b_Newsبرای همین المپیک 200 تا سکه خرج بدنم کردم! /اگر نبودم کار تیم ایران سخت می شد

حسن رحیمی: ما در ایران فی سبیل ا... کشتی می گیریم!

b_News یک ماشین درست و حسابی نمی توانم بخرم که در شان مدال دار المپیک باشد !
تاریخ: 1396/03/17
زمان: 09: 40
نوع: گفتگو
حسن رحییمی، به این موضوع اشاره کرد که کشتی گرفتن در ایران فی سبیل ا... شده است!

حامد جیرودی/ روز گذشته رده بندی آزادکاران برتر ماه جهان از سوی اتحادیه جهانی کشتی اعلام شد که در آن حسن رحیمی ملی پوش وزن 57 کیلوگرم ایران و دارنده مدال برنز المپیک ریو، به جای ولادیمیر خینچگاشویلی، قهرمان گرجستانی المپیک ریو در صدر وزن اول ایستاد تا به این ترتیب تنها نماینده ایران در صدر برترین آزادکاران ماه جهان باشد.در رده بندی وزن 57 کیلوگرم و بعد از رحیمی، گئورگی ادیراشویلی، قهرمان اروپا از آذربایجان و سلیمان آتلی، قهرمان جام یاشاردوغو از ترکیه در رده های دوم و سوم قرار دارند و دیگر کشتی گیر ایرانی این وزن، رضا اطری نفر سوم آسیاست که در رده نوزدهم قرار دارد. البته در رده بندی این ماه اتحادیه جهانی کشتی، حسن یزدانی و کمیل قاسمی هم در رده های دوم و سوم 86 و 125 کیلو قرار دارند. به این بهانه به سراغ رحیمی رفتیم و این کشتی گیر تهرانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که کشتی گرفتن در ایران فی سبیل ا... شده است!

 

به عنوان بهترین آزادکار برتر وزن 57 کیلوگرم ماه جهان، از سوی اتحادیه جهانی کشتی انتخاب شده ای.
بله خبرش را شنیدم.

 

نظرت چیست؟
نظر خاصی ندارم!

 

اما این نشان می دهد که اتحادیه جهانی کشتی روی تو نظر مثبت دارد.
اتحادیه جهانی به ما لطف دارد ( می خندد) ولی جدا از شوخی لابد به این جمع بندی رسیده اند که در حال حاضر من بهترین کشتی گیر 57 کیلوگرم هستم.

 

خودت فکر می کنی چرا انتخاب شدی؟
خب من بعد از المپیک، در لیگ جهانی و جام جهانی، کشتی گرفتم و در مسابقات دیگری هم نبودم و شاید به خاطر این مسابقات بوده که من را انتخاب کرده اند.

 

البته تو تنها کشتی گیر ایرانی هستی که در صدر وزن خودت قرار داری و حسن یزدانی و کمیل قاسمی هم در رده های دوم و سوم 86 و 125 کیلو قرار دارند.
بله شنیدم. به هر حال این رده بندی است که اتحادیه جهانی اعلام کرده. البته حسن یزدانی هم تغییر وزن داده و یک وزن بالاتر رفته و طبیعی است که در صدر نباشد.

 

تو در بازی های کشورهای اسلامی کشتی نگرفتی اما یونس سرمستی که در 57 کیلوگرم کشتی گرفت، نتوانست نتیجه بگیرد!
بله. یونس کشتی گیر خوبی است و حریف های خوبی هم در کشورهای اسلامی بودند. شاید او نتوانسته درست وزن کم کند. البته کشتی گرفتن در 57 کیلوگرم سخت است و فرقی هم نمی کند که در بازی های کشورهای اسلامی باشد یا جام جهانی یا جام باشگاه های جهان.

