b_Newsبرخی آقایان برای فراموش نشدن دست به حاشیه سازی می زنند

بیژن مقانلو: این همه کشور در تکواندو هستند اما چسبیده ایم به آذربایجان !

b_News جایی کار خواهم کرد که شأنم حفظ شود
تاریخ: 1396/03/07
زمان: 10: 41
نوع: گفتگو
بیژن مقانلو سرمربی سابق تیم ملی تکواندو بالاخره بعد از مدت ها استراحت و دور بودن از تکواندو، به دعوت هندی ها برای تدریس در کمپی آموزشی پاسخ مثبت داد تا دوباره روی شیاپ چانگ دیده شود.

نگار رشیدی

بیژن مقانلو سرمربی سابق تیم ملی تکواندو بالاخره بعد از مدت ها استراحت و دور بودن از تکواندو، به دعوت هندی ها برای تدریس در کمپی آموزشی پاسخ مثبت داد تا دوباره روی شیاپ چانگ دیده شود.

مقانلو که همیشه اصل موفقیت را دوری از حاشیه و حفظ انسجام تیم می داند، در گفت و گو با «گل» مشکلاتی که گریبان تیم را گرفته حاصل تلاش حاشیه سازانی دانست که به خاطر منفعت شخصی سنگ جلو پای تیم می اندازند. او معتقد است اگر این جریان قطع نشود، تکواندوی ایران در آینده بیشتر آسیب خواهد دید. مقانلو در این گفت و گو حرف های مهمی را بیان کرد.

 

چند روزی از حضور شما در هند می گذرد. چه شد راهی هند شدید؟

من تقریبا به طور همزمان دو دعوتنامه داشتم که یکی از آنها کمی دیر به دستم رسید. در حال حاضر هم در ایالت گوجارات هند هستم. اینجا یکی از شهرهایی است که در آن تکواندو توسعه پیدا کرده و هر سال کمپی را برگزار می کنند که امسال من مهمان شان هستم. این کمپ با حضور 130 ورزشکار و مربی است که اولین کورس آن هفته آینده به پایان می رسد و کمپ تا 31 می تمام می شود. پس از آن یک هفته کنار مربیان هستم و بعد به ایران برمی گردم.

 

آنجا استعدادی هم پیدا می شود؟

به نظر من در همه کشورها پتانسیل وجود دارد. مهم این است که شناسایی، برنامه ریزی و هدایت شوند. بعضی از کشورها سریع رشد می کنند و برخی هم نیاز به زمان دارند. وظیفه مربی هم این است که این زمان را به حداقل برساند. من هم سعی کردم در این مدت تا جایی که می توانم کمک کنم و حداقل چشم اندازی برای ورزشکاران ایجاد کنم تا بتوانند آینده شان را بیشتر توسعه بدهند. البته این کار نیازمند زمان بیشتری است اما فکر می کنم در این یک ماه توانستم چیزهای زیادی را انتقال بدهم. اگر انسجام و سرمایه وجود داشته باشد تکواندوی هند توسعه می یابد.

 

شرایط هندی ها از نظر تمرینی و امکانات چطور است؟

اینجا چیزی به نام تمرین مستمر و هدفدار، وجود ندارد. فقط یک تمرین باشگاهی است و اگر اعزامی باشد، می روند. مثل ایران نیست که تیم ملی سازماندهی شده باشد و انتخابی برگزار کنند. البته تکواندو متعلق به کشوری نیست و هرجایی که سرمایه گذاری باشد پیشرفت هم وجود دارد. همه جای دنیا تکواندوکار خوب وجود دارد و فقط این نیست که بگوییم در ایران بازیکن خوب داریم. در ایران فقط تمرکز بیشتر برای هدایت وجود دارد که بقیه کشورها هم از ایران یاد گرفته اند که چطور از نیروهای شان بهینه استفاده کنند. مهم این است از این پتانسیل ها چطور بهره برداری شود. درباره امکانات هم باید بگویم اینجا اصلا هوگو الکترونیکی وجود ندارد و اصلا نمی دانند چیست.

