b_Newsمرادی استاد فرافکنی و بازی با افکار عمومی است

کوروش باقری: به جای آیان باید نگران تصمیمات اشتباه مرادی باشیم !

b_News حضور در انتخابات نیاز به هزینه و داد و بیداد ندارد
تاریخ: 1396/03/09
زمان: 09: 20
نوع: گفتگو
کوروش باقری سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری، بعد از انتخابات فدراسیون جهانی نگرانی اش از آینده وزنه برداری را ابراز کرد اما این نگرانی به خاطر تاماش آیان نیست...

نگار رشیدی

انتخابات فدراسیون جهانی وزنه برداری در حالی در تایلند و با ابقای تاماش آیان برگزار شد که ایران را می توان شکست خورده بزرگ این رقابت دانست. زمانی که علی مرادی برای جمع کردن رای راهی کشورهای مختلف می شد و سیل مشکلات مالی فدراسیون را برداشته بود، کوروش باقری خیلی بی پروا انتقادش از این سفرها را بیان کرد.او حالا هم مثل خیلی ها نگران وزنه برداری است اما نه به خاطر ماندگار شدن آیان. دلیل این نگرانی را در مصاحبه او با «گل» بخوانید.

 

همانطور که در جریان هستید، ایران در انتخابات فدراسیون جهانی موفق نبود.

بله این اتفاقات قابل پیش بینی بود. وقتی از دنیای پیرامون صنف خودت شناخت کافی نداشته باشی مطمئنا به بیراهه می روی. مرادی متاسفانه چند اشتباه فاحش داشت. اول اینکه برای رسیدن به آمال و آرزوهایش تیمی را انتخاب کرد که تقریبا از قبل شکست خورده بودند. دوم اینکه اصلا لزومی نداشت ایشان یکی،دو روز قبل انتخابات آن مصاحبه را انجام دهد. فدراسیون جهانی نزدیک 200 عضو دارد، کدام رییس فدراسیون این کار را کرد؟ این نشان می دهد ایشان تدبیر لازم را در کارش نداشته. این همه ایشان هزینه کرد، این همه مسافرت رفت اما در نهایت فقط در نواب رییس حضور پیدا کرد که آنجا هم رای نیاورد و از بقیه پست ها انصراف داد. در هیات رییسه هم که شرکت نکرد. ایرادی ندارد که ما در انتخابات شرکت کنیم و رای نیاوریم اما اینکه با بی تدبیری حضور پیدا کنیم باعث درد می شود. کسی مثل آنتونیو ایتالیایی حتی اگر مصاحبه کند و شکست بخورد اتفاقی نمی افتد چون ایتالیا جایگاهی در وزنه برداری ندارد. اما کشورهایی مثل چین و روسیه هم چراغ خاموش جلو آمدند و حالا یا رای آوردند یا نیاورند. دیگر لزومی به این همه هزینه و داد و بیداد نداشت.

 

خیلی ها با انتخاب شدن آیان نگران آینده وزنه برداری ایران هستند.

بله خیلی از رسانه ها می گویند قاتل و دشمن وزنه برداری ایران انتخاب شد. اصلا این طوری نیست. به نظر من حتی آیان خیلی وزنه برداری و وزنه برداران ایران را دوست دارد. این را می توان از کسی مثل کیانوش رستمی پرسید که چه رفتاری با وزنه برداران ما داشته، منتهی در مقاطعی از چند سال اخیر به طور مشخص آقای مرادی باعث مشکلات بود. رضازاده و افشارزاده هم رییس فدراسیون بودند و نه تنها مشکلی وجود نداشته، بلکه ارتباط های خوب و صمیمانه ای داشتیم و فدراسیون جهانی خیلی جاها هم کمک کرد. اما موضع گیری های علنی او مقابل آیان نگرانی هایی را برای آینده به وجود می آورد. در واقع مشکل اصلی وزنه برداری ایران بی تدبیری و تصمیمات اشتباه رییس فدراسیون ماست نه آقای آیان. اگر دشمنی هم وجود داشته باشد خود آقای مرادی باعثش بوده. من بارها حضوری کنار آیان بودم و او بارها عنوان کرده وزنه برداری دنیا بدون وزنه برداری ایران معنایی ندارد و جلال و جبروتش از بین می رود. این نشان می دهد دوستان آدرس غلط می دهند.ایشان هرکسی که کوچک ترین تفاوت نگاهی با رییس فدراسیون داشته باشد درصدد حذفش بر می آید و اگر قدرتش پاسخگو باشد شاید هر بلایی سر فرد یا مجموعه بیاورد. مثل اتفاقی که برای خودم افتاد. سال 94 من با کمک شهرداری سالنی را در منطقه 2 تهران تاسیس کردیم و به طور رایگان سرویس می دادیم اما ایشان با کمال وقاحت ارتباط هایی می زد و چوب لای چرخ می گذاشت و می گفت ایشان نباید کار کند. این اتفاق برای شاهین نصیری نیا هم افتاد. متاسفانه منفعت وزنه برداری برای این آقا در اولویت نیست. رفتارش هم در این چند وقت نشان داده اولویت خودش و جایگاه شخصی اش است.