 

چرا کشتی گرفتن در 57 کیلوگرم سخت است؟
چون کشتی گیران سبک وزن جنب و جوش زیادی دارند و قهرمان های دنیا هم در این وزن زیاد هستند. پنج، شش نفر مدال المپیک دارند یا عنوان جهانی دارند. در کل در اوزان سبک وزن چند کشتی گیر خوب داریم که کار را سخت می کند.

 

البته گویا سرمستی کمی آسیب دیدگی هم از گذشته داشت.
بله شنیدم که آسیب دیدگی داشته. البته ما کشتی گیری نداریم که آسیب دیده نباشد. خود من مینسیک پایم مشکل دارد اما با این حال تمرین دارم و بدنسازی می کنم و 30 روز دیگر هم باید انتخابی بدهم. شما واقعا الان نمی دانید که پای من چه وضعی است!

 

الان که در مسابقات قهرمانی آسیا و بازی های کشورهای اسلامی کشتی نگرفتی، توانستی خوب استراحت کنی؟
نه چه استراحتی؟! من بعد از المپیک حداقل باید یک سال استراحت می کردم اما به خاطر بحث های مالی در لیگ جهانی کشتی گرفتم و بعد از آن هم در جام جهانی مسابقه دادم که بحث ملی بود و به خاطر نام ایران روی تشک رفتیم. چرا که اگر کشتی نمی گرفتم، شاید کار تیم ملی سخت می شد و برای همین مجبور شدم در دو میدان و ناخواسته کشتی بگیرم.

 

گویا پاداش های قهرمانی تیم ملی در جام جهانی را هم هنوز نگرفته اید!
ما در ایران فی سبیل ا... کشتی می گیریم!

 

چه تعبیر جالبی!
واقعا همین است. کشتی گرفتن به غیر از سختی و زجر و آسیب دیدگی، چه چیز دیگری دارد اما ما عادت کرده ایم. امسال هم من اصلا قرار نبود که کشتی بگیرم اما بعد از صحبتی که آقای رسول خادم با من انجام داد آمدم و در جام جهانی به میدان رفتم. من خودم دوست دارم کشتی بگیرم اما واقعا با چه انگیزه ای؟!

 

الان تو به عنوان یکی از کشتی گیران مطرح جهان، چه منبع درآمدی داری؟
هیچی! نه درآمدی دارم و نه کاری بلدم! چیزی هم که به ما نمی دهند. من بعد از برنز المپیک 120 سکه بعد از شش هفت ماه گرفتم اما چه کار می توانم با آن کنم؟ یک ماشین درست و حسابی می توانم بخرم که در شان یک مدال دار المپیک باشد؟ برای طلای جهان 40 تا سکه دادند اما من برای همین المپیک 200 تا سکه خرج بدنم کردم! با این شرایط، فعلا داریم ادامه می دهیم تا در مسابقات جهانی هم شرکت کنیم و بعد ببینیم که چه می شود.

 

برای المپیک بعدی چطور؟
از الان نمی شود برای المپیک بعدی تصمیم گرفت. با شرایطی که ورزش ما دارد، هزار اتفاق می افتد و معلوم نیست که چه می شود! شاید برای من حسن رحیمی پاداش دادن یا پاداش ندادن در جام جهانی، چندان مهم نباشد اما کشتی گیرانی هستند که جوان هستند و شش ماه تمرین کرده اند. حداقل یک تقدیر و تشکر کوچک از آن ها بشود.

 

حالا فکر می کنی بتوانی در مسابقات جهانی 2017 فرانسه به موفقیت برسی؟
ان شاء ا... همه سعی و تلاشم را می کنم. هیچ کسی نمی رود که ببازد و من هم سعی می کنم که یک مدال خوب بگیرم.

 

البته همه دوست دارند که یک مدال طلای خوب هم در المپیک بگیری؟
کو تا المپیک بعدی! شاید هم بگیریم اما باید دید تا آن موقع بدنم جواب می دهد یا نه. عمر کشتی گرفتن کوتاه است و باید دید در آینده چه اتفاقاتی می افتد!