b_Newsمشاور ارشد بین‌الملل مدیرعامل استقلال

پول نبود اما افتخاری نامه زد پول آماده است!

b_News 380 هزار دلار پول ما دست فیفاست
تاریخ: 1395/11/08
زمان: 15: 40
نوع: خبر
مشاور بين‌الملل مديرعامل استقلال توضيحاتي را درباره اتفاقات اخير براي اين تيم در محروميت بابت نقل و انتقالات پنجره زمستاني مي‌دهد.

ایرج باباحاجی / محرومیت استقلال از حضور در نقل و انتقالات زمستانی به‌خاطر شکایت عادل شیحی بهانه‌ای شد تا گفت‌وگویی با علی‌اصغر مانوسی‌فر مشاور بین‌الملل مدیرعامل باشگاه استقلال انجام دهیم که در آن به نکات ویژه‌ای اشاره داشت.

خیلی‌ها اشاره دارند از شما با این همه سابقه کار بین‌الملل بعید بود که باشگاه گرفتار شود.
از چه جهت این سوال را می‌پرسید؟

مگر شما مسوول امور بین‌الملل استقلال نیستید؟
من سال گذشته در زمان مدیریت افشارزاده مسوول امور بین‌الملل بودم که با آمدن آقای افتخاری این پست به افضلی واگذار شده و بنده مشاور ارشد آقای افتخاری در مسایل بین‌المللی هستم.


چرا او را در جریان مشکلاتی که بابت شکایت این بازیکن ایجاد شده نگذاشتید؟
ما چندین نامه در این باره دریافت کردیم که آقای افتخاری در جریان آنها هست و حتی یکی، دو تا از این نامه‌ها به فدراسیون رسید و از طریق فدراسیون به باشگاه استقلال ابلاغ شد. بابت همین نمی‌شود گفت مدیریت در جریان این مشکلات نبوده.


افتخاری در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده که پول عادل شیحی را پرداخت کردند و به دلیل مسایل تحریم و سیاسی دیر به او رسیده است.
بگذارید من راستش را بگویم. هیچ پولی در زمانی که نامه‌ها رسید، در کار نبود ولی آقای افتخاری با نامه‌نگاری می‌خواست برای باشگاه فرصت خریده و این پول را جور کند که تا لحظه آخر که گرفتار این محرومیت شدیم، نتوانستند پول را جور کنند.


طلب شیحی دقیقا چقدر است؟
او 47 هزار دلار از استقلال طلب داشت که کار را به یک وکیل آلمانی سپرده بود. با این حال فیفا به ما نامه زد که در آن یک ماه فرصت داده بود تا این پول را بدهیم اما نشد و افتخاری برای اینکه این فرصت را از دست ندهیم، می‌گفت پول آماده است بگویید چگونه تحویل‌تان دهیم حتی پیشنهاد داد اگر سفارت ایران در آلمان تحویل می‌گیرند پول را از طریق امور خارجه به این سفارت برسانند که وکیل شیحی قبول نکرد و گفت فقط به حسابش واریز شود و با این پیشنهاد مخالفت کرد.


بعد چه شد؟
نامه اول 28 سپتامبر (7 مهر) به دست باشگاه رسید که در آن یک ماه وقت داده بودند و اعلام کرده بودند که اگر در این یک ماه پولش را ندهیم، محکوم می‌شویم. جالب اینجاست پول نبود اما برای این که یک ماه را از دست ندهیم گفتیم پول آماده است و همانطور که اشاره شد به خاطر مسایل سیاسی و فریز شدن پول‌های ایرانی در حساب‌های بین‌المللی راهکار دیگری ارایه کنید تا این پول را پرداخت کنیم.


در صحبت‌هایتان اشاره کردید چند نامه به دست‌تان رسید؟
یک نامه دیگر در تاریخ 13 دسامبر (23 آذر) از فیفا به فدراسیون رسید که دکتر اسدی آن را به فارسی برگردانده و به باشگاه خبر داده بود که این موضوع اولتیماتوم فیفا خیلی جدی است و حتما این مشکل را رفع کنیم. آخرین نامه فیفا 19 دسامبر (29 آذر سال جاری) رسید که طی آن خبر دادند پنجره زمستانی نقل و انتقالات برای استقلال بسته شده است.