 

حمایت آقای مرادی از اروسو ایتالیایی تصمیم عجیبی بود. چون حتی عموم مردم هم وزنه برداری ایتالیا را نمی شناسند.

ایشان متاسفانه نه مشاوران آگاه دارد و نه اطلاعات درست. اصلا فرض را بر این می گذاریم آیان بد است و ایراد دارد که قطعا همینطور است، چون کسی بدون ایراد نیست.  اما رسیدن به موفقیت نیاز به اطلاعات دقیق و مسیر درست دارد. به قول شما عامه مردم هم می دانستند با توجه به سبقه آیان احتمال موفقیت ایشان خیلی کم است. آقای جلود در کنفدراسیون آسیا یکی از زیردستان آقای مرادی بود، چطور او بدون اینکه خودش و کشورش عراق سابقه آنچنانی در وزنه برداری داشته باشند دبیر کل فدراسیون جهانی می شود. دبیر فدراسیون ایشان کسی است که روی خط آمده و در پاسخ به سوال مخاطب که از او سوال می پرسد آیا رکورد تالاخادزه در مسابقات قهرمانی اروپا را می توانیم برگردانیم، ایشان می گوید تالاخادزه در مسابقه غیررسمی این رکورد را زده. دبیر فدراسیونی که هنوز نمی داند مسابقات قهرمانی اروپا یکی از رسمی ترین مسابقات وزنه برداری است، انتظار دارید اطلاعات درست به رییس فدراسیون بدهد؟ یا نایب رییس که فوق العاده انسان محترم و پزشک هستند، چه اشرافی روی مسایل وزنه برداری دارد؟ یعنی واقعا انقدر قحط الرجال در وزنه برداری ماست؟

 

پس معتقدید نباید نگران آیان بود؟

ما به جای آیان باید نگران تصمیمات رییس فدراسیون باشیم. مرادی تصمیماتی می گیرد که کاملا به ضرر وزنه برداری است. ما باید اولویت را روی حل مشکلات داخلی بگذاریم. با شناختی که از آیان و علاقه اش به برندسازی دارد، ایشان خودسرانه حرکتی را انجام نمی دهد. درست است اگر مرادی به رفتارش ادامه دهد و به این شکل مصاحبه کند، فدراسیون جهانی هم می تواند در برخی مسایل حساس، بیشتر ما را زیر ذره بین شدید قرار دهد.

 

خوب یا بد ما کرسی در فدراسیون جهانی را از دست دادیم. فکر می کنید باز هم با نداشتن کرسی اتفاقات ریو برای مان تکرار شود؟

من اعتقادی به این موضوع ندارم. چرا در المپیک لندن این اتفاق برای مان نیفتاد؟ مگر آنجا کرسی داشتیم. اتفاقا تصمیمات نادرست برخی دوستان در فدراسیون باعث این مسایل می شود. همیشه گفته ام گرفتن کرسی خوب است اما ما وقتی حاضریم تمام مسایل داخلی مان را دچار تنش کنیم که فقط به یک کرسی برسیم، مسلما حتی گرفتن آن کرسی هم نمی تواند به ما کمک کند. در المپیک هم نداشتن کرسی ربطی به اتفاقات فوق سنگین نداشت. دلیلش آقای مرادی بود که آگاهانه یا ناآگاهانه مقابل فدراسیون جهانی می ایستاد. از 2008 تا 2012 چهل نفر دوپینگ شان مثبت می شود حتی یک نفر هم از ایران نیست. این نشان می دهد نداشتن کرسی نمی تواند مشکل ساز شود. این ها بهانه هایی است که این آقا درست می کند و متاسفانه بازی با افکار عمومی را خیلی خوب بلد است. امثال من، رضازاده و نصیری نیا 12 سال با ایشان کار کردیم و بهتر از هرکسی او را می شناسیم. خیلی چیزها قابل گفتن نیست اما در این مدت فهمیدیم ایشان استاد فرافکنی است.