b_Newsهفته دوم لیگ جهانی والیبال در تهران کلید خورد

دغدغه ای خارج از اراده ورزشی

تاریخ: 1396/03/20
زمان: 13: 19
نوع: گزارش
هفته دوم لیگ جهانی والیبال زیر سایه شوم آنچه چهارشنبه گذشته در تهران گذشت شروع شد.

فرزاد کفیلی

هفته دوم لیگ جهانی والیبال زیر سایه شوم آنچه شنبه گذشته در تهران گذشت شروع شد.دیشب ایران در اولین مسابقه برابر بلژیکی قرار گرفتکه با هدایت ویتال هینن سرمربی سابق تیم ملی آلمان در هفته اول لیگ جهانی در قواره تیمی مدعی ظاهر شده بود. ساده است نوشتن درباره مدافعان بلند قامت بلژیک. یا اینکه چطور دریافت دو تیم در بازی دیشب می‌توانست سرنوشت‌ساز مسابقه باشد و اینکه محمد موسوی در فهرست ۱۴ نفره تیم ملی ایران قرار گرفت درحالی که یک هفته پیش به دلیل مصدومیت از تیم کنار رفته بود.

امشب هم ایران با صربستان باز می‌کند تیمی که با گربیچ انگیزه‌های زیادی برای بردن ایران و کولاکویچ دارد. صربستان تیمی‌ست که روزگاری در دست کولاکویچ بود و امروز جدال سختی در آزادی برقرار خواهد بود.

مهمتراز این بحث‌های فنی، موضوعی قدیمی بار دیگر روی میز قرار می‌گیرد که هنوز راه حل برای آن پیدا نشده است. هرچند بلیت‌های ۴۰ هزار تومانی مسابقات که به صورت آنلاین فرودخته می‌شود با استقابل تماشاگران روبرو نشده، اما در سایت فروشنده بلیط ها به دو دسته آقایان و خانم‌ها تقسیم شده اما آیا واقعا زنان اجازه ورود به ورزشگاه و خرید بلیط را دارند؟ در سال‌های اخیر هدایت میز منشی مسابقات را به زنان داده‌اند و زنان خارجی هم به ۱۲ هزار تفری آزادی می‌آیند، باقی خانم‌ها اما مجال ورود به سالن را نمی‌یابند. ایران تلاش کرده با حضور تعداد کمی از زنان، فدراسیون جهانی را از حضور زنان در ورزشگاه راضی نگه دارد، اما واقعیت چیزی دیگری است.

در دریافت‌های فقهی اسلام برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها چند موضوع مطرح است. اختلاط زنان و مردان در ورزش‌گاه‌ها که در واقع چاره‌ آن با جداسازی سکوها اندیشیده شده است. موضوع نگاه کردن زنان به ورزش مردان از دیگر موضوعات فقهی‌ست که دقیق شدن به آن دشوار است و این موضوع تلویزیون مدت‌هاست ورزش مردان را زنده و مرده نشان می‌دهد خود صفحه دیگری را در این باب می‌گشاید.درباره بحث اخلاقی محیط ورزشگاه‌ها هم تجربه سخن دیگری دارد. سخن از اینکه شرایط در حضور زنان سالم‌تر بوده است.

پبداست موضوع حضور زنان در ورزش‌ها که دست بر قضا به شکل مهمی با والیبال گره خورده،  از موضوعاتی نبود که دولت حسن روحانی علاقه‌ای به حل آن داشته باشد. اما این خارج از اراده فدراسیون والیبال است و اینکه این فدراسیون در برابر فشارهای فدراسیون جهانی همچنان با سیستم مورد علاقه ایران کار را ادامه داده بحث قابل توجه‌ای ست. زنان به نظر امسال هم اجازه حضور در ورزشگا‌ها را پیدا نمی‌کند.طولانی شدن موضوع نوعی اتحاد جهانی بر علیه ایران ایجاد می کند.‌

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.