b_Newsهر وقت به کشتی نیاز دارند، دور و بر این رشته هستند!

کمیل قاسمی: الان ام را بیشتر از دوران جوانی ام دوست دارم

b_News اگر کشتی می گرفتم، رتبه ام در رده بندی جهانی بهتر بود
تاریخ: 1396/03/18
زمان: 14: 17
نوع: گفتگو
کمیل قاسمی ابراز امیدواری کرد که در مسابقات جهانی 2017 فرانسه بتواند به مدالی خوش رنگ دست پیدا کند.

حامد جیرودی/ جدیدترین رده‌بندی آزادکاران ماه جهان در حالی اخیرا از سوی اتحادیه جهانی کشتی اعلام شده که کمیل قاسمی نایب قهرمان المپیک 2016 ریو، در رده سوم وزن 125 کیلوگرم قرار دارد. در این وزن، طاها آکگول قهرمان المپیک از ترکیه و گنو پتریاشویلی، نفر سوم المپیک از گرجستان در رده های اول و دوم قرار دارند. ضمن این که یدالله محبی دیگر ملی پوش ایرانی این وزن که قهرمانی آسیا را در کارنامه خود دارد، در رده یازدهم قرار گرفته است. این موضوع باعث شد تا به سراغ کمیل قاسمی برویم و با وی صحبت کنیم. این کشتی گیر جویباری در گفت و گویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که در مسابقات جهانی 2017 فرانسه بتواند به مدالی خوش رنگ دست پیدا کند.

 

آسیب دیدگی ات برطرف شد؟
خدا را شکر خیلی بهتر شده ام. این مصدومیت حدود یک ماه و نیم، دو ماه اذیتم کرد اما خوشبختانه شرایط ام بهتر شده و تمرینات کشتی ام را شروع کرده ام و به امید خدا آماده می شوم تا در مسابقات انتخابی تیم ملی که 14 و 15 تیر ماه برگزار می شود، شرکت کنم.

 

فکر می کنی بتوانی در مسابقات جهانی 2017 فرانسه به یک مدال خوش رنگ دست پیدا کنی؟
همانطور که گفتم، هدف اصلی ام این است که با کمک خدا اول از مسابقات انتخابی تیم ملی سربلند بیرون بیایم و بعد با حضور در مسابقات جهانی یک مدال خوش رنگ کسب کنم.

 

تیم ملی پس از قهرمانی در جام جهانی، در آسیا و بازی های کشورهای اسلامی هم به مقام اول رسید. شرایط این تیم را چطور ارزیابی می کنی؟
خوشبختانه کادرفنی تیم ملی و در راس فدراسیون هم آقای رسول خادم برنامه ها را طوری چیده اند که تیم ملی بتواند مسیر خوبی را طی کند. ما در حال حاضر هم تیم جوانی داریم و هم کشتی گیران باتجربه ای که کنار آن ها حضور دارند که باعث شده تا تیم یکدستی تشکیل شود. همانطور که گفتید ما پس از قهرمانی در جام جهانی، در آسیا و بازی های کشورهای اسلامی هم قهرمان شدیم و امیدوارم که این قهرمانی ها در مسابقات جهانی هم ادامه دار باشد.

 

به نظرت در مسابقات جهانی هم می توانیم قهرمان شویم؟
خب مسابقات پاریس، رقابت های سختی است و به صورت انفرادی برگزار می شود نه تیمی و بهترین های دنیا هم در آن حضور دارند اما هم آقای خادم و هم محمد آقای طلایی به دنبال این هستند که تیم خوبی را روانه مسابقات کنند و با کمک خدا به قهرمانی هم برسیم.

 

در جدیدترین رده‌بندی آزادکاران ماه جهان هم که در رده سوم وزن 125 کیلوگرم قرار گرفته ای.
این رده بندی است که اتحادیه جهانی هر ماه اعلام می کند و بر اساس مسابقاتی که کشتی گیران برگزار می کنند، به آن ها امتیاز می دهد و هر کشتی گیری که در تورنمنت های مختلف در رده های اول تا سوم قرار بگیرد، امتیاز بیشتری می گیرد. من هم بعد از المپیک، فقط در جام جهانی کشتی گرفتم و نتوانستم در تورنمنت های دیگر شرکت کنم و برای همین در جایگاه سوم قرار گرفته ام.