 

البته متاسفانه اینجا چوب لای چرخ پتانسیل ها می گذارند.

من اصلا در جریان این مسایل نیستم اما فکر می کنم هم مربی و هم بازیکن باید شرایط خاص خودشان و استانداردها را بدانند. به نظر من در خانه ای که حرمت بزرگ تر حفظ نشود، کوچک تر هیچ جایگاهی ندارد. من نمی دانم در ایران چه اتفاقی دارد می افتد اما اگر تکواندوی ایران لطمه بخورد به خاطر نداشتن انسجام است. همانطور که دیدیم بعضی ها به خاطر منفعت شخصی انسجام تکواندو را به هم زدند و تکواندو نتوانست در المپیک نتیجه بگیرد. امیدوارم این آقایان دست از کارهای شان بردارند و اجازه بدهند تیم ملی به راهش ادامه بدهد. چون نبود انسجام باعث می شود بازیکن های ما حتی به داشته های شان شک کنند و این می تواند در آینده لطمه های زیادی به تکواندوی ایران بزند و من باز هم می گویم کشوری موفق است که منسجم تر و بابرنامه تر کار کند. متاسفانه ما بیشتر وقت مان را صرف حاشیه ها می کنیم. البته این حاشیه ها توسط یکسری آقایان مطرح می شود که همه آنها را می شناسند. چون می دانند اگر این حاشیه ها را ایجاد نکنند کم کم فراموش خواهند شد. امیدوارم این آقایان عاقل شوند و دست از کارهای شان بردارند. اگر همه چیز شفاف و در حضور جراید باشد هیچ وقت این مشکلات به وجود نمی آید و حق به حق دار می رسد. البته این کار جسارت زیادی می خواهد چون کسی که انتخاب می شود باید برود و اگر نرود حرف و حدیث هایی به دنبال دارد. من پیشنهاد می کنم شاید افراد تیم ملی عادت کرده اند در حضور رسانه ها انتخابی بگذارند و بهترین نفر انتخاب شود. در این صورت حاشیه ای ایجاد نمی شود که آقایان خوشحال شوند.

 

به نظر شما قهر ادامه دار ملی پوشان به خاطر اشتباه مسوولان است؟ مثل همین انتخابی اخیر؟

این حق مسلم سرمربی است که برای نفراتش انتخابی بگذارد یا نه. هیچ وقت نباید اسیر اسم ها شد در غیر این صورت چشمه جوشان تکواندو آرام آرام خشک خواهد شد. ما باید به جوان ها انگیزه بدهیم تا مقابل قهرمانان مان عرض اندام کنند. شما می گویید مسوولان اما به نظر من مشکل ما آقایانی هستند که منفعت شخصی شان به خطر می افتد. شما می توانید راحت ببینید. به کسی ربطی ندارد که ایران در حال پیشرفت هست یا نه. از آن سوی دنیا اظهار نظر می کنند و جو ایران را به هم می ریزند. به جای اینکه کاری کنند که ایران منسجم تر حرکت کند، اختلاف می اندازند. نمی دانم دنبال چه می گردند؟ به نظرم کارشان قشنگ نیست. ایران هم مثل همه کشورها کار خودش را می کند اما همه شده اند کاسه داغ تر از آش و دلسوزی الکی دارند. همین دلسوزی حاشیه های زیادی درست می کند و باعث می شود بازیکنان ما به توانایی شان شک کنند و با این حساب عملا هیچ اجرای مناسبی نخواهند داشت. از طرفی فشارهای بیش از اندازه از بیرون و بایدها دارد تاثیر خودش را می گذارد. اگر تکواندو الان با این شرایط مواجه شده به خاطر افراد بیرون گودی است که به خاطر منافع شخصی حاشیه درست کردند و اگر این جریان قطع نشود، این لطمه ادامه خواهد داشت.

