهانی و المپیک دیگر بگیرد
تاریخ: 1396/03/06
زمان: 13: 39
نوع: گفتگو
علی اشکانی، به این موضوع اشاره کرد که او برای کار تیم ملی وقت نمی خواهد، بلکه این کشتی گیران جدید هستند که برای موفقیت نیاز به زمان دارند.

 حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی در حالی پس از قهرمانی در آسیا، در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی شد که دو مدال طلا و سه برنز به دست آورد. در این مسابقات، مهدی زیدوند در 66 کیلوگرم برنز گرفت. در 71 کیلوگرم محمدعلی گرایی به مدال طلا دست یافت. در 80 کیلوگرم نیز، یوسف قادریان قهرمان شد. در 85 کیلوگرم، مهدی فلاح برنز گرفت و در 130 کیلوگرم نیز، شهاب قوره جیلی یه مدال برنز دست یافت. با این حال، بررسی این نتایج از زبان سرمربی تیم ملی، می تواند اطلاعات بهتری را در این خصوص به ما بدهد. علی اشکانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که او برای کار تیم ملی وقت نمی خواهد، بلکه این کشتی گیران جدید هستند که برای موفقیت نیاز به زمان دارند.

 

مسابقات کشتی فرنگی بازی های کشورهای اسلامی چطور بود؟
قبل از این که بخواهم در این رابطه صحبت کنم، باید یک موضوع کلی را یادآوری کنم. شرایط ما در حال حاضر مثل کسانی است که کلی خرید می کنند اما فکر می کنند که همچنان پول دارند! ما بعد از المپیک و یه دهه طلایی که با کشتی گیرانی مانند حمید سوریان، امید نوروزی، حبیب اخلاقی، بشیر باباجان زاده و قاسم رضایی داشتیم، به شرایطی رسیدیم که باید با بچه های جدید و تاکتیک ها و روش های جدید کار می کردیم. ما مدلی برای قوانین جدید نداشتیم اما نمی دانم عده ای هنوز بر چه اساسی می گویند که تمرین این طور باشد و آن طور باشد! از کدام کتاب و آزمون این حرف ها را می زنند؟ ما فقط شش ماه تمرین کردیم تا با شرایط جدید آشنا شویم. بیشه کشتی ایران هیچ وقت بدون شیر نیست اما رسیدن به آمادگی مستلزم وقت است. من وقت نمی خواهم، بلکه این کشتی گیران هستند که وقت می خواهند. چه من باشم و چه کسی دیگر، این بچه ها باید چهار سال کار کنند. بازی های کشورهای اسلامی، مسابقات قهرمانی آسیا و تورنمنت های دیگر، تمرین هایی جدی برای رسیدن به المپیک است اما تا چند تا از بچه ها شکست می خورند، فورا برخی می گویند که زنگ خطر به صدا درآمد! این که ما در همه مسابقات، برای نتیجه گیری برویم که نمی شود. نه فقط ایران، بلکه اکثر تیم ها نفرات شان تغییر کرده اما با این حال، بچه های ما کشتی های خوبی گرفتند.

 

پس از کار شاگردان تان در باکو راضی هستید.
بله. نصف تیم ما در مسابقات قهرمانی آسیا به میدان رفت و نصف تیم هم در بازی های کشورهای اسلامی. در بازی های اسلامی مهدی زیدوند و مهدی علیاری مقداری انتظارات ما را برآورده نکردند. البته علیاری اولین بارش بود که با قانون جدید کشتی می گرفت اما در کشتی اول او با حریف ترک اش، آقای چی چی اوغلو رئیس کمیته داوران فیلا هم حضور داشت و در این حالت، داوران استرس و واهمه دارند و دو اخطاری که عادلانه باید به حریف علیاری داده می شد، نشد و مهدی بازنده شد اما در کل ما در 98 کیلوگرم، کشتی گیرانی مانند سیدصالحی، حسینی و حیدری را داریم و همیشه باید مدال بگیریم. زیدوند هم با این که برنز گرفت اما می توانست طلا بگیرد. او با قانون قدیم، بارها این حریفان را برده بود اما هنوز نتوانسته با تاکتیک جدید، همخوانی پیدا کند وگرنه استعداد زیادی دارد و می تواند طلا بگیرد.