 

یعنی اگر جایی کشتی می گرفتی، ممکن بود در رده اول یا دوم باشی؟
صد درصد. همین الان کشتی گیر گرجستانی که من او را در المپیک ریو شکست دادم، در رده دوم قرار دارد. چون او در تورنمنت های بیشتری شرکت کرده بود.

 

در بازی های کشورهای اسلامی جابر صادق زاده به جای تو در وزن 125 کیلوگرم به روی تشک رفت و به مدال برنز رسید. شرایط او را چطور می بینی؟
جابر کشتی گیر خوب و جوانی است اما باید میدان بیشتری ببیند. البته کشتی گیر آذربایجانی هم که جابر را شکست داد، کشتی گیر با تجربه ای است.

 

البته گویا صادق زاده چون در کشتی پهلوانی بوده، هنوز با کشتی آزاد وفق پیدا نکرده!
خب تمرینات کشتی آزاد فرق می کند. البته جابر قبلا هم در کشتی آزاد بوده و قهرمان جوانان جهان است اما مدتی در کشتی ساحلی و کشتی پهلوانی کار کرده و حالا دوباره به کشتی آزاد برگشته است.

 

با این حال، خیلی از علاقه مندان به کشتی، همچنان تو را ستاره اصلی وزن 125 کیلوگرم می دانند.
من همیشه تلاش خودم را می کنم تا در بهترین شرایط روحی و فنی قرار داشته باشم و بتوانم تا کشتی های خوبی را برای تیم ملی بگیرم تا نظر مربیان و البته مردم برآورده شود.

 

این عکسی هم که دوران جوانی و حال حاضر خودت در اینستاگرام منتشر کرده بودی، خیلی جالب بود. خودت آن موقع را بیشتر دوست داری یا الان را؟
من الان ام را بیشتر دوست دارم. این عکس را یکی از دوستانم برایم فرستاده بود و من هم دوست داشتم که آن را به اشتراک بگذارم. یکی برای دوران جوانی ام بود که در 96 کیلوگرم کشتی می گرفتم و بی تجربه بودم و آن یکی عکس هم که برای مسابقات المپیک بود.

 

چهره ات هم چقدر تغییر کرده!
خیلی. آن موقع خوش تیپ تر بودم اما الان کچل شده ام! (می خندد)

 

کشتی گرفتن در 96 کیلوگرم راحت تر است یا 125 کیلوگرم؟
هر وزنی شرایط خاص خودش را دارد اما به نظرم برای خودم کشتی گرفتن در سنگین وزن برایم بهتر بوده است.

 

ولی نکته ای که وجود دارد این است که الان خیلی محبوب تر هستی.
خب آن موقع تازه اول راه بودم و کسی من را نمی شناخت اما الان خیلی راه ها را رفته ام و در خیلی از مسابقات شرکت کرده ام و مردم چهره ام را می شناسند.

 

اتفاقی که خیلی از ملی پوشان در این چند وقت از آن گلایه کرده اند، این است که پاداش قهرمانی در جام جهانی هنوز داده نشده!
دقیقا همین طور است. ما در جام جهانی با آن همه سر و صدایی که به وجود آمده بود، موفق بودیم و توانستیم آمریکا را در فینال شکست دهیم و قهرمان شویم و اجازه ندهیم پرچم این کشور در خاک ایران بالا برود. همه هم از این قهرمانی خوشحال بودند اما به هیچ کدام از قول هایی که داده شده بود، رسیدگی نشد و در حد پیام باقی ماند. همیشه هم همین طور بوده. زمانی مانند المپیک که به کشتی به عنوان یک رشته مدال آور نیاز دارند، همیشه دور و بر این رشته هستند اما فقط قولش را می دهند و بعد همه چیز تمام می شود. ما کشتی گیران هم به این شرایط عادت کرده ایم و اگر بخواهیم به این چیزها فکر کنیم، دیگر نمی توانیم مدال آوری کنیم.

 

اما انگیزه ای هم برای کشتی گیران باید باشد.
صد درصد انگیزه بسیار مهم است. به هر حال امیدوارم شرایط بهتر شود و به کشتی و همه رشته های دیگر بیشتر رسیدگی شود.