b_Newsباید سرمایه گذاری در این رشته بیشتر شود

محسن سیفی: هر شش طلای ووشو قابل پیش بینی بود !

تاریخ: 1396/03/05
زمان: 13: 42
نوع: گفتگو
مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی برای ووشوی ایران حسابی خوش یمن بود. محسن سیفی هم معتقد است کسب شش مدال طلا در این رقابت ها قابل پیش بینی بود.

نگار رشیدی

مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی برای ووشوی ایران حسابی خوش یمن بود. میدانی که برای هر شش نماینده ایران طلایی شد. این موفقیت باعث شد سری به محسن محمدسیفی بزنیم. ووشوکاری که در دوره قبلی این مسابقات مدال طلا را کسب کرده بود اما امسال طبق تصمیم فدراسیون جایش را به جوان ها داد و تمریناتش را برای قهرمانی جهان دنبال کرد.

او در گفت و گو با «گل» ضمن تبریک این موفقیت، خواستار توجه بیشتر به ووشو شد. چراکه معتقد است سهم ووشو در رنکینگ ایران در مسابقات مختلف زیاد است.

 

ابتدا کمی از شرایط خودتان بگویید. روزشمار قهرمانی جهان به کار افتاده.

بله همینطور است. من در حال حاضر تمریناتم را شخصا دنبال می کنم تا برای تیرماه که انتخابی تیم ملی برای قهرمانی جهان است، در بهترین شرایطم باشم. به همین خاطر روزی دو وعده تمرینم را دارم و سخت مشغولم.

 

واقعا همانطور که گفتید تمرینات شخصی تان سخت تر از اردوی تیم ملی است!

قطعا همینطور است. من وقتی در زنجان هستم خیلی به خودم سخت می گیرم.

 

تیم ووشو هم که هرچه طلا بود از باکو با خود آورد. دوست نداشتید به این مسابقات بروید و قبل از مسابقات جهانی هم مدال بیاورید و هم مسابقه بدهید؟

مسوولان فدراسیون درصدد جوانگرایی هستند و ما در حال حاضر در هر وزنی ووشوکاران خوبی داریم که نیاز دارند محک بخورند. از آنجایی هم که امسال سه مسابقه کشورهای اسلامی، دانشجویان جهان و قهرمانی جهان را داریم، تصمیم بر این شد که همه بتوانند مسابقه بدهند و به همین خاطر جوان ها به باکو اعزام شدند. چون به هر حال یک روزی می رسد که ما می رویم و این جوان ها هستند که باید جای مان را پر کنند. کشورهای اسلامی هم میدان خوبی برای محک جوان ها بود چون سطح پایین تری نسبت به مسابقات آسیایی دارد. مشخص است چه کشورهایی به این مسابقه می آیند. اما این نتیجه ایده آل بود و به همه تبریک می گویم.

 

اینکه هر شش ووشوکار ایران طلا بگیرند قابل پیش بینی بود؟

بله، چهار سال پیش هم که ما به این مسابقات رفته بودیم پنج طلا و یک نقره گرفتیم. بنابراین دور از انتظار نبود. اما خب برای کشتی یا برخی رشته های دیگر سطح مسابقه متفاوت بود. مثل حسن یزدانی که دو المپیکی در وزن او حضور داشتند. اما در ووشو همه رقبای اصلی نیستند و از بسیاری کشورها تک ستاره داریم. می دانید که قدرت های برتر ووشوی جهان ایران و چین هستند. اما مثلا تک ستاره های روس هم قدرتمند هستند. اما می خواهم به نکته ای اشاره کنم.

 

چه نکته ای؟

این که این مدال های طلا نشان می دهد باید در ووشو سرمایه گذاری کرد. ووشو ورزشی است که می تواند در رنکینگ ایران در جدول مسابقات تاثیر زیادی داشته باشد. شما نگاه کنید در همین مسابقه کشورهای اسلامی اگر ایران و یک کشور دیگر در یک شرایط بودند، این شش مدال چقدر می توانست در بالا آمدن رده کشور تاثیرگذار باشد. در بازی های آسیایی هم همین است و ووشو سهم بیشتری در مدال آوری دارد. همانطور که در گوانگجو سه طلا و در اینچئون یک طلا و دو نقره گرفتیم. پس مسوولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک با توجه بیشتر، روی ووشو حساب ویژه باز کنند تا سال آینده شاهد افتخارات زیادی باشیم.

 

حسین اجاقی هم سرمربی تیم ملی است و هم سرمربی تیم باشگاهی شما. به نظر شما سهم سرمربی در کسب موفقیت چقدر است؟

سرمربی واقعا نقش زیادی در پیروزی ها دارد. البته در کنار سرمربی خود ورزشکاران مثل من یا حمیدرضا قلی پور هم حواس شان جمع است. ما خارج از اردوی تیم ملی هم تمرین می کنم اما شرایط اردویی گویای همه چیز هست. من هم در حیطه باشگاهی و هم تیم ملی برای ایشان آرزوی موفقیت دارم و اگر در قهرمانی جهان هم طلا را گرفتم پاسخ زحماتش را داده ام.

 

البته غیر از طلا هم که از شما انتظار نمی رود؟

راستش من به هر مسابقه ای که می روم نگاه نمی کنم ببینم حریفم کی است. هیچ وقت برایم این موضوع اهمیت نداشته. من همیشه در اردوها تلاش کردم تا نفر اول باشم. پس از آن هم تمام هم و غم خود را می گذارم تا بهترین نتیجه را بگیرم. شاید درست نباشد از کلمه مدال طلا استفاده کرد اما اخلاقم این است که تلاش نمی کنم مگر برای کسب بهترین نتیجه. این هم اعتماد به نفس کاذب نیست چون برای چیزی که می خواهم تلاش می کنم.