 

اما محمدعلی گرایی در 71 کیلوگرم طلا گرفت.
گرایی یکی از کشتی گیرانی بود که ما روی طلای او حساب نکرده بودیم و فکر می کردیم که نقره یا برنز بگیرد اما او مرد مبارزه بود و نشان داد که می تواند جانشین خوبی در این وزن باشد. خدا هم جای حق نشسته و پاداش کسی که تلاش می کند را می دهد. گرایی در شش دقیقه کشتی اش جنگید و طلا گرفت.

 

یوسف قادریان هم یکی دیگر از طلایی های ما بود.
بله، یوسف هم در فینال، یک قدم عقب ننشست و با این که حریف آذری اش، قهرمان اروپا بود، دلاورانه او را شکست داد و شش دقیقه کامل جنگید. در 59 کیلوگرم، محمد نوربخش می توانست بهتر باشد اما در 75 کیوگرم و در نبود سعید عبدولی، جانشین او خوب کار نکرد و از رسول گرمسیری اصلا راضی نبودم. او می توانست جنگنده ظاهر شود اما خوب نبود.

 

حالا که گرمسیری و بهنام پشتام در 75 کیلوگرم، مدال نگرفتند، سعید عبدولی را دوباره دعوت می کنید؟
سعید همیشه دعوت شده هست. او شرایط سنی اش هم فرق می کند. هم جوان است و هم اول راه می تواند سه چهار مدال جهانی و المپیک دیگر را هم بگیرد. به نظر من حیف است که این پهلوان ما آسیب ببیند و اسیر حاشیه ها شود. من از کشتی های پشتام هم در قهرمانی آسیا راضی بودم و تنها گرمسیری انتظاراتم را برآورده نکرد.

 

این روزها صحبت از بازگشت سوریان و قاسم رضایی هم شده. البته سوریان حرفی نزده اما رضایی گفته الان 115 کیلو شده و معتقد است بهنام مهدی زاده هم در 130 کیلوگرم خوب است.
ببینید این بچه ها خودشان هستند که باید تصمیم بگیرند. کشتی یک ورزش آماتور است و این بچه ها هم دین خودشان را ادا کرده اند. اگر خواستند بیایند که خدا را شکر اما اگر نه باید برنامه ریزی مناسبی برای ادامه کار آن ها در آینده صورت بگیرد.

 

امید نوروزی هم گفته فعلا قصد بازگشت ندارد اما اگربیاید باید کادرفنی تقویت شود و انتخابی هم نباشد. با این درخواست های او موافقید؟ا
ما یک سیاست کلی داریم که برگرفته از آیین نامه است و تدوین می شود و شورای فنی درباره آن نظر می دهد و بنابراین من نوعی، کشتی گیر یا رئیس فدراسیون به تنهایی تصمیم گیرنده نیستند. حالا هم این سیاست ها با نظر یک کشتی گیر جا به جا نمی شود! البته انعطاف هایی هم وجود دارد و اگر آقای نوروزی که قهرمان ارزنده ماست و طلایی المپیک بوده، خوشحال می شویم که در اردو باشد. به نظرم او نیاز به آرامش دارد . بعضی از این بچه ها همدوره های ما هستند و خودشان هم با قهرمان های جهان و المپیک همدوره بوده اند.

 

البته قاسم رضایی که با شما رابطه خوبی دارد و در اردوهای تیم ملی برای روحیه دادن به بچه ها حاضر شده بود.
نه تنها قاسم، بلکه من با همه این پهلوان ها ارتباط صمیمانه ای دارم. سرمربیگری هم وظیفه من است و صحبت های فنی هم قابل نقد و دفاع اما دوستی ها سرجایش باقی است.