 

چه کسی باید این افراد را از اطراف تکواندو حذف کند؟

حذف این افراد با وجود فضاهای مجازی و کاذب کار بسیار سختی است. یکسری ها باج می خواهند که فدراسیون این باج را به آنها نمی دهد. به خاطر همین به آقایان بر می خورد. نمی دانم باید چه کار کرد. جامعه تکواندو باید آگاهانه جلو برود. اگر این کار را نکند شک نکنید مثل المپیک لطمه می خورد. تیم ما تا دو ماه قبل از المپیک هیچ مشکلی نداشت اما متاسفانه از سادگی بچه ها و مجموعه فنی ما نهایت استفاده را بردند و آن لطمه به وجود آمد. اگر این راه ادامه پیدا کند، آقایانی که دنبال منفعت شخصی هستند بیشتر با احساسات مردم بازی می کنند. من به نوبه خودم از این افراد نمی گذرم چون بازی کردن با احساسات مردم کار درستی نیست. همیشه باید در راستای افتخار و اقتدار ملی قدم برداریم نه منفعت شخصی. ان شاءا... روزی به این نتیجه خواهیم رسید که کسانی که این کار را می کنند چوبش را خواهند خورد. یکسری از این افراد داخل خود فدراسیون هستند و شاید به ظاهر دیده نشوند اما حضور این افراد لطمه های خودش را دارد. زمان همه چیز را نشان خواهد داد.

 

راستی نتایج بچه ها را که دنبال می کنید؟ مثل کشورهای اسلامی.

بله دورادور پیگیر هستم. آنجا هم باز حاشیه الکی درست کردند و تکواندو را از تمرکز بیرون آوردند. واقعا نمی دانم چرا. این همه کشور در تکواندو فعالیت می کنند اما ما چسبیده ایم به آذربایجان. من نمی دانم از این کشور چه می خواهیم. در مسابقات جهانی 144 کشور هستند اما همه روی آذربایجان زوم کرده اند. این کارها جز بار روانی چیزی برای ملی پوشان ندارند. اگر دل تان می سوزد و می خواهید کمک کنید بسم ا... بیایید ایران و کمک کنید.

 

بله برخی اتفاقات در این موضوع دخیل بود.

بله این موضوع اصلا جای گذشت ندارد. من که از آنها نمی گذرم و تا آخر عمرم هیچ وقت آن را فراموش نمی کنم. حاشیه سازان فکر کردند که به اهداف شان رسیده اند اما زمان همه چیز را ثابت می کند و مشخص می شود چه کسی فیلم بازی کرده و چه کسی فدایی مملکتش بوده. الان آقایان باید به خودشان افتخار کنند که باعث شدند تیم ایران از هم بپاشد. باید به آنها تبریک گفت. دلم از این می سوزد که مردم ما اسیر یک مشت آدم هایی می شوند که دل شان برای مملکت و تکواندو نمی سوزد. امیدوارم مردم ما آگاهانه تر با این افراد برخورد کنند و همیشه حتی در سخت ترین شرایط از تیم ملی حمایت کنند و اسیر دوستی های خاله خرسه آقایانی که در ایران و خارج از کشور هستند نشوند.

 

برنامه تان بعد از پایان کمپ هند چیست؟ پیشنهاد جدیدی در دست دارید؟

پیشنهادهایی است که باید بررسی شوند. ان شاءا... اگر برنامه ها همزمان نشود چراکه نه. اما در کل عجله ای ندارم و کارهایم را به تدریج انجام می دهد. هرجا که شرایط مناسب باشد و شأن آدم در نظر گرفته شود و بتوان انجام وظیفه کرد، همان جا می توانیم برویم. مشکل خاصی وجود ندارد و هر کشوری که شرایطش مساعد باشد چه برای تدریس چه برای به عهده گرفتن مسوولیت تیم می روم.