b_Newsخبرهایی که خیلی خوب نیستند

باز IOC روی رشته های مدال آور ایران دست گذاشت!

تاریخ: 1396/03/20
زمان: 09: 10
نوع: خبر
هیات اجرایی IOC نشستی داشت که برای ورزش ایران خبرهای خوبی نداشت!

هیات اجرایی IOC نشستی داشت که برای ورزش ایران خبرهای خوبی نداشت! دقیقا دست گذاشتند روی رشته های مدال آور ایران در المپیک! همان رشته هایی که در لحظات بحرانی امیدمان برای مدال حتی از نوع خوشرنگ ترین آن را ناامید نمی کنند.

بر اساس تصمیم کمیته اجرایی IOC، در مجموع 56 سهمیه از کشتی آزاد، فرنگی و زنان در المپیک 2020 کاسته شد. بر این اساس در المپیک 2020 در هر 6 وزن کشتی آزاد و فرنگی مردان و زنان 16 سهمیه به صورت برابر توزیع خواهد شد و با این حساب در هر وزن 16 کشتی‌گیر در المپیک 2020 حضور خواهند داشت.بنابراین کار کسب سهمیه سخت تر از همیشه خواهد شد.

همچنین هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک، روی مسایلی چون برابری جنسیتی، افزایش مشارکت جوانان و کاهش اندازه کلی بازی‌ها متمرکز شد.

وزنه‌برداری یکی از 28 رشته ورزشی بود که برای المپیک 2020 مورد تایید قرار گرفت.اما هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم گرفت برای برابری جنسیتی تعداد وزن‌های شرکت‌کننده در المپیک 2020 در این رشته برابر باشد.پیش از این در وزنه‌برداری المپیک، زنان در 7 وزن و مردان در 8 وزن به رقابت می‌پرداختند اما در المپیک 2020 باید مردان در 7 وزن و زنان هم در همان 7 وزن رقابت کنند تا برابری جنسیتی ایجاد شود.

ضمن اینکه به منظور رسیدن به هدف سازماندهی بیشتر بازی‌ها، تعداد شرکت‌کنندگان هم کاهش می‌یابد و در اولین گام سهمیه چندین رشته ورزشی کاهش یافت که برای وزنه‌برداری 196 سهمیه تایید شد.برای المپیک ریو 2016، وزنه‌برداری 260 سهمیه داشت.

البته توماس باخ، رییس آلمانی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) می‌گوید در صورتی که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری (IWF) نتواند بحران دوپینگش را کنترل کند، باید تغییراتی در برنامه بازی‌های المپیک 2024 به وجود بیاید.او با این صحبت خطر حذف وزنه برداری از المپیک را هم هشدار داد که برخی ها آن را بی ارتباط به انتخاب دوباره تاماش آیان رییس جهانی وزنه برداری نمی دانند.

اما در مقابل نکته جالب این است که تصمیم گرفته شد دو ماده دیگر به دوچرخه سواری اضافه شود.بر این اساس ماده مدیسون به رشته پیست اضافه شد و تعداد ماده های المپیکی پیست به عدد شش رسید. بسکتبال سه نفره هم دیروز با اعلام کمیته بین المللی المپیک به جمع رشته‌های المپیکی راه یافت.

ایران در المپیک ریو یک مدال طلا از کشتی آزاد و دو طلا از وزنه برداری گرفت.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.