بالاخره این پول تامین شد یا نشد؟
این پول 9 دی ماه یا 23 دسامبر جور شد که دیگر به درد نمی‌خورد. راستی تا یادم نرفته بگویم استقلال مبلغ 380 هزار دلار بابت شش بازیکنی که در جام‌جهانی داشته از فیفا طلب دارد. پولی که فیفا دائما بهانه می‌گیرد نمی‌تواند آن را به‌خاطر مسایل سیاسی حواله کند. باشگاه استقلال در آخرین نامه خود به همین مشکل فیفا اشاره کرده بود که خودتان می‌دانید ما با چه مشکلاتی روبه‌رو هستیم و به خاطر همین نمی‌توانیم پول این بازیکن را به موقع برایش حواله کنیم. البته فیفا این را قبول نکرد و هیچ توجهی به آن نداشت. فیفایی که حدود دو سال است پول استقلال را به بهانه‌های مختلف سیاسی نمی‌دهد. پولی که با حساب باشگاه پرسپولیس و فدراسیون نزدیک به 5/1 میلیون دلار می‌شود که آقای تاج چند بار آن را پیگیری کرده و شنیدم این اواخر بخشی از آن داده شده است.


چرا افضلی مسوول امور بین‌الملل هنگام قرارداد با تیموریان و جباروف به افتخاری نگفت که نمی‌توانیم بازیکن بگیریم؟
متاسفانه پنجره زمستانی نقل و انتقالات این اواخر بسته شد. افضلی با جباروف در سیستم TMS می‌خواستند قرارداد بازیکن ازبک را ثبت کنند که با پیغام بسته شدن پنجره روبه‌رو شدند.


تکلیف جذب این بازیکنان چه می‌شود؟
ما روز گذشته یک نامه رسمی به فیفا زده و مشکلات را گفته‌ایم، اما هنوز جواب نداده‌اند.

 

امیدی هست قرارداد جباروف ثبت شود؟
هنوز جواب فیفا نیامده. به‌هر حال باید صبر کنیم ببینیم چه می‌شود.


یک شایعه درباره شما هست که به عادل شیحی کمک کردید قبل از لیام‌ردی و هلمکه که از شیحی قدیمی‌ترند و از استقلال شکایت کردند به نتیجه برسد؟
اینطور نیست. عادل شیحی از طریق وکیلش کار را دنبال کرده که ظاهرا وارد بودند که به کجا شکایت کنند اگر شیحی به کمیته انضباطی شکایت کرده بود دو سال طول می‌کشید تا به اولین رای برسد کاری که لیام‌ردی و هلمکه کردند. شیحی از طریق کمیته حل اختلاف وارد شده که زودتر رای می‌دهد و بزرگ‌ترین محرومیتش همین جلوگیری از نقل و انتقالات است.شاید باورتان نمی‌شود همین بلا یک ماه پیش سر باشگاه الشباب عربستان آمد و آنها هم از نقل و انتقالات محروم شدند. سال گذشته الاتحاد عربستان از لیگ کنار گذاشته شد و شیحی می‌دانست اگر از این سیستم ورود کند به نتیجه می‌رسد که رسید.


بالاخره تکلیف پول او چه شد؟
همان‌طور که گفتم پول عادل شیحی دو روز مانده به پایان مهلت به حسابش واریز شد هرچند که اینجا هم استقلال با بدشانسی روبه‌رو و وکیل آلمانی بعد از تعطیلات سال نو میلادی روز 9 ژانویه (20 دی) اعلام کرد این پول را دریافت کرده اما استقلال محروم شده بود.


حواس استقلال به شکایت‌های لیام‌ردی و هلمکه هست؟‌
من این موضوع را به افتخاری گفته‌ام که بعد از شیحی باید منتظر رای این دو نفر باشیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.