b_Newsهمسو بودن وزارت و فدراسیون را وزارتخانه باید اعلام کند نه کیهانی

محمد ارزنده: پخش زنده مسابقات کار تبلیغاتی برای کیهانی بود

تاریخ: 1395/11/09
زمان: 11: 00
نوع: گفتگو
محمد ارزنده دوومیدانی کار المپیکی ایران از جمله افرادی بود که مسابقات قهرمانی کشور داخل سالن را تحریم کرد.

نگار رشیدی

رقابت های داخل سالن قهرمانی کشور دوومیدانی در حالی اواخر هفته گذشته برگزار شد که چند ملی پوش معترض آن را تحریم کرده و در رقابت شرکت نکردند. آنها که مدتی پیش در اعتراض به فدراسیون بیانیه ای منتشر کرده بودند، دلیل غیبت شان در این مسابقات را ندیدن عکس العمل از طرف فدراسیون عنوان کردند.

محمد ارزنده هم یکی از این نفرات است که ترجیح داد به خودش احترام بگذارد تا اینکه با وجود اعتراض شان در رقابتی شرکت کند که نتایج درخشانی در آن کسب نشده است. گفت و گوی ارزنده با «گل» را بخوانید.

چرا در قهرمانی کشور شرکت نکردید؟

ما این مسابقات را تحریم کردیم. وقتی به اعتراض ما ترتیب اثر داده نشده است، چه دلیلی داشت در آن شرکت کنیم. رکوردهایی هم که ثبت شد نشان داد نتایج چقدر ضعیف بود. در ماده من رکوردی که زده شد با رکورد من در داخل سالن 60 سانت اختلاف داشت. این 60 سانت اختلاف خیلی زیادی است.

کیهانی گفته هیچ اجباری برای شرکت در این مسابقات نبوده. فکر می کنید تحریم شما تاثیرگذار بوده؟

ما به خاطر حفظ شخصیت خودمان این تصمیم را گرفتیم. با چیزهایی که می دانیم و واقعیت ها را می بینیم نمی توانیم خودمان را کوچک کنیم یا نسبت به واقعیت ها بی تفاوت باشیم. از طرفی کیهانی در شبکه سه برنامه گرفت که مسابقات را پخش کنند و جلوی دوربین ایستاد و بدون حضور هیچ منتقدی از خودش تعریف و تمجید کرد و مدام قول آینده را می داد. این کار فقط برای کیهانی تبلیغات بود. اگر واقعا به دنبال حمایت هستید به جای تبلیغ کاری برای حمایت از ما انجام دهید. اما متاسفانه عملکرد چیز دیگری را نشان می دهد. صحبت هایی که بعد از مسابقه مطرح شد، دروغی بیش نیست.

از مهلت یک هفته ای سجادی هم گذشت. هنوز خبری نیست؟

نه متاسفانه هنوز چیزی به ما اعلام نشده است. من از آقای سجادی خواهش می کنم هرچه تا الان پیش رفته را اعلام کند تا حداقل ما هم بدانیم که باید چه کار کنیم.

اما کیهانی گفته مواضع وزارت ورزش با فدراسیون یکی است؟

این را باید وزارت ورزش اعلام کند نه آقای کیهانی. من هم می توانم بگویم آقای سجادی تمام حرف های ما را قبول کرده و قرار است تغییراتی ایجاد شود. آیا تا زمانی که خودش این حرف را اعلام نکرده، مستند است؟ اگر من بگویم وزارتخانه دستور داده ارزنده را برای تمرین به کره ماه بفرستید آیا این کار را انجام می دهند؟ منبع باید وزات ورزش باشد.

کیهانی هنوز معتقد است ملی پوشان باید در اردو حاضر باشند تا شامل برنامه های فدراسیون بشوند. شما قصد ندارید یک بار سری به اردو بزنید؟

ما وضعیت اردو را می دانیم. نتایجی که در داخل سالن به دست آمد بیانگر کیفیت اردو است. از طرفی من ترجیح می دهم خودم با هزینه شخصی تمرین کنم و منتی روی سرم نباشد. مسوولان حتی صبحانه، ناهار و شام را جزو آپشن های اردو می دانند. انگار ما در خانه های مان گرسنه نشسته ایم و لطف می کنند و در اردو به ما غذا می دهند. این موضوع را آقای گرزی در یک برنامه رادیویی اعلام کرد که خورد و خوراک، هزینه عیاب و ذهاب و روزی 30 هزار تومان حقوق به ورزشکار می دهیم! این کار بی احترامی به ورزشکار است.

البته رسیدن ورزشکار به سطح بالا هم هنوز جزو شروط فدراسیون به حساب می آید؟

اگر به نتیجه باشد که من در المپیک لندن هفدهم شدم. متاسفانه در فدراسیون سلیقه ای عمل می شود. قبل از المپیک مگر نمی گفتند احسان حدادی و محمد ارزنده شانس حضور در فینال و مدال هستند؟ پس چرا نشد؟ مگر جایی نوشته بودند که ما مدال می گیریم؟ الان هم آقای غیاثی می گوید آقای X طلا می گیرد. چرا به مردم دروغ می گویید؟

مسابقات امسال با اهدای جایزه هم همراه بود.

این کار هم ظاهرسازی است. از وقتی بحث بیانیه منتشر شده پاداش گذاشته اند. اما این پاداش نیست. حقوق همان 21 روز اردویی است که قرار بود برگزار شود و نشد. فدراسیون با قرار دادن این پاداش حق اردوی بچه ها که قرار بود در اردو بگیرند را به آنها داد. انگار پول خودشان را به خودشان داده اند. صحبتم با هم تیمی هایم این است که خود را ارزان نفروشید.

الان کجا تمرین می کنید؟

من الان یک هفته است که به بوشهر آمده ام و برای تامین هزینه هایم وام گرفته ام. من هنوز فاکتورهای قبل از المپیکم را تسویه نکرده ام. شاید مبلغ آن خیلی به من کمک کند ولی ارزشی هم برایم ندارد. اگر الان با محمد ارزنده خوب نیستند به این خاطر است که همیشه از حق خود دفاع کردم. خوشبختانه مربی قبلی ام آقای میهن دوست و چند تا از دوستانم در بوشهر تا جایی که بتوانند کمکم می کنند. من با همین شرایط هم در آغاز فصل می پرم و توکل به خدا در آسیایی مدال هم می گیرم. در نهایت هم روسیاهی برای آقایان می ماند. در کشور ما باید به جایی وصل باشی تا کارهایت جلو برود. من هم به خدا وصلم و اگر قرار است حقی از من ضایع شود همه را به خدا واگذار می کنم. خدا خودش جای حق نشسته است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.