b_Newsکار سختی برای ورودی جهانی ندارم

تنها دونده ماراتن المپیک: از بعد المپیک فدراسیون هزار تومان هم به من نداده !

تاریخ: 1396/03/09
زمان: 08: 30
نوع: گفتگو
محمدجعفر مرادی تنها دونده ایران در ماراتن المپیک قصد دارد با رفع مشکل خروج از کشورش با حضور در ماراتن استرالیا ورودی مسابقات جهانی را بگیرد.

نگار رشیدی

روز گذشته خبر رسید محمدجعفر مرادی دونده ماراتن ایران قصد دارد با حضور در مسابقات استرالیا ورودی مسابقات جهانی را کسب کند. این خبر در حالی منتشر شد که مرادی از آخرین مسابقه ای که در آن شرکت کرد (دوی پارس) سکوت کرد و از اتفاقات ناخوشایندی که سر راه حضورش در این رقابت افتاد، حرف نزد.

مرادی در حالی در دوی پارس بدون رقیب به عنوان قهرمانی رسید که از سوی فدراسیون به این رقابت دعوت نشد و با پرداخت هزینه ثبت نام و ایستادن در صف شماره دهی مسیر آزادی تا آزادی را طی کرد. همان زمان خبرهایی شنیده شد مبنی بر این که مرادی تصمیم به خداحافظی از تیم ملی گرفته، تصمیمی که او در گفت و گو با «گل» آن را نهایی اعلام نکرد.

 

خبر رسید قرار است برای ورودی مسابقات جهانی به استرالیا بروید. شرایط تمرینی تان چطور است؟

خوشبختانه تمریناتم خیلی خوب است. بعد از المپیک مدتی استراحت کردم و الان حدود هفت،هشت ماه است که تمرین مستمر دارم. متاسفانه به خاطر اینکه سرباز بودم مشکل خروج از کشور داشتم و در دو،سه مسابقه ای که چند وقت پیش برگزار شد مثل دوبی و فرانسه نتوانستم شرکت کنم و سهمیه بگیرم. اما دیروز (یکشنبه) معاف شدم و دیگر مشکل خروج ندارم. ماراتن استرالیا هم آخرین فرصت است که بتوانم ورودی را بگیرم.

 

رکوردتان چقدر با ورودی فاصله دارد؟

رکورد این مسابقات دو ساعت و 19 دقیقه است و از آنجایی که من رکورد دو ساعت و 13 دقیقه را در دوی پارس ثبت کردم، فکر نمی کنم کار سختی برای کسب سهمیه داشته باشم. چون شش دقیقه بهتر از ورودی این مسابقات دویده ام.

 

الان در کجا تمرین می کنید؟

من در استادیوم آزادی تهران هستم.

 

مشکل یا کمبودی در تمرین ندارید؟

خب من تمام کارهایم را با هزینه شخصی انجام می دهم و از طرف فدراسیون هیچ حمایتی نمی شوم. از بعد المپیک فدراسیون حتی یک هزار تومانی به من نداده. اصلا زنگ هم نمی زنند ببینند دارم چه کار می کنم.

 

حتی قرار نیست روزی این هزینه ها را تسویه کنند؟

وقتی تماس نمی گیرند چه بگویم. من فقط برای این مسابقات به فدراسیون درخواست دادم. چون کیهانی گفته ورزشکاری که خودش به مسابقه برود و ورودی بگیرد چون از طرف فدراسیون اعزام نشده، حساب نمی شود. حالا من درخواستم را دادم اگر ورودی گرفتم و قبول نکردند، مدرک دارم.

 

در ماه چقدر تمرین می کنید و هزینه تان چقدر است؟

من روزانه 40 کیلومتر می دوم که در ماه حدود هزار کیلومتر می شود. هزینه ام هم حدود چهار،پنج میلیون می شود. 

 

 

فکر می کنید چرا فدراسیون شما را رها کرده؟

 

 

نمی دانم، این سوال را باید از رییس بپرسید. من در تهران دو ساعت و 13 دقیقه دویدم در حالی که مسافت 2 کیلومتر هم کم بود. اگر راه کامل بود به همان رکورد ورودی جهان می رسیدم. واقعا نمی دانم چرا این کار را می کنند.

 

بعد از کسب ورودی به ایران برمی گردید؟

بله، من اواخر تیر به استرالیا می روم و 10 مرداد هم مسابقات جهانی در لندن برگزار می شود. بین این دو مسابقه به ایران می آیم و تمرین می کنم. البته تا الان هیچ کس سهمیه مسابقه را نگرفته.

 

برنامه تان برای قهرمانی آسیا چیست؟

در این رقابت ها چون مسابقه ماراتن برگزار نمی شود، می خواهم در 10 هزار متر شرکت کنم و رکورد ایران را بزنم.